Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Абе пеер , знаете ли некој добар професор шо држи приватни часови физика или математика. Прва година сум на ИКИ , врска неам како ке се снајдам, многу тешко ми се виде уше на почеток, дури и самиот професор по физика шо беше на крајот се разбрка кај една задача.. :D . Мора , значи, дупка сум, како гомно се осеќам. Ај давајте некои добри препораки ако знаете и цена. Фала.
Ласко се разбркува оти пробува да се надмине себеси. Ненормално многу знае човекот. И ич да не се секираш, скоро сите се дупки по физика. :)
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Нз шо да кажам луѓе, ептен сум под притисок, може и се заебав грдо шо мислев дека ке можам да поминам на овој смер или друг на ФИНКИ. Т.е уплашен сум дали ке можам да го поминам првиот семестар, а блага веза немам ни од математика, ни физика ни програмирање...

Кога сум веќе до таа точка, знае ли некој дали може од еден факултет да се префрлиш на друг во оваа фаза ? Ке треба ли да се плати втората рата од 100 евра или некои дополнителни трошоци ако сакам да се отипишам или не оди така лесно.

Одговор во најбрзо време, фала
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.924
Поени од реакции
12.417
Нз шо да кажам луѓе, ептен сум под притисок, може и се заебав грдо шо мислев дека ке можам да поминам на овој смер или друг на ФИНКИ. Т.е уплашен сум дали ке можам да го поминам првиот семестар, а блага веза немам ни од математика, ни физика ни програмирање...

Кога сум веќе до таа точка, знае ли некој дали може од еден факултет да се префрлиш на друг во оваа фаза ? Ке треба ли да се плати втората рата од 100 евра или некои дополнителни трошоци ако сакам да се отипишам или не оди така лесно.

Одговор во најбрзо време, фала
Де бе колега, седни малце решавај, ти од прва недела се откажуваш....загреј си го столчето, помачи се малце па види :)

Јас не можам да се најавам на тој iknow системот со корисничкото име и лозинката која ми ја пратија по маил. Да одам на студентски или?

И да, слободна недела пред колоквиуми имаме или?
 
Член од
8 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Нз шо да кажам луѓе, ептен сум под притисок, може и се заебав грдо шо мислев дека ке можам да поминам на овој смер или друг на ФИНКИ. Т.е уплашен сум дали ке можам да го поминам првиот семестар, а блага веза немам ни од математика, ни физика ни програмирање...

Кога сум веќе до таа точка, знае ли некој дали може од еден факултет да се префрлиш на друг во оваа фаза ? Ке треба ли да се плати втората рата од 100 евра или некои дополнителни трошоци ако сакам да се отипишам или не оди така лесно.

Одговор во најбрзо време, фала
Седни и загреј го столчето и што е највожно никогаш не се откажувај, така секогаш ке постигнуваш добри резултати ;)
Да искористам постот и да прашам, дали ке можам да се запишам со положен англиски како екстерен задолжителен и информатира како интерен предмет ?
Фала.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Седни и загреј го столчето и што е највожно никогаш не се откажувај, така секогаш ке постигнуваш добри резултати ;)
Да искористам постот и да прашам, дали ке можам да се запишам со положен англиски како екстерен задолжителен и информатира како интерен предмет ?
Фала.
Може и со англиски ама ке има некој пенал(помалку поени)
Пресметај си
http://join.finki.ukim.mk/CalculatorNP.aspx

И да прашам во прва година програмирање Ц ни понудија повеќе книги, препорака за некоја книга?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Може и со англиски ама ке има некој пенал(помалку поени)
Пресметај си
http://join.finki.ukim.mk/CalculatorNP.aspx

И да прашам во прва година програмирање Ц ни понудија повеќе книги, препорака за некоја книга?
Vo bolnica sum neso denes, potseti me utre prati mi pp da ti pratam neso, ok? Nema da ti treba kniga za C.

Lele ne mu zameravajte na Lasko, mene mi bese asistent covekot u prva, takov mu e stilot, vecito zbrkan I se gubi, malce sitnicar e ali ne krati neso bodovi na kolokvium plus ako te cuva se prepisuva zasto mu bega koncentracijata.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Vo bolnica sum neso denes, potseti me utre prati mi pp da ti pratam neso, ok? Nema da ti treba kniga za C.
Во глобала Ц го знам, ама ми треба малку пoопширно, а за овие други предмети имаш ли материјал нешто(Калкулус, Дискретна Матетика, Основи на софтверско инженерство).

И Ванчо Кусакатов каков е како професор да се префлувам во друга група уште сега или не е толку страшен?:icon_mrgr:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во глобала Ц го знам, ама ми треба малку пoопширно, а за овие други предмети имаш ли материјал нешто(Калкулус, Дискретна Матетика, Основи на софтверско инженерство).

И Ванчо Кусакатов каков е како професор да се префлувам во друга група уште сега или не е толку страшен?:icon_mrgr:
Samo C imam, drugovo ne, na IKI sum treta , nemav kalkulus :D
--- надополнето: 20 септември 2012 во 17:51 ---
Нз шо да кажам луѓе, ептен сум под притисок, може и се заебав грдо шо мислев дека ке можам да поминам на овој смер или друг на ФИНКИ. Т.е уплашен сум дали ке можам да го поминам првиот семестар, а блага веза немам ни од математика, ни физика ни програмирање...

Кога сум веќе до таа точка, знае ли некој дали може од еден факултет да се префрлиш на друг во оваа фаза ? Ке треба ли да се плати втората рата од 100 евра или некои дополнителни трошоци ако сакам да се отипишам или не оди така лесно.

Одговор во најбрзо време, фала
Decko daj be smiri se malce sto e ova, znaes li jas deka prva godina samo programiranje C projdov na kolokviumi se drugoto mega fail? Pa vo januari, juni i avgust srediv sve, osven matematika 1 kaj Tuneska ali toa go padnav radi usnoto kaj mutavata.

Normalno e da si zbrkan sea fakultet e, ne e sredno, i ako mislis deka tesko e prvava godina, da zemam da ti skeniram od treta da vidis sto doaga, dijazepam ke baras da se napies, pa eve me mene ne panicam... Nisto ne e tesko i se se uci, a vidis neso nejasno odma idi na konsultacii i gnjavi go asistentot dodeka ne ti objasni. Ke vlezes u semata ne se sekiraj, samo ne ostavaj da ti se zbere sve za nedela dena pred ispit.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Нз шо да кажам луѓе, ептен сум под притисок, може и се заебав грдо шо мислев дека ке можам да поминам на овој смер или друг на ФИНКИ. Т.е уплашен сум дали ке можам да го поминам првиот семестар, а блага веза немам ни од математика, ни физика ни програмирање...

Кога сум веќе до таа точка, знае ли некој дали може од еден факултет да се префрлиш на друг во оваа фаза ? Ке треба ли да се плати втората рата од 100 евра или некои дополнителни трошоци ако сакам да се отипишам или не оди така лесно.

Одговор во најбрзо време, фала
Друже, пред да направиш такво нешто размисли дека си му зел место на некој што сакал да се упише на ФИНКИ... Штом си мислел дека тоа е факултетот за тебе и си се упишал, барем истерај прва година. Без учење нема ништо да постигнеш, не знам што си мислел пред да се упишеш.

И да прашам во прва година програмирање Ц ни понудија повеќе книги, препорака за некоја книга?
Не ти треба Ц книга, а Калкулус и Дискретна математика ги имаш на копирница на електро/машински. Само да знаеш дека се на англиски, барем таа по ДМ што е, Калкулус не сум многу сигурен.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Нз шо да кажам луѓе, ептен сум под притисок, може и се заебав грдо шо мислев дека ке можам да поминам на овој смер или друг на ФИНКИ. Т.е уплашен сум дали ке можам да го поминам првиот семестар, а блага веза немам ни од математика, ни физика ни програмирање...

Кога сум веќе до таа точка, знае ли некој дали може од еден факултет да се префрлиш на друг во оваа фаза ? Ке треба ли да се плати втората рата од 100 евра или некои дополнителни трошоци ако сакам да се отипишам или не оди така лесно.

Одговор во најбрзо време, фала
Јас кога се упишував во прва година потпишав дека првата година нема да си ги земам документите, сигурно и ти кога си се упишувал истото си го потпишал.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.559
Поени од реакции
52.351
Јас кога се упишував во прва година потпишав дека првата година нема да си ги земам документите, сигурно и ти кога си се упишувал истото си го потпишал.
За три месеци беше мислам.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Во глобала Ц го знам, ама ми треба малку пoопширно, а за овие други предмети имаш ли материјал нешто(Калкулус, Дискретна Матетика, Основи на софтверско инженерство).

И Ванчо Кусакатов каков е како професор да се префлувам во друга група уште сега или не е толку страшен?:icon_mrgr:
Кои други опции ги имаш?
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Некој љубезен да ми даде бројче (тука или на ПП) од референт од студентската служба на ФИНКИ,
треба нешто да ги исконтактирам :)
 

StringerBell

Rules change. The game remains the same.
Член од
13 септември 2012
Мислења
120
Поени од реакции
132
Некој љубезен да ми даде бројче (тука или на ПП) од референт од студентската служба на ФИНКИ,
треба нешто да ги исконтактирам :)
http://www.finki.ukim.mk/mk/staff/elena-panovska
http://www.finki.ukim.mk/mk/staff/martina-jankulovska

И човекот кој не ебе жива сила на ФИНКИ и порано на ПМФ
http://www.finki.ukim.mk/mk/staff/kiril-nakov .
--- надополнето: 20 септември 2012 во 22:59 ---
И да, слободна недела пред колоквиуми имаме или?
Претходен семестар немаше слободна недела, учи редовно уште од оваа недела си стартај за навика да стекнеш. Верувај златни коловкиуми е подобро отколку на испит. Ти пишува постар колега што има само 4-5 предмети фатено на колоквиум , а 25-26 на испит .
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444

Kajgana Shop

На врв Bottom