Модерно ропство

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Секој ден прекувремено до 15, некогаш 17 часот, од 6 сабајле.
Годишен одмор од седум дена од кои два наместиле да се паднат викенд, а еден празник, ко ќе видиш само три дена работни одмор.
За 8ми септември на работа.
На 16 во Недела на работа.
Секојдневно угнетување, дерење над глава, газдата никогаш задоволен.
Плата 10.000 ден. максималната.
Ова се случува во една текстилна фабрика во Тетово.
До сега некој да дигнел глас = 0
Но понекогаш си велам малку им је. Кога има овци ...

ne e rabotata vo toa deka se ovci nego rabotata e sto nemaat drug izbor!!!
--- надополнето: 5 септември 2012 во 22:29 ---
rabotata e deka privatnjacive nacekaa evtina rabotna sila pa udrija na ovoj narod
kazi mi koj izbor go imaat mladite vo makedonija osven da bidat ROBOVI na GAZDITE
za maksimum 15000 den mesecno
KAJ NAS NEMA IZBOR ZA RABOTA TUKU SITE RABOTAT STO KE NAJDAT
IDAM NA INTERVJU VO EDNA KOMPANIJA VLAGAME 14 LUGE
SAMO JAS BEV SO SREDNO DRUGITE SITE SO FAKULTET
KOJ EKONOMSKI KOJ PRAVEN KOJ FINKI KOJ ELEKTRO
I SITE SE BEZ RABOTA AJ OBJASNI MI GO TOA????
NE E RABOTATA ZA ROPSTVO TUKU RABOTATA E STO KAJ NAS NEMA IZBOR ZA DA JA RABOTIS RABOTATA ZA KOJA SI UCEL TUKA STO KE NAJDES I KE KUTIS DA NE TE IZBRKAAT
KAZI MI KAKO SAMOSTOEN MLAD COVEK BEZ POMOS OD RODITELI BEZ NISTO
MOZE DA SE OSAMOSTOI DA NAPRAVI DOM DA SE OZENI DA ZAVRSI FAKULTET
DA KUPI KOLA DA NAPRAVI NESTO SO PLATA OD MAKSIMUM 15000 DEN..
NEKA MI GO OBJASNI NEKOJ TOA DOKOLKU IMA ODGOVOR????

DODEKA NADVOR IMA POVEKE IZBOR I ZA RABOTA I PODOBRI USLOVI ZA RABOTA
I KAKO STO TRGNALO VREMETO IMAM DRUGARI DRUGARKI KOI SE MLAFI KOI ZAVRSILE FAKULTET I SITE GLEDAAT DA MU JA DUVNAT OD TUKA ....SO FAKULTETI
KOGA VEKEE BI BIRAL PODOBRO BI MU BIL ROB NA NEKOJ STO PLAKA KAKO STO TREBA I POVEKE NA ZAPAD ODKOLKU TUKA DA LUMAT NASIVE NEKOI EVROPSKI STANDARDI ZA EBANI 12000 DO 15000 DEN I DA TI SERE ZA SE I SESTO
AKO NE E TAKA SOSTOJBAVA KAJ NAS NEKA ME POPRAVI NEKOJ SLOBODNO MOZE GRESAM MOZE SE E ROZEVO......
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Прво треба да имаш барем со можеби 4-8% помалце работни места од работоспособно население воопшто да може да има такво ценкање.

Плус смешно е да бараш повеќе пари кога не произведуваме ништо,

Македонија има 10 милијарди БДП ( на ниво на афричка земја сме ) и повеќе од милијарда трговски дефицит. Македонија нема 60 милијади БДП па да викаш еј газдите се здружија а работниците се разединети па ги користат за мали пари.

Едноставно не произведуваме ништо и со самото тоа не можеш да очекуваш да зимаме високи плати.




.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 17:17 ---



Прво парите се само медиум преку кој се цени труд развиен за да не се прави хаос преку тргување со услуги и производи директно.Освен ако не си успеал се по дома да си правиш сам или си нашол луѓе со кој директно ќе разменуваш услуги и производи за да ги скокнеш парите

Друг тип на ослободување од парите ( али чисто како медиум за транаскции не постои ) освен ако не си решил да не работиш веќе.
Е сега ајде тука малку да разглобиме, зошто не произведуваме ништо ?
Прво секој од тие така наречени менаџери пре би увезол било што отколку да се занимава со производство. Можам да ти дадам пример за живинарски фарми кој што работеа успешно имаа голем број на вработени, но МЕНАЏЕРИТЕ заклучиле дека ке имаат поголем профит доколку увезуваат ефтини батаци,стекови пичке си материне наместо тие да одгледуваат живина, работниците на улица овие си трпаат у џеб, нормално нема трошкови за плати поголем профит.
Истото важи и за во секоја производствена гранка во македонија, дракуленњето на модерните газди ака “ менаџери“ не доведува до тој степен.
Со тоа се доведува до помала куповна моќ на населението но зголемен профит на единка, така да ако ти вчера си купувал 3 кила македонски батаци и од тие батаци си ја ваделе живеачката 100 души, денес ти ке купиш 500 грама батаци со истите пари само со една разлика биејки нема работници за плаќање кај газдата идат сите пари, а ти сепак си ги платил поскапо.
Уште еднаш ке кажам треба да се создаде критична маса и не зборам само за македонија зборам за целиот свет,верувај дека сега овие што трпаат пари за некоја деценија ке им станат безвредни парите,затоа што ке се концентрираат само на неколку места затоа се брза со купување на големи имоти цели пространства, градење на приватни армии кој што ке ги заштитат од масите. А од друга страна гневот е се поголем и поголем , кога ке избие чепот ке бидат јебани како чичолина, мислат дека ја имаат научено лекцијата до сега дека ке спречат револуција со постојани закани и заплашувања, нема да им успее ни овој пат како што никогаш не им ни успеало до сега, француска,американска,руска, и уште илјадници други револуции досега каде што обавезно им се тркалале главите на дрчните свињи.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ма дај Струмикс ја на член на Титови леви сили ли ти личам? Ропството постоело од секогаш, а сега само ги менува маските.Кој комунизам, кои сини очи? Која слобода ја има еден работник у конфекција кој работи од 6 до 6 и дома веќе уше у 8 се бори со сонот на трепките. Слободен човек, та си ибало мајката. На крајот му исплќаат ебени 9000 денари од кои малку на државата, малку на банките и оп слободата отиде.

Кој дел од слободата може да го вкуси тој работник?

Работнички правa,е више ко ги спомена мене одсекат ме нервира самата поставеност на тие како да ги наречам синдикални состаноци. Значи тие не се за укинување на целата таа бурлеска, туку за покачување на платата за 500 денари, за 5 минути повеќе пауза, за 5 минути плус за пуш пауза, за Ок газете не со тоа робовладетелската чизма, ама не до толку... Дали знаеш дека кога тој работник потпишува договор за некоја конфекција не му ниту дозволуваат да го прочита договорот, не. Па и уше напишале работник, абе пиши роб мајката, шо ќе се лажеме ли сега!

И ти ми кажуваш дека тоа е избор. Тие луѓе мислиш дека имаат избор? Мислиш дека е тоа нивни избор?Зарем не ги трпат сите срања принудени од страна на системот, државата, банките, потрошувачкиот капитализам...?
Јаас убаво кажав.
Ако некому не му се работи работата која ја работи, нека ја напушти и нека си бара друга која му одговара.
И мислам дека тоа е сопствен избор. Значи, сум избрал, сум се нафатил и работам.
Кога се вработил знаел дека тоа што го работи и ќе го работи, за таа плата која ја прима.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 22:45 ---
Ропството, ова модерното, не се состои во работата, туку во принудата да се работи „таа работа“.
А зашто се принудени луѓето да работат, иако се свесни и трезни дека се робови, тешко дека воопшто некој може да ти објасни, чим тоа го ставаш во категорија на „невистини од комуњарите“.
А знам кој вид на луѓе ја милуваат таа категорија.
Отприлика истото што го кажав, важи и како одговор на твојот пост.
Таа категорија во која сакаш да ме сместиш ти е малце промашена.
Комунизмот умре, т.е. идејата за работнички држави, фабрики на работниците и сл.
Парата го врти светот!
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Јаас убаво кажав.
Ако некому не му се работи работата која ја работи, нека ја напушти и нека си бара друга која му одговара.
И мислам дека тоа е сопствен избор. Значи, сум избрал, сум се нафатил и работам.
Кога се вработил знаел дека тоа што го работи и ќе го работи, за таа плата која ја прима.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 22:45 ---

Отприлика истото што го кажав, важи и како одговор на твојот пост.
Таа категорија во која сакаш да ме сместиш ти е малце промашена.
Комунизмот умре, т.е. идејата за работнички држави, фабрики на работниците и сл.
Парата го врти светот!
Ти тоа го одобруваш? Имале избор, кој избор жити се, просветли ме? И да, ти се чуствуваш слободен?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ти тоа го одобруваш? Имале избор, кој избор жити се, просветли ме? И да, ти се чуствуваш слободен?
Па како нема избор?
Зошто да трпам некој да ме заебава за ниска плата? Ќе си одам и ќе барам друга работа.
Да, слободен сум!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Знам дека е најдобро да си работник, и не реков конкретно за твојот случај за профитот правев споредба.
Еве конкретен пример ке ти дадам знаеш што работев значи само со телефон за еден ден профит од 5/6000 евра направен чиста пара ( така е речиси секој ден кога повеќе кога помалку ), ни роба си видел ни си ја допрел ни си се замарал со ускладиштување сума сумарум правиш профит од ништо, газдата насмеан и само ти вика браво така се работи ( ни зголемување ни бутур ) значи има профит ти го правиш профитот а друг го зима тебе ти останува платата и процентот кој што е мизерен во однос на тоа што ти си го постигнал. Истото ти е и со шивачката,пекарот, лимарот и се останато.
Зошто сам не си го отвориш истиот бизнис и да си правиш секој ден по 5000/6000? Ако ти некому му носиш толку чиста пара, зошто не си работиш за себе? Така ем нема да бидеш роб некому, ем ќе бидеш пребогат со толку чиста пара. Што те спречува да се тргнеш од ропството?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Зошто сам не си го отвориш истиот бизнис и да си правиш секој ден по 5000/6000? Ако ти некому му носиш толку чиста пара, зошто не си работиш за себе? Така ем нема да бидеш роб некому, ем ќе бидеш пребогат со толку чиста пара. Што те спречува да се тргнеш од ропството?
Затоа што тато на газда си крадел на времето намлатил пара, сега ја оставил фирмата на синот го оставил името на фирмата, добро познат сега да отвори таква фирма му требаат најмалку 100 000 евра, е сега доколку газдата го плакаше добро познатиот реално можеби и ке ги собереше тие пари за да отпочне со таков бизнис.
Наместо тоа шупакот е глуп ко кур но доволно е паметен ( или себичен да не ти даде плата која што ја заслужуваш ) за да не му бидеш конкуренција, како и да е завцршена приказна е таа фирма за мене Добро Познат си отиде на друго место во друга фирма:icon_lol:
како и што се случува сега со таа фирма слушнав дека не е баш најдобра, пошто швалерката си ја запосли да му ја брка комерцијата :pos:
Искрено кажано да останам без работа ич не ни размислувам да рабтам за плата помала од онаа која што мислам дека вреди мојот труд, 300 денари ке ги соберам денес по улици одејки и збирајки ситни пари што им паѓаат на случајни минувачи по денар два, ама нема да одам кај некој да ми изиграва господин човек газда.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Затоа што тато на газда си крадел на времето намлатил пара, сега ја оставил фирмата на синот го оставил името на фирмата, добро познат сега да отвори таква фирма му требаат најмалку 100 000 евра, е сега доколку газдата го плакаше добро познатиот реално можеби и ке ги собереше тие пари за да отпочне со таков бизнис.
Наместо тоа шупакот е глуп ко кур но доволно е паметен ( или себичен да не ти даде плата која што ја заслужуваш ) за да не му бидеш конкуренција, како и да е завцршена приказна е таа фирма за мене Добро Познат си отиде на друго место во друга фирма:icon_lol:
Оти 6000 евра, 20 работни дена =120 000евра месечно чиста пара. Ни железара не вади толку чист профит месечно.
Интересен муабет :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Оти 6000 евра, 20 работни дена =120 000евра месечно чиста пара. Ни железара не вади толку чист профит месечно.
Интересен муабет :)
Ти кажав некогаш помалку некогаш повеќе, не реков секој ден дека се толку фиксно пари аман како слаткарка да си :pos:
И не се 20 туку 25, нека ти текне дека сабота ти се јавував за превоз.:icon_lol:
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Па како нема избор?
Зошто да трпам некој да ме заебава за ниска плата? Ќе си одам и ќе барам друга работа.
Да, слободен сум!
ako si tolku sloboden i ako ima tolku mnogu rabota vo makedonija objasni mi zosto mladite baraat rabota nadvor i zasto pred nedela dena vo kompanija bevme 14 dusi na intervju 13 imaa fakultet zavrseno a nemaa rabota aj objasni mi go toa
prosvetli me
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Оти 6000 евра, 20 работни дена =120 000евра месечно чиста пара. Ни железара не вади толку чист профит месечно.
Интересен муабет :)
da ne mu bea 6k mesecno?
Inaku vaka brojkava samo kazinata moze da ja napravat.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ти кажав некогаш помалку некогаш повеќе, не реков секој ден дека се толку фиксно пари аман како слаткарка да си :pos:
И не се 20 туку 25, нека ти текне дека сабота ти се јавував за превоз.:icon_lol:
Бројкиве ти се фантастични за бизнис, тој за 10 години Бил Гејтс ќе го помине. Патем рече татко му го оставил бизнисот значи веќе и Гејтс е фрлен на страна, нова листа на богаташи треба да се направи :))
Искрено шала на страна нешто ми фали во приказнава:)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Бројкиве ти се фантастични за бизнис, тој за 10 години Бил Гејтс ќе го помине. Патем рече татко му го оставил бизнисот значи веќе и Гејтс е фрлен на страна, нова листа на богаташи треба да се направи :))
Искрено шала на страна нешто ми фали во приказнава:)
Што ти фали бе љандро, Косово, Македонија, Албанија, Бугарија, Грција.Ти се пазар, Што ти фали во муабетов ај кажи ми ?
И не врти на друга страна пишав некад помалку некад повеќе, башка се работи со сезонска роба имаш 4/5 мртви месеци, фали уште нешто или треба да продолжам, ајде значи од шлепер имаш од 500 до 2000 евра ќар, дневно ти требаат 4 до 7 купци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom