За што загина брат ми?

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Рики,како тоа мислиш ОВАА ДРЖАВА ИМ ПОКАЖА демек заби а ? сега се збунив дали збориш за Македонија или за Кина,Русија или некоја друга силна држава што им пркоси на цел Запад.Па без дозвола на Западот они ќе седеја таму 12 години и ќе им беше дозволено база да изградат ка Бонд Стил,сеа нормално ќе речеш ДА БЕЕЕ,ОСУМ БАЗИ А НЕ ЕДНА.Ако видиш убаво ни зедоја цела западна Македонија и цела Македонија чути.Кога ги убија тие 5 момчиња се виде силата наша... на протест само 1000 души и тоа сите од 18 до 22 години...

Black Guard кажа и спомна многу добри работи во врска со НАТО,а едната од нив е за Договорот меѓу нас и НАТО за бомбардирањето на СРЈ.И како што исто спомна НАШИТЕ ПОЛИТИЧАРИ ВО 2001 ГО УМЕШАЈА НАТО СО НИВНАТА НЕСПОСОБНОСТ,НЕ ДОЈДЕ НАТО ОВДЕ ЗА ЛЕПЕ ОЧИ што викаат нашите северни соседи,ТОГАШНАТА ВЛАСТ ДА БЕА ПАТРИОТИ ЌЕ СЕ ДОГОВОРЕЈА СО НАТО И АРМ И МВР СИГУРНО ЌЕ ИМАЈА ОДВРЗАНИ РАЦЕ И НЕМАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ ТОА ШТО СЕ СЛУЧИ ВО АРАЧИНОВО И НА ДРУГИ МЕСТА..


Плус уште во првите денови од војната Русија понуди Воена помош на Македонија,еден руски генерал рече Москва неможе да седи на страна од случувањата на балканот и во Македонија.Ама тогаш знаеш ние бевме супер сила... и нашиот љупчо така убаво им одговори НЕ НИ ТРЕБА НАС НИКАКВА ПОМОШ ФАЛА,МОЖЕМЕ НИЕ И САМИ.. и сега речи ми дека исто и овде е крив НАТО..
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
ДОбро извини јас си реков ме тролаш овде и си мислев си од нив :)
Еве го текстот



Овде НАШИТЕ пријатели НАТО јасно и чисто им ја кажале позицијата на Македонската војска на УЧК, паравоената формација за човекови права(жими куров) на што тие логично по претходни добиени информации нападнале на лоцираното место ( нашата војска) и не само тоа, јас имам читано дека и француска тајна служба била вмешана во тренинг и обука на УЧК, значи тие имаа подобра логистика од нас, имаа помош како да се некоја држава што им е загрозен интегритетот а не дека тие се агресорите и во тој случај треба да се стишат, На нашата армија им беше дозволено да враќа со рамномерна сила (пример: Јас те пукам со пиштол, ти исто така мораш - со повеќе не) и тоа не ограничуваше повеќе. Друг пример со рамномерната сила е 5дневната војна меѓу Русија и Грузија(Грузија јасно и гласно беше подбуцната од НАТО да биде мамец и глувче за да се виде спремноста на Руската војска) тогаш кога Русија покажа огромна потенцијална моќ да може да се справи за кратко време со заканата тогаш сите пичлемиња претседатели кои се правеа дека ништо не гледаат заради олимпијадата излегоа на CNN и останати машини за перење со пораки "Русија употребува прекумерна сила" "Русија е агресор" "Русија мора да сопре со тероризирањето и загрозувањето на Грузиската држава" но секако Владимир на кур не ги стави и веќе другиот ден беа испратени +150 тенкови и за два дена нивниот број се искачи на 300 тенкови навлезени во туѓа територија, да не ги спомнувам иљадниците авиони, војници.....можеа да ја збришат од картата Грузија за 8 саати но стигнаа до главниот град и се вратија назад незнам зошто ама сигурно не од страв - куче што лае(НАТО) не каса.Бити го препорачал да го гледаш филмот 5 DAYS OF WAR. Да се вратам назад.....ние ако не ги послушавме со рамномерна сила НАТОВЦИ тие ке не санкционираа(ние не сме Русија да се креваме :/ ) и мораше војната да се води како што ке кажи НАТО чумки тоа беше од почеток до крај нивно сценарио..............Би го поздравил и украинецот со МИ-24 кој им беше погребална кола на многу УЧК војници кој им покажа како е да имаш воздушна моќ, но и долу имавме страшни ѕверови на земјата ама не им беше дозволено да си ја покажат силата......колку беше се сценирано ќе ти покаше Арачиново кога во обрачот останаа тие кои требаше до еден да се мртви....нашата војска во даденото време не нападна ( незнам зошто ) и НАТО како добри момци кои не сакаат крв кажаа доста е - крај на војната и знајш што се деси??

-Со Мак автобуси и полициска заштита терористите беа ослободени од дупката во која на крајот на денот требаше да лежат мртви но баш тие Нато им даде живот, живот со кој ден по ден ке го трошат на уште начини како да ја загрозат државата. Тоа го манифестираа и во 2007 во Бродец кога се појавија прво на видео облечени во црни униформи со јасно видливо УЧК амблемче, тука веќе на безбедностана структура на оваа држава и се прелеа чашата ( и јас незнам како) ама акцијата Планинска Бура покажа оваа држава колку е спремна за да се одбрани....овде немаше чичко Нато, чичко САД....овде беа УЧК очи во очи со Волци....каде цревата им беа вадени на тие терористи кои се бореа во 2001 сега продолжија но тука им заврши животот - во Бродец.............

Мислам дека ти објаснав колку толку но колку и да зборам се се сведува дека УЧК се што постигна постигна со помош на САД и НАТО....сами сигурно немаше да го сторат сево ова, сами сигурно немаше да бидат извлечени од LastStand ситоација во Арачиново :/ но тоа е тоа...големите се големи, малите се уште помали...


Поздрав... :):rolleyes:
благодарам
--- надополнето: 3 септември 2012 во 02:32 ---
ДОбро



Би го поздравил и украинецот со МИ-24 кој им беше погребална кола на многу УЧК војници кој им покажа како е да имаш воздушна моќ, но и долу имавме страшни ѕверови на земјата ама не им беше дозволено да си ја покажат силата......колку беше се сценирано ќе ти покаше Арачиново кога во обрачот останаа тие кои требаше до еден да се мртви....нашата војска во даденото време не нападна ( незнам зошто ) и НАТО како добри момци кои не сакаат крв кажаа доста е - крај на војната и знајш што се деси??
ај за болдираното пообјасни ми
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Рики,како тоа мислиш ОВАА ДРЖАВА ИМ ПОКАЖА демек заби а ? сега се збунив дали збориш за Македонија или за Кина,Русија или некоја друга силна држава што им пркоси на цел Запад.Па без дозвола на Западот они ќе седеја таму 12 години и ќе им беше дозволено база да изградат ка Бонд Стил,сеа нормално ќе речеш ДА БЕЕЕ,ОСУМ БАЗИ А НЕ ЕДНА.Ако видиш убаво ни зедоја цела западна Македонија и цела Македонија чути.Кога ги убија тие 5 момчиња се виде силата наша... на протест само 1000 души и тоа сите од 18 до 22 години...

Black Guard кажа и спомна многу добри работи во врска со НАТО,а едната од нив е за Договорот меѓу нас и НАТО за бомбардирањето на СРЈ.И како што исто спомна НАШИТЕ ПОЛИТИЧАРИ ВО 2001 ГО УМЕШАЈА НАТО СО НИВНАТА НЕСПОСОБНОСТ,НЕ ДОЈДЕ НАТО ОВДЕ ЗА ЛЕПЕ ОЧИ што викаат нашите северни соседи,ТОГАШНАТА ВЛАСТ ДА БЕА ПАТРИОТИ ЌЕ СЕ ДОГОВОРЕЈА СО НАТО И АРМ И МВР СИГУРНО ЌЕ ИМАЈА ОДВРЗАНИ РАЦЕ И НЕМАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ ТОА ШТО СЕ СЛУЧИ ВО АРАЧИНОВО И НА ДРУГИ МЕСТА..


Плус уште во првите денови од војната Русија понуди Воена помош на Македонија,еден руски генерал рече Москва неможе да седи на страна од случувањата на балканот и во Македонија.Ама тогаш знаеш ние бевме супер сила... и нашиот љупчо така убаво им одговори НЕ НИ ТРЕБА НАС НИКАКВА ПОМОШ ФАЛА,МОЖЕМЕ НИЕ И САМИ.. и сега речи ми дека исто и овде е крив НАТО..
Зборев заби им покажа АРМ на УЧК одлучно во Бродец, иначе ние да им покажеме заби на САД??? o_O Немој молимте...земјотрес ке има.....тогаш има ФИРОМ да се крстиме и Грција има да не срамни
--- надополнето: 3 септември 2012 во 13:22 ---
благодарам
--- надополнето: 3 септември 2012 во 02:32 ---

ај за болдираното пообјасни ми
Нема многу за објаснување, на почетокот на конфликтот посадата на МИ-24 беше украинска.....украинецот ја заврши работата најпрофесионално.....кога Ми-24 ќе полеташе, орел не леташе....:)

Потоа Ми-24 беше со МАК посада која исто така работата си ја заврши професионално......АРМ тогаш беше Македонска, сеа АРМ ти е мешавина од Екс АРМ плус УЧК..... жално но вистинито
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не не,ја никаде не реков дека ние сме им покажале заби на САД ни на оваа тема ни на било која друга на сите форуми каде што сум регистриран немој сега да вршиш замена нa тези...

Друго пак ќе повторам,за тоа ти што викаш ОДЛУЧНО тоа е дадено со АМИН на Западот.Бидејќи јас сум од Тетово и сум бил милион пати по Шар Планина,ќе ти кажам дека тие што загинаја таму тие ТЕРОРИСТИ тоа беше чиста местенка исто како кај нас што беа Карпалак и Вејце така и ова беше.Па само додека стигнеш до првото село Гајре до кое проаѓа патот до Бродец може на најмалку 18 точки да им направат на нашите масакар буквален и метафоричен а до Бродец додека стигнат нема една гума од нашите БТР 80 да остане.Ти предложувам спушти Google Earth и види каков е патот само од Тетово до Бродец.Се е шума и планини,заседи може да им направат во секоја минута како на заебанција.. ако не сум во право за ова,овде за среќа има членови кои се разбираат во тие работи и слободно може да ме демантираат .
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Не не,ја никаде не реков дека ние сме им покажале заби на САД ни на оваа тема ни на било која друга на сите форуми каде што сум регистриран немој сега да вршиш замена не тези...

Друго пак ќе повторам,за тоа ти што викаш ОДЛУЧНО тоа е дадено со АМИН на Западот.Бидејќи јас сум од Тетово и сум бил милион пати по Шар Планина,ќе ти кажам дека тие што загинаја таму тие ТЕРОРИСТИ тоа беше чиста местенка исто како кај нас што беа Карпалак и Вејце така и ова беше.Па само додека стигнеш до првото село Гајре до кое проаѓа патот до Бродец може на најмалку 18 точки да им направат на нашите масакар буквален и метафоричен а до Бродец додека стигнат нема една гума од нашите БТР 80 да остане.Ти предложувам спушти Google Earth и види каков е патот само од Тетово до Бродец.Се е шума и планини,заседи може да им направат во секоја минута како на заебанција.. ако не сум во право за ова,овде за среќа има членови кои се разбираат во тие работи и слободно може да ме демантираат .
Како што кажав во многу постови погоре сценарио беше од почеток до крај.....тешко на тие кои беа улоги во тој филм...знам еден возрасен човек кој здрав прав беше во војната, сега е цел со пореметувања, мисли дека е специјалец и уште како да живее во војната, никако не може да се помири со тоа дека завршило.... :/
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Конечно да се сложиме хехе :)
Не може да биде и поинаку, тоа е чистата вистина............но до ден денес не ми е јасно како патролата која беше масакрирана Карпалак успеала да биде дел од тоа, а пред само неколку минути патрола друга на Полиција поминала на тоа место но не се десило ништо, и кога се сретнале им рекле "не одете нема ништо ние сега поминавме", до ден денес тоа ќе ми остане дали и тоа било дел од големото сценарио...или само една многу лоша среќа :/
 
B

Black Guard

Гостин
Нема многу за објаснување, на почетокот на конфликтот посадата на МИ-24 беше украинска.....украинецот ја заврши работата најпрофесионално.....кога Ми-24 ќе полеташе, орел не леташе....:)
Да и еднаш пукаше кон Полицијата т.н Friendly Fire(за среќа никој не загина) па на нашите по тоолку ВРЕМЕ ИМ текна МВР и АРМ да се координираат:facepalm:

Не е украинец туку украинци-посадата е 2 члена еден пилот а другиот е оператор со оружје.

Еве аплоадирав нешто на кој му се чита нека даунлоадира има и хронологија а изворите се многу-повеќе од книги и новинарски извештаи но и од АРМ, ОНА...Лимитиран е даунлоадот.
--- надополнето: 3 септември 2012 во 13:52 ---
Не може да биде и поинаку, тоа е чистата вистина............но до ден денес не ми е јасно како патролата која беше масакрирана Карпалак успеала да биде дел од тоа, а пред само неколку минути патрола друга на Полиција поминала на тоа место но не се десило ништо, и кога се сретнале им рекле "не одете нема ништо ние сега поминавме", до ден денес тоа ќе ми остане дали и тоа било дел од големото сценарио...или само една многу лоша среќа :/

Сценарио бе-и имавме СРЕЌА што не беа пообучени-инаку ќе имавме над 20 мртви уште толку повредени-заробени, ама тоа е.

И не беше пред неколку минути туку часа што и не е важно-нинџите се спремиле, прикриле и направија злостор а патлиотите ги амнестираа знаеш зошто.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Да и еднаш пукаше кон Полицијата т.н Friendly Fire(за среќа никој не загина) па на нашите по тоолку ВРЕМЕ ИМ текна МВР и АРМ да се координираат:facepalm:

Не е украинец туку украинци-посадата е 2 члена еден пилот а другиот е оператор со оружје.

Еве аплоадирав нешто на кој му се чита нека даунлоадира има и хронологија а изворите се многу-повеќе од книги и новинарски извештаи но и од АРМ, ОНА...Лимитиран е даунлоадот.
Да да 2 члена, добро неубаво напишав :) иначе имале среќа што не им излегло ова :D


--- надополнето: 3 септември 2012 во 13:56 ---
Да и еднаш пукаше кон Полицијата т.н Friendly Fire(за среќа никој не загина) па на нашите по тоолку ВРЕМЕ ИМ текна МВР и АРМ да се координираат:facepalm:

Не е украинец туку украинци-посадата е 2 члена еден пилот а другиот е оператор со оружје.

Еве аплоадирав нешто на кој му се чита нека даунлоадира има и хронологија а изворите се многу-повеќе од книги и новинарски извештаи но и од АРМ, ОНА...Лимитиран е даунлоадот.
--- надополнето: 3 септември 2012 во 13:52 ---



Сценарио бе-и имавме СРЕЌА што не беа пообучени-инаку ќе имавме над 20 мртви уште толку повредени-заробени, ама тоа е.

И не беше пред неколку минути туку часа што и не е важно-нинџите се спремиле, прикриле и направија злостор а патлиотите ги амнестираа знаеш зошто.
Nein?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Туку кога праша за Карпалак.Тогашната ДБК сега УБК знаеше многу одамна пред да се случи тоа на Карпалак дека таму се спрема нешто и се подготвува.Државна безбедност ги знаеше на име и презиме од прв до последен сите што го извршија тоа. Они ги следеја долго време,тие што беа таму беа обични криминалци,разбојници и наркомани,кои во сред бел ден копале и го спремале местото на Карпалак а во вечерните часови се засолнувале во едно од блиските села.ДУРИ ДРЖАВНАТА БЕЗБЕДНОСТ ИМАШЕ И ИНФИЛТРИРАНО И АГЕНТ МЕЃУ НИВ.И се ова беше напишано на извештај и дадено на тогашниот премиер,министер за одбрана и полиција,претстедателот ама никој ништо не направи сите се правеја глуви и слепи и се случи тоа што се случи..

Инаку ова што го напишав лично го кажа на ТВ еден поранешен припадник на УБК јавно само не се сеќавам на која телевизија беше пред некој месец баш случано го фатив.

Black Guard јас ке го симнам :)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ме зафркаваш или си 15-18 години??

Не знаеш зошто ги амнестираа???

Ајде размисли Амнестијата ја гласаа пратениците на Владејачката партија и нејзиниот партнер?
Незнам , знам дека тие ги амнестираа со законот за амнестија но по која основа незнам...дали тука имаше договор за да се качат горе или не незна...знам дека тие ги амнестираа а нашите беа судени...пообјасними можеби нешто знам :)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Аменстирани беа ако не се лажам затоа што тоа беше еден од условите на тогашна ОНА а денешна ДУИ сите припадници на ОНА да добијат политичка и секаков вид друга амнестија и да не се гонат од правосудните органи на Република Македонија за случувањата во 2001 година.Ова стоеше во Охридскиот или Рамковниот договор.
 
B

Black Guard

Гостин
Незнам , знам дека тие ги амнестираа со законот за амнестија но по која основа незнам...дали тука имаше договор за да се качат горе или не незна...знам дека тие ги амнестираа а нашите беа судени...пообјасними можеби нешто знам :)
Законот за амнестија не ги опофаќаше овие кои масакрираа и вршеа злостор против човештвото, значи Карпалак, Вејце,Работниците Врзаните чувари на хотелот разнесени со Експлозив НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ПОМИСЛИ ДА АМНЕСТИРА такво нешто посебно ако се декларирам како ПАТРИОТ, всушност таа амнестија е3 и против уставна и се случи после предвремените Избори а гвујо се согласи да ги Амнестира бидејќи немаше мнозинство за да формира влада или во превод му седна на Скут на Ахмети-се тоа на штета на нашиот народ плус кршиме меѓународно право-законот за амнестија од пред 10 години не ги опфати овие кои Масакрираа и требаше да им Судат-ама ете.. македонска работа-ГЛУП народ-и како утре да ја браниш државава а на бранителите им ги собраа и парите и фактички наши имаме Осудено а нивни НИЕДЕН т.е ние излеваме виновници.
--- надополнето: 3 септември 2012 во 14:34 ---
Аменстирани беа ако не се лажам затоа што тоа беше еден од условите на тогашна ОНА а денешна ДУИ сите припадници на ОНА да добијат политичка и секаков вид друга амнестија и да не се гонат од правосудните органи на Република Македонија за случувањата во 2001 година.Ова стоеше во Охридскиот или Рамковниот договор.

ДА ама не важеше за овие кои масакрираа,вадеа Очи, беа злоставуванми сексуално како работниците(барем така се вели), пред нив остреле ножови им ги ставале на Грло ги терале за капка вода да се молат на Алах...ахх ЦРНО СЕМЕ.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Законот за амнестија не ги опофаќаше овие кои масакрираа и вршеа злостор против човештвото, значи Карпалак, Вејце,Работниците Врзаните чувари на хотелот разнесени со Експлозив НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ПОМИСЛИ ДА АМНЕСТИРА такво нешто посебно ако се декларирам како ПАТРИОТ, всушност таа амнестија е3 и против уставна и се случи после предвремените Избори а гвујо се согласи да ги Амнестира бидејќи немаше мнозинство за да формира влада или во превод му седна на Скут на Ахмети-се тоа на штета на нашиот народ плус кршиме меѓународно право-законот за амнестија од пред 10 години не ги опфати овие кои Масакрираа и требаше да им Судат-ама ете.. македонска работа-ГЛУП народ-и како утре да ја браниш државава а на бранителите им ги собраа и парите и фактички наши имаме Осудено а нивни НИЕДЕН т.е ние излеваме виновници.
Тоа и мислев, овде секогаш и брат се убива за фотеља....доволно е кажаново јасно ми е .... фала.....тешко на бранителите на крајот тие беа виновни не планинарите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom