Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469
B

Black Guard

Гостин
A што е па толку тешко да се прифати другата страна? Уште помалку причини има да се контрира :).

Како нема причина да се контрира факт е дека стопирањето на виталните функции на органите и крајот на мозочната активност се вика смрт и тоа е природно,нема ниту еден доказ кој би не навел до заклучок дека после тоа има нешто ако грешам докажи м?
--- надополнето: 14 август 2012 во 15:15 ---
Ништо од напишаново не е во контраст со теориите за реинкарнација.
Не,укажува дека стравот од смртта ги тера луѓето да измислуваат како пркол така и рај а реинкарнацијата е измеѓу али пак е измислена.

Погледни ја анкетата,па вистински рисјани/муслимани имаат загарантиран вечен живот-чуму бараат реинкарнација освен ако не се сомневаат во нивната вера па ова е алтернатива.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Мастер Винду ајде кажи ми ти што има после смртта,значи веруваш во ОШО,Зен-от,Медитацијата,Хипнозата,абе вака човек наивен ќе си помисли дека си уберменш ама жално е што не ти давам повеќе мозочна маса од таа на бронтосаурс-колку зрно грав.
Да бе гледам се срамат да прават тројки,оргии,швалераи тешки кражби абе каков механизам на контрола е срамот се читаш ли што пишуваш Мастер???
Како осакатен,кога се случува ова,каде???
Соочи се со фактот дека со секое вдишување и издишување си.....поблиску до смртта.
Затоа уживај додека можеш и пази не од дарт сидиус.

Абе нели гледаш страв му е,еј па да види човек како умира има у гаќи да се покака,јас гледав до мене беше и немаше ништо,не се трансформираше ниту во парамециум ниту во инсект ма џабе беше и крвна плазма и нова крв НИШТО.
Не е лошо да се реагира на време од надлежните органи ;) .........после ја сум бил безобразен:tapp:
 
B

Black Guard

Гостин
Мастер винду ти не си безобразен туку бесмислен,разликата е огромна.

Нејсе да те прашам нешто,ОШО или патлиџани(френки) имаат ли некакво тврдење за реинкарнацијата или став?

И второ прашање дали мора реинкарнацијата да значи преоѓање во друга животна форма то ест дали е можно да се реинкарнираш во нежива материја на пример карбуратор?

Јас второто го сметам за поверојатно.
 
O

Orion.

Гостин
Ако реинкарнацијата постои, од каде доаѓаат(се создаваат) новите души, со оглед на фактот дека бројот на луѓето константно се зголемува и денес е фрапантно поголем од кога и да е порано?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ако реинкарнацијата постои, од каде доаѓаат(се создаваат) новите души, со оглед на фактот дека бројот на луѓето константно се зголемува и денес е фрапантно поголем од кога и да е порано?
Па од господ доаѓаат.
 
O

Orion.

Гостин
Па од господ доаѓаат.
Во будизмот нема Господ, мислам дека будистите веруваат во реинкарнација(не сум сигурен)
И оние Хиндусите веруваат во реинкарнација ама не би ја сметал како релевантна таа религија, ептен е забегана со нивните 6 000 богови и крави:)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Во будизмот нема Господ, мислам дека будистите веруваат во реинкарнација(не сум сигурен)
И оние Хиндусите веруваат во реинкарнација ама не би ја сметал како релевантна таа религија, ептен е забегана со нивните 6 000 богови и крави:)
Абе човек будизмот како прво не е религија. А второ господ дошол на змејта пред 2000 години тоа е исус христос.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Ако реинкарнацијата постои, од каде доаѓаат(се создаваат) новите души, со оглед на фактот дека бројот на луѓето константно се зголемува и денес е фрапантно поголем од кога и да е порано?
Една душа може да се раздели на милион парчиња кои ќе се разликуваат од неа!А може и да...па појма немам. Но има и обратен случај.На пр. човек кој убил 500 луѓе по неговата смрт ќе се врати како еден од нив и ќе мора да ги живее животите(душите) што ги одзел и да умре на истиот начин како што тој ги убил нив! Интересно прашање бтв!
--- надополнето: 15 август 2012 во 23:21 ---
Како нема причина да се контрира факт е дека стопирањето на виталните функции на органите и крајот на мозочната активност се вика смрт и тоа е природно,нема ниту еден доказ кој би не навел до заклучок дека после тоа има нешто ако грешам докажи м?
--- надополнето: 14 август 2012 во 15:15 ---
Човекот поседува неколку тела, во тој случај го губи само материјалното, но остануваат етеричното, астралното и уште неколку повеќе...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Христијаните не веруваат во реинкарнација
Тоа е лага на сатаната и погрешното учење од страна на претпоставените во црквата. па самиот исус спомнал за реинкранација кога рекол за пророкот илија.
 
O

Orion.

Гостин
Тоа е лага на сатаната и погрешното учење од страна на претпоставените во црквата. па самиот исус спомнал за реинкранација кога рекол за пророкот илија.
Е ова е нов момент :)
Посочи стих...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Е ова е нов момент :)
Посочи стих...
Матеј:
17:10
И Неговите ученици Го прашаа, говорејќи: „Зошто тогаш книжниците велат, дека Илија најнапред мора да дојде?”
17:11 А Тој им одговори и рече: „Навистина Илија иде и ќе обнови сè.
17:12 Но, ви велам, дека Илија веќе дојде, и не го познаа, туку му направија како што сакаа. Така и Синот Човечки ќе пострада од нив.”
27:47 А некои од оние, кои стоеја таму, кога го чуја тоа, рекоа: „Овој го вика Илија!”
 
O

Orion.

Гостин
Матеј:

17:10 И Неговите ученици Го прашаа, говорејќи: „Зошто тогаш книжниците велат, дека Илија најнапред мора да дојде?”
17:11 А Тој им одговори и рече: „Навистина Илија иде и ќе обнови сè.
17:12 Но, ви велам, дека Илија веќе дојде, и не го познаа, туку му направија како што сакаа. Така и Синот Човечки ќе пострада од нив.”
27:47 А некои од оние, кои стоеја таму, кога го чуја тоа, рекоа: „Овој го вика Илија!”
И како оваа ''лага на Сатаната'' оди во негова полза? Што би постигнал со истата?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
И како оваа ''лага на Сатаната'' оди во негова полза? Што би постигнал со истата?
Епа како, ајде размисли кога некој ќе ти каже дека е еден живот и треба да го иживееш и све да пробаш да лудуваш и така нешто. А друго е ако знаеш дека повторно ќе се родиш и ќе треба да отпалтиш гревови што си ги направил во претходниот живот. И јас не сум толку мудар и учен можеби да знам детално да ти објаснам ова е моето скромно познавање, битно е дека реинкарнација постои и дека не е еден живот. Е сега и ти самиот размислувај и октри што е разликата.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Епа како, ајде размисли кога некој ќе ти каже дека е еден живот и треба да го иживееш и све да пробаш да лудуваш и така нешто. А друго е ако знаеш дека повторно ќе се родиш и ќе треба да отпалтиш гревови што си ги направил во претходниот живот. И јас не сум толку мудар и учен можеби да знам детално да ти објаснам ова е моето скромно познавање, битно е дека реинкарнација постои и дека не е еден живот. Е сега и ти самиот размислувај и октри што е разликата.

Исус воскреснал или се реинкарнирал во истото тело?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom