Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
ако не се потрошени плочки на кочници (нека провери мајсторот твој) тогаш се лагерите на манжетните за зглобови... а воедно нека ти провери количина на маст во зглобовите...
А јас како да проверам какви се,дали се за менување,да не знаеш колку пари се отприлика,и две ли плочки има вкупно?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
А јас како да проверам какви се,дали се за менување,да не знаеш колку пари се отприлика,и две ли плочки има вкупно?
друже.. неможеш сам да провериш.. се работи за избор при одлука дали се или не се потрошени во делови од милиметри... сепак мајстор ке да е нај добра одлука
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Денес од ебаново сонце ми се расцвета задната шофершајбна на пежото како пајакова мрежа. Пукна како бомба ме извади од памет, на моменти барав дупка од куршум во другите стакла :cautious:.

Да прашам, се јавив во авто чајка во Тетово(овластени за пежо) ми понудија стакло ново од 100 евра но не е оригинално, инаку ги поседува сите елементи а има и гаранција. За оригинално не прашав пошо ми бараа број на каросерија а јас целиот вознемирен на среде пат не им дадов.

Ако знае некој колку е оригинално стакло и која е разликата измеѓу двете, би бил благодарен ако сподели информации.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
За пунто 2ка, предна шофершајбна, чисто за споредба, 110 евра турска, 200 евра фиатова
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Volvo како автомобил во Македонија сервис, резервни делови и слилчно? позз
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Volvo како автомобил во Македонија сервис, резервни делови и слилчно? позз
Максима треба да е увозник и сервисер за волво, ако не се лажам.

Делови на старо, тешко. (сега ќе се произнесе Кано дека делови на старо и не ти требаат, пошо Волво е Шведски челик со VW мотор, и фактички не се расипува)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки ај едно прашање.... иде ли некој за грчка од вас? ми тебаат неколку делови за нисан и сакам да направам споредба со цени од тука и од грчка.. знам дека се таму поевтини и сакам да направам математика дали ми се исплати повеќе да отидам да си ги земам јас деловите или па да си ги земам од тука.... исто би ми било од помош и некоја грчка веб страна за делови па може и таму ке најдам цени..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Максима треба да е увозник и сервисер за волво, ако не се лажам.

Делови на старо, тешко. (сега ќе се произнесе Кано дека делови на старо и не ти требаат, пошо Волво е Шведски челик со VW мотор, и фактички не се расипува)
шведски челик да, ама немој со говното фолксваген да го компарираш... на мало прсте неможе да му се фати... фолксваген на волво... :)
--- надополнето: 12 август 2012 во 02:24 ---
Volvo како автомобил во Македонија сервис, резервни делови и слилчно? позз
има... има колку сакаш... а и што нема им алинија од грција да се донесе... од максима бегај... отровно скапи се... имам мајстор тука ос јаки конекции за грција и стигаат делови за ден два ако е нешто посериозно... иначе стандард ова каиши, лагери плочки бла бла бла има во секој момент...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
шведски челик да, ама немој со говното фолксваген да го компарираш... на мало прсте неможе да му се фати... фолксваген на волво... :)
Jaс колку шо сум запознаен, во Волво 19 TD e преземен од VW ... за бензинците незнам.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Jaс колку шо сум запознаен, во Волво 19 TD e преземен од VW ... за бензинците незнам.
иииии колку си грешка...

рено брат, рено... конкретно то јмотор е на рено продукт... а и дизелите сите што се во волво вградени се на рено и тоа само со 4 цилиндри машините... со 5 и со 6 се исклучиво само на волво продукт, сопствен продукт... ги имаше до пред извесно време и патентите на нет ставени за машините...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
иииии колку си грешка...

рено брат, рено... конкретно то јмотор е на рено продукт... а и дизелите сите што се во волво вградени се на рено и тоа само со 4 цилиндри машините...
Е јебига, грешки се прат. Јас мислев дека е VW натре.

со 5 и со 6 се исклучиво само на волво продукт, сопствен продукт... ги имаше до пред извесно време и патентите на нет ставени за машините...
Не сум сигурен ама 5 или 6 цилиндри дизел немет... Или и таму имам грешка? Ако она првото е точно, испаѓа дека бензинците се нивни, дизељот е позјамен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom