Која раса на кучиња не ја сакате?

Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Пекинезерче евентуално, не знам ваљда дека нејќам баш мали кучиња по раст.
Обожавам ретривери или хаски :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не сакам пудлици и пекинезери.
 
S

Shaman

Гостин
Пекинезер.
Во глобала повеќе ми е жал за животни него за луѓе.
Ама кога ќе видам пекинезер, нешто во стомак ми
се превртува и ми доаѓа да го нагазам и да го смачкам под
нога. Е до толку.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Мислев само ја нејќам пекинезери, ова било пуно со хејтери. Таква нервозна и гласна топка не се трпи :D
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не сфаќам како може кучињата да се сакаат, ама не сите, туку оние поубавите, поголемите, помалите, повлакнестите, помрзливите ... и уште колку ли не подгрупи.
Сите кучиња ги сакам и би чувала секакво.
За тие што се плашат од Доберманите, кои демек се убијци или лоши ... кога имав на времето доберман, обожаваше да легне до мене и со нејзиниот врат да заспие врз мојот. Никакво поинакво понашање од џукелчињата што ги имам сега.
Секое куче е такво какво што го направила околината т.е. луѓето или сопствениците.
Јас на ниту едно мое куче не сум кренала рака, не сум го дресирала со ќотек и не сум го малтретирала било како. Си ги сакам како дел од мене, па очигледно затоа такви се и тие со мене.
И со уличните е исто. Често се случува залутано кученце да се попрати по мене и заштитнички да ме испраќа до каде што одам. Осеќаат и тие кон кого и како треба да се понашаат. И тие се преубави и на изглед, ако ги погледнете во фацичките или очињата мили.

Пример, што му фали на ова:


Или на ова?


Или на овие?


Ајде и од расните. Што му фали на доберманов, за да не се сака?

Ставив кафеав, затоа што таква беше мојата Ала.:(

Или што му фали на најслаткиов пинчер?


Или па на пекинезеров?


А како се изнервирав пред некој ден кога гледав победници од некој си натпревар за најгрдо куче. Не ми се верува. И после кучињата не чинеле, а луѓето арни се што не знаат што да доправат од збеснетост. :facepalm:
 
L

Lu

Гостин
Ајде и од расните. Што му фали на доберманов, за да не се сака?
На Доберманот ништо не му фали, всушност тој е една од најинтелигентните и најелегантните раси ... повеќето луѓе му се восхитуваат на неговата градба и елеганција.
Всушност ретки се луѓето на кои што не им се допаѓа изгледот на Доберманот.

Само работата е во тоа што повеќето луѓе се плашат од Доберманите поради оние глупи митови дека на старост полудувале и го напаѓале сопственикот, дека мозокот му растел, дека биле агресивни и злобни ... и слични ретардирани приказни.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
На Доберманот ништо не му фали, всушност тој е една од најинтелигентните и најелегантните раси ... повеќето луѓе му се восхитуваат на неговата градба и елеганција.
Всушност ретки се луѓето на кои што не им се допаѓа изгледот на Доберманот.

Само работата е во тоа што повеќето луѓе се плашат од Доберманите поради оние глупи митови дека на старост полудувале и го напаѓале сопственикот, дека мозокот му растел, дека биле агресивни и злобни ... и слични ретардирани приказни.
Затоа на кратко го опишав каков беше мојот. Премалку е да им се промени сликата на тие кои им се плашат, но мислам дека и доволно кажува тоа.
 
D

Deleted member 55587

Гостин
Што знам...не ми се свиѓаат како раси пинчовите и пекинезерите. Пинчовите ми се како абортирани добермани најискрено,а пекинезерите ми делуваат како да се со коплекс на помала вредност па нон-стоп џафкаат и се бунат т.е. се силат. Како што беше напишано и погоре нема куче што не го сакам само куче што не ми се свиѓа односно кое не би го чувала.А, исто и бул териерите само поради фацата стварно не им е олицетворение на мило суштество или на куче воопшто.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Исто како Lu, сите кучиња ги сакам, но има некој што не сакам да ги чувам. А тоа се разно - разни пудлици и пекинезери.
Порано идеше кај мене дома еден пекинезер, живеам во зграда, ке влезеше во станот, ке отспиеше 3-4 саата на креветот и ке станеше и ке си отидеше. :)
Многу ми беше смешен, никогаш не јадеше од тоа што му дававме, само ке гребеше на вратата му отваравме, ке се наспиеше и пак ке си отидеше кај газдите кои живееа на неколку улици од мене. :)
Многу чудно куче беше. :cautious:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
мразам кога ќе начекам одврзан (кога шетам) питбул,доберман,ротвајлер,стафорд и слично.........и те како ме вадат од контакт,додека врзани или во нивните места на живеење каде им е местото ги гледам со почит
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Секое куче го сакам, со раса и без раса, не игра никаква улога тоа кај мене, само некако чивавата ја делам дека сепак останувам на мислењето дека имаат направено некоја грешка кога ја имаат ставено во групата на кучиња :D
Премногу е шмизлечко и многу цвика (дека незнае да лае, по што заклучокот за грешката).
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Самојед, дефинитивно. Море, сите сибирски раси. Манијаци. Своеглави. Не можам кучево од дома да го изнесам, без некој самојед, хаска или маламут да проба да ја клецне. Хорор:mad:. Што е најтрагично, кога е она во период, господата секогаш се кај мене пред зграда и морам да вртам по телефоните за да си ги соберат....
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
пекинезер,пудлици,чивави...многу се размазени,а тоа најмногу мразам:)
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Нема куче што мразам , а во суштина ни животно кое го мразам , само нормално , има онакви од кои се плашам. За разлика од недораснатите можам да разделам природен страв од животно од омраза. А инаку , секое куче е создадено со цел , бернандинците се спасувачки кучиња , хаската е влечач , териерите се ловечки сопатници , црните лабрадори се најчесто на граници и аеродроми затоа што разликуваат различни дроги итн итн. Дури и овие малецкиве што се ко пацови чивави и сл. се со цел направени - мода. Така да , не е некое малтретирање да ги облакаат во глупости , тоа е во суштина нивната намена. А доберманите , шарпланинците , ротвајлерите и останатите големи кучиња се чувари што значи ТРЕБА да се побрутални , додека питбулот не за џабе се вика ПИТбул , тоа се боречки кучиња. А се се се зависи од газдата , како е кучето третирано , тренирано и чувано така ќе се однесува , исто како што е и со луѓето. А оние што се жалат од напади се сосема самите криви во 90% од случаите. Сум чувал секакви кучиња и никогаш не сум бил нападнат од ниту едно , ниту од оние по улици и села. Кога човек е неинформиран и неискусен нема право да го криви животното пошто е он глуп. Чувајте хрчаци што да ви речам . . .
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
мразам пудлици, пинчери, чивава, пекинезер, џукели... и такви слични... се знае - расно куче <3
 

Kajgana Shop

На врв Bottom