Правна помош и совети

M

Mamba.

Гостин
Од моето осигурување, мислам од на моторот шо е...има записник направено...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Од моето осигурување, мислам од на моторот шо е...има записник направено...
Ако има полициски записник, тогаш како виновен, ќе треба да платиш казна која ти ја одредила МВР, а за тоа ќе ти стигне од суд.

Осигурителна компанија не смее да ти бара пари кои она ги исплатила.:P Затоа и плаќаш ти осигурување за заштита од трето лице.

Која е жити се таа компанија?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Па така кажи бре другарке/другарче шо ми вртиш одоколу:D:)...за парите се работи значи како и секогаш....
Значи парите на име данок на наследство мора да се платат,2-3% од утврдената вредност на наследството,сепак внукот е втор наследен ред,така да не е ослободен од плаќање на данокот на наследување....од данок се ослободени само наследниците од прв ред...
Но....има и некои случаи за ослободувања на наследници од втор ред....
Со оглед дека не дефинираш за каков вид на подарок се работи еве мало појаснување за евентуални ослободувања на наследниците од втор ред...па ако се пронајдиш во ова можи да ти биди од полза...
- наследникот, односно примателот на подарок од втор наследен ред на еден наследен, односно на подарок примен стан, односно семејна станбена зграда ако со оставителот, односно давателот на подарок живеел во заедничко домаќинство најмалку една година пред смртта на оставителот, односно во моментот на приемот на подарокот, под услов тој и членовите на неговото семејство да немаат друг стан, односно стнабена зграда и
- наследникот, односно примателот на подарок од втор наследен ред на кој земјоделството му е основна дејност што ќе наследи, односно прими на подарок земјоделско земјиште и економски згради, ако со оставителот, односно давателот на подарокот живеел во заедничко домаќинсктво најмалку една година пред смртта на оставителот,
односно во моементот на приемот на подарокот.
За другото прашање....
Има случаи кога во кривична постапка судот доделува некоја(нематеријална оштета),но најчесто се упатуваат на граѓански спор странките,зошто првично доделените суми од кривичниот суд најчесто не ги задоволуваат оштетените.......
По правосилноста на кривичната пресуда,во било кое време можи да се поведи граѓанска постапка против обвинетиот во кривичната постапка..
Blagodaram, sega malku mi e pojasno.Pozdrav :)
;)
 
M

Mamba.

Гостин
Ако има полициски записник, тогаш како виновен, ќе треба да платиш казна која ти ја одредила МВР, а за тоа ќе ти стигне од суд.

Осигурителна компанија не смее да ти бара пари кои она ги исплатила.:P Затоа и плаќаш ти осигурување за заштита од трето лице.

Која е жити се таа компанија?
Да за тоа знам че одам на суд, само уште да ми стигне писмо...а компанијата шо а знам како се вика...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Да за тоа знам че одам на суд, само уште да ми стигне писмо...а компанијата шо а знам како се вика...
Вака сеа тоа со судот знаеш и сам , нема бегање.

Компанијата ако ти е уредно регистриран моторт, нема никакво право да ти бара отштета:P Некои го прават тоа, ако пројде, пројде.

Мораш да знаеш, кај ти е осигуран моторот?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ај да си прашам нешто.... у саботата ме сопре џандар под дејство на алкохол да не кажам „пијан“.... дував у тоа дрегерот ми покажа 1.05 промили и по закон нели се што е над 0.50 се смета за пијано шофер.... е сеа - овој ми рече као наводно до 0.99 казната е 250 евра над тоа е 300 па 350 и тн... ми кажаа дека за 8 дена треба да си ја платам ако сакам да ми биде упола ако не оди цела... се согласив на тоа си потпишав фино лепо.. него друго ме интересира.... тој не ми рече ништо за земање на возачка - од други сообраќајци слушам дека после некој период ке ми ја земеле возачката а у 300 муабети се изнаслушав.... кажете ми што точно може да се деси со возачкава? ке ми акнат некоја забрана за возење има шанси да се помине кроз тоа.. нема треба да платам уште нешто едно др...... ?

некој искуство нека сподели ако имал ваква ситуација...
 
G

Gray Foxx

Гостин
ај да си прашам нешто.... у саботата ме сопре џандар под дејство на алкохол да не кажам „пијан“.... дував у тоа дрегерот ми покажа 1.05 промили и по закон нели се што е над 0.50 се смета за пијано шофер.... е сеа - овој ми рече као наводно до 0.99 казната е 250 евра над тоа е 300 па 350 и тн... ми кажаа дека за 8 дена треба да си ја платам ако сакам да ми биде упола ако не оди цела... се согласив на тоа си потпишав фино лепо.. него друго ме интересира.... тој не ми рече ништо за земање на возачка - од други сообраќајци слушам дека после некој период ке ми ја земеле возачката а у 300 муабети се изнаслушав.... кажете ми што точно може да се деси со возачкава? ке ми акнат некоја забрана за возење има шанси да се помине кроз тоа.. нема треба да платам уште нешто едно др...... ?

некој искуство нека сподели ако имал ваква ситуација...
Мене ме казнија 250 евриња за 0.89, и ја као фина овцичка си потпишав се и си платив по два дена 125 евра.
Ми ја земаа у истиот момент возачката бидејќи нели си пијано лице иако нема веза и можам подобро да возам од еден прост џандар, но по 5-6 дена ми стаса у мојот град у полиција, си ја подигнав и таа тетката ми рече дека демек обавезно ќе ми стасало покана од суд за одземање на возачката. Си реков у себе, маме ви ебам вмровско, крв да серете, жена ви со транвестит да ве вара. И кур ме боли.
И по една недела ми се падна апарат на фб на наградна игра. Ако си добра душа као мене, може ќе добиеш нешо. Глобализација бачко.
Иначе 400 евра е за над 1 промил.
Те мавнаа 200 бачко, јбг. Остваруваат мршојадите.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Мене ме казнија 250 евриња за 0.89, и ја као фина овцичка си потпишав се и си платив по два дена 125 евра.
Ми ја земаа у истиот момент возачката бидејќи нели си пијано лице иако нема веза и можам подобро да возам од еден прост џандар, но по 5-6 дена ми стаса у мојот град у полиција, си ја подигнав и таа тетката ми рече дека демек обавезно ќе ми стасало покана од суд за одземање на возачката. Си реков у себе, маме ви ебам вмровско, крв да серете, жена ви со транвестит да ве вара. И кур ме боли.
И по една недела ми се падна апарат на фб на наградна игра. Ако си добра душа као мене, може ќе добиеш нешо. Глобализација бачко.
Иначе 400 евра е за над 1 промил.
Те мавнаа 200 бачко, јбг. Остваруваат мршојадите.
250 евра ми акна упола ми се 125 исто ко ти.. бев прееска да ја платам тој ми вика џабе ке ја носиш кај анс не ни работи факсот оди у др полиција дрн дрн.. ке одам утре у центар ке ја платам... НО што се дешава.. мене ни ми ја зема тој возачката ни па ме исклучи од сообраќај туку ме пушти.. ми напомена дека треба да го напраи тоа и ја викам епа ок онда ако така викаш неможам ја да ти се бунам... ама пошто не му се чаталев и не му се праев курац ипол ваљда затоа и ме пушти.. инаку имав 1.05 и ми рече треба 300 евра да ми пише и па се смилува.... ке одам утре да ја платам и ке си прашам у сообраќајна како иде процедура за одземање на возачка... уствари они не ти ја земаат туку ти ја суспензираат само на одреден период ( најмалце 3 месеца ) а тоа со наградите.... немора да ми се падне награда - сакам да ги казнуваат и другите а не селективно да биде...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Сакам да прашам постапката за градежна дозвола колку трае и што е потребно.Се работи за лесна индустрикса дејност(откуп на секундарни суровини).Па ме интересира некој ако знае како и што ?
 
M

Muranyi

Гостин
Ве молам да ми одговорите:месецов моите добиле сметка за наплата на струја и во неа стоеше дополнително заостанат долг од 960 денари.Мајка ми отишла до наплатниот пункт во ГТЦ и таму и кажале дека се тоа тужени сметки за 3,4,5 месец 2004 година.Дали е правно издржано после толку време да ни бараат наплата на тие пари и дали сме должни да ги платиме?
Разбирам дека не вреди човек да се нервира за овие пари но сепак се работи за револт и принцип.Ви благодарам.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Од моето осигурување, мислам од на моторот шо е...има записник направено...
Пијан да не беше пријателче кога ја направи сообраќајката? :) Во тој случај има право осигурителната компанија на регрес.
 
M

Mamba.

Гостин
Пијан да не беше пријателче кога ја направи сообраќајката? :) Во тој случај има право осигурителната компанија на регрес.
Не, ама немав положено и незнаев дека заради тоа може да бара пари осигурителната компанија.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Не, ама немав положено и незнаев дека заради тоа може да бара пари осигурителната компанија.
До тоа ќе да е.. Да било се` по прописи, ќе немале право да си ги бараат назад исплатените пари..
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.967
Поени од реакции
3.684
Ве молам да ми одговорите:месецов моите добиле сметка за наплата на струја и во неа стоеше дополнително заостанат долг од 960 денари.Мајка ми отишла до наплатниот пункт во ГТЦ и таму и кажале дека се тоа тужени сметки за 3,4,5 месец 2004 година.Дали е правно издржано после толку време да ни бараат наплата на тие пари и дали сме должни да ги платиме?
Разбирам дека не вреди човек да се нервира за овие пари но сепак се работи за револт и принцип.Ви благодарам.
Штом се работи за ТУЖЕНИ сметки секако дека треба да си ги платиш оти ке завршиш на извршител па ке платиш уште стотина евра за трошоци. Доколку не им биле утужени сметките сега побарувањето веке ке било застарено па не ке можеа да те тужат и не ке мораше да платиш. Вака најубаво ти е да си ги платиш.
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
pozdrav i edno prasanje vaka pred skoro edna godina od zaskitan kursum bese pogodena sofersajbanta na mojot avtomobil,a mozev i jas da nastradam,viknav policija napravija zapisnik slikaa ja najdovme caurata i nisto ne mozea da go najdat koj e sigurno oruzjeto na crno
i prasanjeto e dali mozam da baram osteta od nekoj i od kogo ako mozam dali mozam da podnesam tuzba?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom