Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Планирам да земам едно Пунто 1.2 од 2001 година.Стандарт опрема е.Ако може некој од поискусниве да ми каже на што да обрнам внимание т.е која им е најголемата мана...
Мене на 50000 ми проби дихтунг на глава. Излезе дека термостатот затаил и завршил работа. Цел дефект, промена на каиши, дихтунзи, термостат, рамнење на глава ми излезе 10000 ден. Потрошња во град 7 со нормално возење(не влечкање и гњавење семафори) на отворено 6 - 120 км/ч. Возни својства бомбона поготово со сити сервото - ЛЕТА воланот.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Планирам да земам едно Пунто 1.2 од 2001 година.Стандарт опрема е.Ако може некој од поискусниве да ми каже на што да обрнам внимание т.е која им е најголемата мана...
Која мана...нема мана т.е само некогаш знае сервото да се укочи али ништо страшно еднаш у 2 недели така праи , само угаси го и па запали го и нема гајле иам такво пунто веќе година дена 1.2 59kw 16V , не сум го пипнал нешто дел да мењам само пали вози , ребраст само смени и нема гајле ;) и да земи го нема да зажалиш :D
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Мене на 50000 ми проби дихтунг на глава. Излезе дека термостатот затаил и завршил работа. Цел дефект, промена на каиши, дихтунзи, термостат, рамнење на глава ми излезе 10000 ден. Потрошња во град 7 со нормално возење(не влечкање и гњавење семафори) на отворено 6 - 120 км/ч. Возни својства бомбона поготово со сити сервото - ЛЕТА воланот.
фала ти брат за советот.Туку дали сите пунта имаат сити волан или само оние со додатна опрема што се.


Која мана...нема мана т.е само некогаш знае сервото да се укочи али ништо страшно еднаш у 2 недели така праи , само угаси го и па запали го и нема гајле иам такво пунто веќе година дена 1.2 59kw 16V , не сум го пипнал нешто дел да мењам само пали вози , ребраст само смени и нема гајле ;) и да земи го нема да зажалиш :D
Во ред,изгледа ќе појдам денес или утре и ќе го земам.Фала уште еднаш..
 
L

Luki Junior

Гостин
А сето тоа на колкава километража и какво одржување? И, кој мотор?
Километражата му беше околу 200к (сигурно не е била оригинална).. Брачет ми го донесе од германија некаде 2002/2003та. У нас беше година и нешто. Моторо беше 1.9 турбо дизел... Одржување нормално, сите делови шо ги сменииме беа половни (само подвозјето ново)... Јас си мислам оти е била парталава колата оште од Германија (на изглед не беше лоша).....

На крајо шитнааме го, татко ми ојде донесе си Мондео Мк1 од Германија па се раатисааме од проблеми.. (иако фордовето немат некое големо име за здравина)
Јас сам наплашен па да пробам со француска кола... И затава прва кола шо си ја купих беше БМВ бензинец..., па после Мондео 3ка Дизел... (и двете донесени од странство лично од мене)...

Оште ме е жал за Бмв-то,... ама дома се собраа 3 коли... та мораше една да оде на продажба...

Сега се загледувам за некој теренец... Сите Предлози се добредојдени :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Имам мерак на Ленд Крузер ама парите не ми стигат... Задоволително е и Некое Пајеро, Терано, Или краен случај фронтера...
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Кога не беше дефект, беше супер кола..
“Стандардни“ проблеми...
Лапна едно турбо, дихтун на глава, ново подвозје (амортизери, чаури, стабилизатори), проблеми со електрониката ( вентилаторите на парното си правеа шо сакат и кога сакат), шалт таблата имаше навика да се исклучува у сред вожна.... Сервото протече на дупките, меначо почна да струга и рже.... сума сумарум толку и беа дефеците..

пежо 405ка... ама поодамна беше...Накрајо ојде кај еден мајстор и ја растурија за делове мислам...
не мора да значи дека сите пежоа се такви, кога беше отворен увозот некаде 2001 се донесоа многу 405ки од германија кои беа прилично извозени и дотраени со враќани километражи, јас имам 405ка 1,9 турбодизел и освен каиши, масло, филтри и гуми на неа ништо не е сменато а ја имаме дома еве веќе 6 години, кога ја зедовме имаше одприлика 260,000 поминати, сега има 380,000, да се пожалам од неа немам што, освен вентилаторот од парното ми се заеба и мене исто како твојот(гори кај што е поврзан +от и губи контакт, лесно се прави али да го извадиш е малце заебано).
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
630
Поени од реакции
109
добар освежувач за во колаа (мислам на мирис ,јаболко,лимон ... )
 
Член од
13 март 2011
Мислења
68
Поени од реакции
12
Ај ако знае некој нека каже колку има давачки за Опел Корса 1.7 дти од 2002 година.Имам братучед таму па планира да ми донесе наваму едно возило.
Значи доколку на некој му смета,може и по пп.Значи ќе го молам некој што веќе земал кола и знае колку одат работите,а не од прилика.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ај ако знае некој нека каже колку има давачки за Опел Корса 1.7 дти од 2002 година.Имам братучед таму па планира да ми донесе наваму едно возило.
Значи доколку на некој му смета,може и по пп.Значи ќе го молам некој што веќе земал кола и знае колку одат работите,а не од прилика.
Астра 2.0 дти 2000г. 73.000 ден. со регистраација.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Аман бре што опрема имаше Опел-от, за да платиш 73.000 денара, а колку беше без регестрација?
Без регистрација 11000 +1400 таблици. Само царина 45.000 треба пред тоа тув и други чуда, шпедиција, за преку ред за 1 ден да ти биде, инаку лежарина треба да плаќаш... Инаку опел 2.0 со стандардна опрема.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Прашање:До пред некој ден климата ми беше супер од вчера кога ја пуштив не лади никако што може да биде проблемот???
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Прашање:До пред некој ден климата ми беше супер од вчера кога ја пуштив не лади никако што може да биде проблемот???
Многу веројатно е да истекол дел од фреонот од црево. Малку фали да снема фреон и да не лади. Посети некој сервис за клими за коли. Вакумирање и повторно полнење е околу 1500 ден.
 
L

Luki Junior

Гостин
Прашање:До пред некој ден климата ми беше супер од вчера кога ја пуштив не лади никако што може да биде проблемот???
Компресорот и перката уклучуват ли се? Шо кола е, и дали климата си има посебна перка?

Ако одговорот на прашање 1 Да, фале ти фреон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom