Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Поставени се наназад, и тоа убаво образложени зашто се поставени.

ЈАс сум сметал дека имаат врска со Исламот, и затоа сум ги поставил.

Не е проблемот во моите прашања, туку во тоа дека секое непријатно прашање го поистоветувате или со омраза кон вас, или пак со наводно непознавање на Исламот.

Зошто така реагирате?

А спротивно пак, едвај чекате да некој атеист каже нешто против Хриситјанството и да го подржите.

Сфатете дека од моја гледна точка и еден куп други тука на форумов, кои не се религиозни, и Алах и Јахве, и Мухамед се жива смејурија, и се обидуваме да укажеме на нелогичностите поврзани со тоа.

Моите прашања се во тој контекст поставени.
Добро сега пријателе, што сакаш да ти одговарам. Прво немаш основна култура како се прави дискусија. Немаш почитување кон твојот соговорник и што е најлошо уште пред да ти одговорам ми кажуваш дека све што ќе напишам во одговорот е ЖИВА СМЕЈУРИЈА.

Ајде Поздрав и све најубаво.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
1. Дали Алах е Хубал, богот на плодноста од паганите на територијата на Персија
2. За Мухамед и неговото педофилие и бандитство еден куп прашања
3. Имало прашања за тоа дали гостинот може да ја легне жената на домаќинот, ако не е забулена прописно
4. Дали таткото е прв кој има право да ја пегла снаата, додека син му е на печалба у Гемранија

ла
1.Не.
2.Нит бил педофил нит бандит.
3.Во исламот такво нешто нема,а кај тебе дома незнам.
4.Не. Обично вакви прашања поставуваат курвини синови кои навикнале својата мајка да ја гледаат постојано на пегларникот.Уозбили се и не биди и ти таков.

Имаш уште некое прашање
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
1.Не.
2.Нит бил педофил нит бандит.
3.Во исламот такво нешто нема,а кај тебе дома незнам.
4.Не. Обично вакви прашања поставуваат курвини синови кои навикнале својата мајка да ја гледаат постојано на пегларникот.Уозбили се и не биди и ти таков.

Имаш уште некое прашање
1. Зошто не? НАјди го мојот пообемен пост за Хубал наназад, и демантирај го.

2. Што е педофил, ако не чоек што има секс со 9 годишно девојче.
Што е бандит, ако не човек кој убива од задоволство и за пари, и притоа гради име и моќ врз тие злосторства?

3. Како бе нема во Исламот? Не го измислив јас тоа, нашиве содржавјани со бели капчиња ми го кажаа тоа, дека е исламска традиција.
Ако го нема тоа у Куранот, не значи дека не сте го практикувале. Едноставно е образложи ми дека тоа е глупост и составен дел н аминатото, но ти негираш нешто што твој брат по вера кажал.

4. Како бе не.!!!! Што лажеш. ЈАс лично познавам фамилија од Тетово која го имаше практикувано ова. Си отиде синот, плачејќи и оставајќи се зад себе и татко и браќа и жена и две ќерки. Пцуеше и го колнеше Алах што зол народ и религија бил исламот.

Не продавај философии дека го нема тоа, туку потруди се да образложиш зашто се случува тоа кај поедини фамилии, исклучиво кај муслимани и уште повеќе никој не го осудува истото, туку го заташкува. ТОа објасни го.

п.с. За болдот - Фрустрацијата е психосоматско нарушување. Очигледно и тоа ви е колективно врежано.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
33
Miki ,aj dokazi mi deka zenata na prorokot bila 9 godisna ,ama argumenti ,i ako mozes malce poveke istoria ,za nea ,koja bila ,sto bila,sto napravila ..ke ti bidam malce blagodaren ;)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Miki ,aj dokazi mi deka zenata na prorokot bila 9 godisna ,ama argumenti ,i ako mozes malce poveke istoria ,za nea ,koja bila ,sto bila,sto napravila ..ke ti bidam malce blagodaren ;)
Некои факти за Исламот и Мухамед, погледнато од здраворазумски аспект.


Во Арабија пред Мухамед, Арапите се молеле на Богот Хубал, а го нарекувале Алах. Хубал имал три ќерки Аl-Lat, Al-Uzza и Monat. Хубал бил бог на плодноста и месецот, познат кај други племиња под други имиња како Sin, во Вавилонија Bell.


Култот на Хубал, својот најважен храм го има во Мека, и името на храмот е Kaba, и тој и ден денес е најважен исламски храм.
Татко му на Мухамед во своето име го има зборот Алах, што докажува дека и пред Мухамед си го имале Арапите тој збор, и знаеле што е Алах, и дури си го користеле во свои имиња.

Симболот на Хубал е Млада Месечина, а бидејќи бил и бог на плодноста, џамиите имаат облик на .... што е тоа ќе ни кажат муслиманиве тука?.


Каков е Исламот како вера, а тоа подразбира геноциден, садистички, фачистички настроен, можеме да забележиме од историските факти дека Арапите и Персијците кога НЕМАЛЕ ИСЛАМ КАКО ВЕРА ги изградиле двете можеби најмоќни империи во историјата на човештвото Египет и Персија .

Денес секоја религија, освен секако Исламот, има најмалку една држава која е суперсила во светски рамки во секој облик, освен Исламот. Зошто?

Во Советот за Безбедност во ОН секој има право на вето освен Исламот. Зошто?

На Муслиманите им е забрането да истражуваат и да размислуваат со своја глава, и мораат да прифатат здраво за готово се што им е речено од нивните високосвештеници, инаку би биле прогласени за неверници и би биле под огромен притисок од џамиите и фамилиите, а неретко и со смртни закани. Зошто?


Кога Мухамед стапува на сцена едноставно го зема Хубал како врховен бог, го задржува името Алах, под кое отсекогаш бил познат токму Хубал, и ги задржува сите племенско пагански обичаи.

Со други зборови Исламот е класична паганска религија. Единствена разлика помеѓу старите арапи пагани, и денешниве просветлени муслимани е што околу храмот во Мека, првите трчале и се клањале голи, а овие вториве облечени. Се друго е веќе видено во историјата.

Мухамед тврдел дека е од Алах пратен, па ајде пак да видимепо којзнае кој пат, што човек бил.

Роден е 570 година во Мека. На 25 години се жени со постара од него жена по име Kadijah. Kadijah била многу богата и многу постара од Мухамед, вдовица која имала претходно два брака. Мое мислење тука, гарант ја оженил заради пари, познавајќи го какво типче бил низ историјата.
На 51годишна возраст пророков се жени со со дете кое има само 6 години!!! По имеAisha. На 54 годишна возраст истиов овој пророк, љубител на деца, има првпат секс со тоа дете, кое во тој момент е на неполни 10 години.

Грозотија од незамисливи размер.
Ова се информации кои ги има низ Исламските книги.

Sahih Muslim (by Imam al-Mawawy), vol. 3, p. 577

Bukhari’s Hadith, translated into English by Dr. Muhammad Muhsin Khan, at the Islamic University in Medina. vol. 7, #65.


Понатаму славниотМухамед вели дека на магаре со крилја, долетал во Ерусалим и се сретнал со Аврам во храмот на цар Соломон. До ден денес никој не покажал дека магаре може да лета.



Мухамед и неговите жени и секако секс робинки.

1. Khadija
2. Sawda
3. Aesha
4. Omm Salama
5. Halsa
6. Zaynab (iz Jahsh)
7. Jowayriyi
8. Omm Habiba
9. Safiya
10. Maymuna (iz Hareth)
11. Fatema
12. Hend
13. Asma (iz Saba)
14. Zaynab (iz Khozayma)
15. Habla
16. Asma (iz Noman)
17. Marija (Hricanka koja nikada nije prihvatila islam)
18. Rayhana
19. Omm Sharik
20. Maymuna
21. Zaynab
22. Khawla

Првите 16 од листава му биле венчани сопруги, Број 17 и 18 му биле секс робинки. Жената под реден број 2 била дете од 6 години кога ја омажиле за педофилов. Имал секс со неа кога имала 9 години.
Последните 4 жени не му биле ниту венчани, ниту секс робинки, туку слободни Муслиманки кои самите решиле да се ебаваат со Мухамед, за да му ги исполнат сексуалните желби на големиот водач.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
33
ama te molam nemoj COPY /PASTE ovie raboti sum gi procital 1000 pati, so ovie mi dokazuvas deka ne znaes nisto a se zanimavas so zemi tamu donesi vamu,jas te prasav konkretno , A TI MI ODGOVARAS SO NEKOI TEKSTOVI STO GI KOPIRAS OD DRUGI FORUMI ,,AJDE TE MOLAM
 
M

Muranyi

Гостин
Смеел ли Мухамед да има сексуални односи со Христијанката?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
ama te molam nemoj COPY /PASTE ovie raboti sum gi procital 1000 pati, so ovie mi dokazuvas deka ne znaes nisto a se zanimavas so zemi tamu donesi vamu,jas te prasav konkretno , A TI MI ODGOVARAS SO NEKOI TEKSTOVI STO GI KOPIRAS OD DRUGI FORUMI ,,AJDE TE MOLAM
Море тоа е мој пост, каде други форуми.

ТОа се мои постови од овој форум.

Каков доказ сакаш?

Да не сакаш слики од Ајша и Мухамед.

Од една страна веруваш во една книга со приказни, а не веруваш на еден куп други извори.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
32
Поени од реакции
1
џабе ве јаде овој шлколскиов муслимани...бетер од мухамед е он
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
џабе ве јаде овој шлколскиов муслимани...бетер од мухамед е он
Мухамед бил умствено болна и извитоперена личност, така да бетер од него -тешка работа.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
33
Abe Miki zar ne gledas deka si kopiral hadisi na angliski jazik ,aj bidi mazite i kazi od koja web strana si ja kopiral,jas znam i sum ubeden deka nemas tolku pamet nitu ti nitu drugite da pisuvate dra ili tri recenici a kamoli ta pisuvas tolkavi recenici
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
153
Поени од реакции
79
doagjanjeto na prorokot Muhammed s.a.w.s. go potvrduvaat i Torata i Biblijata.
procitajte;
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 14

16 И Јас ќе Го молам Мојот Татко, и Тој ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 15

26 ”А кога ќе дојде Утешителот, Кого Јас ќе ви Го испратам од Таткото, Духот на Вистината, Кој излегува од Таткото, Тој ќе сведочи за Мене;

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 16

7 Сепак, Јас ви ја кажувам вистината: подобро е за вас, Јас да си отидам; зашто ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако пак заминам, ќе ви Го испратам.

Ahmed ili Muhammed toa ti e edno isto ime koe ima isto znacenje , koe go ima istoto znacenje i GRCKIOT Periclytos koj sto e naveden vo Jovan 14:16; Jovan 15:26 kako i vo Jovan 16:7....
Vo angliskite prevodi e upotreben zborot 'Comforter' za Grckiot zbor Paracletos,

Vo starite spisii i codexi zborot Paracletos ne postoi, tuku e napisan Periclytos, koe pak mnogu pokasno vasite crkovni luge go smenija so Periclytos , no vistinata e tuka i samo treba malku da gi prelistas starite rakopisi i ke se uverite i samite.......
a zosto e toa taka promeneto , mislam deka veke na site ni e jasno


ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 16

12 Имам уште многу да ви кажам, но сега не можете да носите.

13 А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.


КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЈА
Глава 29


12 А ако му биде дадена на некој што не знае да чита, велејќи: „Читај го тоа!” - тој ќе одговори: „Не знам да читам.”

zarem ne se ovie zborovite na Muhammed a.s koga za prv pat mu se pojavi Angelot Gabriel vo pesterata Hira i mu rece " Citaj ", a Muhammed a.s odgovarase : Ne znam da citam

sekako deka se


Sura 96
Al-'Alaq - Ugrušak


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Čitaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara,*



Sura 7
Al-A'raf - Bedemi

157. onima koji će slijediti Poslanika, vjerovjesnika, koji neće znati čitati ni pisati, kojeg oni kod sebe, u Tevratu i Indžilu, zapisana nalaze,......

Vo Stariot Zavet i den denes se naoga imeto na Muhammed a.s
Vo Biblijata na Evrejski jazik vo :

ПЕСНА НАД ПЕСНИТЕ
Глава 5:16
ili
Song of Solomon 5:16 stoi sledniot stih


Hikko Mamittakim wir kullo Muhammadim Zehdoodeh wa Zehraee Bayna Jerusalem.

kaj nas zborot Muhammadim e preveden kako " сиот е од љубезност "

ПЕСНА НАД ПЕСНИТЕ
Глава 5:16

16 Говорот му е сладок и сиот е од љубезност. Таков е мојот возљубен, таков е мојот пријател, ерусалимски ќерки!


na angliskiot jazik e prevedeno so zborot " altogether lovely"

Song of Solomon 5:16
16 His mouth is most sweet; yea, he is altogether lovely. This is my beloved, and this is my friend, O daughters of Jerusalem."

no vo Evrejskata Biblija seuste stoi Muhammedim

Hikko Mamittakim wir kullo Muhammadim Zehdoodeh wa Zehraee Bayna Jerusalem.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
153
Поени од реакции
79
Biblija
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 16

12 Имам уште многу да ви кажам, но сега не можете да носите.

13 А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.



Koran

Суре 53: Ен-Неџм (Ѕвездата)

Во името на Аллах,
Милостивиот Сомилосен!
  1. Се колнам во ѕвездата кога ќе зајде,
  2. дека другарот ваш не скршна во заблуда, а ниту, пак, залута,
  3. и не зборува по желба своја,
  4. туку тоа е само Објава што се објавува!
  5. Го поучува Силниот и Моќниот,

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom