Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 април 2012
Мислења
43
Поени од реакции
43
Ме интересира дали е грев да се земат пари што си ги нашол на улица ?:)
На пример вака, наоѓаш ќеса со пари и имаш можност да ги вратиш парите на тој што му припаѓаат ама не ги враќаш, ги земаш парите и ја фрлаш ќесата, па нели не сум јас крив што некој ја изгубил. Ако не ги земам јас парите ќе ги земе некој друг што ќе ја најде ќесата а ако му ги вратам на човекот можам проблем да си направам. Може на пример да ми рече повеќе пари имав па ај разбери се после.
Значи за овој случај ме интересира дали е грев или можеби еднакво на кражба ? И ме интересира исто ако најдеш пари кои не се во ќеса ете и нема никаков документ од човекот за да му ги вратиш назад, дали исто е грев тие пари да се земат ? Дали може од друга страна да избие лошото од тие пари, дали се халал или харам пари ? :) Благодарам
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ме интересира дали е грев да се земат пари што си ги нашол на улица ?:)
На пример вака, наоѓаш ќеса со пари и имаш можност да ги вратиш парите на тој што му припаѓаат ама не ги враќаш, ги земаш парите и ја фрлаш ќесата, па нели не сум јас крив што некој ја изгубил. Ако не ги земам јас парите ќе ги земе некој друг што ќе ја најде ќесата а ако му ги вратам на човекот можам проблем да си направам. Може на пример да ми рече повеќе пари имав па ај разбери се после.
Значи за овој случај ме интересира дали е грев или можеби еднакво на кражба ? И ме интересира исто ако најдеш пари кои не се во ќеса ете и нема никаков документ од човекот за да му ги вратиш назад, дали исто е грев тие пари да се земат ? Дали може од друга страна да избие лошото од тие пари, дали се халал или харам пари ? :) Благодарам
Da,grev e.Kako sto e grev i za toj koj ke veli deka bile poveke. Nie vsusnost ziveeme pred Boga da bideme cisti.
Kaj nas obicno ako se najdat pari,se davaat za Dzuma (petocna molitva) vo dzamija,ili samo se izvestuva Imamot deka zaginati se pari,na kogo mu se zaginati neka se javi posle molitvata. Pa na kogo mu zaginale ke se javi.Ke kazes moze sekoj da se javi. Pa sekoj e prasan,kolku pari imal,kade od prilika se somneva deka mu padnale itn.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Еве ги зборовите на Исус, сигурно ќе се пронајдат оние кои што се гордеат со тоа што луѓето преминуваат во ислам и се гордеат со таа бројка и стално зборат колку многу луѓе преминале во ислам:
Влезете низ тесната врата оти широки се вратите и широк е патот кој води кон пропаст, и мнозина минуваат низ нив, а тесни се вратите и тесен е патот што води кон животот, и малку го наоѓаат. Пазете се од лажните пророци кои доаѓаат во овча кожа а во себе се волци грабливи, по нивните плодови ќе ги познаете.
.
so ovie zborovi sponati od isus ne moze da se ospori verovesnistvoto na Muhamed,a,s bidiiki isus a..s ne predupredil na pazenje od iskren verovesnik, nitu na vnimatelnost kon sekoj verovesnik, koj ke dojde po nego , tuku baral da se pazi od lazen verovesnik,a nivnite knigi vo prvata generacija, po voznesuivanjeto na isus vo vremto na apostolite belezat mnogu takvi lazni prorci, zborovite na isus se odnesuvaat na tie lazni proroci a ne na iskren verovesnik koj ima znaci koi ja potvrduvaat negovata iskrenost, zatoa vo evangelieto spored matej se veli;
Ќе ги препознаете по нивните плодови. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка?
17 Така, секое добро дрво раѓа добри плодови, а лошото дрво раѓа лоши плодови.
18 Не може добро дрво да дава лоши плодови, нити лошо дрво да дава добри плодови.
19 Секое дрво, ако не раѓа добри плодови, се сече и се фрла во оган
Muhamed,a,s. vo toa nema somnevanje, e eden od iskrenite verovesnici, na toa ukazuvaat negovite plodovi od negovata misija, napadot od strana na negovite protivnici e bezvreden, bidiiki i evreite ja osporile mislijata na isus, i go preterale vo laga, za niv od nastanokot na svetot pa se do negovata pojava, nema poloso bitie,,Muhamed a.s rekol jas najslicen sum na isa (isus) neka e mir nad nego i na ovoj svet i na idniot svet verovesnicite se braka i site poteknuvaat od eden tatko. majkite im se razlicni a verata im e edna pomegu nas nemal pratenik(buhari muslim).
ako te smetat lazgo o muhamed! evreite i drugi nevernici za lazni i nevernicki se smetani i mnogu drugi verovesnici pred tebe ,
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
so ovie zborovi sponati od isus ne moze da se ospori verovesnistvoto na Muhamed,a,s bidiiki isus a..s ne predupredil na pazenje od iskren verovesnik, nitu na vnimatelnost kon sekoj verovesnik, koj ke dojde po nego , tuku baral da se pazi od lazen verovesnik,a nivnite knigi vo prvata generacija, po voznesuivanjeto na isus vo vremto na apostolite belezat mnogu takvi lazni prorci, zborovite na isus se odnesuvaat na tie lazni proroci a ne na iskren verovesnik koj ima znaci koi ja potvrduvaat negovata iskrenost, zatoa vo evangelieto spored matej se veli;
Ќе ги препознаете по нивните плодови. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка?
17 Така, секое добро дрво раѓа добри плодови, а лошото дрво раѓа лоши плодови.
18 Не може добро дрво да дава лоши плодови, нити лошо дрво да дава добри плодови.
19 Секое дрво, ако не раѓа добри плодови, се сече и се фрла во оган
Muhamed,a,s. vo toa nema somnevanje, e eden od iskrenite verovesnici, na toa ukazuvaat negovite plodovi od negovata misija, napadot od strana na negovite protivnici e bezvreden, bidiiki i evreite ja osporile mislijata na isus, i go preterale vo laga, za niv od nastanokot na svetot pa se do negovata pojava, nema poloso bitie,,Muhamed a.s rekol jas najslicen sum na isa (isus) neka e mir nad nego i na ovoj svet i na idniot svet verovesnicite se braka i site poteknuvaat od eden tatko. majkite im se razlicni a verata im e edna pomegu nas nemal pratenik(buhari muslim).
ako te smetat lazgo o muhamed! evreite i drugi nevernici za lazni i nevernicki se smetani i mnogu drugi verovesnici pred tebe ,
Na Apostolot Pavle mislel 100%
 
С

Само Човек

Гостин
so ovie zborovi sponati od isus ne moze da se ospori verovesnistvoto na Muhamed,a,s bidiiki isus a..s ne predupredil na pazenje od iskren verovesnik, nitu na vnimatelnost kon sekoj verovesnik, koj ke dojde po nego , tuku baral da se pazi od lazen verovesnik,a nivnite knigi vo prvata generacija, po voznesuivanjeto na isus vo vremto na apostolite belezat mnogu takvi lazni prorci, zborovite na isus se odnesuvaat na tie lazni proroci a ne na iskren verovesnik koj ima znaci koi ja potvrduvaat negovata iskrenost, zatoa vo evangelieto spored matej se veli;
Ќе ги препознаете по нивните плодови. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка?
17 Така, секое добро дрво раѓа добри плодови, а лошото дрво раѓа лоши плодови.
18 Не може добро дрво да дава лоши плодови, нити лошо дрво да дава добри плодови.
19 Секое дрво, ако не раѓа добри плодови, се сече и се фрла во оган
Muhamed,a,s. vo toa nema somnevanje, e eden od iskrenite verovesnici, na toa ukazuvaat negovite plodovi od negovata misija, napadot od strana na negovite protivnici e bezvreden, bidiiki i evreite ja osporile mislijata na isus, i go preterale vo laga, za niv od nastanokot na svetot pa se do negovata pojava, nema poloso bitie,,Muhamed a.s rekol jas najslicen sum na isa (isus) neka e mir nad nego i na ovoj svet i na idniot svet verovesnicite se braka i site poteknuvaat od eden tatko. majkite im se razlicni a verata im e edna pomegu nas nemal pratenik(buhari muslim).
ako te smetat lazgo o muhamed! evreite i drugi nevernici za lazni i nevernicki se smetani i mnogu drugi verovesnici pred tebe ,
Луѓето кои биле почитувани во своето време, , биле лажните пророци. Вистинските пророци биле затворани и прогонувани низ пустината.
--- надополнето: 28 мај 2012 во 11:08 ---
Препоодбниот маченик Гедеон
По потекло Грк од многу бедни родители. Во младоста насилно го потурчија. Се покаја и побегна на Света Гора, каде што се замонаши во манастирот Каракалу. Желен за мачеништво за Христа зеде благослов од духовникот и појде во местото каде што беше потурчен, им се јави на Турците, ја исповеда својата вера во Христа, а Мухамед го нарече лажен пророк. Турците му ја избричија главата, го положија наопаку врз магаре и го водеа низ градот. Но тој се радуваше зашто претрпе потсмевање за Христа. Потоа со секира му ги отсекоа сите прсти на рацете и на нозете и најпосле го фрлија во нужник, каде што и Му ја предаде својата света душа на Господа, во 1818 година во местото Трново во Тракија. Неговите чудотворни мошти почиваат во црквата на Светите апостоли во Трново, а еден дел се наоѓаат во манастирот Каракалу.
--- надополнето: 28 мај 2012 во 11:16 ---
прочитај житие на Ѓорги Кратовски :P
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Некои факти за Исламот и Мухамед, погледнато од здраворазумски аспект.


Во Арабија пред Мухамед, Арапите се молеле на Богот Хубал, а го нарекувале Алах. Хубал имал три ќерки Аl-Lat, Al-Uzza и Monat. Хубал бил бог на плодноста и месецот, познат кај други племиња под други имиња како Sin, во Вавилонија Bell.


Култот на Хубал, својот најважен храм го има во Мека, и името на храмот е Kaba, и тој и ден денес е најважен исламски храм.
Татко му на Мухамед во своето име го има зборот Алах, што докажува дека и пред Мухамед си го имале Арапите тој збор, и знаеле што е Алах, и дури си го користеле во свои имиња.

Симболот на Хубал е Млада Месечина, а бидејќи бил и бог на плодноста, џамиите имаат облик на .... што е тоа ќе ни кажат муслиманиве тука?.


Каков е Исламот како вера, а тоа подразбира геноциден, садистички, фачистички настроен, можеме да забележиме од историските факти дека Арапите и Персијците кога НЕМАЛЕ ИСЛАМ КАКО ВЕРА ги изградиле двете можеби најмоќни империи во историјата на човештвото Египет и Персија .

Денес секоја религија, освен секако Исламот, има најмалку една држава која е суперсила во светски рамки во секој облик, освен Исламот. Зошто?

Во Советот за Безбедност во ОН секој има право на вето освен Исламот. Зошто?

На Муслиманите им е забрането да истражуваат и да размислуваат со своја глава, и мораат да прифатат здраво за готово се што им е речено од нивните високосвештеници, инаку би биле прогласени за неверници и би биле под огромен притисок од џамиите и фамилиите, а неретко и со смртни закани. Зошто?


Кога Мухамед стапува на сцена едноставно го зема Хубал како врховен бог, го задржува името Алах, под кое отсекогаш бил познат токму Хубал, и ги задржува сите племенско пагански обичаи.

Со други зборови Исламот е класична паганска религија. Единствена разлика помеѓу старите арапи пагани, и денешниве просветлени муслимани е што околу храмот во Мека, првите трчале и се клањале голи, а овие вториве облечени. Се друго е веќе видено во историјата.

Мухамед тврдел дека е од Алах пратен, па ајде пак да видимепо којзнае кој пат, што човек бил.

Роден е 570 година во Мека. На 25 години се жени со постара од него жена по име Kadijah. Kadijah била многу богата и многу постара од Мухамед, вдовица која имала претходно два брака. Мое мислење тука, гарант ја оженил заради пари, познавајќи го какво типче бил низ историјата.
На 51годишна возраст пророков се жени со со дете кое има само 6 години!!! По имеAisha. На 54 годишна возраст истиов овој пророк, љубител на деца, има првпат секс со тоа дете, кое во тој момент е на неполни 10 години.

Грозотија од незамисливи размер.
Ова се информации кои ги има низ Исламските книги.

Sahih Muslim (by Imam al-Mawawy), vol. 3, p. 577

Bukhari’s Hadith, translated into English by Dr. Muhammad Muhsin Khan, at the Islamic University in Medina. vol. 7, #65.


Понатаму славниотМухамед вели дека на магаре со крилја, долетал во Ерусалим и се сретнал со Аврам во храмот на цар Соломон. До ден денес никој не покажал дека магаре може да лета.



Мухамед и неговите жени и секако секс робинки.

1. Khadija
2. Sawda
3. Aesha
4. Omm Salama
5. Halsa
6. Zaynab (iz Jahsh)
7. Jowayriyi
8. Omm Habiba
9. Safiya
10. Maymuna (iz Hareth)
11. Fatema
12. Hend
13. Asma (iz Saba)
14. Zaynab (iz Khozayma)
15. Habla
16. Asma (iz Noman)
17. Marija (Hricanka koja nikada nije prihvatila islam)
18. Rayhana
19. Omm Sharik
20. Maymuna
21. Zaynab
22. Khawla

Првите 16 од листава му биле венчани сопруги, Број 17 и 18 му биле секс робинки. Жената под реден број 2 била дете од 6 години кога ја омажиле за педофилов. Имал секс со неа кога имала 9 години.
Последните 4 жени не му биле ниту венчани, ниту секс робинки, туку слободни Муслиманки кои самите решиле да се ебаваат со Мухамед, за да му ги исполнат сексуалните желби на големиот водач.
 
С

Само Човек

Гостин
Претпоставен одговор
треба да знаеме дека животниот век на луѓето во тоа време варирал помеѓу 20-40 год поради голема смртност. Дури и до 18 век биле потребни 8 деца по жена родилка за да се одржи популацијата на потребно ниво
Исто така треба да се каже дека во време на пубертетот се зголемува желбата за сексуална привлечност. Пубертетот воглавном е во граници од 7 до 13 год. кај жените. И затоа некој верува дека овој инстинкт или е од еволуција, или дел од Божјиот план. Зачнувањето после пубертет е природен и прифатлив.
-20-40 -на ескимите да, но луѓето не се само ескимите
-па и денес имате по 8 деца
-и што, во времето на пубертетот има многу желби, некој сака да биде пилот, некој да ебе и што докажува тоа ?
-Што се однесува до почетокот на адолесценцијата, забележлив е поран развој од по неколку месеци на секоја од последните декади, што се толкуваат со подобрување на животните услови, како што се исхраната, хигиената и здраствената заштита. Исто така потребно е да се каже дека постојат полови разлики во почетокот на пубертетот. Имено, просечна возраст, за почетокот на пубертетот кај девојчињата се смета единаесеттата година, а кај момчињата дванаесеттата година.
-Значи сега започнува порано,, а започнувал покасно од 11
-Да споменеме и тоа дека во некои периодизации пубртетот се смета за доцно детство или се смета за некој меѓупериод помеѓу детството и адолесценцијата. Од причини, што во овој период започнуваат интензивни физички и физиолошки промени, кои се основа за промените на психичкиот живот на единката.
-Значи во пубертетот се одвиваат интензивни физички и физиолошки промени
-развој
  1. Пренатален период: од зачетокот до 280 дена;
  2. Новороденче: од раѓање до 2 недели;
  3. Доенче: од 2 недели до 12 месеци;
  4. Детство: од 1 година до 10 години;-
  5. Адолесценција: од 11 години до 24 години;
  6. Зрелост: од 25 години до 64 години;
  7. Старост: од 65 години па натаму.
ЗАКЛУЧОИК, Мухамед е**л дете
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Луѓето кои биле почитувани во своето време, , биле лажните пророци. Вистинските пророци биле затворани и прогонувани низ пустината.
--- надополнето: 28 мај 2012 во 11:08 ---

--- надополнето: 28 мај 2012 во 11:16 ---
прочитај житие на Ѓорги Кратовски :P
a bi ti preporacal da go procitas malce tekstot, vo star zavet , bitie 20 i 21 i analizairajgo podobro mozebi ke razberes;; eve;
Бог беше со детето, па растеше и порасте. Живееше во пустината и стана искусен во стрелање со лак.
21 Неговиот дом беше во пустината Фаран; а неговата мајка му доведе жена од Египетската Земја.
sto mislis za kogo ovde se zboruva.?koja e pustinata faran, ?
 
С

Само Човек

Гостин
a bi ti preporacal da go procitas malce tekstot, vo star zavet , bitie 20 i 21 i analizairajgo podobro mozebi ke razberes;; eve;
Бог беше со детето, па растеше и порасте. Живееше во пустината и стана искусен во стрелање со лак.
21 Неговиот дом беше во пустината Фаран; а неговата мајка му доведе жена од Египетската Земја.
sto mislis za kogo ovde se zboruva.?koja e pustinata faran, ?
денешна Мека
Еве ја твојата твојота следна реплика што ќе ја дадеш,знам и кои стихови разобличена:

„Господ му рече на Мојсеја на Синајската Гора: „
Зборувај им на Израелците и кажи им
:
...
А ако сакаш да имаш робови и робинки, можете да ги купите, и машки и женски, од народите што се околу вас. Можете да ги купувате и од придојдениците, кои се населени меѓу вас; од нивните семејства што живеат со вас и што се родени во вашата земја. Таквите можат да станат ваша сопственост. Нив можете да им ги предавате во наследство на вашите деца, за да ги наследат за секогаш во сопственост. Кон нив можете да постапувате како кон робови.
Но кон своите браќа,Израелевите синови
, никој не смее да господари со жестокост.“ (
Левит 25:1,2,44-46
)

Кои се наречени браќа на Израелците во самата Библијата?
Арапите (според твојата исак-исмаил логика) или Израелците? :P
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
денешна Мека
Еве ја твојата твојота следна реплика што ќе ја дадеш,знам и кои стихови разобличена:

„Господ му рече на Мојсеја на Синајската Гора: „

Зборувај им на Израелците и кажи им

:
...
А ако сакаш да имаш робови и робинки, можете да ги купите, и машки и женски, од народите што се околу вас. Можете да ги купувате и од придојдениците, кои се населени меѓу вас; од нивните семејства што живеат со вас и што се родени во вашата земја. Таквите можат да станат ваша сопственост. Нив можете да им ги предавате во наследство на вашите деца, за да ги наследат за секогаш во сопственост. Кон нив можете да постапувате како кон робови.

Но кон своите браќа,Израелевите синови

, никој не смее да господари со жестокост.“ (

Левит 25:1,2,44-46

)

Кои се наречени браќа на Израелците во самата Библијата?
Арапите (според твојата исак-исмаил логика) или Израелците? :P
zostoe spomnata pustinata faran ?


Рано наутро Авраам зеде леб и мев со вода па ги даде на Агара; ги стави на нејзините раменици и ја отпушти. Таа скиташе ваму-таму по пустината Вирсавеа.
15 Откако ја потроши водата од мевот, го остави детето под една грмушка,
16 а самата отиде и седна наспроти, далеку колку што може лак да фрли. Велеше во себе: „Нејќам да видам како умира детето.” Седејќи така, почна да плаче.
17 Бог го чу плачењето на детето, и Божји ангел ја повика од небото Агара и и рече: „Што ти е, Агаро? Не бој се! Зашто Бог го чу плачот на детето во неговата неволја!
18 Стани! Крени го детето и утеши го, зашто од него ќе издигнам голем народ.”
19 Тогаш Бог и ги отвори очите и таа забележа извор на вода. Отиде и го наполни мевот со вода, па го напои детето.
20 Бог беше со детето, па растеше и порасте. Живееше во пустината и стана искусен во стрелање со лак.
21 Неговиот дом беше во пустината Фаран; а неговата мајка му доведе жена од Египетската Земја.
 
С

Само Човек

Гостин
zostoe spomnata pustinata faran ?


Рано наутро Авраам зеде леб и мев со вода па ги даде на Агара; ги стави на нејзините раменици и ја отпушти. Таа скиташе ваму-таму по пустината Вирсавеа.
15 Откако ја потроши водата од мевот, го остави детето под една грмушка,
16 а самата отиде и седна наспроти, далеку колку што може лак да фрли. Велеше во себе: „Нејќам да видам како умира детето.” Седејќи така, почна да плаче.
17 Бог го чу плачењето на детето, и Божји ангел ја повика од небото Агара и и рече: „Што ти е, Агаро? Не бој се! Зашто Бог го чу плачот на детето во неговата неволја!
18 Стани! Крени го детето и утеши го, зашто од него ќе издигнам голем народ.”
19 Тогаш Бог и ги отвори очите и таа забележа извор на вода. Отиде и го наполни мевот со вода, па го напои детето.
20 Бог беше со детето, па растеше и порасте. Живееше во пустината и стана искусен во стрелање со лак.
21 Неговиот дом беше во пустината Фаран; а неговата мајка му доведе жена од Египетската Земја.
абе друже пустината фаран,ерусалим, египет,содом,годом ,назарет све се тоа ГЕОГРАФСКИ места спомнати у библија.
Ете ја разобличив таа исак-исмаил логика. Дај не замарај. Таа пустина ако знаеш географија била најблиску,знаеш ираелците немале МАГАРЕ СО КРИЛЈА:facepalm: па да прелетаат подалеку
Ако сакаш да ти помине меракот пиши ја логиката, истата ја имаш пишано и на старата тема.
Него кои
се наречени браќа на Израелците во самата Библијата?
Арапите (според твојата исак-исмаил логика) или Израелците? :P
Одговори ми ајде, или оџата не ти го кажа овој мојот стихo_O
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
абе друже пустината фаран,ерусалим, египет,содом,годом ,назарет све се тоа ГЕОГРАФСКИ места спомнати у библија.
Ете ја разобличив таа исак-исмаил логика. Дај не замарај. Таа пустина ако знаеш географија била најблиску,знаеш ираелците немале МАГАРЕ СО КРИЛЈА:facepalm: па да прелетаат подалеку
Ако сакаш да ти помине меракот пиши ја логиката, истата ја имаш пишано и на старата тема.
Него кои
се наречени браќа на Израелците во самата Библијата?
Арапите (според твојата исак-исмаил логика) или Израелците? :P
Одговори ми ајде, или оџата не ти го кажа овој мојот стихo_O
ja imam pisano i ke ja pisuvam priatele zarem ke se pobegne od vistinata.

samata biblija dokazuva deka ismail nema da bide ostaven ismail e spomnat vo biblijata i e uslovuvan so izrazot braka isak i ismail se braka ,toa e spomnato

Неговите потомци се населија од Евил до Сур, што е на исток од Египет, кога се оди кон Асирија. Се населија независно од своите браќа.и тој ќе живее, во близина на сите свои браќа.”16:16 Аврам имаше осумдесет и шест години кога Агара му го роди Исмаила.
17:20 Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него, zarem ovoj narod bog ke go ostavi vo neznaenje, no bog go blagoslovi , i veli ke go napravam ploden i ke go razmnzam mnogu ,


33-1-2-VTOROZAKONIE VELI
Тој рече: „Господ дојде од Синај, се покажа на Сир и заблеска од гората Фаран. Заради нив дојде со десетици илјади свети, десно од Него е огнот на Законот.

na Mojsej mue spustena objavata Vo SINAJ,' vo forma na tevrat, (tora)
na Isus objavata mu dosla vo sir ridce sto se naoga vo palestina vo forma na indzil(evagelie)a zableska vo gorata na FARON , se odnesuva na meka (denesna kaba) vo toj del dojdena mue objavata na Muhamed vo forma na kuran, vo pustinata faron (meka. t.e vo pesterata hira)

SE KOLNAM VO SMOKVATA I MASLINKATA,
I VO GORATA SINAJ,
I VO OVOJ GRAD BEZBEDEN. (kuran et-tin1-3)

ova asocira i dokazuva vo cesniot kuran deka Allah se kolne vo smokvata i vo maslinkata dva poznati ploda , ova aludiraa na tri mesta na koi se prateni trojcata verovesnici, se spomnuva smokvata i maslinkata .t.e vo palestina ima mnogu smokvi i maslinki se spomnuva ridot turi-sina kade sto bese mojsej i se spomnuva gradot meka deka e besbeden siguren grad od sekakva zakana,


bitie 17/20
Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него

ismail imal 12 sinovi toa se, nabit, kajdar , edbail, mibsam, misma, duma, misa, haded, jetma, jetur, , nefis, i kain deman,

kajdar,
aram,
avda
mezij
samaj
zarih
nahis
maksar,
ejham
efnad
ajsar
dejsan
ijed, eravij, jelha, jehzan,jasribi, senber, hamdan,ed-dua,ubejd,abkar,ijed, mahij, nahis, dzhim, tabih, jedaf, baldas, haza,, bevz, avs, selaman, humesr,,
adnan,
mead
nezar
mudar,
ilijas
mudrike
huzejme
kinane
nedar(kajs)
malik
ibn kusaj(imeto mue kurejs, i spored nego plemeto go dobilo i imeto)
abdu manaf(imro mue el mugire)
ibn hasim,
abdul-mutalib,
ibn abdulah
muhamed,

bitie 20 i 21
Тогаш Бог и ги отвори очите и таа забележа извор на вода.....

toa e izvorot zem zem
abraham gi ostavil vo senka na edna visoka palma vo blizina na denesniot izvor na voda zem-zem, vo togasno vreme seto toa bese pusto pustina i e spomnatvo vo biblijata pod zborot faron, spored bozja volja od pesokot izbila voda izvorot zem-zem pa taa im stanala pijalok koj sto im ja izgasnal zedta i stanal izvor na nanivniot zivot
 
С

Само Човек

Гостин
ja imam pisano i ke ja pisuvam priatele zarem ke se pobegne od vistinata.

samata biblija dokazuva deka ismail nema da bide ostaven ismail e spomnat vo biblijata i e uslovuvan so izrazot braka isak i ismail se braka ,toa e spomnato

Неговите потомци се населија од Евил до Сур, што е на исток од Египет, кога се оди кон Асирија. Се населија независно од своите браќа.и тој ќе живее, во близина на сите свои браќа.”16:16 Аврам имаше осумдесет и шест години кога Агара му го роди Исмаила.
17:20 Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него, zarem ovoj narod bog ke go ostavi vo neznaenje, no bog go blagoslovi , i veli ke go napravam ploden i ke go razmnzam mnogu ,


33-1-2-VTOROZAKONIE VELI
Тој рече: „Господ дојде од Синај, се покажа на Сир и заблеска од гората Фаран. Заради нив дојде со десетици илјади свети, десно од Него е огнот на Законот.

na Mojsej mue spustena objavata Vo SINAJ,' vo forma na tevrat, (tora)
na Isus objavata mu dosla vo sir ridce sto se naoga vo palestina vo forma na indzil(evagelie)a zableska vo gorata na FARON , se odnesuva na meka (denesna kaba) vo toj del dojdena mue objavata na Muhamed vo forma na kuran, vo pustinata faron (meka. t.e vo pesterata hira)

SE KOLNAM VO SMOKVATA I MASLINKATA,
I VO GORATA SINAJ,
I VO OVOJ GRAD BEZBEDEN. (kuran et-tin1-3)

ova asocira i dokazuva vo cesniot kuran deka Allah se kolne vo smokvata i vo maslinkata dva poznati ploda , ova aludiraa na tri mesta na koi se prateni trojcata verovesnici, se spomnuva smokvata i maslinkata .t.e vo palestina ima mnogu smokvi i maslinki se spomnuva ridot turi-sina kade sto bese mojsej i se spomnuva gradot meka deka e besbeden siguren grad od sekakva zakana,


bitie 17/20
Те послушав и за Исмаила. Еве го благословувам: ќе го направам плоден и ќе го размножам многу; дванаесет кнезови ќе произлезат од него и голем народ ќе направам од него

ismail imal 12 sinovi toa se, nabit, kajdar , edbail, mibsam, misma, duma, misa, haded, jetma, jetur, , nefis, i kain deman,

kajdar,
aram,
avda
mezij
samaj
zarih
nahis
maksar,
ejham
efnad
ajsar
dejsan
ijed, eravij, jelha, jehzan,jasribi, senber, hamdan,ed-dua,ubejd,abkar,ijed, mahij, nahis, dzhim, tabih, jedaf, baldas, haza,, bevz, avs, selaman, humesr,,
adnan,
mead
nezar
mudar,
ilijas
mudrike
huzejme
kinane
nedar(kajs)
malik
ibn kusaj(imeto mue kurejs, i spored nego plemeto go dobilo i imeto)
abdu manaf(imro mue el mugire)
ibn hasim,
abdul-mutalib,
ibn abdulah
muhamed,

bitie 20 i 21
Тогаш Бог и ги отвори очите и таа забележа извор на вода.....

toa e izvorot zem zem
abraham gi ostavil vo senka na edna visoka palma vo blizina na denesniot izvor na voda zem-zem, vo togasno vreme seto toa bese pusto pustina i e spomnatvo vo biblijata pod zborot faron, spored bozja volja od pesokot izbila voda izvorot zem-zem pa taa im stanala pijalok koj sto im ja izgasnal zedta i stanal izvor na nanivniot zivot
Те изнамачив нели, ОКЕЈ меракот е голем знам како е
СЕГА ОДИМЕ
денешна Мека
Еве ја твојата твојота следна реплика што ќе ја дадеш,знам и кои стихови разобличена:

„Господ му рече на Мојсеја на Синајската Гора: „

Зборувај им на Израелците и кажи им

:
...
А ако сакаш да имаш робови и робинки, можете да ги купите, и машки и женски, од народите што се околу вас. Можете да ги купувате и од придојдениците, кои се населени меѓу вас; од нивните семејства што живеат со вас и што се родени во вашата земја. Таквите можат да станат ваша сопственост. Нив можете да им ги предавате во наследство на вашите деца, за да ги наследат за секогаш во сопственост. Кон нив можете да постапувате како кон робови.

Но кон своите браќа,Израелевите синови

, никој не смее да господари со жестокост.“ (

Левит 25:1,2,44-46

)

Кои се наречени браќа на Израелците во самата Библијата?
Арапите (според твојата исак-исмаил логика) или Израелците? :P

Дури и ти е болдирано дека браќата се Израелците. Овие стихови што ги давам читај ги со РАЗУМ, ЛОГИКА., ТВОЈА ГЛАВА.
Значи моите стихови покажуваат дека не си во право. И пази дури и предвидев што ќе кажеш.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
404
Поени од реакции
115
Miki1976, сите тие срања кои што си ги преведил од друг портал немаат врска со реалноста.

Тоа е исто како јас сега да напишам дека мајкати била на времето страшна курва која се ебела со секој што ќе стигнела,па како резултат на тоа се родило копилето мики...бла бла бла....

Ај сеа мајке ти поштене кажи ми (само ради илустрација) како го поврза тоа дека Хубел е всушност Аллах?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Miki1976, сите тие срања кои што си ги преведил од друг портал немаат врска со реалноста.

Тоа е исто како јас сега да напишам дека мајкати била на времето страшна курва која се ебела со секој што ќе стигнела,па како резултат на тоа се родило копилето мики...бла бла бла....

Ај сеа мајке ти поштене кажи ми (само ради илустрација) како го поврза тоа дека Хубел е всушност Аллах?

Твојов пост алудира на тоа дека е погодена твојата малоумност у срце, твојата муслиманска мизерија не издржа а да не падне на племеснко ниво.

Знаеш и сам дека е тоа вистината, дека си паган у религија, а поган у душа, и те боли тоа бе пријател.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom