Прилеп и Мариово

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.943
Поени од реакции
9.580
Не знам како беше претходнава година ама Прилеп за толку голем град ноќниот живот беше катастрофа.Ако не се лажам ама мислам дека само една дискотека беше VIP и овие другите праеа отвори затвори Пирамида и The End.Од кафичите Вирус и Табу и овој после шо го отворија мислам Мираж се викаше неколку пати и во она Апореа влегов.
И ко ке влезиш шо ке видиш женските се загрозен вид чат пат ке видиш некое.Инаку ко дојдов прв пат Прилеп пред 10 години тоа беше не знам евтино УПМ градот беше катастрофа и ми теквит сендвичи порачавме во една кафана имаше близу салата кај Тутунскиот само плескавица внатре и и пола леб:ROFLMAO:.Се скинавме смеење цел пат со сендвичите.И она автобуската за никаде кои студ го имам јадено во неа леле уште коски ми се тресат ко ке ми текнит дека надвор потопло од внатре беше:D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Постегнати се прилепчанки. Да бидам искрен, во прилеп пред неколку години кај беше тапа и ноќниот живот (не дека сеа созреа) беше тапа и таа работа со жени. Обично можеше да се забележат 3-4 токмаци како ја мерат во плоштина и ширина чаршијата и неколку женски друштва што истото го правеа. Абе ко турско да е, не се мешаа мажи и жени. Ретко и која беше дотерана, да ставеше пократка сукња, вадеа назив ороспија:)
Сеа се сменија времињата, валјда поеќе се запишаа накај другиве градови по факултети, донесоа мода, култура сеа па мислиш ергела коњи иди од некаде, од тропањето на прилепската штикла.
Мене најпоќе ме бендиса шо го дотераја конечно градот, пред 5-7 години можев комотно да си купам коњ и да го паркирам кај ченто во паркот, и онака беше забатален и тревопасен само за коњи. Е дојде време сеа да ми е срам дури да излезам со фичото.
За тоа си во право дека се „стегнати“. Многу конзервативна маса на луѓе. За да пријдиш на женска и се запознаеш мора на некој начин да си познаник со некој од нејзиното друштво или прво да пушташ абери преку други луѓе, иначе ќе те направат ненормален. Џабе се облекле секси, штикла 15-ка и минич допичњак кога цела вечер дремат и лигават една пијачка. Ретки се тие по-олабавените. Исто и за мажите важи, гледам ко ќе излезам, никој со никого не се меша ако не го познава, строго со друштвото...
И дека е тапа навечер, тапа е. Мада последниве години ретко се вртам Прилеп, дали 3-4 дена во месецот, а и тогаш се случува да не излезам, па не сум многу во тек... Последно што бев, беше во Табу и не беше лошо. Убава атмосфера, добро музиче, не многу гласно, немаше гужва да те изгазат, убави женски... после некој си чкљ-бенд почна да талалика и за 2 минути се направи гужва, почнаа да урлаат тапанчињата ми пукнаа, се насобраа орјатии и си заминав.
Вирус откога знам, било и ќе остани најсељачкото место, дали за денски да седниш на кафе/пиво или навечер да одиш на журка. Едноставно местоно нема добар амбиент, грда декорација, грда музика пуштаат, најлошата услуга што постои на земјава, најголемите сељаци се келнери таму... и да не тропам уште до недоглед има, има...
Калипсо гледам сега шемава се префрли... убаво декорирано, отворен простор е па не е загушливо, или да има прегласна музика... ама тоа ти е, напрај една кадичка и наполнија со војца и доволно е да се истепаат кој попрв да влези, чунки базент имало.
И то е во Прилепот наш отепан, нема многу-многу избор. Не дека нема кафичи, едноставно не знај рајава да се забавува. Ко прво, дискотека немаме... и таа едната шо ја имавме, ја затворија. Кај да влезиш, лупа музика до крај, крв да ти протечи од уши, а сите ко мумии здрвени стојат. Не сум видел некој да игра, да се забавува, не памтам од кога...
 
V

Vollstandig

Гостин
За тоа си во право дека се „стегнати“. Многу конзервативна маса на луѓе. За да пријдиш на женска и се запознаеш мора на некој начин да си познаник со некој од нејзиното друштво или прво да пушташ абери преку други луѓе, иначе ќе те направат ненормален. Џабе се облекле секси, штикла 15-ка и минич допичњак кога цела вечер дремат и лигават една пијачка. Ретки се тие по-олабавените. Исто и за мажите важи, гледам ко ќе излезам, никој со никого не се меша ако не го познава, строго со друштвото...
И дека е тапа навечер, тапа е. Мада последниве години ретко се вртам Прилеп, дали 3-4 дена во месецот, а и тогаш се случува да не излезам, па не сум многу во тек... Последно што бев, беше во Табу и не беше лошо. Убава атмосфера, добро музиче, не многу гласно, немаше гужва да те изгазат, убави женски... после некој си чкљ-бенд почна да талалика и за 2 минути се направи гужва, почнаа да урлаат тапанчињата ми пукнаа, се насобраа орјатии и си заминав.
Вирус откога знам, било и ќе остани најсељачкото место, дали за денски да седниш на кафе/пиво или навечер да одиш на журка. Едноставно местоно нема добар амбиент, грда декорација, грда музика пуштаат, најлошата услуга што постои на земјава, најголемите сељаци се келнери таму... и да не тропам уште до недоглед има, има...
Калипсо гледам сега шемава се префрли... убаво декорирано, отворен простор е па не е загушливо, или да има прегласна музика... ама тоа ти е, напрај една кадичка и наполнија со војца и доволно е да се истепаат кој попрв да влези, чунки базент имало.
И то е во Прилепот наш отепан, нема многу-многу избор. Не дека нема кафичи, едноставно не знај рајава да се забавува. Ко прво, дискотека немаме... и таа едната шо ја имавме, ја затворија. Кај да влезиш, лупа музика до крај, крв да ти протечи од уши, а сите ко мумии здрвени стојат. Не сум видел некој да игра, да се забавува, не памтам од кога...
Сум го забележал и јас тоа, дека коа се со друштво строго се дружат со друштвото и никако мешање, ако настани мешање, едино дали за тепачка ќе се соберат или нешто глупо али знам тоа мешањето обично има некоја позиција освен пријателска.
За вирус, не вреди да го спомнуваш. Јас се чудам на рајава, сум правел со луѓе муабет, и сите викат “Абе вирус не чини келнерите се курчат, ова не чини - она не чини“. Факт е тоа дека е така, али зошто одиш му викам и крајнит муабет “Ами сите одат, кај да ОЈШ“.
Ете ти го муабетот ако одаат сите в пондила кај кравите, тогаш сите ќе одат. И муабетиве се во недоглед. Ја коа излегувам прилеп, одам во слаткарница моцарт кај пазарот што е, тука ќе добиете минимални цени, добра услуга и пријатен амбиент. Предобро е местото за да се речи нешто лошо,едноставно имаат замисла, да пробале со кафич сигурно ќе им тргнеше бизнисот.
За калипсо сум бил 1 само летото, и ми се бендиса. Не е лошо, напротив интересно е забавно пространо...што е најбитно не е лоша услугата. Келнерот пола саат ми објаснуваше за некое си германско пиво каков вкус имало, што ме фати смеа и му реков донеси од нив за објаснувањето.
Фино место.
Женидбите бе, тоа женењето или ај по наши да речиме фаќање женска, абе што филм ги шлака не ми е јасно, кај одвај ќе фати некој женска со триста маки,стројници и частења, ќе ја глеа како очите, ќе истетовира нејзино име кај локален тату-немајстор, и пак ќе му замини со некој или ќе појди на факултет и ќе дојди со некој од прибилци. Чудна традиција.
Еден комшија мој, се вработи во некој си клуб пеачки кај шо се збирале е сеа незнам дали се викаше 69 или нешто слично, демек отмено место. И типов ми кажува на работа како било, го фали местово, вика идат елитни луѓе, има добра забава, и не идат луѓе по тренерки...
Си викам, добро бе, зар по тренерка стигна светов да излегува? Значи МИ ГО НАВЕДУВА НЕШТОВО како најбитна работа да е, дека не оделе луѓето ПО ТРЕНЕРКИ, ПАЗИ ЕЈ, ставале кондура шпиц и келнер-пантолома. Значи шо е најбитно за некој кафич, прашај дали идат по тренерки :pos:
Исто да не заборавам за Cake-Bar кога бев, кога келнерката ја прашав што има од кафиња, ми вика, макијато, нескафе, Врапе....и и викам не сакам и вели: “Е да ти бувнам едно експресо ебаго“.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Еден комшија мој, се вработи во некој си клуб пеачки кај шо се збирале е сеа незнам дали се викаше 69 или нешто слично, демек отмено место. И типов ми кажува на работа како било, го фали местово, вика идат елитни луѓе, има добра забава, и не идат луѓе по тренерки...
Си викам, добро бе, зар по тренерка стигна светов да излегува? Значи МИ ГО НАВЕДУВА НЕШТОВО како најбитна работа да е, дека не оделе луѓето ПО ТРЕНЕРКИ, ПАЗИ ЕЈ, ставале кондура шпиц и келнер-пантолома. Значи шо е најбитно за некој кафич, прашај дали идат по тренерки :pos:
Исто да не заборавам за Cake-Bar кога бев, кога келнерката ја прашав што има од кафиња, ми вика, макијато, нескафе, Врапе....и и викам не сакам и вели: “Е да ти бувнам едно експресо ебаго“.
Не бе, не излегуваат веќе по тренерки, се искурназија од поодамна :)
Иначе, најинтересно нешто шо само кај Прилепчани сум го приметил, е кога ќе се вработи типот во кафич на пример, и го фали кафичот и доттука бидува. Негов да е нема до толку лиги да му течат од фалење по чаршијата. А па замисли менаџер да го стават, на врата да дреми и да моли по плочник луѓе да влезат, е дури тогаш е „држ ме мајко с’испострав“. Главна фаца ќе биди надалеку и нашироко. Со месеци ќе се зборува како тоа врвен дострел во животот му било менаџер шо бил еден месец во Калипсо.
Или на пример го туриле стражар во конфекција да биди или шлепери со роба да растовара. Абе кога и да те сретни ќе ги фали колку убаво работат, колку се квалитетни производите, како само во Германија извезувале... а ’рмба за 8000 непријавен и неосигуран.
Ова се сето примери шо сум ги сретнал и уште ги среќавам кога и да се свртам во Прилеп. И тој примерот со „бувнувањето експресо“... ми иди да и’/му бувнам една в’сурат ко ќе ми дојди со таква услуга и да не седнам уште еднаш на тоа место. А тие истите келнерчиња ако појдат Скопје да студираат и таму најдат некоја работичка во кафич, да видиш како одеднаш учат бонтон...
А ако земам пак да пишувам за сообраќајната култура во градот, е тогаш треба лексикон да издадам.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.585
Дипле, камен и порта да ви донесам, барем автентично да биди портарењево.
Вие бе Прилеп живејте? Излезени сте в чаршија или на памет зборувате.
Точно е дека опаднат е ноќниот живот последниве година две, ама се знај од што е тоа. Парии се нема.
Ама дека девојчина немало, или дека биле стегнати...не знам што да речам, изгледа за вас се стегнати. И то дека требало требало со “врски“ да и пристапиш на девојче , до вас че да е. Мене доволни ми се 5 коњачина, и да видиш после каква дружба се прај.
Дека сите во друштва излегуваат, ко во кланови, и за то не знам шо да ви речам. Јас сам излегував уназад 5 години, па со едни види се, со други, со трети...

Баш ме интересира да ве видам вие вака како најкултурни, нај бон-тонџии, шо критикувате ко да сте 3 класи над прилепчани, кој сте.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Само лајна да се јадело, земи исели се ако не ти чини или не иди куров ми бараш тука.
Браво, ми ја долови поентата :)
А според реакцијава твоја, ко што рипна да не’ тепаш, очигледно не ти смета малограѓанштината што ја критикувавме. Ко небаре јас сум крив што е заостанат градот во сите сфери. Можеби урбано го средија последниве години, ама она селското во менталитетот ништо не го средува.
И ако те нервира што е срање градот, не сум ти јас крив, размисли малце кај е проблемот, не ми куросувај на секој мој пост.
 
V

Vollstandig

Гостин
Мене доволни ми се 5 коњачина, и да видиш после каква дружба се прај.
Баш ме интересира да ве видам вие вака како најкултурни, нај бон-тонџии, шо критикувате ко да сте 3 класи над прилепчани, кој сте.
Па и да сакаш друго не може бе, тоа е на листата на пијалоци, коњак пиво вотка и пепса.
Незнам кај прочита низ темава, дека сум бил најкултурен најбонтон и ред други работи ниту се кревам неколку класи. Изглеа некој ова јако за срце си го фаќа, како тој да го претставува прилеп. И ти си една капка во цело тоа прилепско море, така да се зборува за општи менталитет и навики во градот и градскиот живот, а не дали се исфарбала некоја зграда во точила.
Јасно да го браниш градот кај шо вегетираш и местото, ама ни капка не е јасно ако се генерализира одредена група на луѓе како се наоѓаш ти “оштетен“.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.585
Па и да сакаш друго не може бе, тоа е на листата на пијалоци, коњак пиво вотка и пепса.
Незнам кај прочита низ темава, дека сум бил најкултурен најбонтон и ред други работи ниту се кревам неколку класи. Изглеа некој ова јако за срце си го фаќа, како тој да го претставува прилеп. И ти си една капка во цело тоа прилепско море, така да се зборува за општи менталитет и навики во градот и градскиот живот, а не дали се исфарбала некоја зграда во точила.
Јасно да го браниш градот кај шо вегетираш и местото, ама ни капка не е јасно ако се генерализира одредена група на луѓе како се наоѓаш ти “оштетен“.
Има има, ако имаш парина...

Иначе јас ич не се најдов оштетен.
Муабетот ми беше, по муабетиве што ги правите, го критикувате чаршијскиот живот, ко вие цел свет да сте го виделе, а како што гледам, појма немате од него...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Браво, ми ја долови поентата :)
А според реакцијава твоја, ко што рипна да не’ тепаш, очигледно не ти смета малограѓанштината што ја критикувавме. Ко небаре јас сум крив што е заостанат градот во сите сфери. Можеби урбано го средија последниве години, ама она селското во менталитетот ништо не го средува.
И ако те нервира што е срање градот, не сум ти јас крив, размисли малце кај е проблемот, не ми куросувај на секој мој пост.
Јас не знам како се собра тука на темава високо интелектуална елита движечка сила во нашево опшество :tapp:.
 
V

Vollstandig

Гостин
Има има, ако имаш парина...

Иначе јас ич не се најдов оштетен.
Муабетот ми беше, по муабетиве што ги правите, го критикувате чаршијскиот живот, ко вие цел свет да сте го виделе, а како што гледам, појма немате од него...
Ајде бе, сеа ќе ги мериме куројте кој прошетал и колку прошетал? Тоа е исто ко да кажиш на некој туриста шо бил незадоволен од охрид “не си бил на правите места“. Секој град остава по некој впечаток, а им легнува каков - што - е на тие што повеќе останале во градот. Тие што избегале понастрана повеќе години забележуваат огромни разлики, па доаѓа до моментот што пријатело bucio го нарекува “јадење лајна“. Незнам шо има лошо да кажи чоек впечаток за градо негов и градскио живот? Еве ако не чини за то , за мене, ја имам позитивен впечаток за друго, иако не многу ги интересира, прилеп е МЕКА за птичарството на пример:)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.585
Ајде бе, сеа ќе ги мериме куројте кој прошетал и колку прошетал? Тоа е исто ко да кажиш на некој туриста шо бил незадоволен од охрид “не си бил на правите места“. Секој град остава по некој впечаток, а им легнува каков - што - е на тие што повеќе останале во градот. Тие што избегале понастрана повеќе години забележуваат огромни разлики, па доаѓа до моментот што пријатело bucio го нарекува “јадење лајна“. Незнам шо има лошо да кажи чоек впечаток за градо негов и градскио живот? Еве ако не чини за то , за мене, ја имам позитивен впечаток за друго, иако не многу ги интересира, прилеп е МЕКА за птичарството на пример:)
Не станува збор за мерење курој. Ништо не е различно Прилеп, од другите поголеми градови во Македонија, како Битола, Куманово, Велес, Струмица... Менталитетот е секаде ист.
Јас ти кажав дека не е вистина за женските. Ти кажав дека не е вистина за друштвата.
Можам да кажам и јас милион работи во Прилеп шо не чинат, ама примериве што ги давате вие, за чаршискиот живот, јас ви кажувам дека не се точни. И како пример, од мене тргнав.
Да ве чита некој од другиве градови по темава, че си речи овде неандерталци живеат...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Не станува збор за мерење курој. Ништо не е различно Прилеп, од другите поголеми градови во Македонија, како Битола, Куманово, Велес, Струмица... Менталитетот е секаде ист.
Јас ти кажав дека не е вистина за женските. Ти кажав дека не е вистина за друштвата.
Можам да кажам и јас милион работи во Прилеп шо не чинат, ама примериве што ги давате вие, за чаршискиот живот, јас ви кажувам дека не се точни. И како пример, од мене тргнав.
Да ве чита некој од другиве градови по темава, че си речи овде неандерталци живеат...
Не дека другите градови шо ги наброи се поарни од Прилеп, дури и бетер можи да се. Ама темава е за Прилеп и за него можи да кажуваме. Не можам да земам сега јас за Мартолци да кажувам кога никогаш не сум живеел таму, ниту знам каде е... И да знаеш дека баш тоа го мислат од другите градови за Прилепчани, дека сме неандерталци. За жал така е. На што се должи тоа, заклучи и самиот.
И гледам оти премногу генерализирате. Ако е грото некултурна маса, не значи дека сите се такви... има многу што се пристојни и културни, што знаат да се дружат и забавуваат и што нема да ти рипнат да те тепаат ако случајно во кафич ги поттурниш во гужвата. Ама таквите се стопуваат во масата и се незабележливи. Не доаѓаат до израз од тие од типот „сине, мајчин, будала си“. Затоа кај и да појдиме, ко ќе им кажиш од Прилеп дека си, те мислат кромањонец. И се чудиме посли оти интелигенцијата се отселува од Прилеп се’ помасовно... Нема работа, освен келнер во вирус, опкружен си со типови што единствен муабет што знаат да го направат е колку се очукале претходната вечер во калипсо и колку коња им е тиграта од Бугарија што ја свлечкале... и на крај само таквите остануваат во градот. Па некој со четврто одделение што го пикнале од комитет паркинг да наплаќа, ќе ти се прај главен и ќе ти кажува што да правиш како да правиш.... Аб’ај!
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 18:19 ---
Јас не знам како се собра тука на темава високо интелектуална елита движечка сила во нашево опшество :tapp:.
А ти една работа паметна да пишеше за промена...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014
Охриѓанец и прилепчанка во кревет.
Охриѓанецот:
- Леле шо си уба, колку убај очи имаш, па то лицето убо, па меки рачина, секси рамно стомаче, цврсто газе...
Прилепчанката :
- Че ми го клајш или попис че прајме? :D
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Дали има некој што познавате што изнајмува соби за време на пивофестов? : )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom