Дали го почитувате животот и делото на Јосип Броз-Тито

Дали го почитувате животот и делото на Јосип Броз-Тито


  • Вкупно гласачи
    153
Статус
Затворена за нови мислења.

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Јас не викам дека се разбирам многу од овие работи (сепак имам 17 год и не можам да му кажувам на некој кој има некакво искуство) но можам да видам дека ти ми го опиша денешниот систем во кој е полн со невработеност.Секој систем си ги има своите мани не велам дека тој систем бил совршен но сепак животниот стандард бил подобар.
--- надополнето: 28 јуни 2012 во 16:56 ---


LOL ние сеа не сме словенски народ ?
Немаме словенско писмо ?
Немаме словенска култура ?
Таа генерализирана словенизација својата комерцијала ја доживеа во време на Југославија, знам што е општо прифатено, ама таа прикаска дека сме словени со словенска култура и словенско писмо ми изгледа се поневеројатна. Знам каква историја сме учеле ама барем јас мислам дека ништо од тоа не е вистина
 
Член од
6 април 2012
Мислења
84
Поени од реакции
32
Таа генерализирана словенизација својата комерцијала ја доживеа во време на Југославија, знам што е општо прифатено, ама таа прикаска дека сме словени со словенска култура и словенско писмо ми изгледа се поневеројатна. Знам каква историја сме учеле ама барем јас мислам дека ништо од тоа не е вистина
Секој си има право на свое мислење ја тоа не го оспорувам.

Моето мислење е дека ние сме словени.Ние ја имаме нивната култура денес и го зборуваме нивниот јазик.Ја не оспорувам дека ние имаме крвна врска со античките Македонци но ние немаме цивилизациска врска со нив.Ние не го зборуваме нивниот јазик , ниту ги славиме нивните традиции и празници.Јас не велам дека тие се грци ова она.

Па и на крај подобро да сум брат со 300 милони словени отколку со 300 искришени коски :)

Се извинувам ако малце забегав од тема :)
 
H

HITCH

Гостин
Секој си има право на свое мислење ја тоа не го оспорувам.

Моето мислење е дека ние сме словени.Ние ја имаме нивната култура денес и го зборуваме нивниот јазик.Ја не оспорувам дека ние имаме крвна врска со античките Македонци но ние немаме цивилизациска врска со нив.Ние не го зборуваме нивниот јазик , ниту ги славиме нивните традиции и празници.Јас не велам дека тие се грци ова она.

Па и на крај подобро да сум брат со 300 милони словени отколку со 300 искришени коски :)

Се извинувам ако малце забегав од тема :)
Ќе умрев без да знам дека Македонците го препливале Дунав со сламка само за да бидат соседи со Албанциве, Бугариве, Грциве и Србиве. Туку, никако не ми е јасно како го пренеле добитокот или добитокот им бил од увоз?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ќе умрев без да знам дека Македонците го препливале Дунав со сламка само за да бидат соседи со Албанциве, Бугариве, Грциве и Србиве. Туку, никако не ми е јасно како го пренеле добитокот или добитокот им бил од увоз?


Не е точно дека пливале. Нуркале низ тогаш широкиот Дунав дури и до 2 километри и тоа со сламки низ кои не можеш да дувнеш а не да дишеш. Тие го имаат измислено нуркањето и ватерполото оти пред да излезат од вода со гранати ги гаѓале стражарите на Византија и да гранатите се од тогаш.
 
H

HITCH

Гостин
Не е точно дека пливале. Нуркале низ тогаш широкиот Дунав дури и до 2 километри и тоа со сламки низ кои не можеш да дувнеш а не да дишеш. Тие го имаат измислено нуркањето и ватерполото оти пред да излезат од вода со гранати ги гаѓале стражарите на Византија и да гранатите се од тогаш.
Деталите не ми беа познати. :)
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Секој си има право на свое мислење ја тоа не го оспорувам.

Моето мислење е дека ние сме словени.Ние ја имаме нивната култура денес и го зборуваме нивниот јазик.Ја не оспорувам дека ние имаме крвна врска со античките Македонци но ние немаме цивилизациска врска со нив.Ние не го зборуваме нивниот јазик , ниту ги славиме нивните традиции и празници.Јас не велам дека тие се грци ова она.

Па и на крај подобро да сум брат со 300 милони словени отколку со 300 искришени коски :)

Се извинувам ако малце забегав од тема :)
Која глупост, како прво не знаеш на кој јазик зборувале античките Македоци, а второ во Јужна Америка сите зборуваат шпански па мнозинството од нив не се Шпанци во никој случај. Чувството за припадност те прави дел од одреден народ а не германски теории за некакви словени кои дошле од зад Карпати.
 
H

HITCH

Гостин
Која глупост, како прво не знаеш на кој јазик зборувале античките Македоци, а второ во Јужна Америка сите зборуваат шпански па мнозинството од нив не се Шпанци во никој случај.
Пази како му се обраќаш, оти он има 300 милиони браќа, бе!
 
Член од
6 април 2012
Мислења
84
Поени од реакции
32
Не темата сеа за ова темата е Тито ја забегав мацле но нема врска и не планирам да продолжам да дискутирам овде за ова

Се гледа дека овај народ само гледа во минатото не во иднината ...
 
H

HITCH

Гостин
Не темата сеа за ова темата е Тито ја забегав мацле но нема врска и не планирам да продолжам да дискутирам овде за ова

Се гледа дека овај народ само гледа во минатото не во иднината ...
А, Словените се нашата иднина??? :pos:
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Не темата сеа за ова темата е Тито ја забегав мацле но нема врска и не планирам да продолжам да дискутирам овде за ова

Се гледа дека овај народ само гледа во минатото не во иднината ...
Темава у историја е бе шо очекуваше ти шо да се дискутира :D
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Не темата сеа за ова темата е Тито ја забегав мацле но нема врска и не планирам да продолжам да дискутирам овде за ова

Се гледа дека овај народ само гледа во минатото не во иднината ...
Без минато нема иднина, а една држава неможе да биде држава без да има минато, историја така да ако нема луѓе што ќе гледаат во минато нема да има ни иднина
 
Член од
6 април 2012
Мислења
84
Поени од реакции
32
Без минато нема иднина, а една држава неможе да биде држава без да има минато, историја така да ако нема луѓе што ќе гледаат во минато нема да има ни иднина
Убаво речено
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Тито дека бил бравар затоа бил толку интелигентен и успеал да им парира и на Русите и на Американците, тоа со факултет све глупаци занат си е занат.
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
Ќе умрев без да знам дека Македонците го препливале Дунав со сламка само за да бидат соседи со Албанциве(дојдени после 4 века), Бугариве(дојдени после), Грциве(кои црни грци во 6ти век?)и Србиве(дошле со тебе). Туку, никако не ми е јасно како го пренеле добитокот или добитокот им бил од увоз?
Тајмлајнот ти е опасен.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Тито дека бил бравар затоа бил толку интелигентен и успеал да им парира и на Русите и на Американците, тоа со факултет све глупаци занат си е занат.
Додека имавме бравар за претседател - сите врати ни беа отворени
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom