Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
B

Black Guard

Гостин
Зошто да не ми е?
Политературно зборувам од пола македонци :)
Верувај ми,малцинствата во македонија кои говорат македонски,подобро го говорат и пишуваат од пола македонци бидејќи сме ослободени од дијалекти :)
Дијалектите се богатство за јазикот,повеќе дијалекти подобар јазик.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
ova ti se vika,"koga bi bilo sto bi bilo",a kako bi znaele deka se bibliski koga si go nemate orginalniot jazik na koj sto e objavena biblijata?:)
Оффф леле што кажа сега жити се, библиски цитати од библијата, цитати од Новиот или Стариот Завет. И што е важно дали се од оригиналниот јазик или од нашиот мајчин јазик, исто е.
А на детето тие стихови се напишани на денешен арапски, а не на староарапски.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Оффф леле што кажа сега жити се, библиски цитати од библијата, цитати од Новиот или Стариот Завет. И што е важно дали се од оригиналниот јазик или од нашиот мајчин јазик, исто е.
А на детето тие стихови се напишани на денешен арапски, а не на староарапски.
Kolku deca broite sto gi znaat evangeliata od 3-5 godini?
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Јас не познавам ниедно, а тоа не значи дека нема такви деца.
А еве денес добив едно известување за еден наш пријател, иако не се палам по конвертити, морав да го кажам. Наш драг пријател, инаку муслиман, постар во години, пред неколку месеци беше во многу болен и беше во клиничка смрт. Незнам што се случи, но денес ми кажа мајка ми дека се покрстил, преминал во христијанство, бидејќи како што кажува он, се се променило откако бил во клиничка смрт, а несака да каже што е тоа. Еве ви го денешното чудо.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Јас не познавам ниедно, а тоа не значи дека нема такви деца.
А еве денес добив едно известување за еден наш пријател, иако не се палам по конвертити, морав да го кажам. Наш драг пријател, инаку муслиман, постар во години, пред неколку месеци беше во многу болен и беше во клиничка смрт. Незнам што се случи, но денес ми кажа мајка ми дека се покрстил, преминал во христијанство, бидејќи како што кажува он, се се променило откако бил во клиничка смрт, а несака да каже што е тоа. Еве ви го денешното чудо.

smetaj deka ima i obratno.
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
Оффф леле што кажа сега жити се, библиски цитати од библијата, цитати од Новиот или Стариот Завет. И што е важно дали се од оригиналниот јазик или од нашиот мајчин јазик, исто е.
А на детето тие стихови се напишани на денешен арапски, а не на староарапски.
Kako be sto e vazno,vo prevodot vo mnogu slucai se gubi sustinata na rabotite,no valjda ne ti se jasni se uste tie raboti?:)Ne znaes deka si imate vo mnogu verzii na Biblijata za eden ist pasus(delimicno ili celosno) povece razlicni prevodi?
E aj kazini ti koj e toj "staroarapski koj e razlicen od denesniot arapski"mislam,koja e razlikata i po sto tie se razlikuvaat?
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 15:14 ---
Оффф леле што кажа сега жити се, библиски цитати од библијата, цитати од Новиот или Стариот Завет. И што е важно дали се од оригиналниот јазик или од нашиот мајчин јазик, исто е.
А на детето тие стихови се напишани на денешен арапски, а не на староарапски.
Kako be sto e vazno,vo prevodot vo mnogu slucai se gubi sustinata na rabotite,no valjda ne ti se jasni se uste tie raboti?:)Ne znaes deka si imate vo mnogu verzii na Biblijata za eden ist pasus(delimicno ili celosno) povece razlicni prevodi?
E aj kazini ti koj e toj "staroarapski koj e razlicen od denesniot arapski"mislam,koja e razlikata i po sto tie se razlikuvaat?
 
С

Само Човек

Гостин
Kako be sto e vazno,vo prevodot vo mnogu slucai se gubi sustinata na rabotite,no valjda ne ti se jasni se uste tie raboti?:)Ne znaes deka si imate vo mnogu verzii na Biblijata za eden ist pasus(delimicno ili celosno) povece razlicni prevodi?
E aj kazini ti koj e toj "staroarapski koj e razlicen od denesniot arapski"mislam,koja e razlikata i po sto tie se razlikuvaat?
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 15:14 ---

Kako be sto e vazno,vo prevodot vo mnogu slucai se gubi sustinata na rabotite,no valjda ne ti se jasni se uste tie raboti?:)Ne znaes deka si imate vo mnogu verzii na Biblijata za eden ist pasus(delimicno ili celosno) povece razlicni prevodi?
E aj kazini ti koj e toj "staroarapski koj e razlicen od denesniot arapski"mislam,koja e razlikata i po sto tie se razlikuvaat?
uvidi sam, STAROARAPSKI,
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
deteto arapski ti znae ?
Se nadevam deka ke nauci ako ima dobra volja i zelba za istoto.
i zosto gi izbegnuvas prasanjata preku postavuvanje na prasanje?

Ke mi kazes kade moze,vo koi manastiri da gi najdeme tie deca ili povozrasni koi ja znaat biblijata?

2.Nema be;)(vo tvoj stil),:),treba da mi posocis kaj moze da se najdat,vo koj manastir,nemas nekoj izvor,nekoe video,nesto da vidime,.Se dodeka "ne se dokaze deka ima takvi ludze koi ja znaat Biblijata na pamet" pravilo e da se veruva deka NEMA!
:)
 
С

Само Човек

Гостин
Se nadevam deka ke nauci ako ima dobra volja i zelba za istoto.
i zosto gi izbegnuvas prasanjata preku postavuvanje na prasanje?

Ke mi kazes kade moze,vo koi manastiri da gi najdeme tie deca ili povozrasni koi ja znaat biblijata?
uabetot bese za muslimanskite sekti hafizite
vo manastiri be , koj u onie kade ima monasi,
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 16:01 ---
Se nadevam deka ke nauci ako ima dobra volja i zelba za istoto.
i zosto gi izbegnuvas prasanjata preku postavuvanje na prasanje?

Ke mi kazes kade moze,vo koi manastiri da gi najdeme tie deca ili povozrasni koi ja znaat biblijata?
uabetot bese za muslimanskite sekti hafizite
vo manastiri be , koj u onie kade ima monasi,
 
M

Muranyi

Гостин
Дали се знае каде е погребан Мухамед,т.е.дали има негов гроб?
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
uabetot bese za muslimanskite sekti hafizite
vo manastiri be , koj u onie kade ima monasi,
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 16:01 ---

uabetot bese za muslimanskite sekti hafizite
vo manastiri be , koj u onie kade ima monasi,
Hafizite sekti??
koja e taa sekta koja se vika hafizi?
Loso e da se brukas,treba da postavis prasanje,postavisi prasanje i ke ti se odgovori,znaes to e hafiz?
Kako sto nie postavuvame prasanje za vasata religija,taka i ti treba da postavis i ke ti se odgovori?
Jas poznavam dosta monasi,i sum prasal i nieden ne ja znae biblijata?zatoa ti vikam,navedi eden manastir,da odam da vidam?
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 16:10 ---
Дали се знае каде е погребан Мухамед,т.е.дали има негов гроб?
Vo Medina
 
В

влијателен

Гостин
Ne te uci nikoj be za tvojata vera,samo prasuvame i ocekuvame odgovor,ama izdrzan,so dokazi,logicki,ete bidejci ne gi prifacame "dokazite od biblijata",togas daj dokazi koi ne se kosat so zdraviot covekov razum,Si ja znaes be ti verata tvoja,nikoj ne ti rece deka ne ja znaes verata,zatoa jas prasav samo i sakam odgovori, i kako Risjanin ne tilici da kazuvas koj e loqka sto kako i red drugi gluposti,i ubo ti kaza er20 deka ne se site muslimani Albanci,gi ima i mnogu od drugi nacionalnosti.
Те молам дај одговор, издржан, со докази, логички, докази кои не се косат со здравиот човеков разум за веродостојноста на тврдењата на Мухамед, а со тоа и за веродостојноста на целиот Куран и на религијата со сите свои ритуали, барања и трдења.
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
Јас не познавам ниедно, а тоа не значи дека нема такви деца.
А еве денес добив едно известување за еден наш пријател, иако не се палам по конвертити, морав да го кажам. Наш драг пријател, инаку муслиман, постар во години, пред неколку месеци беше во многу болен и беше во клиничка смрт. Незнам што се случи, но денес ми кажа мајка ми дека се покрстил, преминал во христијанство, бидејќи како што кажува он, се се променило откако бил во клиничка смрт, а несака да каже што е тоа. Еве ви го денешното чудо.
sekoj razumen i pameten covek sto se konveritra vo islamot e samo zaradi faktite koi gi naogjaat vo Kuranot i mirot vo nea,a nemoj da se cudis ima i od tie sto ne im e mestoto vo islamot pa taka oni ne se del on nas iako se rodeni vo muslimansko semejstvo.
zarem logicno e da ne prifakjas kniga pred 1400 god koja ima informacii kako nastanalo svetot, univerzumot, koga tehnologijata bila skoro na nula razvieno.
za da ti stane jasno sto ti zboruvam ti predlagam da go gledas videoto pa mozebi ke ti se smeni mislenjeto.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom