Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Не можам да најдам извор, стара е веста, но те молам демонстрирај ми како е невозможно некој од родителите да ги напишал стиховите?
Баш тоа што не се перманентни написите кажува дека најверојатно се работи за измама. Во тетоважа мастилото е перманентно, ако без мастило перманентно се обрежани стиховите, тогаш може да се работи за чудо.
И срам да им е на родителите кои злоупотребуваат мали деца за нивни религиозни ексцеси, нема да им е првпат, во Арабија е често 5 годишни деца да го учат Куранот напамет. :tapp:
alo jas te prasav kako moze aku e tetovaza kakov vid na natpis e ako se pojavuva dvapati vo nedelata dajmi dokaz deka roditelite go napravile toa.isto ima cudno vo tea 5 godisno dete dago znae kuranot napamet.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Не можам да најдам извор, стара е веста, но те молам демонстрирај ми како е невозможно некој од родителите да ги напишал стиховите?
Баш тоа што не се перманентни написите кажува дека најверојатно се работи за измама. Во тетоважа мастилото е перманентно, ако без мастило перманентно се обрежани стиховите, тогаш може да се работи за чудо.
И срам да им е на родителите кои злоупотребуваат мали деца за нивни религиозни ексцеси, нема да им е првпат, во Арабија е често 5 годишни деца да го учат Куранот напамет. :tapp:
Prijatele,ne e covecki do tolku da se bide tvrdoglav.
Ne moze da e nevozmozno roditelite da mu napisat nesto. Eve i jas na sinot ke mu napisam,pa povikuvam TV doagjaat,snimaat,potoa doagjaat experi i uviduvaat deka toa so moliv jas sum go napisal i bruka za mene. Ama ne e vo slucajov taka. Deteto,kako sto mozete da videte,go pregleduvaat i doktori i ne znam sto i uviduvaat deka ne se raboti za tetovaza ili deka go ispisale roditelite. Pa za obicna pisanica,ne se ni mediumite budali da odat i da snimaat.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
А поверувавте во "чистењето на иконите" и во другите чуда што се случуваат во христијанскиот свет? Или за вас само важат они што се случуваат кај муслиманите?
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
А поверувавте во "чистењето на иконите" и во другите чуда што се случуваат во христијанскиот свет? Или за вас само важат они што се случуваат кај муслиманите?
aj daj nekoj primer?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Prijatele,ne e covecki do tolku da se bide tvrdoglav.
Ne moze da e nevozmozno roditelite da mu napisat nesto. Eve i jas na sinot ke mu napisam,pa povikuvam TV doagjaat,snimaat,potoa doagjaat experi i uviduvaat deka toa so moliv jas sum go napisal i bruka za mene. Ama ne e vo slucajov taka. Deteto,kako sto mozete da videte,go pregleduvaat i doktori i ne znam sto i uviduvaat deka ne se raboti za tetovaza ili deka go ispisale roditelite. Pa za obicna pisanica,ne se ni mediumite budali da odat i da snimaat.
Дај ми видео каде доктори го рпегледуваат детето.
И да, медиумите се будали, посебно сакаат вакви ексклузивни стории кои ќе привлечат внимание без разлика дали се точни или не.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Јас мислам дека Ислам е најбоља вера а имам мислење дека имам не е заменик на пејгамберот ко шо мислат шиитите.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
А поверувавте во "чистењето на иконите" и во другите чуда што се случуваат во христијанскиот свет? Или за вас само важат они што се случуваат кај муслиманите?
Sekoj ima pravo da si se pofali so nesto nad prirodno. Bez razlika dali jas ke veruvam ili nema da veruvam i onaka ne se prasuvas nitu ti dali ke veruvas nitu pak jas.
Nikoj ne moze da go ospori Faktot deka za vreme na Musa a.s Magionicarite na faraonot isto taka napravile Zmii od stapovite. No za nas ima razlika pomegju Sihir i Mudziza.
I sekoj za ona sto ke go ponudi treba da stavi validen dokaz deka ne e nekoja sosema normalna i prirodna pojava tuku deka e fenomen no i pokraj toa,naivni ke kazat deka normalno e 5 godisno dete da go znae Kur'anot na pamet.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
aj daj nekoj primer?
Е па еве ти пример со иконите сами што се чистеле, разни појави со крст на небото, чудото во Меѓугорје и други. Немора пример, туку просто прашање, дали ако се случеше истото "чудо" да имаше испишани библиски стихови на тело на некое дете, човек, дали ќе го сметавте за чудо како што го сметате ова? Дали оние чуда што се појавуваат кај муслиманите ги сметате како вистински, а кај другите ги сметате за лага?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
imamot e zadolzen dati prenesi znaenje.
да ама не е заменик на Мухаммед а.с. ниту има божја нур као демек Бог него стално праќа имами.
--- надополнето: 22 јуни 2012 во 16:06 ---
imamot e zadolzen dati prenesi znaenje.
Плус за знаење јас иам книги интернет што може он да ми каже што не прочитал а јас тоа можам да го прочитам.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Е па еве ти пример со иконите сами што се чистеле, разни појави со крст на небото, чудото во Меѓугорје и други. Немора пример, туку просто прашање, дали ако се случеше истото "чудо" да имаше испишани библиски стихови на тело на некое дете, човек, дали ќе го сметавте за чудо како што го сметате ова? Дали оние чуда што се појавуваат кај муслиманите ги сметате како вистински, а кај другите ги сметате за лага?
dali se pojavilo nekoe cudo na zivo sustestvo ne na predmeti.za predmeti vo opsto ne praime muabet.Ako toa na teloto od deteto e vistina znaci ima allah toj go napravil toa kako dokaz ili predupreduvanje.Ne velam ne mnogu cuda ima sto na site gi zbonuvaat nesamo vo islamot i hristijanstvoto
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Е па еве ти пример со иконите сами што се чистеле, разни појави со крст на небото, чудото во Меѓугорје и други. Немора пример, туку просто прашање, дали ако се случеше истото "чудо" да имаше испишани библиски стихови на тело на некое дете, човек, дали ќе го сметавте за чудо како што го сметате ова? Дали оние чуда што се појавуваат кај муслиманите ги сметате како вистински, а кај другите ги сметате за лага?
Pa veke vi kazav. Ako e cudo,dokazano,togas cudo e. Ako se raboti za slucajna pojava,kako sto ne veruvam nitu vo mnogu koi i Muslimanite gi pokazuvaat,togas ne veruvam. Kako nie veruvame bez nikakov problem vo Cudata koi gi pravel Isa a.s. i toa poveke odosto hristijanite ?
Primer,vo ova ne para veruvam:
http://www.youtube.com/watch?v=5JrgJJAs4l8&feature=fvwrel
Moze da bide odsjaj od reflektorite,moze da bide se.... i vo mnogu vakvi ne veruvam. Mozebi e kako sto pisuva a mozebi i ne e. Znaci ne e dokazano.
No ne mozes da kazes deka ova ne e Mudziza-Cudo. 3 godisno dete Kur'an na pamet ?
http://www.youtube.com/watch?v=q-UbSnjvUGA
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
dali se pojavilo nekoe cudo na zivo sustestvo ne na predmeti.za predmeti vo opsto ne praime muabet.Ako toa na teloto od deteto e vistina znaci ima allah toj go napravil toa kako dokaz ili predupreduvanje.Ne velam ne mnogu cuda ima sto na site gi zbonuvaat nesamo vo islamot i hristijanstvoto
Гледав на дискавери една документарна за такви чуда и феномени. Имаше жена што на раката и се појави крст баш и се гледаше јасно на внатрешната страна. Јас како голем верник не поверував во тоа, сепак сум воздржана за такви некои чуда што лесно можат да се направат со човечка рака. Истото е и со бебево. Многу лесно, а и мене поверојатно е тоа да биде направено од страна на родителите.
А веруваш дека е тоа чудо? Јас на пример не верувам во такви некои чуда ШТО СЕГА СЕ ПОЈАВУВААТ, ни христијански ни муслимански ни било какви.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom