Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Da ne sakas i mapa nacrtana?:)
Koga se veli deka "se vo vselenata plovi" toa ukazuva deka se sto orbitira se dvizi po svojata pateka.
Закон логика!
Џабе е да се дискутира со тебе, ти до утре ќе измислуваш значења како ти одговара.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
ja nabluduvas vselenata. so mi se pravis sea ti astronom ili samo covek sto si neznam?
ostaj te molam ima odredeni lugje sto se angazirani za taa cel.
Allah sekako e nadvor od univerzumot, no negovo znaenje opfakja apsolutno se.
Ако неговото знаење опфаќа се, од каде тој не знае дека брак со 12-годишни девојчиња е неморален?
Зошто сезнајниот Алах не знае дека е неморално жена која е силувана да биде приморана да се венча со својот силувач?
Зошто семоќниот Алах не знае дека е невозможно да се ожениш со жена без пред тоа да имаш чувства додека ја гледаш кои се забранети во Исламот?
Зошто Алах не знае дека нема доволно генетска разновидност од 2 примерока за да успешно се размножуваат луѓето/животните?
Зошто Алах не сака да се меша кога дете муслиман (очигледно за другите уште помалку му е гајле) умира од глад а може да се меша кога се потпишува по планини, патики, итн итн?
Зошто Алах привилигира одреден народ (арапскиот) спрема другите?
Зошто Алах не му спомна на Мухамед за неоткриените континенти Австралија, Америка итн итн? Да беа муслиманите први што ги колонизирале исламот сигурно ќе беше далеку најдоминантна религија. Да не заборавил?
Или пак поважно му било да спомнува дека ѕвездите лебдат (што нема никаква смисла освен ако сам не му измислиш смисла која ти одговара)?
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
Ако неговото знаење опфаќа се, од каде тој не знае дека брак со 12-годишни девојчиња е неморален?
Зошто сезнајниот Алах не знае дека е неморално жена која е силувана да биде приморана да се венча со својот силувач?
Зошто семоќниот Алах не знае дека е невозможно да се ожениш со жена без пред тоа да имаш чувства додека ја гледаш кои се забранети во Исламот?
Зошто Алах не знае дека нема доволно генетска разновидност од 2 примерока за да успешно се размножуваат луѓето/животните?
Зошто Алах не сака да се меша кога дете муслиман (очигледно за другите уште помалку му е гајле) умира од глад а може да се меша кога се потпишува по планини, патики, итн итн?
Зошто Алах привилигира одреден народ (арапскиот) спрема другите?
Зошто Алах не му спомна на Мухамед за неоткриените континенти Австралија, Америка итн итн? Да беа муслиманите први што ги колонизирале исламот сигурно ќе беше далеку најдоминантна религија. Да не заборавил?
Или пак поважно му било да спомнува дека ѕвездите лебдат (што нема никаква смисла освен ако сам не му измислиш смисла која ти одговара)?
a ti da veruvase vo gospod se sto me prasa tuka ke svakjase i mislam nemase voopsto da mi postavis vakvi prasanja, ama posto ne e taka ti nikogas nema da svakjas.
jas bi ti preporacal, ne dozvoluvaj gnevot da te pobedi.
pozdrav
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 18:55 ---
eve vi drug fakt koj pred nekoe vreme i se potvrdi kako tocen, samo sto e na angliski. se nadevam razbirate.​
For centuries, Egyptologists and geologists thought that the Egyptian pyramids were made of limestone blocks (up to 70 tons) that were quarried by chiseling limestone. Workers then carried those blocks up the pyramids on ramps. This building procedure was thought to be so superhuman that it made the pyramids become one of the Seven Wonders of the World. However today electron microscopes revealed that the blocks at the top have chemistries found nowhere in nature. Those blocks at the top must have been baked and then cast like modern cement (not chiseled from existing limestone) Learn More.​
However 1400 years ago the Quran said that Pharaoh used baked clay (like modern cement; not chiseled limestone) to build their high rises:​
[Quran 28.38] And Pharaoh said to his people: "I have not known a god for you other than myself; so Haman, light me a fire to bake clay so that I could build a rise high enough, maybe I see Moses' god whom I think is a liar."[Quran 28.38] И фараонот рече: О големци, не знам дека имате друг бог освен мене. Запали го огнот за глина, о Хамане, а потоа соѕидај за мене една кула за да се вишнам кон богот на Муса, бидејќи мислам дека тој е меѓу лашковците!“
How could an illiterate man who lived 1400 years ago have known that those high blocks were made from baked clay then cast like modern cement?​
На човекот никогаш не му досадува да се моли за добро, а, ако, пак, го снајде зло некакво, очајува, без надеж е! 49 Фуссилет (Потенко Објаснување) HolyQoran
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
a ti da veruvase vo gospod se sto me prasa tuka ke svakjase i mislam nemase voopsto da mi postavis vakvi prasanja, ama posto ne e taka ti nikogas nema da svakjas.
jas bi ti preporacal, ne dozvoluvaj gnevot da te pobedi.
pozdrav
Па ајде објасни ми?
Сериозно се обидуваш со таа финта? ‘Да веруваше ќе сфатеше‘? Тоа на некој полу-писмен, не на мене.
Да знаеш, ќе ми објасниш, па ајде покажи ми дали знаеш.
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 19:00 ---
eve vi drug fakt koj pred nekoe vreme i se potvrdi kako tocen, samo sto e na angliski. se nadevam razbirate.​
For centuries, Egyptologists and geologists thought that the Egyptian pyramids were made of limestone blocks (up to 70 tons) that were quarried by chiseling limestone. Workers then carried those blocks up the pyramids on ramps. This building procedure was thought to be so superhuman that it made the pyramids become one of the Seven Wonders of the World. However today electron microscopes revealed that the blocks at the top have chemistries found nowhere in nature. Those blocks at the top must have been baked and then cast like modern cement (not chiseled from existing limestone) Learn More.​
However 1400 years ago the Quran said that Pharaoh used baked clay (like modern cement; not chiseled limestone) to build their high rises:​
[Quran 28.38] And Pharaoh said to his people: "I have not known a god for you other than myself; so Haman, light me a fire to bake clay so that I could build a rise high enough, maybe I see Moses' god whom I think is a liar."[Quran 28.38] И фараонот рече: О големци, не знам дека имате друг бог освен мене. Запали го огнот за глина, о Хамане, а потоа соѕидај за мене една кула за да се вишнам кон богот на Муса, бидејќи мислам дека тој е меѓу лашковците!“
How could an illiterate man who lived 1400 years ago have known that those high blocks were made from baked clay then cast like modern cement?​
На човекот никогаш не му досадува да се моли за добро, а, ако, пак, го снајде зло некакво, очајува, без надеж е! 49Фуссилет (Потенко Објаснување) HolyQoran
Пирамидите не се направени од глина, направени се од камен, пробај повторно.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Пирамидите не се направени од глина, направени се од камен, пробај повторно.[/quote]


bate seuste nee e otrikeno kako bile napraveni piramidite.

i aku sam se falis deka si pameten nisto nebiva.ija mozam dakazam deka sum astronaut
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Пирамидите не се направени од глина, направени се од камен, пробај повторно.

bate seuste nee e otrikeno kako bile napraveni piramidite.

i aku sam se falis deka si pameten nisto nebiva.ija mozam dakazam deka sum astronaut[/quote]
Јас не ти кажав како се направени пирамидите, ти кажав од што се направени пирамидите, и не се направени од глина, направени се од камен.

Сега да не ќе измислиш ново значење во кое глина е исто што и камен? Нема да ме чуди.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
bate seuste nee e otrikeno kako bile napraveni piramidite.

i aku sam se falis deka si pameten nisto nebiva.ija mozam dakazam deka sum astronaut
Јас не ти кажав како се направени пирамидите, ти кажав од што се направени пирамидите, и не се направени од глина, направени се од камен.

Сега да не ќе измислиш ново значење во кое глина е исто што и камен? Нема да ме чуди.[/quote]


Sepak ima mnogu cuda verski sto uste nemozat da gi otrkriat. Zaebi gi piramidite
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
  1. Аллах е Оној кој ве создаде слаби, а по слабоста моќ ви дава, а по моќта, пак, слабост ви дава и, секако, старост. И Он го создава она што го сака. Он е Зналец и Кадар!
  2. А на Денот кога ќе се случи Часот, силниците ќе се колнат дека само еден час останале. Ете, така оние и порано кинисуваа.
  3. А оние со даденото им знаење и иман ќе речат: „Вие останавте, секако, како што е тоа означено во Книгата Аллахова, до Денот на оживувањето. А ова е Денот на оживувањето, но вие, ете, тоа не го знаевте.“
  4. Па, на Денот тој оправдувањата на оние кои зулум направија не ќе им користат и од нив не ќе се бара ни да се оправдуваат.
  5. Во овој Кур'ан Ние, веќе, им изнесовме пример од се по нешто. И кога би им дошол со знамение некакво оние кои не веруваат сигурно ќе речат: „Вие само невистини изнесувате!“
  6. Ете, така Аллах ги запечатува срцата на оние кои не знаат.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Јас не ти кажав како се направени пирамидите, ти кажав од што се направени пирамидите, и не се направени од глина, направени се од камен.

Сега да не ќе измислиш ново значење во кое глина е исто што и камен? Нема да ме чуди

Sepak ima mnogu cuda verski sto uste nemozat da gi otrkriat. Zaebi gi piramidite
Напиши три од тие чуда што сеуште не можат да ги откријат :) .
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.177
Поени од реакции
4.818
Биг бенг - теорија за настанокот на нашиот унверзум (се поверојатно е дека постојат многу други универзуми), целата материја и енергија била собрана во една точка и не постоело време, ниту простор. Потоа се случува масивна експанзија.
Цитатот од куранот, дека Земјата и небото биле разделени нема врска со ББ теоријата.

Metta World Peace, Земјата и Сонцето имаат еден заеднички центар на гравитација, кој се наоѓа во Сонцето, заради неговата огромна маса. Заклучокот е дека Земјата ротира околу Сонцето - нешто што го знаеле од антички времиња.

За твое дополнително инфо, според релативистичката теорија, Земјата не кружи околу Сонцето.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Биг бенг - теорија за настанокот на нашиот унверзум (се поверојатно е дека постојат многу други универзуми), целата материја и енергија била собрана во една точка и не постоело време, ниту простор. Потоа се случува масивна експанзија.
Цитатот од куранот, дека Земјата и небото биле разделени нема врска со ББ теоријата.


Metta World Peace, Земјата и Сонцето имаат еден заеднички центар на гравитација, кој се наоѓа во Сонцето, заради неговата огромна маса. Заклучокот е дека Земјата ротира околу Сонцето - нешто што го знаеле од антички времиња.

За твое дополнително инфо, според релативистичката теорија, Земјата не кружи околу Сонцето.

Хуман, пријателе, дај подлабоко да размислиме. Прво Коранот не е научна книга, туку е Света Книга, Божји збор, упатсво кое води кон Него и добрината.

Но факт е дека постојат и научни факти.

"Небото и земјата беа едно па потоа се разделија" е токму за Биг Бенг теоријата.

Небото ти е просторот (универзум) а земјата ти е симболика за материја. И одеднаш БУУУМ, еве ти простор и еве ти галаксии, ѕвезди, планети итн. Мислам најпросто кажано, тамам за тоа колку биле учени луѓето во тоа време за вакви деликатни теми.

Коранот е објавен пред 14 века, и замисли Бог да им објавил стихови во Коран во научен стил, со зборови: материја и енергија, почетна фаза на создавањето на универзумот, супернова, црни дупки и што знам јас.

Али на крај краишта, ние сме никој и ништо за вакви теми.

Поздрав
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.177
Поени од реакции
4.818
Хуман, пријателе, дај подлабоко да размислиме. Прво Коранот не е научна книга, туку е Света Книга, Божји збор, упатсво кое води кон Него и добрината.

Но факт е дека постојат и научни факти.

"Небото и земјата беа едно па потоа се разделија" е токму за Биг Бенг теоријата.

Небото ти е просторот (универзум) а земјата ти е симболика за материја. И одеднаш БУУУМ, еве ти простор и еве ти галаксии, ѕвезди, планети итн. Мислам најпросто кажано, тамам за тоа колку биле учени луѓето во тоа време за вакви деликатни теми.

Коранот е објавен пред 14 века, и замисли Бог да им објавил стихови во Коран во научен стил, со зборови: материја и енергија, почетна фаза на создавањето на универзумот, супернова, црни дупки и што знам јас.

Али на крај краишта, ние сме никој и ништо за вакви теми.

Поздрав
Проблемов е што напишаното, без разлика кој збор за што е симбол, нема врска со реалноста со која е создадена Земјата или Вселената.
Никогаш просторот и материјата не биле разделени. Едното зависи од другото, впрочем според најновите откритија едното (просторот) е последица на другото (материјата).

Можеш секоја реченица посебно да ја толкуваш како сакаш, но факт е дека како и да ја протолкуваш, далеку е од вистината.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Биг бенг - теорија за настанокот на нашиот унверзум (се поверојатно е дека постојат многу други универзуми), целата материја и енергија била собрана во една точка и не постоело време, ниту простор. Потоа се случува масивна експанзија.
Цитатот од куранот, дека Земјата и небото биле разделени нема врска со ББ теоријата.

Metta World Peace, Земјата и Сонцето имаат еден заеднички центар на гравитација, кој се наоѓа во Сонцето, заради неговата огромна маса. Заклучокот е дека Земјата ротира околу Сонцето - нешто што го знаеле од антички времиња.

За твое дополнително инфо, според релативистичката теорија, Земјата не кружи околу Сонцето.
Друже не знам кој дел од ова не ти е јасен

"Зарем не знаат неверниците дека небесата и Земјата беа една целина,па Ние ја распарчивме" (k'ran, 21: 30)

точно е опишана ББ теоријата.

и..
ако добро си прочитал,јас не реков дека земјата ротира околу сонцето
цитирав ајет од Куранот

“И тој ги создаде и ноќта и денот,Сонцето и Месечината. И се во вселената плови” (превод на значењето,сура Ел-Енбија 21:33)

стварно сум уморен се да ти објаснувам пак,побарај си низ постовите,за овие ајети(стихови) од Куранот луѓе книги напишале,јас само сакам со овие цитати да докажам дека Куранот не се коси со новите научни истражувања и докажувања.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.177
Поени од реакции
4.818
Друже не знам кој дел од ова не ти е јасен

"Зарем не знаат неверниците дека небесата и Земјата беа една целина,па Ние ја распарчивме" (k'ran, 21: 30)

точно е опишана ББ теоријата.

и..
ако добро си прочитал,јас не реков дека земјата ротира околу сонцето
цитирав ајет од Куранот

“И тој ги создаде и ноќта и денот,Сонцето и Месечината. И се во вселената плови” (превод на значењето,сура Ел-Енбија 21:33)

стварно сум уморен се да ти објаснувам пак,побарај си низ постовите,за овие ајети(стихови) од Куранот луѓе книги напишале,јас само сакам со овие цитати да докажам дека Куранот не се коси со новите научни истражувања и докажувања.
Штотуку објаснав погоре (кај што си ме цитирал) дека таа реченица, дека небесата и Земјата биле раздвоени, нема врска со ББ теоријата.
Просторот (и времето) всушност не постоеле со до големата експанзија. Значи не може да речеш дека биле споени.

Се во вселената не плови, туку се движи кон одредени насоки. На пример, не можеш да го наречеш пловење судирот на едно тело со друго...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Се ова ок за подфорум религија, ама има проблем со Сурата 21:30:
1. Земјата не е одвоена од небото, дел е од истото. Ако ова ви е збунувачко, помислете што представува небото за нас овде на Земјата, а што би претставувало истото на некој на Месечината.
2. Земјата не е настаната истовремено со остатокот од Вселената, туку истата настанува доста покасно и процеси и елементи кои не постоеле на почетокот се вклучени при создавањето на Земјата.
3. Веројатно најважно, самата сура не е дадена недвосмислено т.е. подложна е на толкување со што се отфрла од било каков логичен дедукциски процес, а со тоа и научно разгледување. Да го дообјаснам последново, истата може да се искористи за Биг Бенг теоријата, за теорија на универзум со 2 димензии, повеќе-световна интерпретација.

И ова се е во ред од верска гледна точка и јас немам никаков проблем со верувањето на некој друг човек. Проблемот се јавува кога некој ќе проба да ми продаде верско чудо како научно (а.к.а. муда за бубрези. Еве ви еден пример, човек на тројна бајпас операција, сиот отворен 20 доктори и сестри го работат да преживее и ако умре лекарите криви, ако преживее господ го чувал).
Да не замарам многу, има тема за научните чуда во Ку'ранот, 80 страни - 0 чуда(бар не научни), повелете таму. Во меѓувреме :
Еве што би било чудо во/од Коранот за мене : - Дајте модел,претставен во Коранот, за природата или некој аспект од неа, физички,хемиски, биолошки, каков сакате, кој сеуште не е разгледан или разгледуван од научната заедница и е непознат на истата, а да се покаже како вистинит
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom