Второто Христово доаѓање

Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
.



.

Безкрајно почудесно, почисто и поубаво од секој човек! . (y)


О луѓе, обожавајтего само Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ, преку (и според) Неговата Совршено *Света Мудрост (Логос), во Неговиот Совршено *Светол Дух, а не луѓе кои Него никогаш вистински не Го познавале и затоа грозно лажеле и убивале !


.
.
abe jas te prasav dali duhot sveti moze da govori , da ili ne
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

Да!

Безкрајно почудесно, почисто и поубаво од секој човек!. (y)


О луѓе, обожавајте Го само Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ, преку (и според) Неговата Совршено *Света Мудрост (Логос), во Неговиот Совршено *Светол Дух, а не луѓе кои Него никогаш вистински не Го познавале и затоа грозно лажеле и убивале !


.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
.

Да!

Безкрајно почудесно, почисто и поубаво од секој човек!. (y)


О луѓе, обожавајте Го само Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ, преку (и според) Неговата Совршено *Света Мудрост (Логос), во Неговиот Совршено *Светол Дух, а не луѓе кои Него никогаш вистински не Го познавале и затоа грозно лажеле и убивале !


.
ima li nesto logicno vo toa sto zboruvas sto mu prepisuvas svojstvo na duhot sveti deka moze da govori ,, dali tebe ti se javi svetiot duh? dali ti zboruvase?
dali moze da zboruva duh/, :tapp:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

Џабе се очите човечки и нивниот вид, кога не Го гледаат - Словото БОЖЈЕ - Господарот на Царот Давид!
(Ев.Матеј 22:44)

Џабе се ушите човечки и нивниот слух, кога се глуви за сведоштвото на Светиот Дух!
(Ев. Јован 14:26)



.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
.

Џабе се очите човечки и нивниот вид, кога не Го гледаат - Словото БОЖЈЕ - Господарот на Царот Давид!
(Ев.Матеј 22:44)

Џабе се ушите човечки и нивниот слух, кога се глуви за сведоштвото на Светиот Дух!
(Ев. Јован 14:26)



.
ti mozes li da go vidis ti se javi li svetiod duh i ti zboruvase li ?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

ti mozes li da go vidis ti se javi li svetiod duh i ti zboruvase li ?
.



Такво нешто е невозможно и е лага за луѓето кои што го негираат или девалвираат Спасителното Евангелие БОЖЈЕ!

ИншАлах наскоро на сите луѓе да им се отворат духовните (внатрешни) очи (и уши) и да увидат дека Христос е тука, пред се’ во срцата на вистинските чеда БОЖЈИ!



Кој ќе соблазни едно од овие мали, за него е подобро да му се обеси воденички камен на вратот и да потоне во морска длабочина.


(Ев. Матеј 18)

.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
.



.





ИншАлах наскоро на сите луѓе да им се отворат духовните (внатрешни) очи (и уши) и да увидат дека Христос е тука, пред се’ во срцата на вистинските чеда БОЖЈИ!




.
ama tebe usite i ocite ti se otvoreni, :tapp:
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.102
ima li nesto logicno vo toa sto zboruvas sto mu prepisuvas svojstvo na duhot sveti deka moze da govori ,, dali tebe ti se javi svetiot duh? dali ti zboruvase?
dali moze da zboruva duh/, :tapp:
Како ти го разбираш "светиот дух" и какви својства според тебе нештото има?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

ama tebe usite i ocite ti se otvoreni, :tapp:
.

Милоста (Мудроста) на Единствениот Вистински и Совршен БОГ- Која што Тој за спасение на сите Ја отелотвори во Исус Христос - е мое Око, мое Уше, мој Пастир, мој Манастир, мој Храм, мој Имам, ...
само за Него јас сакам да знам,
за Неговата безкрајна Љубов,
за Неговиот Совршен Ислам!





.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
За да дознаете кога ќе биде, треба да ги протолкувате седумте печати кои треба да се отворат и седумте труби кои треба да затрубат.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
.

Да!

Безкрајно почудесно, почисто и поубаво од секој човек!. (y)


О луѓе, обожавајте Го само Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ, преку (и според) Неговата Совршено *Света Мудрост (Логос), во Неговиот Совршено *Светол Дух, а не луѓе кои Него никогаш вистински не Го познавале и затоа грозно лажеле и убивале !


.
А што викаш ти да си се обожаваме самите себеси, па после и другите, да се сакаме и почитуваме и да го направиме светот малку поубаво место за живеење.
Еве јас на твојот пост ке ти кажам само: Не сакам да го обожувам. Едноставно е, тој ми ја дал слободата на мисла, а штом мислам можам да бирам. Јас бирам да не го обожувам, и што сега, јас ли сум му крив за тоа што тој ме креирал ваков каков што сум (доколку на момент прифатам дека тој е креатор на се). Креацијата не е крива, креаторот таква ја направил. Него поставувајте му услови и заканувајте му се зошто не креирал такви какви што сме, несовршени.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
А што викаш ти да си се обожаваме самите себеси, па после и другите, да се сакаме и почитуваме и да го направиме светот малку поубаво место за живеење.
Еве јас на твојот пост ке ти кажам само: Не сакам да го обожувам. Едноставно е, тој ми ја дал слободата на мисла, а штом мислам можам да бирам. Јас бирам да не го обожувам, и што сега, јас ли сум му крив за тоа што тој ме креирал ваков каков што сум (доколку на момент прифатам дека тој е креатор на се). Креацијата не е крива, креаторот таква ја направил. Него поставувајте му услови и заканувајте му се зошто не креирал такви какви што сме, несовршени.




Се’ што е добро доаѓа од Него!

Единсвениот Вистински и Совршен БОГ создал се’ добро, но една друга (самобендисана и неблагодарна) сила - која го злоупотребила БОЖЈИОТ дар - е таа која ги вмешала и ги вмешува “прстите“ во креацијата, поради што имаме тоа што имаме на земјава!

Голема грешка би направил кога би Го обвинувал Креаторот за деформациите во креацијата, како што ти тоа го правиш!


Поздрав



.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Се’ што е добро доаѓа од Него!

Единсвениот Вистински и Совршен БОГ создал се’ добро, но една друга (самобендисана и неблагодарна) сила - која го злоупотребила БОЖЈИОТ дар - е таа која ги вмешала и ги вмешува “прстите“ во креацијата, поради што имаме тоа што имаме на земјава!

Голема грешка би направил кога би Го обвинувал Креаторот за деформациите во креацијата, како што ти тоа го правиш!


Поздрав



.
Се што е добро доаѓа од нас луѓето, како може да не го сватите тоа.
Не ми се верува колку слеп сум бил додека сум верувал во овие фантазии.
Луѓе освестете се, ние сме слободни, никој не е наш господар, никогаш не бил нема ни да биде, на никој не сме му грешни и на никој не треба да му полагаме сметки за нашиот избор во животот.
Ние сме тоа што сме, многу работи сеуште не ги знаеме, за нас, нашата енергија, нашата свест, нашата планета, универзумот, но сигурен сум дека со вакви митови за богови кои ни ја кратат слободата, не ограничуваат и закануваат, никаде нема да стигнеме,
Религиите не успејаа да создадат мир 2000 години наназад, и си ги потрошија своите шанси. На ред е нова свест, нов начин на размислување.
Слободата и љубовта која ние ја имаме во себе, не бог туку ние, можат да не променат во подобри суштества, и заедно да го промениме светот на подобро.
Ослободете се од религиите, сакајте се самите себе затоа што она што го барате во религиите ке го пронајдете во самите себе.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јаооо closse, дај смени потпис. Фигуративен говор ќе користиш како аргумент? Ти снема муниција а?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Се што е добро доаѓа од нас луѓето, како може да не го сватите тоа.
Не ми се верува колку слеп сум бил додека сум верувал во овие фантазии.
Луѓе освестете се, ние сме слободни, никој не е наш господар, никогаш не бил нема ни да биде, на никој не сме му грешни и на никој не треба да му полагаме сметки за нашиот избор во животот.
Ние сме тоа што сме, многу работи сеуште не ги знаеме, за нас, нашата енергија, нашата свест, нашата планета, универзумот, но сигурен сум дека со вакви митови за богови кои ни ја кратат слободата, не ограничуваат и закануваат, никаде нема да стигнеме,
Религиите не успејаа да создадат мир 2000 години наназад, и си ги потрошија своите шанси. На ред е нова свест, нов начин на размислување.
Слободата и љубовта која ние ја имаме во себе, не бог туку ние, можат да не променат во подобри суштества, и заедно да го промениме светот на подобро.
Ослободете се од религиите, сакајте се самите себе затоа што она што го барате во религиите ке го пронајдете во самите себе.

.


Човековата слобода - во споредба со слободата на Мудроста БОЖЈА - е само лош виц!​


Се’ што е добро и вистинито укажува на Мудроста БОЖЈА, Која што надприродно ги љуби луѓето и Која во Исус - за спасение на сите - постана човек, жртвувајќисе за истите!

Таа Мудрост БОЖЈА е тоа Првородено Чедо БОЖЈЕ, кое што не живее во храмови градени од човечки раце, туку во Храмот кој што е граден од БОГА и тоа баш преку Неа, а тоа е срцето на верното Чедо БОЖЈЕ !

Кој се’уште не се разбудил за Неа (Него) се’уште се наоѓа во робство!


„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”


.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom