Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Каква врска има ова прашање со мојот пост?

Основите на Биг Банг теоријата за настанокот на светот се формулирани во 1927-1929 година.
"Зарем не знаат неверниците дека небесата и Земјата беа една целина,па Ние ја распарчивме" (k'ran, 21: 30)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
"Зарем не знаат неверниците дека небесата и Земјата беа една целина,па Ние ја распарчивме" (k'ran, 21: 30)
И каква врска има ова со Биг Бенг теоријхата или било која теорија за настанокот на светот?
И кои се тоа ‘ние‘? Нели еден е Бог?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Неточно, Куранот не спомнува никаква оска, Куранот убаво си вика дека се во вселената плови, што не е точно.


И Сонцето се движи до својата одредена граница , а тоа е одредба од Силниот и Сезнајниот. (Ја-Син,38)
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Сум прочитал делови.
Ако тврдиш дека во Куранот има докази, те молам цитирај ги тие докази и демонстрирај дека се точни.
gledaj sea D-r Alfred Kroner sto e eden od renomirani geolozi.
sepak se cudel aku slucajno K'ranot bil pisuvan od Muhhamed i vo toa vreme kako ke znael za seto ova. Bate den denes ima lugje posebno od islamot sto nemozat da razberat sto saka da ukaze nekoj ajet vo kuranot ti si procital del i toa so sigurnost poim nemas od islamov i negiras.
i ne oti te interesira ti si vsushnost ateist i isto kako vasiot popularen Kristofer hicens samo za da utvrdite deka ne postoi bog.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
и сега се целина бе , офлеле
па тоа е потврда на Биг бенг теоријата која вели дека и небото и земјата биле едно па се случила таа фамозна експлозија па се поделиле.
Тоа е денес научно прифатено,откриено во 1927 год. а Кур'анот тоа го потвртува пред 1433 години.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
И каква врска има ова со Биг Бенг теоријхата или било која теорија за настанокот на светот?
И кои се тоа ‘ние‘? Нели еден е Бог?
neli vo Big Beng teorijata se spomnuva za nekoja ekspozija?

nie mu znaci melecite (angelite)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
gledaj sea D-r Alfred Kroner sto e eden od renomirani geolozi.
sepak se cudel aku slucajno K'ranot bil pisuvan od Muhhamed i vo toa vreme kako ke znael za seto ova. Bate den denes ima lugje posebno od islamot sto nemozat da razberat sto saka da ukaze nekoj ajet vo kuranot ti si procital del i toa so sigurnost poim nemas od islamov i negiras.
i ne oti te interesira ti si vsushnost ateist i isto kako vasiot popularen Kristofer hicens samo za da utvrdite deka ne postoi bog.
Те молам дај ми извор дека тој геолог навистина го рекол тоа, и не, исламски извори не се релевантни.
И ако до ден денес не може да се разбере што сака Алах да каже, тогаш семоќниот Алах не успеал да ни го рпедаде успешно своето знаење, да бил семоќен ќе успеал да ни го пренесе тоа знаење без ние со илјадници години да се чудиме.
И зошто семоќен ентитет би користел книга за да го пренесе тоа што сака да каже?
Ние денес имаме копии од копии од преводи од копии од копии од копии од преводи од копии што усно се пренесувале, тоа не е релевантен извор, и еден семоќен ентитет би го знаел тоа.
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 15:38 ---
па тоа е потврда на Биг бенг теоријата која вели дека и небото и земјата биле едно па се случила таа фамозна експлозија па се поделиле.
Тоа е денес научно прифатено,откриено во 1927 год. а Кур'анот тоа го потвртува пред 1433 години.
Тоа не е потврда на Биг Бенг затоа што Биг Бенг теоријата е далеку покомплексна од еден апстрактен стих.
 
В

влијателен

Гостин
па тоа е потврда на Биг бенг теоријата која вели дека и небото и земјата биле едно па се случила таа фамозна експлозија па се поделиле.
Тоа е денес научно прифатено,откриено во 1927 год. а Кур'анот тоа го потвртува пред 1433 години.
Земјата не постоела пред Биг Бенг.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Те молам дај ми извор дека тој геолог навистина го рекол тоа, и не, исламски извори не се релевантни.
И ако до ден денес не може да се разбере што сака Алах да каже, тогаш семоќниот Алах не успеал да ни го рпедаде успешно своето знаење, да бил семоќен ќе успеал да ни го пренесе тоа знаење без ние со илјадници години да се чудиме.
И зошто семоќен ентитет би користел книга за да го пренесе тоа што сака да каже?
Ние денес имаме копии од копии од преводи од копии од копии од копии од преводи од копии што усно се пренесувале, тоа не е релевантен извор, и еден семоќен ентитет би го знаел тоа.

http://www.youtube.com/watch?v=hz3QG17dVko&feature=player_embedded
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 15:45 ---
Те молам дај ми извор дека тој геолог навистина го рекол тоа, и не, исламски извори не се релевантни.
И ако до ден денес не може да се разбере што сака Алах да каже, тогаш семоќниот Алах не успеал да ни го рпедаде успешно своето знаење, да бил семоќен ќе успеал да ни го пренесе тоа знаење без ние со илјадници години да се чудиме.
И зошто семоќен ентитет би користел книга за да го пренесе тоа што сака да каже?
Ние денес имаме копии од копии од преводи од копии од копии од копии од преводи од копии што усно се пренесувале, тоа не е релевантен извор, и еден семоќен ентитет би го знаел тоа.
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 15:38 ---

Тоа не е потврда на Биг Бенг затоа што Биг Бенг теоријата е далеку покомплексна од еден апстрактен стих.

sepak stihot razbra sto saka da ukaze.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Те молам дај ми извор дека тој геолог навистина го рекол тоа, и не, исламски извори не се релевантни.
И ако до ден денес не може да се разбере што сака Алах да каже, тогаш семоќниот Алах не успеал да ни го рпедаде успешно своето знаење, да бил семоќен ќе успеал да ни го пренесе тоа знаење без ние со илјадници години да се чудиме.
И зошто семоќен ентитет би користел книга за да го пренесе тоа што сака да каже?
Ние денес имаме копии од копии од преводи од копии од копии од копии од преводи од копии што усно се пренесувале, тоа не е релевантен извор, и еден семоќен ентитет би го знаел тоа.
--- надополнето: 21 јуни 2012 во 15:38 ---

Тоа не е потврда на Биг Бенг затоа што Биг Бенг теоријата е далеку покомплексна од еден апстрактен стих.
Затоа што ако ти го пренесе тоа знаење без да се чудиш ќе се занесеш дека си го собрал сето знаење во светот и дека никој не ти е рамен,а има некој над тебе.
Куранот е упатство по кое треба да работат сите луѓе,1433 години не е сменет ниту еден единствен збор,ниту една единствена грешка или контрадикторност е најдена,што само ја потврдува величината на Аллах.
Многу попаметни од тебе пробале да најдат грешка и не успеале,а многу попаметни од мене одговориле на тие прашања.
Ние овде може само да се препукуваме,а луѓе напишале книги со илјадници страници за само некој стих во Куранот,и со секое читање нешто ново откриваат,само треба некој да ги чита.
...
Аллах ветил дека ќе ја чува оригиналноста и автентичноста на Куранот до Судниот ден,и ден денеска не е променета нити една буква,ако се прашуваш како тоа деца од 7,8,9 години го знаат Куранот на памет,пронајди го одговорот во оваа реченица.
Да е некоја друга религија толку обвинувана и толку напаѓана како Исламот,до сега ќе ја снемаше.
Луѓе живеат и се платени за да со години проучуваат и да му најдат грешка на Куранот,но не успеале,да е човечко дело досега ќе најдеа,но не е.
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
Неточно, Куранот не спомнува никаква оска, Куранот убаво си вика дека се во вселената плови, што не е точно.
Da ne sakas i mapa nacrtana?:)
Koga se veli deka "se vo vselenata plovi" toa ukazuva deka se sto orbitira se dvizi po svojata pateka.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
A за овие делови за вселената за кои викате дека се точни во Куранот дали постои тумачење од пред да кажеме 300 години.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom