Сонови, толкување на сонови

Coldhorror

ESTJ
Член од
4 јуни 2012
Мислења
140
Поени од реакции
107
Аман луѓе соновите се одмор на мозокот, не предвидувања и пророштва за иднината - мислам ако се клател заб требало да ти умре некој близок. -_- Сите луѓе сонуваат, на секои 2 саати секој човек сонува по 7 секунди (највеќе (иако изгледа понекогаш дека сонот трае и по неколку часа)), некои луѓе се сеќаваат на соновите некои ги забораваат, јас сум од оние што ги заборава, ретко се сеќавам што сум сонувал, иако она што најчесто сонувам се многу бизарни работи. Мислам некој сонува како му се клател заб и му кажувате дека ќе му умре некој близок, а кажете ми коа сонувам како плутам на карпа, опкружен со зомбиа, а до мене има кловн што јаде хамбургер од мекдоналдс и од време на време карпата ја прелетуваат гулаби, што значи тоа? Да не го сонувам крајот на универзумот? :facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Баш ноќеска сонував дека сум негде каде што има многу снег, многу снег а јас висам на скеле врз мраз кој полека се топи од сонцето. Се напрегав да се додржам и успеав да не паднам.Потоа се префрлам одеднаж во продавница со бившиот ми другар кој ми беше и дечко како купуваме вино,јас го чекам надвор,а он на два пати искача од продавницата и ми подава украдени чоколади,а јас ги фрлам потаму за да не не фатат као.Во продавницата имало гужва и луѓе во бели мантили.Се сомневаат во нас дека крадеме,не проверуваат али не не фаќаат па задоволни се смееме и си идеме.Додека уште сум била пред продавницата почнало да врне.
Читнав нешо на интернет во врска со појавите во сонот што поединечно значат и се ми вика жал,тага,несреќи....:unsure:
Da , se odnesuva na idninata i ona sto doagja , segasnosta poleka ti se topi , se gubi i isceznuva, ova sto sega go zivees i sto si ziveela vekje ne se vrakja , normalno , ama vnimavaj da ne zapadnes vo pogresno drustvo i na pogresno vreme , site tie nastani vo prodavnicata i se ostanato , ne e bas prijatna atmosfera, samo treba da obrenes vnimanie na sebe si i so kogo si vozivotot i sto dobivas od seto toa... zanci ne so pogreni , ne na pogresni mesta , za da nema pogresni nastani ... ova zavisi najmnogu od tebe kako ke se odviva , ne mora da znaci deka taka ke bide , ama nekoj te predupreduva preku tvojata potsvest , ... a tuka e i dozdot koj moze se da iscisti , a posle dozdot doagja sonceto , svetlinata ...vnimavaj na sebe i ne se potpiraj na drugite premnogu ....pozdrav!
 
D

Deleted member 55587

Гостин
Da , se odnesuva na idninata i ona sto doagja , segasnosta poleka ti se topi , se gubi i isceznuva, ova sto sega go zivees i sto si ziveela vekje ne se vrakja , normalno , ama vnimavaj da ne zapadnes vo pogresno drustvo i na pogresno vreme , site tie nastani vo prodavnicata i se ostanato , ne e bas prijatna atmosfera, samo treba da obrenes vnimanie na sebe si i so kogo si vozivotot i sto dobivas od seto toa... zanci ne so pogreni , ne na pogresni mesta , za da nema pogresni nastani ... ova zavisi najmnogu od tebe kako ke se odviva , ne mora da znaci deka taka ke bide , ama nekoj te predupreduva preku tvojata potsvest , ... a tuka e i dozdot koj moze se da iscisti , a posle dozdot doagja sonceto , svetlinata ...vnimavaj na sebe i ne se potpiraj na drugite premnogu ....pozdrav!
фала многу. поздрав и до тебе.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
јас вчера сонував некоја рандом бабичка кај шо ми гледала на кафе и на тарот карти ама шо ми кажуваше не можам ич да се сетам .....any suggestions ?
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.366
Поени од реакции
4.893
Што значи да сонуваш дека те убиваат и умираш ? :D
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Сонував како сум бил на еден дел од градот каде што во реалноста никогаш не сум бил.Во сонов сум точно таму и никако неможам да си дојдам дома, во лавиринт сум цело време одам низ улиците и повторно излегувам речиси на исто место или се до заглавувам.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Што значи да сонуваш дека те убиваат и умираш ? :D
povtorno se ragjas, se preporoduvas, nekoja golema promena vo tebe samiot, sigurno znaes za sto se raboti
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 20:19 ---
јас вчера сонував некоја рандом бабичка кај шо ми гледала на кафе и на тарот карти ама шо ми кажуваше не можам ич да се сетам .....any suggestions ?
ne ostavaj babite da ti gataat i da cekas od nkoj drug...posveti si povekje vnimanie samata na svojata idnina, ne e bitno sto ne ja znaes , koga ne moze da ti vidi nekoj vo idninata znaci deka sam ja stvaras , sega i ovde...vo segasnosta
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
фала за филозофската мисла....:) ама мене ми требаше толкување ...како и да е....еве уште еден сон....Овај пат ја сонував баба ми...почината е пред неколку години...сум била кај незе во кујката сум седела на тераса и таја плачела во другата соба...хм...после то беше кај нас дома и ми дала пари.....хм...шо ми е само баби сонувам....а и друг сон ....ја сонував гордана јанкулоска кај шо ни држела предавања на факултет...толку често ја гледам на телевизија шо почнаф да ја сонувам...
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
a sto mislis ti deka tolkuvanjeto e sekogas matematika ili logika ili sto jas znam ... tuka ima od se po nesto , koga te vodi vnatresniot glas , go pisuvas ona sto izleguva od srceto ...ponekogas nema nisto , ponekogas go prezivuvas toa sto go pisuvas odnosno vasite sonovi, kakvi i da se radosni ili tazni ...ponekogas mora da ima i filozofija, iako ne mi izgleda taka vo konkretniot slucaj
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
Често имам сонови и често ги памтам... но повеќето се онака ``рандом`` сонови....
но денес беше поинаку.. еве више 30+ минути како сум станат сеуште сум малце потресен...
Сонував како мојата баба умира...поточно нејзиниот последен ден со мене, но беше толку реално, со секакви детали и без ниедна нелогичност, преплавено со емоции што кога станав се разбудив целиот во солзи...па и неколку време по разбудуввањето сеуште неможев да се соземам иако знајеки дека е сон јас го имав тоа чувство дека неа више ја нема....
Единствена причина што го споделувам ова со вас е таа.... од цела фамилија само ние двајцата сонуваме често и ги запамтуваме соновите...и се сеќавам уште како мал ми велеше кога ке имам некој сон никогаш да не го кажувам затоа што нема да се исполни... па еве сега го споделувам со вас надевајки дека нема да се исполни
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Синоќа сонував како сум била во некоја огромна куќа со милион спални соби, дневни и купатила.Моја мајка не беше оваа од реалниот живот туку некоја плава особа која ниту на фаца не ми беше позната.Не знам дали сум била колектор на инсекти, ама во сонов трчав низ цела куќа за да ги прибирам во кутијата што ја носам за да не ми избегаат, истовремено бркајќи ја "мајка ми".Сум успеала да ги фатам поголемиот дел од малите светло зелени инсекти, но таман да ја фатам и женава, се качила во лифт и избегала.
Е ај сеа што значење има ова..?
Без врска:cautious:
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Синоќа сонував како сум била во некоја огромна куќа со милион спални соби, дневни и купатила.Моја мајка не беше оваа од реалниот живот туку некоја плава особа која ниту на фаца не ми беше позната.Не знам дали сум била колектор на инсекти, ама во сонов трчав низ цела куќа за да ги прибирам во кутијата што ја носам за да не ми избегаат, истовремено бркајќи ја "мајка ми".Сум успеала да ги фатам поголемиот дел од малите светло зелени инсекти, но таман да ја фатам и женава, се качила во лифт и избегала.
Е ај сеа што значење има ова..?
Без врска:cautious:
kade otide zenata , nagore ili nadolu so liftot(pretpostavuvam nagore), sto cuvstvuvase sprema nea, dali ti bese potrebna privlecna ili neutralno se cuvstvuvase ili odbivna ti bese ( i tuka pretpostavuvam privlecna i potrebna , ama ke pocekam)...???
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
kade otide zenata , nagore ili nadolu so liftot(pretpostavuvam nagore), sto cuvstvuvase sprema nea, dali ti bese potrebna privlecna ili neutralno se cuvstvuvase ili odbivna ti bese ( i tuka pretpostavuvam privlecna i potrebna , ama ke pocekam)...???
Во поглед на привлечноста неутрална бев, ама мислам дека сигурно чим сум ја бркала а она ми кидна со лифтот нагоре ми требала за нешто..
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Сонував како сум го изгубил мобилниот ама не можам да се сетам каде и кога, зазвонев да не е некаде близу до мене па да го најдам и ми се јави човек кој ми кажа дека телефонот е кај него. Ми кажа каде се наоѓа но не знаев каде е точно тоа место да одам и да ми го даде. Успеав да го најдам човекот но телефонот не го видов во сонот - се разбудив.
 
Член од
8 јули 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
so e da si gi zamenis patikitikite jas moite na eden drugar mu gi dadov on negovite mene ama on ne gi sakase negovite patiki.posle zamina po nekoi sklai nadolu a jas cuvav tasna ngova i patikive si gi oblekov
 

Kajgana Shop

На врв Bottom