Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Не ми е јасно шо го тупите! ја сум босанец и имам женска македонка и ја сакам и ме сака и топ ни е! не сме се замарале многу за тоа што ја сум муслиман или она македонка. Имаме слични размислувања за многу работи се привлекуваме и веќе 8 си имаме преубава врска! Точно нашите се против и се трудат да ни ја прекинат врската али џабе им е:baeh:! ние си се сакаме и не ни е пречка тоа воопшто, точно е дека има луѓе со сереле и со замерувале и пребацувале али тие што неможат да не разберат не ни се битни во животот и не ни требаат! Луѓе сакајте не се замарајте со религија, националност и политика!:helou:
Ne vazi temava za tebe a plus Bosancite i ne bea nesto premnogu religiozni.

Se misli poveke na prilikite vo Makedonija a ne na brak pomegju Makedonka i Germanec (ili Bosanec) :wink:.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Ne vazi temava za tebe a plus Bosancite i ne bea nesto premnogu religiozni.

Se misli poveke na prilikite vo Makedonija a ne na brak pomegju Makedonka i Germanec (ili Bosanec) :wink:.
А ти па од кај знаеш на што се мисли?
Зошто да не се босанците религиозни?Ти босанец си па да кажуваш?И да си босанец,ти ако не си религиозен може други се.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Добро, горе-долу ја исцрпивме темава со истите муабети, па еве едно ново прашање, тоа што сум го пишала и на почеток како вовед т.е. што ме поттикнало. Како стојат работите со познатите личности?
Значи како ги прифаќаме таквите мешани врски и бракови?
Дали една половина им е простена затоа што се славни, имаат пари и им се може се` или исто и нив ги осудуваме како останатите?
А и еве ставете се на нивно место вие. Дали тогаш поинаку би гледале на тие работи или?:pipi:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
А ти па од кај знаеш на што се мисли?
Зошто да не се босанците религиозни?Ти босанец си па да кажуваш?И да си босанец,ти ако не си религиозен може други се.
Sakas da se napravis pametna, taka :wink:?

Pogledni gi komentarite pa ke ti stane jasno za sto se raboti i za kade i kogo najcesto se komentira.

Da ne se pravime padnati od Mars deka pravime muabet za vrska pomegju Islangjanec i Norvezanec.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Sakas da se napravis pametna, taka :wink:?

Pogledni gi komentarite pa ke ti stane jasno za sto se raboti i za kade i kogo najcesto se komentira.

Da ne se pravime padnati od Mars deka pravime muabet za vrska pomegju Islangjanec i Norvezanec.
Не сакам јас да се направам паметна,туку ти се изрази како “еве јас знам за што се работи,не пишуј на темава“:wink:

Еве да се задржиме на приликиве у Македонија,Босанци нема у Македонија?Турците не се муслимани?Или и тие може не се религиозни?Не можеш ти да кажеш дали и колку е религиозен некој.
И не се секирај,ја прочитав јас темава :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Не сакам јас да се направам паметна,туку ти се изрази како “еве јас знам за што се работи,не пишуј на темава“:wink:

Еве да се задржиме на приликиве у Македонија,Босанци нема у Македонија?Турците не се муслимани?Или и тие може не се религиозни?Не можеш ти да кажеш дали и колку е религиозен некој.
И не се секирај,ја прочитав јас темава :)
Pa ne se izraziv bas taka ne mi insinuiraj :wink:.

Deckoto kaza deka e Bosanec i mu funkcionira vrskata so Makedonka. Znaejki deka i dvata naroda bea bivshi Jugosloveni, ziveeja vo sekularna drzava (SFRJ) i zborat srodni jazici mnogu e normalno da im funkcionira vrskata. Zatoa i potencirav ne se odnesuva na nego a ne deka nema pravo da pisuva.

Se nadevam se razbravme :wink:.
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Pa ne se izraziv bas taka ne mi insinuiraj :wink:.

Deckoto kaza deka e Bosanec i mu funkcionira vrskata so Makedonka. Znaejki deka i dvata naroda bea bivshi Jugosloveni, ziveeja vo sekularna drzava (SFRJ) i zborat srodni jazici mnogu e normalno da im funkcionira vrskata. Zatoa i potencirav ne se odnesuva na nego a ne deka nema pravo da pisuva.

Se nadevam se razbravme :wink:.

Братче мислам дека не сфати! Ја сум муслиман и лично сум многу религиозна особа за разлика од моите родители , роднини и пријатели.Ко прво ни пречат многу родителите на цурата, моите да дознаат има да прават проблем, али поентата ми беше дека и покрај сето тоа ни тера врската, коа има љубов не се битни националности и религии.А иначе стар скопјанец сум и македонски знам и боље од босански. Иначе офтопик Босанци у мк има накај 100 000 вкупно и се доста религиозни.:helou:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Братче мислам дека не сфати! Ја сум муслиман и лично сум многу религиозна особа за разлика од моите родители , роднини и пријатели.Ко прво ни пречат многу родителите на цурата, моите да дознаат има да прават проблем, али поентата ми беше дека и покрај сето тоа ни тера врската, коа има љубов не се битни националности и религии.А иначе стар скопјанец сум и македонски знам и боље од босански. Иначе офтопик Босанци у мк има накај 100 000 вкупно и се доста религиозни.:helou:
Te svativ, nemaj gajle i milo mi e sto vi fukcionira vrskata :smir:.

Procitaj go objasnuvanjeto gore pa kazi dali ne se soglasuvas deka jazikot i ziveenjeto (porano) vo ista drzava nemaat odredena olesnuvacka uloga.

Se soglasuvam so tebe deka kade ima ljubov i razbiranje ostanatoto e vtorostepeno.

Ne dzabe velat deka ljubovta e najsilnoto cuvstvo i ne slucajno poveke duhovni disciplini bas preku ljubovta napreduvaat vo povisoki psihicki i duhovni sferi.
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Te svativ, nemaj gajle i milo mi e sto vi fukcionira vrskata :smir:.

Procitaj go objasnuvanjeto gore pa kazi dali ne se soglasuvas deka jazikot i ziveenjeto (porano) vo ista drzava nemaat odredena olesnuvacka uloga.

Se soglasuvam so tebe deka kade ima ljubov i razbiranje ostanatoto e vtorostepeno.

Ne dzabe velat deka ljubovta e najsilnoto cuvstvo i ne slucajno poveke duhovni disciplini bas preku ljubovta napreduvaat vo povisoki psihicki i duhovni sferi.

До негде имаш право олеснувачко дека сепак некои мислења, ставови и слично ни се речиси идентични! но сепак не размилуваат сите ко тебе повеќето не осудуваат без да размислат!:nenene:
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
да те местам со еден албанец? типот не е по верата, и мислам таман ќе си се совпаднете. Па докажи дека го мислиш тоа што го пишуваш :)
Honey :smir: Albancite gi zemav za primer kako muslimansko mnozinstvo kaj nas, od tamu i site predrasudi! Inaki zosto razlicnata vera bi bila problem ako se "klikneme" dvajcata? Ama da se razbereme, treba i toj da e open minded, koga stanuva zbor za religiska opredelba kolku i jas vo sprotivno nisto ne bi funkcioniralo:helou:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
102
Поени од реакции
6
Sekoj kako individua si ima pravo na izbor pa 21 vek sme. Verata netreba da ni bide precka za da ja ostvarime ljubovta. Poznavam ljuge koi se vo brak a se od razlicni veri pa funkcioniraat podobro od onie koi se vo brak od ista vera. Seto toa zavisi od ljugeto i nivnoto gledanje na rabotite. Aso smetas deka ke bides sreken/a so taa licnost verata ne treba da go sprecuva toa. Ali vo Makedonia e razbirlivo reagiranjeto na ljugeto koga ke slustan nesto takvo bidejki nie kako narod imame mnogu konzervativno svakanje i seto ova ni deluva kako: ja izdavas svojata vera i slicno,ali spored mene toa nema vrska ti verbata vo Boga treba da ja nosis vo srceto.
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
5
A што правиме со различна боја на кожа? Црн со бела, бел со црна и се остало?
Бев во Америка летово и таму тоа е сосема нормално...Баш запознав двојка прекрасна бела девојка со исто good looking black guy.
Како вие гледате на ваква врска?
Моето мислење е дека таму би успеала да, но што правиме со нашите балкански свакања и како нашата фамилија би гледала на сето тоа?
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
A што правиме со различна боја на кожа? Црн со бела, бел со црна и се остало?
Бев во Америка летово и таму тоа е сосема нормално...Баш запознав двојка прекрасна бела девојка со исто good looking black guy.
Како вие гледате на ваква врска?
Моето мислење е дека таму би успеала да, но што правиме со нашите балкански свакања и како нашата фамилија би гледала на сето тоа?

Ја ке ти кажам иако знаеш, не би успеала на балканскиве простори само заради тоа што уште сме оптеретени со тоа што ке кажат другите, баба ми на тетка ми иако е 24 годишна ја моли да доаѓа порано од град,зашто? Да не почнеле комшиите да зборуваат сешто:vozbud:. Али се додека ни биде побитно мислењето на другите отколку личната среќа ке биде така, а во наредниве 10-15 години тоа нема да се смени. А кај нас ако се измешаат религии тоа е крај на светот, а камоли раси:uvo:. Затоа без вакви банални прашања:helou:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
A што правиме со различна боја на кожа? Црн со бела, бел со црна и се остало?
Мислам дека на нашиве простори поприфатлива би била меѓурасна врска, отколку меѓуетничка или недајбоже-меѓурелигиска.

Што е до мене, ни најмалку не би се двоумела за човек со различна боја. Одвнатре носи исти органи, има иста структура на мозок, живее ист живот и е исто толку човек колку мене, па мислам дека сите сме попаметни од тоа да правиме избор врз основа на расни разлики.

Плус, јас сакам црнци. :icon_lol: Не од перверзните причини, туку така, убава раса ми се, ме привлекуваат физички, особено за разлика од некои претставници на белата раса што генерално ми се крајно неатрактивни (пр. Британци).
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
A што правиме со различна боја на кожа? Црн со бела, бел со црна и се остало?
Еднаш во друштво дискутиравме на темава, и дојдовме до заклучок:

- Белец со црнкиња.. кул, супер, може... (да не речам, обавезно :) )
- Белкиња со црнец.. НИКАКО!!! :nenene:


Да не се разбереме погрешно, ова не е од расистички побуди.. сепак, сите ние се изјаснивме дека би со црнкињи :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom