Матура

Член од
28 март 2012
Мислења
30
Поени од реакции
19
eпа да му ебам мајката,едни вака викаат ,други онака.. или на кој како ке му дојде.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
od sekogas se znaelo za skopjanite deka se pederi sto posto gi imaat odgovorite samo nesakaat da gi postiraat tuka so srekja na site utre i gledajte site petki da dobiete:D
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
15
Поени од реакции
3
Абе ајдее и пари нудам само нека го дават иако мислам дека веќе е касно за некој таков да има, :))))))))
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
A sto ako gi imaat odgovorite? Kako vi se od pomos? Napamet abv ce ucite... Daj be legnite odmorete se utre da ste svezi..
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Да, извадоци има од делата и десно од нив прашања за нив. Е сега повеќето прашања беа лесни, одговорот ти лежи во извадокот, имаше секако прашање, како што пиша што дело е, дали еп, епопеја, или ако е драма каква драма траги-комедија, комедија и сл. Имаше за Шекспир кај мене, во кој правец припаѓа и да набројам 3 негови дела. Прашањата не се многу тешки ако имате прочитано, не се претерано конкретни, онака побитни работи. Пак ви викам формите запазете ги на есеите тие чудата, кај нив мајче расплакува, каков сакаш имај стил на пишување, ако не оставаш два прста простро, вовед, содржина, заклучок и тн.
Не ме свати шо сакам да кажам. Муабетот ми беше дека одговорот на тоа прашање какво дело е гилгамеш беше даен 2-3 прашања погоре, само на некој треба да му текни :)
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
OOooooo more retardirani, skopjani vi se krivi? celo skolo sedime na fb nikoj nema ni prashanja ni odgovori skade e isto, site na kajgana i sl chekame so vi e na vas?
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
4
Поени од реакции
2
Oваа година матурскиот тест беше финализиран на 8-ми Јуни т.е вчера и принтан истотака тогаш, така да неможе Скопјани се да прават. Уназад годините се правеше ама оваа тешко, не испадна ништо.
-Освен ако не е некој министер татко му, мајка му за другите ништо од бизнисот. :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
166
Поени од реакции
7
Ајдееееееееееееее почнавте сеа скопјани вакви скопјани такви што вреѓате кога сите имаме иста цел да има некој клуч зошто не би го постирал нема логика...
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
87
Поени од реакции
52
не го отвора фемина форумот кај мене, ај кај тие што го отвора нека видат да не има таму нешто објавено..
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
15
Поени од реакции
3
slabo od pregeska ne go otvara a kako so gledam na nikoj ne mu otvara ima nekoa finta haha
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Аууууу ко се логирав си реков имам за читање 5-6 страни и ќе прочитам нешто корисно а то да биле само глупости. Дали имало нешто ново, шпекулации, па скопјани биле криви, па битолчани, ова, она.... абре аман другари!

Vo vrska so prashanjata za literatura se spomnuva deka od ovie dela ke bidat

serdarot,crno seme ,lenka ,tutunoberachtie ..pechalbari ,parite se otepuvachka
, T'ga za jug ,Mitot za zlatnoto jabolko ,zbornikot na konstantin miladinov,pretstavnici na makedonskiot romantizam da nabroish, hamlet -tema ideja,Shekspir pretstavnik na angliskiot romantizam .
GRamatika:
imenka e ... pridavka e ..na dopolnuvanje.. akcent e ...
napisi prosta i slozhena recenica.. spred svrznik da odredish kakva e recenicata ..

ova e se ako izleze nekoja dr informacija ke vi pratam megjutoa nishto ne e sigurno od ova

П.С Се извинувам што е на латиница, ама копирано е од фејсбук и немам толку време да го пишувам на кирилица.
Фала бато шо си се потрудил, ама ова ти се чисти глупости. По шо сакаш ќе се кладиме дека вакви дефиниции нема да има!


И да, пола од членовите кои пишат на темата се зачлениле на форумов денес, вчера, пред 2 дена, пред 3 дена. Слабо искусни форумџии...
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
30
Поени од реакции
1
ако некој има нешто напишано за есејот по Романтизам, го замолувам да слика... да видиме да напраиме и ние слична концепција... МУ БЛАГОДАРАМ ОД СЕ СРЦЕ на царот кој ќе слика :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom