За што загина брат ми?

Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Ако не излезеа луѓето што излегоа и ако не ги поплнеа рововите и пунктовите,
линијата на фронтот, немаше да биде во Тетово и во Куманово, туку ќе беше,
Скопје, Велес, Прилеп и Битола.
Затоа речете им „Благодарам“ на тие луѓе.
И колку и да изгледа залудно, штетата ќе беше многу поголема,
ако не беа тие храбри луѓе.
Зборот ми е, зошто воопшто да има ровови и пунктови?
Војната беше како реална драма со однапред напишано сценарио.
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
72
Поени од реакции
69
Зборот ми е, зошто воопшто да има ровови и пунктови?
Војната беше како реална драма со однапред напишано сценарио.
Да имаше сценарио.
Ама луѓето што излегоа, нивните старешни и во глобала
цел народ што стоеше позади нив им го изреметија сценариото.
Верувај дека сценариото било многу, многу по црно од
она што се случи.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ЗА ШТО ЗАГИНА БРАТ МИ ВО 2001 ГОДИНА?
Па сега вака....
Како и во секоја друга војна, за интересите на моќниците, сиротињата (мотивирана т.е. индоктринирана на најразно-разни начини ) од двете страни се коле меѓу себе.
Кога „големците“ и „олеснувачите“ ќе се најдат на сред пат калакурницата завршува со некое ливче хартија... и ... кој ошол. ошол... споменик лево десно ...и тоа ти е тоа. Од кога постои светот тоа е така...
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
Жал ми е за твојата загуба
Брат ти и другите војници се бореа за Македонија а загинаа за некој дебел хемороиден политичар да стане уште побогат
ако се знае дека во војната Американские компании потрошиле 60 милиони евра де за оружје де за кучињата де за КОРУМПИРАНИТЕ МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАРИ кои ги предадоА децата сите изгинаа од предавство
оваа војна им одговараше на АМериканските Компании бидејки Македонија после војната потрши 2 милијарди евра за опремување на војската и купување на друга воена опрема иако изгледаше дека Македонија купува оружје од Израел од Украина и др. земји тие беа само посредници а позади нив беа Америте кои ги лапаа парите
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Па сега вака....
Како и во секоја друга војна, за интересите на моќниците, сиротињата (мотивирана т.е. индоктринирана на најразно-разни начини ) од двете страни се коле меѓу себе.
Кога „големците“ и „олеснувачите“ ќе се најдат на сред пат калакурницата завршува со некое ливче хартија... и ... кој ошол. ошол... споменик лево десно ...и тоа ти е тоа. Од кога постои светот тоа е така...
Што планираш ти да направиш во врска со тоа ?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
А што всушност ти сакаш да прашаш?
Дали тоа што го напиша во првиот пост не те нервира? Ако те нервира и неможеш да живееш со тоа Што планираш да направиш во врска со тоа?

Од друга страна ако го подржуваш и беше само саркастичен Ок.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Во оваа држава не вреди да си патриот и да го дадеш животот.. затоа што потоа истите тие луѓе што си ги спасил ќе те заборават, не само што ќе го обвијат во црно семејството и ќе им бараат оштета дури за тоа што си се борел. А за оние што останаа инвалиди да не почнуваме ич муабет да правиме...
Срамота и греота е.. жално што отидоа толку млади луѓе, беа жртвени јагниња на оние горе... истите тие што сега ние им одиме на митинзи и им ракоплескаме... оти сме без мозок..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дали тоа што го напиша во првиот пост не те нервира? Ако те нервира и неможеш да живееш со тоа Што планираш да направиш во врска со тоа?

Од друга страна ако го подржуваш и беше само саркастичен Ок.
Ме нервирало или не, го подржувам или не, се трескам од земја заради нервоза, или скокам до таван од радост ... мене, тебе и било кој друг од спомнатата „сиротиња“ никој не не прашува... тоа е вистината и така функционира светот.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ме нервирало или не, го подржувам или не, се трескам од земја заради нервоза, или скокам до таван од радост ... мене, тебе и било кој друг од спомнатата „сиротиња“ никој не не прашува... тоа е вистината и така функционира светот.
Нарекувај се ти сиротиња колку што сакаш и ако си се откажал од се тоа е твојот проблем не ме ставај во ист кош со тебе.Ти ако си решил да се предадеш пред луѓе кои до вчера копаа ниви и не знаат ни да спојат 2 збора е твој личен избор има доволно интелигентни и со ентузијазам луѓе во државава кои би можеле да променат многу работи само треба да им биде ставено до знаење дека има и други како нив насегде и треба да се соберат.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304

еве човеков се кажува за војната 2001 издвоите 50 мин од вашете време ке видите корисни информации
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
За гнасните политичари да седат у влада и собрание, да договараат дали, кој и кога ќе умре и со нивната крв да градат кариери, да прават пари и да го држат народот во темница и бес.
Најдобар одговор на прашањето од темата.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940

Kajgana Shop

На врв Bottom