Матура

М

Мартин`

Гостин
Многу напнат периодов ми е со матурава, веројато и тоа е кај сите матуранти. Колку часа на ден мислите дека е потрено за да с положи матураа со солидно. Јас учам 5 часа најмногу, без пауза по македонски.Англиски вежбам да пишувамформлно и неформално писмо. И уште нешто дали некој знае каква тема би треба да има на матурата по англиски оти навистина не знам што да очекувам, а знам дека добри поени даваат текстовите...


Инаку на матурава може да се пишува кирилично/печатно кога одговараш прашања ? Знам за есејот не смеело ..
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Многу напнат периодов ми е со матурава, веројато и тоа е кај сите матуранти. Колку часа на ден мислите дека е потрено за да с положи матураа со солидно. Јас учам 5 часа најмногу, без пауза по македонски.Англиски вежбам да пишувамформлно и неформално писмо. И уште нешто дали некој знае каква тема би треба да има на матурата по англиски оти навистина не знам што да очекувам, а знам дека добри поени даваат текстовите...
5 Часа :vozbud:
Ти да не го учиш целиот материјал?

Највеќе сат време дневно за македонски.
Јас учам од прирачниците и овој период сум фокусиран на делот Литература. Граматика нема многу па со 2-3 пати пролистување би требало да знам,највеќе ми е страв од прашањата од типот Што мисли авторот,што чувствува тој и тој.
Англиски уште не сум почнал мислам дека освен тие писмата нема да имам проблем така да еднаш двапати ќе прелистам граматика..
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
42
Поени од реакции
7
Би сакала да прашам нешто. Не најдов некој да спомнува за програмата математика годинава и ме итнересираше дали оваа програма е онаа потребната за основно ниво ? Многу повеќе материјал има во Збирката за матуранти .
оваа ти е програмата за основно ниво.. за напредно ти е цел прирачник :)
 
Член од
23 јуни 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Дали ги знаете темите за англиски матура поточно за писмото и есејот ако ги знае некој нека ги пише фала однапред :))
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Многу напнат периодов ми е со матурава, веројато и тоа е кај сите матуранти. Колку часа на ден мислите дека е потрено за да с положи матураа со солидно. Јас учам 5 часа најмногу, без пауза по македонски.Англиски вежбам да пишувамформлно и неформално писмо. И уште нешто дали некој знае каква тема би треба да има на матурата по англиски оти навистина не знам што да очекувам, а знам дека добри поени даваат текстовите...
Добро девојче, ти за овие 4 години ништо ли не научи македонски, па сега трошиш по 5 часа дневно??????
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Добро девојче, ти за овие 4 години ништо ли не научи македонски, па сега трошиш по 5 часа дневно??????
Па не мора одма да се осудува, можеби нејзе и треба повеќе време за да научи па затоа толку време учи, не можат сите одма и брзо да научат. И што има врска и да учела сите 4ри години човечки суштества сме и наученото се заборава.
Не е важно кој колку време учи туку колку ќе научи.
П.С И ако ги знае некој темите за есеј и писмо по Мак. и Англ. се моли да ги соопшти.(зошто знам дека лани се знаела темата и била пишувана по форуми ден пред матурата.)
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Па не мора одма да се осудува, можеби нејзе и треба повеќе време за да научи па затоа толку време учи, не можат сите одма и брзо да научат. И што има врска и да учела сите 4ри години човечки суштества сме и наученото се заборава.
Не е важно кој колку време учи туку колку ќе научи.
П.С И ако ги знае некој темите за есеј и писмо по Мак. и Англ. се моли да ги соопшти.(зошто знам дека лани се знаела темата и била пишувана по форуми ден пред матурата.)
Не може да се заборави се. Некои работи треба да се знаат и од општа култура.

ПС. Прашај повторно за темите ден пред матурата - како што и било лани, а не уште сега. И размисли која е веројатноста некој да ти ја напише темата уште сега.
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Јас прашувам сега, а тој што ќе ги дознае нека ги соопшти кога сака.
Штом уште пред 5 години се пишувале насловите на темите(го дознав ова од друг форум) сигурно дека тој што има можност да дознеа досега се распрашал, па така да веројатноста е 50-50 некој да ја знае темата. Некој и да ја знае можеби не ја споделува.
Затоа се бара од тој што ја знае или дознае да биде добар и да ја сподели со сите нас останати.
 
М

Мартин`

Гостин
Сега разгледувам што полагале лани за матура...

Добар дел од матурскиов испит треба да незнаеш да читаш за да не поминеш, ти дале текст пример за некое истражување врз студенти без што неможеле да издржат а без што можеле и прашање.. врз кого било направено истражувањето ? или пак за дрвото баобаб (така нешто) дали можело да се испита колку старо било а во текстот ти пишува дека нема годови и дека неможе да се одреди староста :D Инаку колку поени (%) носат предметите што ги полагаме за матура во крајните поени се знае?
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
нормално дека учев и одлична поминував, но не знам што е толку чудно во тоа да се учи повеќе часа :confused:
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Епа видете вака, нормално дека испитите се лесни и треба да си ептен глуп да не положиш со 2ка најмалце, ама не е работата само да положиш, посебно ако конкурираш за место за кое има голема заинтересираност. Значи единствено колку шо разгледував може да се киксне на есеите ( тоа ти е релативна работа зависно од тоа кој ги прегледува) и на некои навидум ептен прости прашања кои дури и се збунувачки од што се толку прости. Тоа се оние од типот што сака да каже или што мисли авторот и може да сретнете 2 многу тесно поврзани одговори кои ги дели само ситна разлика а навидум се точни и двата.

И зборот ми е , секој поен е важен, 3 поена од глупи прашања прават огромна разлика.. е сеа останува да видиме, секој со паметот и среќата.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Сега разгледувам што полагале лани за матура...

Добар дел од матурскиов испит треба да незнаеш да читаш за да не поминеш, ти дале текст пример за некое истражување врз студенти без што неможеле да издржат а без што можеле и прашање.. врз кого било направено истражувањето ? или пак за дрвото баобаб (така нешто) дали можело да се испита колку старо било а во текстот ти пишува дека нема годови и дека неможе да се одреди староста :D Инаку колку поени (%) носат предметите што ги полагаме за матура во крајните поени се знае?
Да да, и јас слушнав дека лани била ептен лесна матурата, бар тестот по Македонски Јазик бил за морони. Не ме чуди, чим дудуци што ги знам извадија 4-ки... :)
 
М

Мартин`

Гостин
Да да, и јас слушнав дека лани била ептен лесна матурата, бар тестот по Македонски Јазик бил за морони. Не ме чуди, чим дудуци што ги знам извадија 4-ки... :)
Пак треба нешто да прочиташ ако не си учел во текот на годината али не изгледа тешко, јас денеска почнав да учам. Инаку слушам и дека додека трае матурскиот испит си имал 5-10 минути дозволени за до WC.. ако нешто незнаеш испадни и .. :LOL:
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Пак треба нешто да прочиташ ако не си учел во текот на годината али не изгледа тешко, јас денеска почнав да учам. Инаку слушам и дека додека трае матурскиот испит си имал 5-10 минути дозволени за до WC.. ако нешто незнаеш испадни и .. :LOL:

колективна пауза е... ко одмор. Смееш само до вц (кое е исчистено од материјали ако некој скријал), а разговор меѓу ученици не е дозволен (за евентуално консултирање :cautious:)
Барем вака беше пред 2 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom