Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
На ниска разолуција и низок квалитет под 1,25 Гига на саат би требало да те фати!
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 17:22 ---

Кој провајдер те мачи бе друже? Зошто те ограничуваат, колку им плаќаш?
Плаќам 450 денари за 60 гигабајти.
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 21:30 ---
Ако знаеш со колку кбпс се стримува, точно ќе ти кажам колку ќе потрошиш.
Е, ова не знам што е. Не сфаќам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па ако знаеш со колку kbps иде стримот, лесно ќе се знае колку ќе потрошиш.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.730
Поени од реакции
9.840
ХИТНО!
Иам проблем со драјверот за графичката nvidia geforce 7200SE/7300GS (така нешто)..пробав да го инсталирам , го инсталирав и кога направив рестарт виндовсот нејќеше да се крене,ќе почне и се гаси/мониторот..као да хибернира..кога пробуам да го пуштам у normal mode исто..пробувам го пуштам last time good work you know се крева,ама драјверот не е инсалиран,фактички немам драјвер за графичката..видеата на нет ми идат споро,како успорена снимка...
ХИТНО!
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Па ако знаеш со колку kbps иде стримот, лесно ќе се знае колку ќе потрошиш.
Не знам како да проверам со колку kbps оди стримот, и како можам да дознаам тогаш колку ќе потрошам?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не знам како да проверам со колку kbps оди стримот, и како можам да дознаам тогаш колку ќе потрошам?
Лесно.... додека оди стримот
На летвата доле... десен клик и избери... Start Task Manager... лев клик на табот... Networking и загледај ги процентите кај Network Utilization... прикажаниот процент помножи го со 1000 и тоа е тоа во kbps... а голата бројка без ознаката % ти е во Mbps
--- надополнето: 2 јуни 2012 во 01:04 ---
ХИТНО!
Иам проблем со драјверот за графичката nvidia geforce 7200SE/7300GS (така нешто)..пробав да го инсталирам , го инсталирав и кога направив рестарт виндовсот нејќеше да се крене,ќе почне и се гаси/мониторот..као да хибернира..кога пробуам да го пуштам у normal mode исто..пробувам го пуштам last time good work you know се крева,ама драјверот не е инсалиран,фактички немам драјвер за графичката..видеата на нет ми идат споро,како успорена снимка...
ХИТНО!
A да го пишеш со име и презиме кој драјвер си пробал да го инсталираш!
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Дали може некако да се упдејтирет нови драјвери на ова графичка?

 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Лесно.... додека оди стримот
На летвата доле... десен клик и избери... Start Task Manager... лев клик на табот... Networking и загледај ги процентите кај Network Utilization... прикажаниот процент помножи го со 1000 и тоа е тоа во kbps... а голата бројка без ознаката % ти е во Mbps
--- надополнето: 2 јуни 2012 во 01:04 ---


A да го пишеш со име и презиме кој драјвер си пробал да го инсталираш!
Направив така, ама варира тоа. Некогаш е 30 некогаш 50.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.730
Поени од реакции
9.840
A да го пишеш со име и презиме кој драјвер си пробал да го инсталираш!
GeForce R300 Driver




Version:

301.42 WHQL
Release Date:

2012.05.22
Operating System:

Windows XP
Language:

English (U.S.)
File Size:

96.1 MB
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ХИТНО!
Иам проблем со драјверот за графичката nvidia geforce 7200SE/7300GS (така нешто)..пробав да го инсталирам , го инсталирав и кога направив рестарт виндовсот нејќеше да се крене,ќе почне и се гаси/мониторот..као да хибернира..кога пробуам да го пуштам у normal mode исто..пробувам го пуштам last time good work you know се крева,ама драјверот не е инсалиран,фактички немам драјвер за графичката..видеата на нет ми идат споро,како успорена снимка...
ХИТНО!
So Driver Sweeper da probas u Safe Mode da deinstaliras pa posle da si go instaliras nanovo?
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
185
Поени од реакции
8
нема ми го wi-fi конекторо ? имам само локал ареа конекторо
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Направив така, ама варира тоа. Некогаш е 30 некогаш 50.
Па никогаш не е константен... стално варира.. тоа зависи од многу нешта...
--- надополнето: 2 јуни 2012 во 23:11 ---
GeForce R300 Driver




Version:

301.42 WHQL
Release Date:

2012.05.22
nvidia geforce 7200SE/7300GS....
Ако со Driver Sweeper не направиш ништо... пробај на nvidia сајтот да побараш постари драјвери... за постарите модели на графички не секогаш најновите драјвери се најдобри... претпоставувам дека пред овој твој обид со апдејт на драјверите си имал други постари со кои се ти работело добро... ако ги имаш (чуваш) пак нив инсталирај ги...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Имам проблем со инсталирање на Windows XP и Windows 7 на нов лаптоп Dell N5110 купен денеска. Кога ќе го ставам Windows XP цедето бутира од него и почнува да го лоадира цедето ама после 1 минута се појавува син екран и вика дека за да не се оштети компјутерот Windows ќе престане со инсталацијата.

Со Windows 7 пак воопшто нејќе да бутира и стално си стои она "No operating system is installed on this computer. " Не верувам дека цедињата се проблем бидејќи милион пати сум форматирал досега со нив и не сум имал ваков проблем. Ај едното цеде да е издрцано или нешто оштетено можеби, ама сигурно и двете не се такви.

ПС: Пред 1 месец инсталирав ист ваков лаптоп пак нов од продавница ми го донесоа за форматирање и ваков проблем немав.

Некој да помогне ако знае што може да биде проблемот! Благодарам однапред!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Една информација ми треба. Што софтвер е windows 7 extreme edition? Дали е на Microsoft или е некаква модификација? И дали го бива?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Една информација ми треба. Што софтвер е windows 7 extreme edition? Дали е на Microsoft или е некаква модификација? И дали го бива?
Модификација, оригиналните се Home Premium, Enterprise, Ultimate, Professional, Starter, and Home Basic
 

Kajgana Shop

На врв Bottom