Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
4 мај 2012
Мислења
671
Поени од реакции
522
Не знам дали се обраќам на право место али ако може да ми помогне некој супер.
Значи вака користам RS232-USB конвертор, меѓутоа никако лаптоп-от не успева да го препознае. Кога ќе го уштекам ја добивам онаа стандардна порака:
A problem occured during hardware instalation. Your new hardware might not work properly.

Е сега на што се должи ова? Потребни ми се драјвери за конверторов? Пробав да снимам одредени ама никаква промена.
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Порано на компијутерот имав 1gb ram сеа му земав уште еден 1gb ram ама едниот рам е со една фреквенција а другиот рам е со друга фреквенција (матичната ја прима таа фреквенција сеа што ја ставив со другиот рам) Прашањето ми е дали прави проблеми ако двата рама не се со иста фреквенција дека се со разлицна дали ке штети нешто на компијутерот?
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Ми треба совет во врска со wifi интернет. Никогаш не сум го користел дома, секогаш сум имал кабески, но сега ми е потребен за да можам да го користам таблетот.

Еден другар вика има адаптерчиња што можат да се приклучат во лаптоп на пример и со нив можеш твојот кабелски интернет да го користиш како wifi.
Или да купам рутер?
Кое решение е подобро и поисплатливо?
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Ми треба совет во врска со wifi интернет. Никогаш не сум го користел дома, секогаш сум имал кабески, но сега ми е потребен за да можам да го користам таблетот.

Еден другар вика има адаптерчиња што можат да се приклучат во лаптоп на пример и со нив можеш твојот кабелски интернет да го користиш како wifi.
Или да купам рутер?
Кое решение е подобро и поисплатливо?
Лаптопот мора да ти има WiFi, а ако ти има истото тоа можеш да го напраиш и преку лаптоп без додатен хардвер...
али у секој случај боље е рутер...
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Лаптопот мора да ти има WiFi, а ако ти има истото тоа можеш да го напраиш и преку лаптоп без додатен хардвер...
али у секој случај боље е рутер...
Да, има WiFi. Како да го направам тоа?
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Порано на компијутерот имав 1gb ram сеа му земав уште еден 1gb ram ама едниот рам е со една фреквенција а другиот рам е со друга фреквенција (матичната ја прима таа фреквенција сеа што ја ставив со другиот рам) Прашањето ми е дали прави проблеми ако двата рама не се со иста фреквенција дека се со разлицна дали ке штети нешто на компијутерот?
Нема никаков проблем, само рамот ќе ти работи на фрекфенцијата од поспората плочка што и не ти прави некоја разлика во перформанси.
Да, има WiFi. Како да го направам тоа?
Ако има твојот Wifi адаптер програм со него, треба да видиш дали има опција да се направи адаптерот во "router". Ако нема тогаш преку Windows ќе направиш share connection (или bridge) на LAN мрежата преку Wifi мрежата и после ќе ги конектираш лаптопот и таблетот преку Wifi
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Ако има твојот Wifi адаптер програм со него, треба да видиш дали има опција да се направи адаптерот во "router". Ако нема тогаш преку Windows ќе направиш share connection (или bridge) на LAN мрежата преку Wifi мрежата и после ќе ги конектираш лаптопот и таблетот преку Wifi
Мислам дека нема.
Е сега јас користам убунту како главен оперативен систем, ама го имам и виндоус 7. Да не имаш идеја како да го направам тоа на убунту.
Иначе ќе пробам, ќе отворам ќе прочепкам. Да не знаеш некое клипче на јутуб што објаснува како се прави тоа или како се вика процесот (tethering да не е, или тоа беше само за мобилни)

Btw сега најдов нешто на интернет. Погледнија статијава. Сега ми треба таква програма само за убунту.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Ми треба совет во врска со wifi интернет. Никогаш не сум го користел дома, секогаш сум имал кабески, но сега ми е потребен за да можам да го користам таблетот.

Еден другар вика има адаптерчиња што можат да се приклучат во лаптоп на пример и со нив можеш твојот кабелски интернет да го користиш како wifi.
Или да купам рутер?
Кое решение е подобро и поисплатливо?
Варијантата на другарти со УСБ стик ке те кошта 500-600ден ама за да имаш нет на таблетот ке мора компјутерот(во кој ке го уштекаш УСБто) нонстоп да ти е укључен, чим го угасиш јок нет. И прашање дали ке го погодиш да има софт стиков за да може да работи како акцес поинт(предавател). А рутер имаш за 1000че оној од тплинк кој масовно се купува кај нас.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Значи таков дефинитивно ми препорачуваш? Кај да го купам, АМЦ?
Само од таму Не :) Иначе далеку од тоа дека ти го препорачувам, тој е за тие пари најефтина варијанта за N рутер, другите за таа цена нудат B/G брзини, а вака по форумов се фалат дека им служи добро.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Само од таму Не :) Иначе далеку од тоа дека ти го препорачувам, тој е за тие пари најефтина варијанта за N рутер, другите за таа цена нудат B/G брзини, а вака по форумов се фалат дека им служи добро.
Тоа значи дека е најбрз за тие пари така? А зашто не од АМЦ, ја скоро секогаш од таму купувам ствари? Каде е подобро?
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Здраво,
Имам решено да купам гејмерски маус, но со прикладна цена, и сега се двоумам меѓу
ова кое кај нас е 2000, и ова кое чини 1000че.
Е сега пошто не знам каков квалитет имаат Cooler Master маусите, што мислите вие?
Значи сакам буџет гејминг маус, не некој Лоџитек од 3-4000 ( тие поевтините се модели од 2005 :S )
поздрав
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали некој знае фирми кои изработуваат кутии, табли и сл. за embedded системи?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Здраво,
Имам решено да купам гејмерски маус, но со прикладна цена, и сега се двоумам меѓу
ова кое кај нас е 2000, и ова кое чини 1000че.
Е сега пошто не знам каков квалитет имаат Cooler Master маусите, што мислите вие?
Значи сакам буџет гејминг маус, не некој Лоџитек од 3-4000 ( тие поевтините се модели од 2005 :S )
поздрав
Добри мауси се Cooler Master, знам од друг форум еден член има земено CM маус, и е многу задоволен. Е сега јес да е поскап и подобар модел, али не се сомневам дека и другите CM мауси се со ист квалитет.
Друг избор, за 1000 ден., A4Tech X7 740K/747H или V-track F4. За цената одлични мауси, јас имам 747H и сум многу задоволен. Знае да се насобере прашина на скролот често ама го отворив, го исчистив и супер си работи :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom