Помош, проблеми, прашања, совети...

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Psyside, значи секоја чест, ги пуштив Hitman Pro и Malwarebytes исчисти доста вируси и преголема е разликата од тоа што беше и сега.
Фала многу уште еднаш. :)
Нема гајле за тоа сме тука.

Иначе и за тебе важи истото следи го примерот од мојот послледен пост на претходната страна незнам што антивирус имаш, ама бриши......и стави си Norton, 6 месеци free, а после одкако ќе дојдеш до последната верзија прати ми пп ќе ти кажам како да го подесиш за максимална заштита и веќе ни в од вирус нема да видиш :D
 

PS

Се вчитува...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
44
Поени од реакции
2
Kompjuterot mi bese mnogu spor i deneska go preinstalirav mu staviv Windows XP sp2. Ajde mislev poln e so vrusi go preinstalirav, no otkako go preinstalirav pak isto nemase nikakvi promeni premnogu e spor. Ova se desi odednas a pred toa nemase problemi.
Se somnevam deka ova se desi a mozebi i ne vo dve raboti:
Imav eden kompjuter drug i stalno gi menjav kablite od edniot na drugiot ama bez da go izvadam normalno kabelot tuku izvlecam od pozadi bez da mu napravam shut down.
Isto taka se somnevam vo edno USB mu staviv mozebi toa me napolnilo so virusi ili neznam sto.
Znaci gi nemam skenirano site particii a i nemozam da pravam format zasto vo dvete ostanati particii D i E imam mnogu vazni raboti polni se i dvete. Kazete do sto moze da e problemot, da ne e slucajno do nekoj hardverski del da izgorel kako naglo go vadev kabelot ili neznam sto. Ili pak da ne sum go nesto loso formatiral ili cd-to ne valja ama ne se somnevam vo toa deka loso sum go formatiral. Ve molam pomagajte kazuvajte nekoi alternativi, resenia i sto bi mozelo da bide zasto mene ednsotavno ne mi e jasno sto se desi so mojov kompjuter...


(izvinete za latinicna podrska momentalno nemam kirilica)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
(izvinete za latinicna podrska momentalno nemam kirilica)
Симни/инсталирај Ccleaner и ичисти све што ќе најде, одкако претходно ќе затвориш све што е активно, поготово бровсери.

Друго симни/инсталирај Hitman Pro & Malwarebytes (направи full scan со Malwarebytes) најди ги на Google ме мрзи да ги линкам, симни соодветна верзија за твојот оперативен ситем и скенирај/бриши (одкако претходно ќе затвориш све што ти е активно во позадина) све што ќе најдат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: PS

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Да не отворам нова тема тука ќе се обратам, барам програмче кое што звукот од видеото ќе го пишува на текст, знае некој такво нешто ?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Да не отворам нова тема тука ќе се обратам, барам програмче кое што звукот од видеото ќе го пишува на текст, знае некој такво нешто ?
Ако најдеш и јас сакам такво! :D
 

PS

Се вчитува...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
44
Поени од реакции
2
Dzabe Psyside napraviv toa sto mi kaza skenirav i so antivirus nema virusi nema nisto. Inaku so Ccleaner ocistiv registrite po nekoe vreme kompjuterot rabotese super no za nekoj sat pak po staro mnogu spor. Ima li spas?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Dzabe Psyside napraviv toa sto mi kaza skenirav i so antivirus nema virusi nema nisto. Inaku so Ccleaner ocistiv registrite po nekoe vreme kompjuterot rabotese super no za nekoj sat pak po staro mnogu spor. Ima li spas?
Направи full scan?

Провери иначе таск менаџер, дали и колку ти се користи процесорот кога ти е спор компјутерот, исто за рамот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: PS

PS

Се вчитува...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
44
Поени од реакции
2
so norton napravi scan na site particii.
Inaku eve ti ss pa vidi:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
so norton napravi scan na site particii.
Inaku eve ti ss pa vidi:
Со Malwarebytes ти реков full скен.

Друго, дали нон стоп ти е спор, провери CPU/Memory usage кога ќе осетиш дека успорува, и види кој процес го користи процесорот/рамот ако не е цело време спор.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: PS
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Dzabe Psyside napraviv toa sto mi kaza skenirav i so antivirus nema virusi nema nisto. Inaku so Ccleaner ocistiv registrite po nekoe vreme kompjuterot rabotese super no za nekoj sat pak po staro mnogu spor. Ima li spas?
Од кога не ти е чистен кулерот на процесорот? Чим некое време ти работи добро а после ти кочи многу вероватно ми е дека ти прегрева процесорот. Земи со четкица за ликовно подзачисти тоа прашината што ти е залепена на кулерот околу перките и хладњакот под кулерот и ушмукај прашината со усисивач. Температурите и обртаите на кулерот можеш или во БИОС да ги провериш ако имаш во биосот температуре монитор или Helth Monitor(обично има и на постари плочи), или софтверски со програм како SpeedFun. Ако ова непомогне тоаш или вирус некој имаш или инсталацијата не ти чини или последно некој хардверски проблем со диск/РАМ што исто може да се истестира софтверски.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: PS

PS

Се вчитува...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
44
Поени од реакции
2
Од кога не ти е чистен кулерот на процесорот? Чим некое време ти работи добро а после ти кочи многу вероватно ми е дека ти прегрева процесорот. Земи со четкица за ликовно подзачисти тоа прашината што ти е залепена на кулерот околу перките и хладњакот под кулерот и ушмукај прашината со усисивач. Температурите и обртаите на кулерот можеш или во БИОС да ги провериш ако имаш во биосот температуре монитор или Helth Monitor(обично има и на постари плочи), или софтверски со програм како SpeedFun. Ако ова непомогне тоаш или вирус некој имаш или инсталацијата не ти чини или последно некој хардверски проблем со диск/РАМ што исто може да се истестира софтверски.
Fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala!!!
Fala i na tebe Psyside sto se obide.

Srediv.
Temperaturata mi bese 90-90C sega e 30 iscistiv ubavo i leti.. leti! :D :D

Fala mnogu kajganadzii... :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala!!!
Fala i na tebe Psyside sto se obide.

Srediv.
Temperaturata mi bese 90-90C sega e 30 iscistiv ubavo i leti.. leti! :D :D

Fala mnogu kajganadzii... :)
Па добро бе другар како не си приметил, не ти бучеше фенот на процесорот? :confused:

Иначе нема проблем.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala, fala!!!
Fala i na tebe Psyside sto se obide.

Srediv.
Temperaturata mi bese 90-90C sega e 30 iscistiv ubavo i leti.. leti! :D :D

Fala mnogu kajganadzii... :)
60C намали со чистење?? Добро бе од кога не ти е малце исчистен ком? Пајаци да не најде? Имаш среќа што не рикнал голема.....
 
Член од
22 април 2012
Мислења
75
Поени од реакции
54
Имам Nvidia Gts 250 веќе две години и топ си работи али пред некој ден температурава почна нагло да ми се зголемува. Крена околу 102 степена ..
Го извадив вентилаторчето го зачистив убаво му сменив паста го вратив али пак кога не праам ништо(idle) температурата е околу 53с а на пуштена игра крева пак околу 90сетина.. шо може да е ?
Го исчистив и кулерот и матичната стакло ги напраив али све исто над 95 крева док е пуштена некоја игра..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Имам Nvidia Gts 250 веќе две години и топ си работи али пред некој ден температурава почна нагло да ми се зголемува. Крена околу 102 степена ..
Го извадив вентилаторчето го зачистив убаво му сменив паста го вратив али пак кога не праам ништо(idle) температурата е околу 53с а на пуштена игра крева пак околу 90сетина.. шо може да е ?
Го исчистив и кулерот и матичната стакло ги напраив али све исто над 95 крева док е пуштена некоја игра..
Па може да е кулерот, отслужил 2 години и сеа неврти со број на обртаи како пред 2 год. На такви температури тешко дека само со чистење ке го опраиш пошо мислам дека веќе ти е деформиран и нема да може да постигне многу повеќе обртаи али пробај да го подмачкаш со машинска маст(густа како помада) не со зејтин или течно уље пошто тоа одма ке истече. Еве ти линк со слики како се прави тоа, само налепницата се вади и ставаш во дупчето маст со штрафцигер и притискаш да навлезе маста. Маста треба да се нанесе при работа на кулерот за подобро да навлезе внатре, значи ке треба да го извадиш вентилаторчето и да најдеш на матичната соодветно празно џекче во кое би влегло конекторчето од крајот на кабелот на кулерот(графичката не ја ни монтирај да не и се качи температура на 200та, и ако свири биосот ради неа, само струја ти треба за да врти кулеров и да подмачкаш)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom