Помош, проблеми, прашања, совети...

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Брат имам Е5300 2.8гхз и 9800ГТ, да земам i3 2100 + 6750 GDDR5 ќе се осети некоја разлика?
Да голема разлика, во теорија 6750 би требало да понуди многу помазен гемплеј, ако можеш да се истегнеш до 6770 би било супер.
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26


Овие се тие. Само запази ја страната кај што фали еден пин и неможеш да згрешиш.
--- надополнето: 20 мај 2012 во 22:21 ---

Ти треба конвертор од скарт во пинчина (црвено, жолто, бело ) што ги има по телевизорите и исто така покрај тие пинчина да има и s-video. Ефтино е тоа конверторчето јас имам земено 100-200 денари е. Ти треба s-video влез а тоа можеш да го имаш со тв картичка. Ти треба еден кабел од едната страна со с-видео конектрор од друга ПИН кој ќе ти служи за сликата, и ти треба еден со 3.5мм џек а од друга страна пин за звук. За слика мора да го поврзиш на тв картичка со с-видео а за тон можеш на звучната во лајн ин или микрофонот. И друго што ти треба ти е софтвер за капчурирање. Ако имаш некое прашање или нешто нејасно пиши ќе ти објаснам.
Те прочитав што си му одговорил на дечкото јас од тоа опремата имам се можам да го врзам компијутерот со видеото ама ако можеш ти да ми дадес некоја програма да снимам снимката што киде да ја имам во компијутер да можам после да си ја изрежам на цд
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Имам проблем со режач PHILIPS незнам точно која марка. Проблемот е што не чита DVD цедеа, а порано ги читаше малку потешко и едно цеде го режаше 2 па и повеќе часа, а кога ставам обично CD без никаков проблем го чита и режа. Како што реков порано читаше некако и режаше едно DVD по 2+ часа, но кога го носев на форматирање лани еднаш пробав да изрежам DVD и нормално го изрежа, но по некое време повторно се појави стариот проблем. Ај тоа што не режа не режа помирен сум, но сега ставам DVD да го форматирам не сака воопшто да го чита, а се работи за оригинал Windows 7 DVD купено од Microsoft, пробав и со други DVD и пак нејќеше да ги чита.
Има ли некој спас барем да можам да го форматирам па после лета од Килиманџаро надоле, зашто компјутерот ми е ултра спор незнам што му се деси.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Има ли некој спас барем да можам да го форматирам па после лета од Килиманџаро надоле, зашто компјутерот ми е ултра спор незнам што му се деси.
Да го отвориш и да го ичистиш ако знаеш како, ако не нема спас.

Има алтернатива да не правиш формат. Симни/инсталирај Ccleaner и ичисти све што ќе најде, одкако претходно ќе затвориш све што е активно, поготово бровсери.

Друго симни/инсталирај Hitman Pro & Malwarebytes најди ги на Google ме мрзи да ги линкам, симни соодветна верзија за твојот оперативен ситем и скенирај/бриши (одкако претходно ќе затвориш све што ти е активно во позадина) све што ќе најдат.

Напиши што си направил.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Ќе пробам и со тоа да го отворам и да го исчистам, инаку до вчера ми стоеше отворен па го затворив, забележав еден така мал откачен кабел незнаев од што па не сакав да чепкам да не има врска нешто тоа?

Инаку вчера со Ccleaner исчистив се што е можно и пак истото.
Сега ќе пробам и со двата програма што ми ги пиша па ќе пишам што сум направил, инаку како и да е мора да се форматира, ќе земам XP на CD од еден пријател па после одма ќе земам нов.
Незнам што му се деси, лани го форматирав последен пат, устави од AMC ми го форматираа кога ми изгоре напојувањето и си фураше без проблем до пред некој ден.

Фала многу на советите пријателе па ќе видам што можам да направам.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
52
Поени од реакции
16
Помош кој знае да ми помогне.

Имам постар компјутер со процесор Intel Pentium 2.8 GHz, RAM меморија 2 ГБ, графичка NVIDIA GeForce FX 5500 256 MB.
Кога гледам некои видеа на интернет (youtube и некои видеа прикачени на некои страници) на секои 10 секунди видеото се укочува (замрзнува) некои добри 2-3 секунди. Кога гледам филмови од DVD или симнати од интернет воопшто го немам овој проблем. Проблемот е само кога гледам видеа на интернет. Што може да биде проблемот?

П.С. Имам другарче кој има многу послаб процесор, помала RAM меморија и послаба графичка а ги нема овие проблеми како мене.

Фала многу однапред.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Видеата во HD ги гледаш?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ичисти со Ccleaner, симни најнови драјвери за графичката (lol може и има најнови) симни и скенирај со Malwarebytes, ичисти све и пробај пак.

И да додека ги гледаш провери во таск менаџер CPU Usage.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
52
Поени од реакции
16
Исчистено е се, ама пак иста песна. Изгледа до процесорот ми е (CPU Usage 100% на секои 10 секунди). Ама ме чуди што другарчето со процесор од 1.8 GHz и RAM 128 MB нема вакви проблеми.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Исчистено е се, ама пак иста песна. Изгледа до процесорот ми е (CPU Usage 100% на секои 10 секунди). Ама ме чуди што другарчето со процесор од 1.8 GHz и RAM 128 MB нема вакви проблеми.
Кога чистиш со CCleaner и кога подесуваш што да чисти гледај кешот да ти биде штиклиран.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Исчистено е се, ама пак иста песна. Изгледа до процесорот ми е (CPU Usage 100% на секои 10 секунди). Ама ме чуди што другарчето со процесор од 1.8 GHz и RAM 128 MB нема вакви проблеми.
Симни Malwarebytes & Hitman Pro, инсталирај скенирај, ако не најдат ништо, и ако после Ccleaner исто е, направи рестарт, и пробај да го пуштиш истито клип пак, ако пак иде до 100% до компјутерот ти е, многу е слаб, за секој случај можеш да пробаш и со друг драјвер на графичка.

Прво пробај со 2-та програма, па после за друго ќе му ја мислиме.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
52
Поени од реакции
16
Симни Malwarebytes & Hitman Pro, инсталирај скенирај, ако не најдат ништо, и ако после Ccleaner исто е, направи рестарт, и пробај да го пуштиш истито клип пак, ако пак иде до 100% до компјутерот ти е, многу е слаб, за секој случај можеш да пробаш и со друг драјвер на графичка.

Прво пробај со 2-та програма, па после за друго ќе му ја мислиме.
Фала ти премногу другарче. Со Hitman Pro се решија сите проблеми. Ми најде многу тројанци која мојата ESET NOD32 антивирусна не можеше да ги најде и ги избриша сите. Но штета што програмата е за 30 дена пробен период :/ Сепак фала ти уште еднаш, сега немам никакви проблеми со гледање на видеа :) Поздрав.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Фала ти премногу другарче. Со Hitman Pro се решија сите проблеми. Ми најде многу тројанци која мојата ESET NOD32 антивирусна не можеше да ги најде и ги избриша сите. Но штета што програмата е за 30 дена пробен период :/ Сепак фала ти уште еднаш, сега немам никакви проблеми со гледање на видеа :) Поздрав.
Нема проблем, секогаш кога имаш high cpu usage, сомневај се на вируси...поготово ако претходно не било така, не кога си гледал исти видеа.

Е сега се надевам дека после ова веруваш дека знам што зборам, и следнава препорака ќе ја сватиш сериозно.

Симни ги Norton од овде, избриши го од контрол панел Eset, рестартирај. Избриши со Ccleaner во регистри табот све, потоа инсталирај го Norton, следи ги инструкциите од овој пост, со рестарти за абдејт, и одкако ќе направиш све и ќе дојдеш до посакуваната последна верзија, пиши за да ти кажам кои сетинзи да ги наместиш за да имаш многу јака заштита, далеку подобра од Eset :)
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Psyside, значи секоја чест, ги пуштив Hitman Pro и Malwarebytes исчисти доста вируси и преголема е разликата од тоа што беше и сега.
Фала многу уште еднаш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom