Помош, проблеми, прашања, совети...

?

..........

Гостин
Луѓе, еве линк од сајтот каде се понудени двете конфигурации помеѓу кои се двоумам.
Се двоумам помеѓу Professional и Extreme, може ли некој што повеќе се разбира да ми објасни кои се разликите, и зошто Extreme e поскап, а се со слични конфигурации, бар по мене..:icon_lol:
И што е разликата помеѓу Intel Core2Duo E7500 и Intel CoreDuo E5700? Според сајтов јас не гледам никаква разлика, дури тој првиот е послаб, а целата конфигурација е поскапа цели 4к. Исто прашање и за графичката..
Ајде кој се разбира во што се разликуваат овие две конфигурации и која е подобра да се земе.
Се разликуват по процесорот и графичката, веројатно има иста матична плоча и двете конф.

Не се двоуми ни за една од овие скапи се, за тие пари може да земиш подобро особено за 20к..
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Луѓе, еве линк од сајтот каде се понудени двете конфигурации помеѓу кои се двоумам.
Се двоумам помеѓу Professional и Extreme, може ли некој што повеќе се разбира да ми објасни кои се разликите, и зошто Extreme e поскап, а се со слични конфигурации, бар по мене..:icon_lol:
И што е разликата помеѓу Intel Core2Duo E7500 и Intel CoreDuo E5700? Според сајтов јас не гледам никаква разлика, дури тој првиот е послаб, а целата конфигурација е поскапа цели 4к. Исто прашање и за графичката..
Ајде кој се разбира во што се разликуваат овие две конфигурации и која е подобра да се земе.
стари се процесорите ептен. Ништо од ова и графичките се тапа ( првиот има интегрирана а вториот ептен слаба), не е наведено каква матична плоча има стаено. Кажи колку пари имаш за давање и ќе ти предложат нешто многу подобро :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Па до толку сум во план за давање, до 20к.
Значи не се добри овие конфигурации?
 
H

HoT IcE

Гостин
Епа во тој случај, ако можете да ми составите една конфигурација до 20 000.
Да знам што да барам, плус слушнав имало некој човек во Скопје, што составувал ПЦ, сите набавки на хардвер на нашиве сервиси ишле преку него, па да се обратам кај него.
Вие пишете што е најдобро за 20к, па ќе видиме што како.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Епа во тој случај, ако можете да ми составите една конфигурација до 20 000.
Да знам што да барам, плус слушнав имало некој човек во Скопје, што составувал ПЦ, сите набавки на хардвер на нашиве сервиси ишле преку него, па да се обратам кај него.
Вие пишете што е најдобро за 20к, па ќе видиме што како.
CPU: Pentium G840
MB: Gigabyte H61
RAM: 2x4GB DDR3
GPU: Radeon HD7750
HDD: WD 500 GB Blue
PSU: Gigabyte 570W Real Power
кинеско куќиште и некаков режач

Околу 22000 ден.
 
H

HoT IcE

Гостин
CPU: Pentium G840
MB: Gigabyte H61
RAM: 2x4GB DDR3
GPU: Radeon HD7750
HDD: WD 500 GB Blue
PSU: Gigabyte 570W Real Power
кинеско куќиште и некаков режач

Околу 22000 ден.
Кои марки на матични се добри? Јас сум користел само Асус, и сум премногу задоволен, па така не би ја мењал за Гигабит, освен ако овие ептен не се оправиле.
И АТИ графичка не доаѓа у обзир, ќе прифатам НВИДИА макар и послаба да биде, знам многу луѓе со АТИ и превише ги заебава, секоја трета игра им сецка.
 
?

..........

Гостин
Не е подобро вака?


CPU Core i3-540 3.06GHz LGA1156 4MB BOX 4680 мкд
MB Gigabyte B75M-D3V LGA1155 DDR3 1600MHz SATA3 USB3.0 Ultra Durable4 DVI/VGA 3825 мкд
RAM: 4GB DDR3
GPU: Radeon HD6750 5000мкд
HDD: WD 500 GB Blue
PSU: Gigabyte 570W Real Power
кинеско куќиште и некаков режач

Околу 22000 ден.
 
H

HoT IcE

Гостин
Сте слушнале ли за некој професор по информатика од Маџари? Имал сервис, или така нешто, голема била продавницата. Од тоа што слушнав сите од него ги набавувале деловите. Исто и склопувал.
Така разбрав за него, бил професор на факултет, не знам на кој, на повеќе предавал, и бил доста познат по СК. Кај него мислам да се обратам со некоја од конфигурации до 20к вие што ќе ми препорачате.
 
?

..........

Гостин
Сте слушнале ли за некој професор по информатика од Маџари? Имал сервис, или така нешто, голема била продавницата. Од тоа што слушнав сите од него ги набавувале деловите. Исто и склопувал.
Така разбрав за него, бил професор на факултет, не знам на кој, на повеќе предавал, и бил доста познат по СК. Кај него мислам да се обратам со некоја од конфигурации до 20к вие што ќе ми препорачате.
Кога знаеш и самиот зошто бараш совети?
Каков професор какви црни камења, за 20к се знае отприлика што може да се купи, ете ти погоре компоненти за тие пари.........ако сакаш ќе ти направам конфигурација и ке ти ја склопам ама ќе си платиш за тоа, а овде може само да се побара и да се добие совет....
Твоето мислење за графичките не е реално, Radeon HD6750 =5000мкд во Анхоч, за 4к имаше некаде и 5750 нема подобра од нвидиа за тие пари, тоа е реалноста, а ти ако сакаш нвидиа па макар и била послаба јас продавам гт220 1гб ддр3 за 5000 мкд па бујрум.:icon_lol:
 
П

Паган-др

Гостин
Не најдов некоја посоодветна тема, ипак за хардвер се работи...

Предлог звучници за компјутер? Битен ми е квалитетот на звукот, ама не ми требаат некои масивни професионални. И пошто просторот кај компјутерот ми е мал, звучници со триста "делови" одпаѓаат. Ваши искуства, искуства на некој близок, од муабети што сте ги слушале... Гледав по каталозиве што ги имаат нашиве скоро и никаков избор нема, деновиве ќе отидам и ќе прошетам низ центар, ама нема да бидат сувишни и ваши предлози.
 
H

HoT IcE

Гостин
Кога знаеш и самиот зошто бараш совети?
Каков професор какви црни камења, за 20к се знае отприлика што може да се купи, ете ти погоре компоненти за тие пари.........ако сакаш ќе ти направам конфигурација и ке ти ја склопам ама ќе си платиш за тоа, а овде може само да се побара и да се добие совет....
Твоето мислење за графичките не е реално, Radeon HD6750 =5000мкд во Анхоч, за 4к имаше некаде и 5750 нема подобра од нвидиа за тие пари, тоа е реалноста, а ти ако сакаш нвидиа па макар и била послаба јас продавам гт220 1гб ддр3 за 5000 мкд па бујрум.:icon_lol:
Во право си, за 20 000 знам каква конфигурација може да се состави, но истотака може и за 20 000 да се најде конфигурација со Нвидиа, АТИ уопште не планирам да ставам, подобро ќе почекам уште еден месец да земам плата, па да додадам уште некоја илјадарка.
Пример, место твојата и3, ќе ставам процесор како на Мастер, ќе земам послабо ХДД, и Асус матична, и пак тука некаде би излегол цекот, со Нвидиа графичка секако. Освен ФИФА, јас други игри уопште не играм.
Како и да е, благодарам многу.
Еве зирни ја понудава од AMC. Фокскон е малце дискутабилна матична, и не знам дали добро гледам, изгледа и графичкава е интегрирана.
--- надополнето: 24 мај 2012 во 17:52 ---
Не најдов некоја посоодветна тема, ипак за хардвер се работи...

Предлог звучници за компјутер? Битен ми е квалитетот на звукот, ама не ми требаат некои масивни професионални. И пошто просторот кај компјутерот ми е мал, звучници со триста "делови" одпаѓаат. Ваши искуства, искуства на некој близок, од муабети што сте ги слушале... Гледав по каталозиве што ги имаат нашиве скоро и никаков избор нема, деновиве ќе отидам и ќе прошетам низ центар, ама нема да бидат сувишни и ваши предлози.
Друже имаш одлични звучници, со вуфер.
Мој совет ти е Делукс, 2000 ден се, 40 вата или како и да се мереше тоа јачината, мое другарче ги зема пред еден месец од ComputerShop. И малце простор зафаќаат, така да нема да ти биде проблем, за квалитет сега за сега одличен звук му вадат, плус си има и регулатор на Бас, Требл и се што имаше точно не знам.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Во право си, за 20 000 знам каква конфигурација може да се состави, но истотака може и за 20 000 да се најде конфигурација со Нвидиа, АТИ уопште не планирам да ставам, подобро ќе почекам уште еден месец да земам плата, па да додадам уште некоја илјадарка.
Пример, место твојата и3, ќе ставам процесор како на Мастер, ќе земам послабо ХДД, и Асус матична, и пак тука некаде би излегол цекот, со Нвидиа графичка секако. Освен ФИФА, јас други игри уопште не играм.
Како и да е, благодарам многу.
Еве зирни ја понудава од AMC. Фокскон е малце дискутабилна матична, и не знам дали добро гледам, изгледа и графичкава е интегрирана.
Друже муабетов ти е ќе земам VW Golf нема да земам Audi A4 иако се иста цена зашто стално сум возел VW и VW e боље од Audi. Моментално во Македонија најдобра графичка цена/перформанси ти е Radeon 6750 DDR5 за околу 5000ки. GT440 е далеку од интегрирана ама и далеку од солидна графичка. Gigabyte ти е одличен бренд и имаат супер матични. Не се пали на марка него глеј си што ти нуди моделот за таа цена. И немој вакви чаршиски муабети професор од маџари набавувал делови за сите компании во Македонија... Ма ајде, а тетин ми носи коли за сите автосалони :facepalm:

Btw. Конфигурацијата на Smart Ass ти е супер
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Кои марки на матични се добри? Јас сум користел само Асус, и сум премногу задоволен, па така не би ја мењал за Гигабит, освен ако овие ептен не се оправиле.
И АТИ графичка не доаѓа у обзир, ќе прифатам НВИДИА макар и послаба да биде, знам многу луѓе со АТИ и превише ги заебава, секоја трета игра им сецка.
За матичната, Гигабајт и Асус се врвот моментално за матични. Е сега зимаш лоу енд матична така да што и да избереш нема да погрешиш.
За картите, на Амд не сецкаат игри тоа се глупости, него проблемот во последно време им се драјверите од верзија 12.2 па навака, тапа се, за разлика од драјверите картите се одлични. Е сега чим толку многу преферираш Нвидиа ќе ти препорачам да дадеш 1000-ка повеќе (знам 50 евра вкупно ќе ти се фати ама вреди) за GTX550Ti.

Не е подобро вака?
Не. Само 4GB рам, тој процесор е прва генерација Core i процесори што лежат на LGA1156 лежиште, а таа матична е со B75 чипсет, со 1155 лежиште а таа 6750 е DDR3 верзија (претпоставувам, еднини 6750-ки за 5000 ден. се тие со DDR3 меморија) а не DDR5.
На крај, може и опција i3 540 + H55 матична ама ем ќе кошта повеќе ем нема да може да стави нов процесор во иднина, ќе мора да менува цела платформа.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
здраво дечки пак кај вас по помош :D
пред два дни ми исчури кулерот на процесорот......го заменив ама од тогаш се соочувам со нервозен проблем......пуштам тубе или други плеери песните се симнати 9исполнето) ама ми ги сецка иако не е до брзината на нетот....дали постои можност да ми е начаран процесорот.....од прегревање....:eek: па тоа да е причината....и ако е како би можел тоа да го проверам......оти пробав со се.....шо ме учеа...адобе плеер апдејт јава апдејт......и незнам шо уште не......ај некоа помош
 

Kajgana Shop

На врв Bottom