Германец го прошетал светот без пари

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Важна е идејата и снаодливоста

Михаел Виге го напуштил Берлин без пари, а пропатувал повеќе од 40.000 километри: бил на Антарктикот, во Канада, низ Европа, САД и Латинска Америка, со брод, воз и авион.

Виге снимил и документарна серија наречена „Како бесплатно да го прошетате светот“. Еве неколку детали за неговиот проект:

Виге е новинар кој пишува за туризмот, зборува англиски и шпански, покрај матичниот германски јазик. Го напуштил Берлин во јуни 2010 година и патувал 150 денови низ 11 земји, додека во ноември 2010 не стигнал на Антарктикот. Повеќе од 100 луѓе му помогнале со превоз, храна и преноќиште. Патувањето го планирал година дена и собирал броеви од телефони на оние кои би можеле да му помогнат на патувањето. Но, Виге многу верувал и во љубезноста на непознатите луѓе.

На почетокот храна наоѓал по контејнерите зад супермаркетите, пред да започне да работи во замена за храна. Чистел подови и миел садови по ресторани, пишува lol Travel.

Во Латинска Америка имал среќа со сместувањето - луѓето сакале да му помогнат. Било доволно да чукне на некоја врата и да каже дека нема каде да преспие, после што луѓето го примале во нивниот дом. Многумина во тој реон се сиромашни и „знаат како е да немаш каде да одиш“, вели авантуристот, според кој веројатно ова е причината за нивното гостопримство и желба да помогнат.

Атлантикот го поминал бесплатно во замена за работа на товарен брод кој пловел од Белгија до Канада. На бродот работел сè: од боење на делови од бродот до промена на масло во моторите. Во Лас Вегас организирал борби со перници за еден долар, а својот грб го нудел како клупа за уморни туристи. Со собраните пари купил карта за Костарика. Од таму со автостоп пристигнал во Панама, каде работел како батлер за германскиот амбасадор.

За да дојде од Аргентина до Атлантикот, работел на луксузен крузер како асистент на предводникот на експедицијата.

Најлошата работа која ја работел била носач на опрема и багаж на туристи на пат до Мачу Пикчу, древниот град на Инките кој се наоѓа на Андите. Другите носачи на опрема биле навикнати на петдневниот марш со 30 килограми опрема на грбот, но Виге немал доволно сили за тоа.

„Ми рекоа дека не е нималку смешно, дека не можам да го работам тоа и дека не сакаат да изгубат муштерии. Јас се извинив за сè. После два дена, мојот багаж го ставија на коњ и ми дозволија да пешачам со туристите“, изјавил тој.

Секој ден водел видео дневник со цел еден ден да направи тв серијал. Во една прилика за малку ќе ги изгубел сите снимки кога за време на престојот во Перу во куќата во која спиел избил пожар, но за среќа (на снимките, не на куќата) успеал на време да го земе ранецот во кој се наоѓал видео материјалот.

„Сакам да ги мотивирам луѓето, да ги инспирирам. Ако не ви пречи да бидете клупа за други луѓе, можете да си го платите патот до било кое место во светот. Па, зошто не би патувале малку?“, прашува авторот на оваа авантура.

виа Кајгана

Секоја чест за храбриот авантуристички потег на Михаел. Се надевам дека наскоро ќе излезе и целиот документарец од ова интересно патување околу светот.
Дали би имале храброст да го сторите истото?
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Секоја чест :) Доста снаодлив
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
"Дали би имале храброст да го сторите истото"

Кратко и јасно, не.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
интересно, нешто слично со ова.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Дајте го документарецот :coffee:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.681
Поени од реакции
11.054
Браво, ценам вакви луѓе, нема пичкаросување и лигавење, едноставно живеј го моментот ко прав муж! Респект.
Македонецот и така нема пари,незнам зашто не шета? :D
Ајде со мене летово од украина на север па се до турска на југ. Ху нидс мани, вен ви хев фридом?! :)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Секоја чест за човекот(y)

"Дали би имале храброст да го сторите истото"

Кратко и јасно, не.
Во секој од нас се крие авантурист, само стравот е пречката да се превземе ваков чекор:)
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.388
Поени од реакции
6.470
ќе го ебаам, ќе се акам низ светот, да ме фанат белорусија, белоробје да ме продаат или некој бубрег да донирам..
 
В

влијателен

Гостин
Е како без пари? Работел. Што мисли, другите кои патуваат како ги заработиле парите?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Му се посреќило.На вакво патување најверојатно ќе завршиш по делови и ќе бидеш на повеќе локации во исто време.Пример бубрег во САД,бел дроб до Русија,око во Кина,црн дроб во ОАЕ и слично.
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Баш мислев да отварам тема за истото, ама си реков Acid е по овие работи :D .

Инаку, едно големо Да !
Авантурист сум во душата и би сакал да видам, истражам што повеќе и повеќе .
Можеби е малце ризично, се може да се случи додека патувате но сепак би го направил ова !

(y)
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.333
Поени од реакции
29.468
И јас би шетал не е проблем, али ако не на првата на втората граница сигурно ќе ми кажат дечко немаш виза. Ова е уште еден доказ за резерватот во кој живееме каде основните човекови права за патување во светот ни се скратени.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Замислете во некој заборавен дел (пеколот :icon_lol:) од некоја државичка, Ве фаќа некое племе и те пече на ражнич....
:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom