Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
sugar daddy е терминот.

Ај уше нешто ми текна.
Прочитав дека провинцијалките биле поснаодливи, живееле без родители и сами си готвеле и бришеле прашина. Што има тешко у тоа?
Скопјанката е таа што може да живее сама, тоа не значи далеку од дома и од родителите и пријателите, туку да биде независна, да донесува одлуки, да нема дечко ако не и треба во моментот, да биде силна. Генерализирам пак и фактите се на моја страна.
Mа клучниот момент е ,,знам да си зготвам,, (ако не ги рачунаме ајварите и туршиите експресно пратени, нели). Под готвење се подразбира одмрзнување на замрзнат грашак, боранија, или едино печење компири. Предјадење супа од петел на Подравка.
Yeah, и јас знам така бе :)
Уствари не, они секој ден прават селско месо, чкембе чорба.....
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Владееме. Најубави сме. Најпаметни сме.
Сон ви е да доете во Скопје и за прв пат во својот живот да видите домофон. Да видите трговски центар. Се подмочуете у гаќи коа јадете у McDonalds. Женките голтаа сперма за да се испоштуваат барем еден викенд во Скопје, да бидат видени во B2 на Жаре Бербер. Да се трескаат од земја на Браво Бенд. Скопје е поим, вие сте доле во кал до колена.

Изнесов факти, не пробувај да ме цитираш пошто ќе бидеш изигнориран. И не ти се заблагодарувам на разбирањето. Јасно ми е, тешко ќе ме разбереш.
Упс, сега го гледам мислењево:icon_lol:.
Игнорирај ме, нема проблем, но навистина е сељачки да мислиш дека само во Скопје има домофони (како којзнае што е тоа!), трговски центри, McDonalds или простотии како Жаре берберот. Ама навистина е сељачки и помалку глупаво. Извини, а?:pos:
п.с. Сега гледам па и дека немам кал ни на штиклата од чизмичкиве, а не па до колена:cool:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ние Велешани зборуваме нај литературно :cool:
Да бе! Ние Стружани по мајка да не сме дојдени?:icon_lol: Ах не можам да се сетам на неколку зборчиња што ме смееле... ај ако ми текне ќе ти пишам:icon_lol:
А и со таа самосталноста, без цитати да прашам. Јас живеам сама со години, дечко немам, газдарица сум и сама си плаќам се`, а и плаќам други луѓе да работаат за мене. Скопјанка ли сум?:vozbud:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Па старците што беа тепани, девојките пред училишта и факултети шти беа фаќани на гради, децата по автобуси што беа претепувани не мислат како тебе...Сум бил Скопје бе брат често и одам натаму кога имам работа но никогаш не би останал, после тоа што го гледам таму...не сум фасциниран ич од градот ама ич, нема нешто што би ми оставило впечаток, А тој горд Битолчанец е таму оти овде не му е овозможено тоа, да му биде сигурно не би одел таму јас ти го гарантирам тоа....за тоа дека никој не те чепнал нормално ако си седел скриен дома да, сигурно за време на тепачките кога сите Македонци се плашеа да излезат до продавница ти не си шетал туку си гледал вести со надеж што побрзо да престане ова за да подизлезеш малце на воздух, не се прави Супермен оти знам дека во Скопје пред еден месец човек сам или двајца не шетаа ни 2 метри, за да прошетаат некаде децата се береа во групи и да прошетаат од страв да не налетаа некој од браќата и да ги тепа....а сами таму не можете да се пазете не ми вели така-лажеш, после сите настани ова ти паѓа во вода, да ми го кажеше пред тоа ќе те верував ама сега немој - лажеш ако мислиш вака....
Многу ми е драго што Скопје не ти се свига и не планираш да живееш тука без зафркација го поздравувам тој потег(y) Инаку цело време си шетам и слично не се плашам од глупости инаку имаш поголема веројатаност 7 мица на лото да добиеш отколку да си бил еден од тие што биле тепани, а тие што биле тепани во најголемоот број од случаевите биле до 20 години колку ти што имаш години :D и тие што тогаш тепаа сега се на суд(а претпоставувам после и во затвор),втор пат нема да им текне да се прават фрери. А да те потсетам Парис пред некоја година гореше имаше коли потпалено ограбени и потпалени продавници и сл. Нормално е во голем град понекогаш да се случуваат глупости.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Твоите сигурно дошле од провнција па ваквите како тебе доселените највеке лаат.
А во Ѓорче бре кокошки има по дворови. Не дека сакам да навредам некој скопјанец ама тоа е реалност кој има кеш живее царски било каде, тој што нема кокошки ке чува. Мене тоа ми е разбирливо ама очигледно некои се во филм што мислат дека провинцијалците живеат како во Африка а скопјаните како во Лондон
Во Ѓорче живее пола Тетово. Поверојатно е дека ќе слушнеш тетовски, отколку скопски дијалект.
Инаку, не можеш да ме навредиш (како Скопјанка, нели). Ама да не се лажеме, Скопје е најдобро место за живеење во Македонија. На кого му одговара вака, нека дојде, добредојден е.
На кој не му одговара, нека чува ноеви (не кокошки) таму каде што живее.
--- надополнето: 16 мај 2012 во 03:01 ---
Заради таквите како тебе и се раѓаат конфликтите и нетрпението меѓу СКОПЈАНИТЕ (со големи букви, нормално, зашто нели, вие сте тие што владеат..) и „провинцијалците“. Како прво, од тоа што ти си дошол у контакт со една или две особи такви како што ги опишуваш не значи дека можеш сите што се родиле надвор од Скопје да ги окарактеризираш како такви, исто како што и јас не можам, водејќи се по твојот и сличните постови, да ги окарактеризирам сите Скопјани како невоспитани, примитивни, разгалени дечишта. Јас на пример, луѓето не ги делам според тоа кај се родени и живеат, туку на луѓе што ми се допаѓаат и на луѓе како што си ти. Поздрав. Продолжи да владееш.
П.С: Ова мислење се базира само на постот кој го цитирав, Од следниот твој пост малку ги сменив размислувањата, ама и онака ќе бидам изигнорирана, па нема зошто да се замарам со тоа. И да, јас тебе ти се заблагодарувам за разбирањето. Иако не верувам дека си способен да ме разбереш.
П.П.С: Пробај да имаш малку разбирање за нас, обичните смртници кои сме во кал до колена, бидејќи ние не сме ја имале среќата да бидеме најубави, најпаметни, и се друго нај, како што си ти. А покрај тоа и провинцијалци сме :( Уфффф, животот стварно не е фер!
Но мораме да се сложиме во едно - различни сфаќања.
Ова го имам заклучено врз база на сопствено искуство. Луѓето од внатрешноста (и оние ,,доселените,, понови генерации во Скопје тука спаѓаат) имаат многу по ,,сељачки,, манири.
Ако видиш некоја девојка која лични бугарска или српска певаљка, знаеш дека најверојатно не е Скопјанка. И најчесто си во право.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Да бе! Ние Стружани по мајка да не сме дојдени?:icon_lol: Ах не можам да се сетам на неколку зборчиња што ме смееле... ај ако ми текне ќе ти пишам:icon_lol:
А и со таа самосталноста, без цитати да прашам. Јас живеам сама со години, дечко немам, газдарица сум и сама си плаќам се`, а и плаќам други луѓе да работаат за мене. Скопјанка ли сум?:vozbud:
Скопјанка си, ама уште не си свесна ::pos:
А процедурално те цитирам ради црно-белиот потпис десно :cuc:
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
За мене провинција е карактерна особина а не географски одредиште.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ако видиш некоја девојка која лични бугарска или српска певаљка, знаеш дека најверојатно не е Скопјанка. И најчесто си во право.
Јас во ниту еден момент не реков дека не постојат и такви. За жал, ги има, и тоа страшно ме иритира и мене како провинцијалка. Ама, сепак, си стојам на тврдењето дека поради одредена група на такви луѓе не можеш сите што се родени надвор од Скопје да ги етикетираш како такви. Од друга страна, значењето на терминот „сељачки манири“ е дискутабилен. И мене многу работи што ги прават одредени Скопјан(к)и ми се „сељачки“, па сепак не можам да речам дека Скопјаните се сељаци... сето тоа е прашање на карактер и домашно воспитување, а не на географското потекло.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Скопјанка си, ама уште не си свесна ::pos:
А процедурално те цитирам ради црно-белиот потпис десно :cuc:
Абе јас сум Скопјанка на папир, само ете бидејќи подзаборавам на тоа, реков да прашам дали сум уште и според начинот на кој живеам и тоа што сум.:icon_lol:
А процедурално, црно-белите многу радости и солзи ни створија месецов. Поради солзите... кај ме потсети упм:icon_lol:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Mа клучниот момент е ,,знам да си зготвам,, (ако не ги рачунаме ајварите и туршиите експресно пратени, нели). Под готвење се подразбира одмрзнување на замрзнат грашак, боранија, или едино печење компири. Предјадење супа од петел на Подравка.
Yeah, и јас знам така бе :)
Уствари не, они секој ден прават селско месо, чкембе чорба.....
Гордон бле со калифорниски ризлинг барик, тирамису за десерт им е више увежбана рутина. Свеж лосос на пареа на менито им е доста често...Ширдан, да не праиме муабет, стануе сабајле и го спрема за вечера готов да биде. Сум чул најубава мусака праеле...дроб сарма...прсти да излижеш, тестенини м м м ....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас во ниту еден момент не реков дека не постојат и такви. За жал, ги има, и тоа страшно ме иритира и мене како провинцијалка. Ама, сепак, си стојам на тврдењето дека поради одредена група на такви луѓе можеш сите што се родени надвор од Скопје да ги етикетираш како такви. Од друга страна, значењето на терминот „сељачки манири“ е дискутабилен. И мене многу работи што ги прават одредени Скопјан(к)и ми се „сељачки“, па сепак не можам да речам дека Скопјаните се сељаци... сето тоа е прашање на карактер и домашно воспитување, а не на географското потекло.
Клучниот момент е ,,домашно воспитување,,. Домашното воспитување се разликува во поголемите и помалите средини. Помалите средини си влечат потрадиционално воспитување, додека поголемите креираат нови начини.
,,Провинцијалките,, кои вредат (односно не се дојдени на скопска ебанка и мажачка) не ги гледам голопичести пред дискотека. И не ги ни ставам во оваа категорија.
Но голопичестите речиси по дифолт се провинцијалки - никаде не реков дека сите се такви.

И пак ќе кажам - оној што е ,,тазе,, Скопјанец (татко му дошол, де), е тој што чува кокошки во Ѓорче, гулаби во Центар..... навики се во прашање ;)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Клучниот момент е ,,домашно воспитување,,. Домашното воспитување се разликува во поголемите и помалите средини. Помалите средини си влечат потрадиционално воспитување, додека поголемите креираат нови начини.
,,Провинцијалките,, кои вредат (односно не се дојдени на скопска ебанка и мажачка) не ги гледам голопичести пред дискотека. И не ги ни ставам во оваа категорија.
Но голопичестите речиси по дифолт се провинцијалки - никаде не реков дека сите се такви.

И пак ќе кажам - оној што е ,,тазе,, Скопјанец (татко му дошол, де), е тој што чува кокошки во Ѓорче, гулаби во Центар..... навики се во прашање ;)
Не знам што да кажам. Шеста година сум во Скопје, се дружам и со Скопјани и со провинцијалци, со секакви луѓе во контакт сум била и знам дека многу многу не не' сакаат Скопјаниве, ама мислењата во темава навистина ме замислија. Кога ќе размислам, може стварно беше подобро да си останев (цитирам) „во кал до колена“ отколку тука некој да ме гледа како не дај боже лебот од уста да му го вадам. Во калта барем знаев дека луѓето ме ценат поради она што сум, а не поради тоа од кај сум. Како и да е, секој си има право на свое мислење, тука не можам ништо да направам. Јас најдобро си знам дали во Скопје сум дојдена за ебанка, за мажачка, за да шетам голопичеста,за да видам домофон, за да јадам во Мекдоналдс или пак некоја сосема стота причина. А против стереотипите човек не може лесно да се избори, таква ни е државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom