Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Провинцијалче, ај среди се, или модератор нека ви ги среди идиотизмите. Исфрустрирани.
Скопјанишче од постовите на темата се гледа кој е исфрустриран (you) . :rolleyes:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Ако слушни да збори некој албански нормално му е на сите. Се слушни некој со дијалект одма се вртат кршат вратови погледи одма ... жално .
Не толерирам дијалекти, освен во пријателски (неофицијален) муабет.
Кога ќе ми зборат на дијалект, на шалтер, по 10 пати прашувам ШТО?
За да сфати дека постои литературен јазик (не скопски) кој мора да го применува.
Дијалект надвор од работа, на кафе, по дома....
 
М

Мaријa

Гостин
Скопјанишче од постовите на темата се гледа кој е исфрустриран (you) . :rolleyes:
Јас не сум таа што генерализира, само затоа што не сум успеала да си ги продадам двете ниви и да купам стан во Скопје, кое патем за вас е поим, затоа што вашите видици се ограничени. Која инфериорност ја имате до степен подробно да објаснувате колку скопјанките биле гнасни. Селски муабети. Ако имаш да кажеш нешто конструктивно, повели реплицирај ми, иако после постот на Сусаро мислам дека немаш простор за никаква дискусија. Се' е објаснето.

Ти се пронајде во парталките?
Не, само после твоите постови и твојот "аутфит" на форумот фемина ми беше смешно ти да дискутираш за поимот мода и парталки. Маската задржи ја на форумов, надвор од него се сомневам дека ќе ја задржиш сликата на модно гуру.
 
M

Moon Child

Гостин
Јас не сум таа што генерализира, само затоа што не сум успеала да си ги продадам двете ниви и да купам стан во Скопје, кое патем за вас е поим, затоа што вашите видици се ограничени. Која инфериорност ја имате до степен подробно да објаснувате колку скопјанките биле гнасни. Селски муабети. Ако имаш да кажеш нешто конструктивно, повели реплицирај ми, иако после постот на Сусаро мислам дека немаш простор за никаква дискусија. Се' е објаснето.
Сигурна си дека не генерализираш? Ај препрочитај се.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.899
Поени од реакции
23.843
Незнам од каде го имаш набиено комплексот провинцијалка скопјанка, али сигурно ти е добиен од неколкуте “провинцијалски“ корпи што си ги добил по студентски домови:)
Да бидам искрен, тоа со ноктите делот и фаќање пегла ме насмеа, али не важи за скопјанки.Гледај објективно, мислиш во битолата, мислиш прилеп, пехчево,берово кавадарци не се наоѓаат такви дефективни “госпожи“ што не им е во приоритет да фатат пегла, тавче да зготват јадење, и да вршат други куќни работи? Правилото важи секаде, ако не ја завршиш ти, друг ќе ти ја заврши строго за пари. Е сеа тука иди делот кога некој ужива во наследство создадено од дедо прадедо, па викнал/а куќна помошница да му готви пере чисти, али колку се такви???
Сигурно не повеќе од бројот на цицки што моментално престојуваат на триумфалната порта во скопје.И не ги генеразлизирај работите како “Затуцаново“ и други села, кривицата е самиот треба да знаеш во државата што централизира се во СКОПЈЕ. Скопје, би бил преубав град доколку не би бил натрупан толку. Има природа има клима, ама сето тоа паѓа во вода кога е една голема бетонска џунгла последниве 10 години.Кога ти си слушнал во (рандом македонски град) за некоја позната дискотека? Валјда, ретко или скоро никогаш а и да си слушнал истото би рекол дека ќе го најдеш во скопје. Валјда сега успеваш да разбериш што е проблемот, што останатиот дел е крајно запоставен. Нешто во стилот, да го дотеруваш лицето,шминкаш, правиш фризура, додека останатиот дел од телото да не го ни доприш. Тогаш џабе ти е само главата кога нозете не си ни ги измил. Да би биле поразвиени (ЕКОНОМСКИ) останатите делови од македонија сигурно би функционирале, баш како што треба. И тогаш провинција не би била поим за навреда кон заостанати луѓе туку поим за малце подруг акцент и начин на живот. Колку туризмот е развиен настрана од македонија? ИЧ, а колку само има и потенцијал за истото. Со самото тоа, нечепкање по останатите делови на македонија и луѓето што живеат таму се осакатени, па не мора да се чуди човек зошто делувале поинаку.Мал град, ништо ново, ништо интересно, ништо посебно си го прави своето да изгледа ситуацијата онака, како што е.
Скопје нема постари скопјани од 3-то колено. 90 % се доселени од некаде,али глумењето плава крв заради географското подрачје во кое се родил/а одредена личност е пример за идиотизам,дебилизам и неартикулисано човечко суштество кое вегетира во државата.
Расположен сум за цртање. Прво тврдиш со сигурност нели дека имам набиено комплекс од некоја провинцијалка. Малку подолу викаш да не генерализирам. Значи прво ти не само што генерализираш туку си и лицмер. Ме потсеќаш на еден друг член на форумов тука. И он како тебе во зависност каква е ситуацијата еднаш вика едно во истиот тек подолу друго. Второ не сум запознаен со другите градови во Македонија. Она што сепак малку од малку го знам, е дека рагаленоста на скопјанки по глава на жител е далеку над она на над другите градови. Претпоставувам од колку што знам дека и Битола е тука негде ама не можам да кажам со сигурност. За да не ме сфатиш погрешно да ти објаснам што значи терминот по глава на жител. Значи ако од 100 Скопјанки 50 се разгалени тоа е далеку полоша (или од перспектива на Пума подобра) ситуација споредено во било кој град каде што стапките обично не се над 20 од 100. Цифрите ги земав провизорно како за пример. Провизорно значи дека треба да се земат грубо. Трета работа ако сакаш да пробаш да ми го дискредитираш мислењето тогаш мора да имаш барем приближно колку моите знаења за социјалните збиднувања за Скопје од периодот 95-та до денес. По болдираните зборови ќе исгенерализирам дека ја немаш таа компетенција. Затоа постот после тоа ти продолжува општо. Сега да ти набројам неколку познати дискотеки и кафани во Македонија кај што сум бил. Баба Цана, Кобра, Корнер-Куманово, Визијана-Кривопаланечко, Свети Никола, Пливалиште, Синема, Туламур, Адмирал-Струга, Скрим, Ајзберг, Корнер, Сквер, Џет, Грофо, Нецко, Ајриш Паб-Штип, Селект, Дукат, Гламур, Нафката-Струмица како и култното кабаре Шабан-С. Дабиле, Охрид скоро секаде, Битола скоро во сите кафиќи на Широк Сокак, Прилеп од АЛексндрија, Пајтон, Вирус ВИП на времето пред да го фати пожар, Кумата и уште на 2-3 места што не им знам име цел оној ред кафичи во Велес плус Снупи, Пармакот бродот на Младост и Романтик кога уште не беше пумпан толку со цени, па во Фук Так и сите плажни кафичи во Дојран која секоја година имаат различни имиња па до Фламингоа, Принцези, Аполонии во Гевгелија секако да не ги заборавам тука и Сељакот, Бакарди, Блек енд Вајт, Авата, Вишна, Јавор во Мрзенци каде што јагнешкото те јаде тебе, оној клубот во Валандово со базенот како ли се викаше? Доволно за сега? Иначе јас барем твоево успевам да го разберим ама мислам дека ти не успеваш да разбериш? Зошто ме цитираше? Не се согласуваш дека провинцијалките настапуваат како што ги опишав, или не се слагаш дека просечниот провинциалец функционира според текстот. Пази ако се дрзнеш да ме цитираш и да одгвориш на тие прашања како што ти пишав погоре, ќе треба да ми покажеш дека го знаеш Скопје барем приближно колку мене, а тоа (да самобендисано од моја страна) ќе ти биде тешка работа. Што не ти чини во текстот друже биди конкретен, не верглај. Или се е во ред и онака ти се закача малце?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Needles to say, матично е неизбежно а госпоѓицата, станува госпожа, нормално тука прифаќајки го безусловно твоето презиме без некои додавања моминкси, пумински и останати претставки поради која нејзиното претставување ќе звучи како од шпанските серии.
Аман бе!!! :pos:

Добро текстче, само си ги промашил способните ,,провинцијалки,, (а познавам такви, далеку поспособни од многу ,,домородни,, скопјанки) и способните скопјанки, кои врска немаат со описов.
Али во секој случај, cool story bro ;)
--- надополнето: 15 мај 2012 во 19:49 ---
Во глобала се согласувам со мислењето, само не се овој дел.
Напротив, јас имам мислење за Скопјанките дека се облекуваат како парталки. Без некој да се најде навреден, од тоа што сум идела во Скопје имам забележано дека барем 70% се во некој филм, со некои долги маици широки што можат да послужат за прашина бришење по дома, со некои плетени ташни што им висат до колена, марами Јасер Арафат уз цел тој аутфит, обетки поголеми од главата, несредена бушава коса во некоја бош пунџа со испуштени прамени како од спиење да станале и.т.н.
Не алудирам на никој особено нити сакам некој да се најде навреден. Во Скопје идам по потреба, значи ептен ретко и тоа го имам забележано. Можеби се лажам, можеби не, чисто моја забелешка. Додека на пример овде во Велес некоја да се облече така, прво и основно, сите ќе и се смеат, затоа што е грдо. Колку сака нека е стил и изразување свое јас, издвојување од толпата блаблабла, девојче треба да е стокмено примерно, а не како парталка да се шета. Е сега примерно е релативна работа. Кој каков критериум има, си е негово.
И еднаш одамна еден член на форумов ми има речено, "Алал да ви е на вас Велешанки, 90% се згодни, кај нас Скопјанкиве сите се 70 кг и нагоре, пошто гнетат во Мекдоналдс редовно и ретко пеш одат некаде" :)
Везилке, зависи каде се движиш :) Гореспоменативе ти се изгледа од ,,влијателниве,, а тие се се, освен репер за тоа како треба човек да изгледа, без оглед од каде е ;)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Јас не сум таа што генерализира, само затоа што не сум успеала да си ги продадам двете ниви и да купам стан во Скопје, кое патем за вас е поим, затоа што вашите видици се ограничени. Која инфериорност ја имате до степен подробно да објаснувате колку скопјанките биле гнасни. Селски муабети. Ако имаш да кажеш нешто конструктивно, повели реплицирај ми, иако после постот на Сусаро мислам дека немаш простор за никаква дискусија. Се' е објаснето.
Ах бе , кој пиша дека скопјанките биле гнасни ? Најди ми еден мој пост каде го пишува тоа, зборуваш дека не генерализраш а постот ти стартува со генерализирање. Мојот видик бил ограничен, Скопје било поим па ти немаш две чисти и логични работи напишано, ама добро, тоа е нешто што си прочитал(а) низ претходните постови па напиша нешто измешано. Али со оглед на тоа што максимум имаш 16-17 години има напредок, а инфериорност кон Скопјани нема, зашто да имам кога ги имам и јас истите права како и нив. На факултет не не прашуваат дали си скопјанец, тетовчанец, беровчанец,некојрандомград ги имаме истите привилегии, во продавница кога одам не ми наплаќаат поскапо зашто сум од провицнија, постот на Сусаро е поинтересен за читање, не се согласувам дека е целосно точен, ама ти не сфати дека Сусаро ги направи и провинцијалките и скопјанките курви што и не му требаше тоа зашто тоа е само мал број во сите случаи. Само скопјанките ги направи скапи курви кој најчесто завршуваат без муштерија , додека провинцијалките ги направи поснаодливи,попаметни и не толку скапи курви како скопјанките. И ако мислиш со тоа што ми пиша "провинцијалец" ми прави некоја разлика или пак се чуствувам навреден од некој во пубертет да ти спомнам дека мојот претходен ник беше 'Провинцијалец' .
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Со daddy, мислев на мажите кои сакаат така да се однесуваат кон својата девојка, заштитнички и татковски, место да имаат самостојна и силна жена на која не и треба финансисер и рамо за плачење на секој дожд.
Ако животот ги научил провинцијалките да бидат самостојни, значи добро да заработуваат, да бидат домаќнки во кујна, и притоа да не бидат преправени на улица туку уредни и дотерани, од каде сета таа постреба да им се наметнуваат ниски вредности? Оти повеќе вредат?

А ако се сменат улогите, и скопјанките ке научат да бидат самостојни, ама тогаш па за некој друг ке бидат провинцијалки :) И нема да им чинат, од истите причини што провинцијалките сега не ви чинат вам.
Јас сум Скопјанка, па не се наоѓам во ниту еден опис овде. Генерализациите ви се страшни.
 
М

Мaријa

Гостин
Сигурна си дека не генерализираш? Ај препрочитај се.
Мојот став ќе го прочиташ неколку страни наназад, а да не постираше таква малоумност, немаше ни да дојде до вакво ниво на дискусија. И пробај да дискутираш аргументирано, а не на трикот понижување со една реченица, затоа што се потценувам себеси реплицирајќи на вакви небулози. Парталка.

Ах бе , кој пиша дека скопјанките биле гнасни ? Најди ми еден мој пост каде го пишува тоа, зборуваш дека не генерализраш а постот ти стартува со генерализирање. Мојот видик бил ограничен, Скопје било поим па ти немаш две чисти и логични работи напишано, ама добро, тоа е нешто што си прочитал(а) низ претходните постови па напиша нешто измешано. Али со оглед на тоа што максимум имаш 16-17 години има напредок, а инфериорност кон Скопјани нема, зашто да имам кога ги имам и јас истите права како и нив. На факултет не не прашуваат дали си скопјанец, тетовчанец, беровчанец,некојрандомград ги имаме истите привилегии, во продавница кога одам не ми наплаќаат поскапо зашто сум од провицнија, постот на Сусаро е поинтересен за читање, не се согласувам дека е целосно точен, ама ти не сфати дека Сусаро ги направи и провинцијалките и скопјанките курви што и не му требаше тоа зашто тоа е само мал број во сите случаи. Само скопјанките ги направи скапи курви кој најчесто завршуваат без муштерија , додека провинцијалките ги направи поснаодливи,попаметни и не толку скапи курви како скопјанките. И ако мислиш со тоа што ми пиша "провинцијалец" ми прави некоја разлика или пак се чуствувам навреден од некој во пубертет да ти спомнам дека мојот претходен ник беше 'Провинцијалец' .
Па не беше ти оној што го поддржа постот на Везилка и ги стави мнозина од скопјанките во иста клапа? И јас па најдов да дискутирам со тринаесетгодишник. :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Сигурна сум.
Реков не сите, туку некои 70% се такви. Парталки.
Не се, Везилке, не се :)
--- надополнето: 15 мај 2012 во 19:54 ---
а зошто ја да носам титула провинцијалец затоа што не сум од Скопје,туку сум од Велес?Па ја ќе речам дека Скопјани се провинцијалци затоа што не се од Велес,Битола,Охрид итн итн....страшно
Па Охрид дефинитивно не е провинција на Скопје, провинција е Драчево, провинција е Илинден, Петровец... погрешно се користи зборот.
,,Луѓе од внатрешноста,, е подобар :)
 
M

Moon Child

Гостин
Не се, Везилке, не се :)
--- надополнето: 15 мај 2012 во 19:54 ---
Јас тоа го имам видено, реков таков впечаток ми оставиле повеќето. Чист пример кога дојдов за Скрим Фестивалот, чекав едно девојче пред Веро и секакви партали се изнагледав. Не реков деека ти си парталка, нити генерализирав, реков некои добри 70% се такви, во некој филм дека се издвојуваат од толпата, дека се поразлични итн. Тоа го имам видено и тоа го напишав, да не сум видела, немаше да напишам. Секое мое доаѓање во Скопје тоа го гледам.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Визијана-Кривопаланечко
Првпат слушам. Освен ако не е некоја од пред 10 години, а и повеќето кафани ги знаеме по име на газда или некое сосема трето име а не тоа што испешано на некое место кое никој не го гледа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Јас тоа го имам видено, реков таков впечаток ми оставиле повеќето. Чист пример кога дојдов за Скрим Фестивалот, чекав едно девојче пред Веро и секакви партали се изнагледав. Не реков деека ти си парталка, нити генерализирав, реков некои добри 70% се такви, во некој филм дека се издвојуваат од толпата, дека се поразлични итн. Тоа го имам видено и тоа го напишав, да не сум видела, немаше да напишам. Секое мое доаѓање во Скопје тоа го гледам.
Никаде не реков дека мене си ми рекла, но грешиш дека се 70 проценти.
Еве, отворено те поканувам кај мене (кога ќе си дојдам) и ќе излеземе, и ќе видиш дека не се 70. Можеби се 30, али тоа ти се оние ,,несфатените,, , кои нема да ги видиш во дискотека или клуб, туку седнати по треви во парк ;)
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Најубаво би било за сите што си се родени во скопје да си седат во скопје тие што си се од провинција да си живеат таму. Тоа е единствено решение кое делува рационално пошо вака не е на арно ем градот ни е пренаселен ем нема кој земјоделие да работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom