Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Све е сомнително. Сомнителен е и протестот утредента или 2 дена после убиството (не се сеќавам точно) против убиствата на кој се случи тоа што се случи (напоменав погоре). Зошто некој би протестирал против убиства? Тој протест беше поддржан и од многу форумџии (барем декларативно). Значи влезени сме во еден магичен круг и сега не барај повеќе логика. Нема логика 1-2 ден/а откако некој ќе биде убиен, друг да излезе и да протестира против тоа убиство, и притоа да крши, скандира, и тепа.
Ако си прочитал некое мое мислење од предходно ќе ти бидат јасни моите ставови.

Не ја префрлај топката на македонскиот протест. Тоа беше протест од тинејџери, не беше поддржан од мнозиството. Албанскиот беше посериозен, поддржан од мнозиството албанци.
Одговори прво како ќе спречиш монтирање случаи со тоа што мене ќе мо го наметнеш исламот? Како тоа на албанскиот електорат му е побитно да не се апсат криминалци од подобрување на социјалниот стандард?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Помагате? Не, помагаме. Сите, заедно. Некој со поддршка према осомничените, некој со спам на твитер, некој со коментари на темава. Сите заедно, им помагаме (најпосле најдовме нешто заедничко :) ). Е сега, зошто го правиме тоа... појма немам, си се запрашал ти?
Мене јасен ми е револтот кај народот. Ама ова беше за прв пат организирано од политичка структура (да не се правиме глупи). Сите досегашни реакции беа бенигни. Оваа не е баш таква.
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Ако немавме протестирано 2-3 дена по убиството , сеа принцов ќе се вадеше дека тие протестираат оти во прилеп на утакмица пееле бла бла
 
P

Princ

Гостин
Ако имаше отепано 5 ваши , дали ќе чекавте да кажи судот или ќе превземевте во свои раце ?
Отепаа двајца наши во Гостивар, протестиравме малку, и оставивме судот да пресуди, иако министерката избрза да го одбрани сторителот демек самоодбрана, иако тоа судот треба да го утврди. Пази, иако имало случаеви кога Албанците ја превзеле правдата во свои раце, има и такви кога не го направиле тоа (случај пред она средното од пред 1 година, случај Гостивар пред некој месец). Има и такви кога Македонци превзеле правда во свои раце (случај оној со калашњиков во Аеродром што влезе во ресторан и уби тројца). Не сме сите исти од двете страни, и едно правило не е правило ако има барем еден исклучок.
--- надополнето: 5 мај 2012 во 03:31 ---
Незнам за што беше, не ни присуствував на истиот.
Зошто тогаш ми ја разводнуваш дискусијата и не земеш да прочиташ за тоа што не го знаеш?
Пример јас така правам. А не знам нешто (не знам многу работи) отварам гугл и барам, читам, истражувам http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=08B0E586A62DCF469B4BC68CDF74B120
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Отепаа двајца наши во Гостивар, протестиравме малку, и оставивме судот да пресуди, иако министерката избрза да го одбрани сторителот демек самоодбрана, иако тоа судот треба да го утврди. Пази, иако имало случаеви кога Албанците ја превзеле правдата во свои раце, има и такви кога не го направиле тоа (случај пред она средното од пред 1 година, случај Гостивар пред некој месец). Има и такви кога Македонци превзеле правда во свои раце (случај оној со калашњиков во Аеродром што влезе во ресторан и уби тројца). Не сме сите исти од двете страни, и едно правило не е правило ако има барем еден исклучок.
читај убаво сеа
кога ги отепаа во гостивар вашите тоа немаше никаква допирна точка со оваа кај езерово.
тие двајцата вашите и наши да беа ќе го кркаа . Значи не ги отепа цајканов оти се Албанци туку оти му правеле проблеми.Разбираш така ? Вие поради овие убиства искршивте се во Гостивар.А сеа се убиваат 5 наши пред велигден,чиста провокација и убиства без врска и ти ми кажуваш зошто сме протестирале ? направи споредба ајде вие кршевте за глупости а не го оправдуваш протестот наш
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Отепаа двајца наши во Гостивар, протестиравме малку, и оставивме судот да пресуди, иако министерката избрза да го одбрани сторителот демек самоодбрана, иако тоа судот треба да го утврди. Пази, иако имало случаеви кога Албанците ја превзеле правдата во свои раце, има и такви кога не го направиле тоа (случај пред она средното од пред 1 година, случај Гостивар пред некој месец). Има и такви кога Македонци превзеле правда во свои раце (случај оној со калашњиков во Аеродром што влезе во ресторан и уби тројца). Не сме сите исти од двете страни, и едно правило не е правило ако има барем еден исклучок.
Во сите тие случаи што ги наброја се знаеше кој е кривецот и зошто.
Во овој случај ниту се знаеше кој е кривецот, ниту зошто. Откако почнаа да се расчистуваат некои работи одма се дигнавте на протест затоа што тоа не ви одговара. Ќе сте го палеле Скопје....
 
P

Princ

Гостин
читај убаво сеа
кога ги отепаа во гостивар вашите тоа немаше никаква допирна точка со оваа кај езерово.
тие двајцата вашите и наши да беа ќе го кркаа . Значи не ги отепа цајканов оти се Албанци туку оти му правеле проблеми.Разбираш така ? Вие поради овие убиства искршивте се во Гостивар.А сеа се убиваат 5 наши пред велигден,чиста провокација и убиства без врска и ти ми кажуваш зошто сме протестирале ? направи споредба ајде вие кршевте за глупости а не го оправдуваш протестот наш
Се додека "твоите" те болат повеќе од "моите", не гледам како можеме да дискутираме. Стварно, јас не можам да ти одговорам ако мислиш дека ништо не е што убиле двајца наши. Извини.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Kade se "tepanite" zeni , niedna ne vidovme???

Несмеат они со толку мужи у толпа да бидат шо ако некој у гурањето си го очеша стојко од газо на некоја госпожа или ја чукне со рука по гз?!:pos: Има да ја напрае хавуз после дома 100 стапа и 100 завратници!:pos: То ти е радикален ислам! Само во земји како Турција можеш да видеш нешто полиберално и нормално.
 
P

Princ

Гостин
Мене јасен ми е револтот кај народот. Ама ова беше за прв пат организирано од политичка структура (да не се правиме глупи). Сите досегашни реакции беа бенигни. Оваа не е баш таква.
Денешниот протест? Не, не беше организиран од политичка структура, никоја. Протестов беше против сите Албански политички партии во земјава.
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Се додека "твоите" те болат повеќе од "моите", не гледам како можеме да дискутираме. Стварно, јас не можам да ти одговорам ако мислиш дека ништо не е што убиле двајца наши. Извини.
Што е вртиш темава сеа? Не реков јас дека моите болат повеќе од твоите.Убиствата на 2ца ваши не се направени заради тоа што се албанци.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
262
Поени од реакции
34
Се додека "твоите" те болат повеќе од "моите", не гледам како можеме да дискутираме. Стварно, јас не можам да ти одговорам ако мислиш дека ништо не е што убиле двајца наши. Извини.
Гледам паметен дечко си ама не си уметник! Џабе правиш спининг на работите и се тргаш од поентата - која е дека вчера на Скопските улици излегоа неколку илјади радикални празноглави Исламисти и правеа неред по улиците. Исто така скандираа против државата, повикуваа на света војна, голема Албанија и анти Македонски скандирања. Доколку ти се согласуваш со овие пиони - можеш слободно целиот интелект да си го пикнеш во анусот и да идеш на џихад у Авганистан !
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Денешниот протест? Не, не беше организиран од политичка структура, никоја. Протестов беше против сите Албански политички партии во земјава.
Не ме заебавај сега. Не е можно да не знаеш. Преочигледен ДПА потпис имаше протестот.
 
T

Tetro

Гостин
А не знам нешто (не знам многу работи) отварам гугл и барам, читам, истражувам http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=08B0E586A62DCF469B4BC68CDF74B120
не ти ги следам сите постови (може дека давиш премногу), ама сигурно повеќе од трипати го сподели овој исти линк. Дали имаш проблеми да го затвориш табот на броузерот кај што е оваа стара вест од пред две недели/
 
P

Princ

Гостин
Не ме заебавај сега. Не е можно да не знаеш. Преочигледен ДПА потпис имаше.
Кога терам сериозен муабет (овој го сметам за сериозен), не би те лажел ниту пак би те тролал пер.
Верувај дека Албанците се лути на сите политички партии од Албанскиот блок бидејќи и двете што се заебаваа со власт, ги изневерија. Не знам зошто имаш впечаток дека протестов бил со ДПА ознака, може ДПА пробала да профитира политички поени (демократско право, СДСМ постојано тоа го прави) но самиот протест ниту бил организиран од ДПА, ниту пак оние што протестирале ја поддржувале ДПА.
Не заебавај на крај краишта, кај има ДПА 10.000 гласачи во Скопје :)))))
 
Член од
9 април 2012
Мислења
17
Поени од реакции
17
Али врвот беше денес зборам со пријател албанец и ми вика "како да не протестираат,еден човек на протестот кажа не биле тие убијците,он видел Јанкуловска ги убила :tapp: IQ-20
 

Kajgana Shop

На врв Bottom