Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Друже, сепак дечкиве се аматери ;)
Не би рекол баш дека се аматери, делувале и преку интернет со својата пропаганда, имале и заеднично интернет кафе.
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
... или некој нас мајмуни не прави, зашто поназад има низа конструктивни мислења каде е посочено како функционираат радикалите. Реков 10 пати, и уште 10 ќе кажам ако треба, сомнителен е податокот кој вели дека лица кои се бореле во Авганистан контра НАТО останале незабележани, пристигнале фино лепо во Македонија и живееле тука без притоа некој да ги забележи.
Искрено, подобро да испадне неточна оваа информација, незнам колку сте свесни всушност ова колкав пропуст би претставувало а анлогно на истово би се поставило и прашањето, колку уште такви лица има во земјава што биле на тие боишта, биле, се и ќе останат труени со радикализмот а уз пут и ќе трујат други луѓе, а ние поим немаме за кого станува збор, односно, дознаваме за нив откако ќе биде нанесена енормна штета.
Прво дали си ти свесен за време на војната во Косово и тука во 2001 колку многу странски државјани се бореа од страната на учкуровите? А под странски се пдоразбира: пакистанци, авганистанци и остали арапи СИТЕ радикални исламисти. Којзнае колку од нив сеуште ги има на косово и колку од нив сеуште си поминуваат граница тука без проблем баш од таа причина, да трујат со радикализам.
Не знам што уште ќе треба да се случи за да ти стане јасно дека имаме огромен проблем и закана од радикален ислам, кој се повеќе и повеќе од албосите тука го прифаќаат, кои од страв, кои од закани, кои од мука, немање пари или просто глуп разум. Алооо им земаа неколку џамии веќе! Зарем мислиш дека тоа така им текнало од чиста мира на албанскиве умерени муслимани тука, а? Се е тоа надворешно влијание. А сеа па со интернетов па немора ни да доаѓаат тука за да проповедаат убивање и колење.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.475
Поени од реакции
42.853
Прво дали си ти свесен за време на војната во Косово и тука во 2001 колку многу странски државјани се бореа од страната на учкуровите? А под странски се пдоразбира: пакистанци, авганистанци и остали арапи СИТЕ радикални исламисти. Којзнае колку од нив сеуште ги има на косово и колку од нив сеуште си поминуваат граница тука без проблем баш од таа причина, да трујат со радикализам.
Не знам што уште ќе треба да се случи за да ти стане јасно дека имаме огромен проблем и закана од радикален ислам, кој се повеќе и повеќе од албосите тука го прифаќаат, кои од страв, кои од закани, кои од мука, немање пари или просто глуп разум. Алооо им земаа неколку џамии веќе! Зарем мислиш дека тоа така им текнало од чиста мира на албанскиве умерени муслимани тука, а? Се е тоа надворешно влијание. А сеа па со интернетов па немора ни да доаѓаат тука за да проповедаат убивање и колење.
Ја не треба да бидам свесен за ова ! Друг треба да е свесен за истото, а станал свесен откако скинаа 4 деца и еден возрасен човек ...
Всушност, вториот дел од реченицава е она главното од целиов муабет, а не дали ја, обичен смртник, сум свесен за овие работи или не, и да сум и да не сум, моето влијание во врска со тој проблем иде у минус.

И ај на цел овој циркуз, не ги додавајте и искривените бугари, баталете ги тотално од темава, небитни се ко гомце у шоља, му пушташ вода и со тек на време смрдеата иде у три лепе.
Им еам бљувотините, гони ги.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Не би рекол баш дека се аматери, делувале и преку интернет со својата пропаганда, имале и заеднично интернет кафе.

Интернет кафе е многу поволна професија за вакви профили на терористи. Од кафето кој знае какви комуникации и со кого одржувале, а притоа имаат и покритие дека можеби и не се тие кои биле поврзувани со разни исламистички организации. Може да е било кој посетител на кафето.....
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.978
Поени од реакции
5.573
Не би рекол баш дека се аматери, делувале и преку интернет со својата пропаганда, имале и заеднично интернет кафе.
Facebook пропаганда?
Што има тешко во тоа да like-уваш и share-уваш линкови... Тоа што имале интернет кафе не значи дека се којзнае какви стручњаци. А и доколку ја прикривале IP адресата можат да им ја најдат точната локација.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Зошто мора аеродром? Зошто мора со Македонски пасош? Може си има и Косовски пасош. И да, според изјавите на домашните, избегал 2 дена по убиството, МВР сеуште не му биле во трага.

ЕДИТ:
Тоа ми е најчудно, викаат избегал 2 дена по убиството во Белгија, кога немало абер да се апси некој, дека му било страв да се уапси!?!?!?! Јас незнам кој дал таква изјава, дајте да видиме кој ја дал таа изјава. Ако е така стварно, тогаш они сами си го местат :) Дајте побарајте некаква изјава...

Треба МВР да го приведе овој што го изјавил ова на распит.:mad:

Косовес нема визна либерализација, би морал да извади виза за овие дестинации....
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Главните осомничени за масакрот кај Смилковци, Африм и Агим Исмаиловиќ, ќе се бранат со тоа што во моментот на ликвидацијата, биле во своето интернет-кафуле во селото, а не на Смилковското Езеро. Ова го тврдат членовите на нивното семејство, кои живеат во скопското село Сингелиќ, за дневниот весник Дневник.
Агим Исмаиловиќ (33), е во притвор, а една година помладиот Африм е во бегство во Косово. Двајцата браќа досега живееле во една куќа со своите семејства и нивната мајка. Постариот Агим, по седум години престој во Хамбург, Германија, пред две години се вратил од таму заедно со својата сопруга, за во Македонија да го регулира државјанството и да извади нов биометриски пасош, објавува весникот.
Другиот осомничен, помладиот брат, Африм Исмаиловиќ, до пред неколку години работел во сендвичарница кај трговскиот центар Чаирчанка, а потоа и двајцата браќа одлучиле во дополнителната просторија до нивната куќа да отворат интернет-клуб со компјутерски игри за деца.
Ах бе Афримммм кај го бегаш нели не си крив море хЕј. Абе да во интернет кафето игравте кантер а стазата ви се викаше Смиљковско езеро.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Facebook пропаганда?
Што има тешко во тоа да like-уваш и share-уваш линкови... Тоа што имале интернет кафе не значи дека се којзнае какви стручњаци. А и доколку ја прикривале IP адресата можат да им ја најдат точната локација.
Види, доколку се открие дека постот е направен од Македонска IP адреса, пак нема да помине на суд од причина што може да се вади дека
1. Му го дал пасвордот на другар.
2. Му го хакнале профилот.
3. Го направил постот преку Remote Desktop.
Човекот и појма да нема за тие работи, тоа пак на суд нема да пројде.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.978
Поени од реакции
5.573
Види, доколку се открие дека постот е направен од Македонска IP адреса, пак нема да помине на суд од причина што може да се вади дека
1. Му го дал пасвордот на другар.
2. Му го хакнале профилот.
3. Го направил постот преку Remote Desktop.
Човекот и појма да нема за тие работи, тоа пак на суд нема да пројде.
Не зборам за суд... зборам да му се најде локацијата на белгиецов...
За суд тие си имаат докази, не ги апсат за лепи очи.
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Мислам дека после се ова, и сите информации што бе приложени од страна на МВР, може да се заокружат 3 сценарија:

1. УЧК се реактивира
2. Радикалниот ислам си најде нов фронт во МК
3. Комбинација од првите две

Според мене мислам дека третото се случува.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Од кај знаеш дека стварно не почнал тој да ги провоцира? Глеј колку гнев се насобра деновиве, само види го форумов... И јас го имам истиот гнев. Поверојатно ми е дека се начукал и отишол да замара Македонци со Албанска националност (ако веќе ми ги едитираш постовите барем едитирај ги како што треба! Албанците се жители на Албанија, овие тука се Македонци со Албанска националност! А не Албанци!), отколку другото. После овие срања и мене ми се праи истото да ти кажам право..

И да провоцира несмеат со палки да удираат! Како не разбирате за физичка пресметка се оди во станица какви сака нека се! И мене ме провоцираат албанчиња да фатам да ги рашутирам и палка да извадам да ги измлатам?Дај не коментирајте вакви работи! Физичко насилство не е дозволено во МАКЕДНСКИОТ ЗАКОН!

Претепаниот треба да поднесе кривична, пошо полицијата очигледно не си ја завршила работата.
 
V

Vollstandig

Гостин
После серија разни вести што излегоа, не може да бидат јасни освен за оној кој не се заинтересирал,следните работи:

-Како полицијата веднаш откри 5 души кои се поврзани директно со убиството?
-Сликите од учк-овци, и други материјали со знамиња веќе беа излитени...
-Како после апсењето, сега има веќе во бегство двајца од нив?
-Како уствари, открија дека се работи за радикален ислам и причината за убивањето ја поврзуваат директно со тероризам во македонија, кој нема никаква допирна точка овде?
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
После серија разни вести што излегоа, не може да бидат јасни освен за оној кој не се заинтересирал,следните работи:

-Како полицијата веднаш откри 5 души кои се поврзани директно со убиството?
-Сликите од учк-овци, и други материјали со знамиња веќе беа излитени...
-Како после апсењето, сега има веќе во бегство двајца од нив?
-Како уствари, открија дека се работи за радикален ислам и причината за убивањето ја поврзуваат директно со тероризам во македонија, кој нема никаква допирна точка овде?
Па не можат во оваа фаза да бидат јасни истрагата уште трае. Што ти е тука нејасно не разбирам? Додека не се објават обвиненијата деталите нема да ги знаеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom