Црвена Ѕвезда ќе гради нов стадион

Член од
22 декември 2011
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.381
Србија заедно со Бих и Хрватска се главните кандидати за одржавање на еуро 2020 можеби затоа почнуват да градат вакви стадиони.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Е па и не е баш дека нема. Како што можам да видам проектот не се однесува само на изградба на стадионот, туку и на некои модерни градби кои ке се наоѓаат околу стадионот заедно со парковите и паркинзите. Според мене иснтересна е замислата,поготово металната конструкција на трибините која е распоредена во вид на звезда, баш оригинално, само уште да се оствари.
--- надополнето: 23 април 2012 во 18:54 ---

Браво дете, патриотчино една, ајде сега ако имаш нешто паметно кажи, ама бидејки ти не знаеш што друго да кажеш ти преостанува да вреѓаш, а тоа значи дека си изгубен во време и во простор.
Ако он е патриотчина ти си србоманчина ...
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Србија заедно со Бих и Хрватска се главните кандидати за одржавање на еуро 2020 можеби затоа почнуват да градат вакви стадиони.
Босна и Херцеговина главен кандидат лелеле не ми се верува Македонијо мајко мила до каде те донесија клетите душмани .
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.381
Босна и Херцеговина главен кандидат лелеле не ми се верува Македонијо мајко мила до каде де донесија клетите душмани .
Па оди провери на google дека поднеле кандидатура за одржување на еуро 2020.
Заедно поднеле барање за одржување Србија Босна и Хрватска. И имаат големи шанси за да им се изгласа кандидатурата.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Или не сте нормални или појма немате од економија, емирати на арсенал во лондон чинеше на крај околу 500 милиони евра , а овдека и стадион огромен и згради што уште не па ова повеќе од 1.5 милјарда евра ќе кошта ова не може државаta Србија да си го дозволи а камоли ц свезда која има годишен буџет од 7 милиони евра дај не трескајте зелени мислете малку пред да пишувате нешто :D
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Филип 2 ри мислам дека чинеше 60 милиони евра .
п.с Емирати не ми се верува да е повеке од 150 милиони евра.....Арсенал нема играчи да купе камоли пак 500 милиони евра за стадион .
п.с На Јувентус чинеше 110 милиони евра .
--- надополнето: 23 април 2012 во 21:50 ---
Или не сте нормални или појма немате од економија, емирати на арсенал во лондон чинеше на крај околу 500 милиони евра , а овдека и стадион огромен и згради што уште не па ова повеќе од 1.5 милјарда евра ќе кошта ова не може државаta Србија да си го дозволи а камоли ц свезда која има годишен буџет од 7 милиони евра дај не трескајте зелени мислете малку пред да пишувате нешто :D
1 Милиарда е Вембли со капацитет од скоро 100 000 седишта....
 
H

HoT IcE

Гостин
Се е ова убаво, тука нема збор, ваков стадион ни Реал Мардид нема да има, што е кралски клуб.
Ме интересира кој го финансира ова?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Филип 2 ри мислам дека чинеше 60 милиони евра .
п.с Емирати не ми се верува да е повеке од 150 милиони евра.....Арсенал нема играчи да купе камоли пак 500 милиони евра за стадион .
п.с На Јувентус чинеше 110 милиони евра .
--- надополнето: 23 април 2012 во 21:50 ---

1 Милиарда е Вембли со капацитет од скоро 100 000 седишта....
Па затоа немаат, затоа што мислам уште отплаќаат кредити за стадионот и затоа го носи името на спонзорот тој стадион. Хаха, за 150 милиони евра таков стадион тешко :)

Еве ти : Emirates Airline was later announced as the main sponsor for the stadium in October 2004 and work reached completion in July 2006 at a cost of £390 million.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Мислам дека Газпром го финансира ова иако не сум многу сигурен..Ама мислам дека ова идеја излезе лани кога играа Звезда и Зенит младинците а и Путин го подржа тоа
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.562
Поени од реакции
916
Мислам дека Газпром го финансира ова иако не сум многу сигурен..Ама мислам дека ова идеја излезе лани кога играа Звезда и Зенит младинците а и Путин го подржа тоа
Нема врска. Финансиер е кинеска компанија, спрема најавите ќе рокнат околу 400м евра, а проектот ќе го работи португалска компанија, а идејата е стара 2 години и беше презентирана на прослава на 65 години од постоење на ФКЦЗ. Исто така, покрај стадионот се планира изградба на т.н „Звездин град“, околу стадионот.

На почеток, пред две години кога се пуштија гласини околу ова бев против изградба на нов стадион, ама кога подобро ќе размислам и не е лошо да се има еден ваков, модерен стадион. Оваа Маракана ми е премногу драга, сведок е на многу историски моменти и ќе ми биде малку жал (а кому не ?) ако почне да се остварува ова, но сметам дека и е потребно реновирање, пошто ја стигнуваат годините а и УЕФА е се поригорозна околу условите, а Маракана има доста недостатоци (на пример оддалеченоста на соблекувалните од тунелот).

Скептичен сум дека ова ќе се оствари, затоа што нареден месец се изборите како клупски у ФКЦЗ така и парламентарни па ова е некој вид кампања за да се добијат поени пред истите, но секако би било добро да се оствари, а не да остане само на хартија:)

Еве, изволте линк, детално објаснето што и како:
http://www.redstarbelgrade.info/fudbal-srb-2/vesti/61-stampa/884.html
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
леле пусти избори и стадиони од 400 милиони градат:tapp:
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Ако он е патриотчина ти си србоманчина ...
Јас дискутирам за проектот како проект, не ни помислив на таа работа, прво прочитај што пишав па после кажи, а и прочитај што тој патриотот пишал.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
хахах за 400 милиони евра може да ги донесат Роналдо и Меси и со кусурот од 150-200 милиони евра да изградат супер стадион :vozbud:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.803
Па оди провери на google дека поднеле кандидатура за одржување на еуро 2020.
Заедно поднеле барање за одржување Србија Босна и Хрватска. И имаат големи шанси за да им се изгласа кандидатурата.
Досега само Турција има поднесено официјална кандидатура. Точно е дека Србија, Босна и Хрватска најавија кандидатура, ама далеку се од главни кандидати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom