Куманите

Член од
27 септември 2005
Мислења
96
Поени од реакции
0
Куманите

Проф. д-р Божидар ДИМИТРОВ

От всички етноси, които б'лгарите асимилират през Средновековието, безусловно нај-големијат е куманскијат. Толкова голјам, че успјава да даде двете последни династии на средновековната б'лгарска д'ржава - Тертеровци и Шишмановци. Куманите се појавјават в степите на север от Черно море през VIII-IХ век. Подобно на печенегите почти безнаказано нападат славјанските си с'седи, разграбвајки селата им и отвличајки хилјади млади жени и деца. Славјанските вождове са принудени да повикат русите (норманско племе, обитавало днешна Швеција), чиито кнјазе организират п'рвата руска д'ржава, т.нар. Киевска Рус. Суровите северни војни предават бојното си изкуство на поданиците си и куманските нападенија постепенно секват. Нешто повече, русите започват на свој ред да нападат куманските станове и да отвличат жени и деца. По този повод древните киевски хронисти отбелјазват, че куманките били нај-големите хубавици в света. Куманите започват да играјат значима ролја в нашите земи след падането на П'рвото б'лгарско царство под византијска власт. Като с'јузници на императора те вземат участие в разгрома на печенегите при Левунион през 1092 г. Част от тјах се населват в крајдунавските градове, приемат христијанството и чрез бракове с'с знатни нашенци на византијска служба стават част от висшето б'лгарско обштество. Много учени предполагат,
че самите братја Асен и Пет'р са потомци на б'лгаро-кумански брак.
Куманите се сражават и на други наши фронтове. През 1204 г. унгарскијат крал Емерих се оплаква на папа Инокентиј III, че при похода си срешту него цар Калојан използвал "езическа војска". Това естествено могат да б'дат само куманите. Самијат Калојан е женен за д'штерјата на куманскија хан Коча Целгуба, приела христијанското име Марија. Брат ј Манаст'р е назначен за началник на конницата.
Куманите са в армијата на Калојан и в знаменитата битка с кр'стоносците при Одрин през 1205 г. Именно те изм'кват граф Дьо Блоа, а после и император Балдуин от лагера и ги довеждат до капана, устроен им от цар Калојан. Средновековни легенди обвинјават Марија-Целгуба и Манаст'р в заговор с Борил и в убијството на Калојан при Солун.
Това е тв'рде с'мнително
просто заштото липсва мотив. Целгуба не би могла да стане нешто повече от б'лгарска царица, каквато и без това си е, а Манаст'р заема нај-висшија военен пост. Цар Калојан навјарно наистина е починал от моз'чен кр'воизлив - последствие от стара травма. Доказателство за липсата на заговор е отношението к'м тјалото на Калојан, което е пренесено от новија цар до Т'рново и погребано в семејнија мавзолеј на Асеневци в ц'рквата "Св. 40 м'ченици". Куманите са с'јузници и на цар Борил. Нај-сетне те участват и в битката при Клокотница през 1230 г. Но през 1236 г. татарите начело с хан Бату прегазват земите на куманите. Куманите се насочват к'м Б'лгарија и в страната ни нахлува огромна бежанска в'лна. Б'лгарите и технијат цар Иван Асен II
приемат с'рдечно верните си с'јузници
Аристокрацијата получава важни постове в д'ржавнија апарат, а населението, ако се с'ди по топонимите Куманово, Куманец, Куман, Кумански јурт, е заселено в плодородни полета и равнини по цјалата територија на д'ржавата. След нјаколко десетилетија името им изчезва завинаги. Асимилацијата им, като и на другите заселници, е улеснена от приемането на христијанството и от смесените бракове.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Свен, дали ти воопшто ги имаш прочитано правилата на форумот?

хинт: официјален јазик на форумот е македонскиот.

Што чаре од темите ако неможеме да ги прочитаме?
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Taman sakav da se bunam deka ne razbiram :icon_lol:
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Од вакви националистички постови ми се темни,мака ми е што се будам кога ќе помислам дека живеам околу вакви луѓе БЕЗ РАЗЛИКА дали биле од оваа страна или од онаа страна:pov:

"Ja sam dete planete,ja se osecam velikim,dok spavam ovde pod mostom,dok jedem djubre sa kontejnera,ja sam gragjanin sveta,ja kupujem zaborav..." M.M.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Ја разбирам!
И незнаев дека такви фраери сме биле :)
Иначе за инфо на Свен, на кумани името им стое! У Куманово :)
Кумани запааааааааад!
И стварно едни од најдобрите цури имаме. Јебига, куманскиот ген :pos:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Sinook: ic da ne ti e maka, postiraat edni isti postovi na site makedonski sajtovi ocigledno ne svakjajkji deka stvaraat mnogu negativen efekt od zamisleniot. Toa e vistinska patologija, teski kompleksi. Eve sega postirale kako ARM kupila stari kamioni na podforum politika plus na nekolku sajtovi - demek oni se pojaki od nas bidejkji imaat novi kamioni. ;-) Ne znam dali imam videno po-detinesto odnesuvanje od ova na net.

Tuku, dobro ni dojde temava da gi rascistime uste edna rabota i da gi kompletirame Bugarite kako narod i nacija. Imeno, Kumanite se turkski, aziski narod, koj ucestvuva i genetski i kulturoloshki vo bugarskata nacija! Kumanite bile najgolemite sojuznici na turko-Bugarite, tie se supstratot na tnr. Vtoro Bugarsko Carstvo so svoi vladeteli (kako Shishmanovci na primer) otkako vistinskite turko-Bugari na Asparuh poleka gi snemuva od istoriskata scena. "Bugarive" sakaat da ne ubedat deka tie nam ni se predci!?

Eve videte kako izgleda Bugar-Tatar vo kumanska obleka:

http://www.kipchak.com/interested/TatarCumanianattire.jpg


Kumanskite ordi go pljackaat Balkanot:

http://steppe.hobi.ru/materials/materials_pic/mini-02.jpg


Kumanski vojnik e simbol za zlo pretstaven na srednovekovni Hristijanski freski, od koj na ustata mu izleguva ogan koga se bori so Kralot-Svetec:

http://152.66.73.137/~horvi/derzs-ku.jpg


Vo 1204 godina, ungarskiot Kral Emerih mu se zhali na Papata Inokentie III deka turko-bugarskiot Han Kalojan upotrebil "ezicheska vojska" koja ne moze da bide niedna druga otkolku kumanskata.

http://keptar.demasz.hu/keptar/kep/~misc/miniatur/14_sz/2/mini_25.jpg


Pokraj Kumanite, Pechenezite se isto taka sojuznici na Bugarite za koi Prof. Bozidar Dimitrov veli deka bile: "Един от нај-симпатичните етнически компоненти в б'лгарската народност безусловно са печенегите, прадедите на днешните шопи."

http://standartnews.com/archive/2005/11/28/history/


E na ovie gore sto se poistovetuvaat kako "Bugari" od pod Pirin, toa im bile "dedite". :)))
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
NikoalP: Името Куманово не означува град на Кумани!

"Куманово се наоѓа на североисточниот, дел на Република Македонија на надморска височина од 340 метри распространето од двете страни на реките Липковка и Којнарка. Првите изворни податоци за населбата Куманово се споменуваат во 1519 г., од патеписните дефтери во архивот на Република Турција во Истанбул со 52 семејства и околу 300 жители."

http://www.kumanovo.gov.mk/?jazik=1&id=02


Според логиката на некои "Бугари", таа "куманска заедница" успеала да се одржи и покраj битката каj Кустендил во 1330 г., односно за време на српско, потоа турско, никеjско ....... владеење на тоj простор???

A во Полог дали живеат Kумани? :)))
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
А нас не учеа дека Кумани се германско племе. Заедно со Сасите и Рурите(ваљда Рури се, не се праам некој историчар)...
:pos:
Како и да е мадрфакрс сме ние! :music3: :music3:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
NikolaP напиша:
А нас не учеа дека Кумани се германско племе. Заедно со Сасите и Рурите(ваљда Рури се, не се праам некој историчар)...
:pos:
:))))

"Куманы и кыпчаки"
http://www.kyrgyz.ru/?page=48


Da se potsetime koi se Kipchacite:

"SAKALIBA ARE KIPCHAKS, AND BULGARS ARE ONE OF KIPCHAK PEOPLES"
http://sophistikatedkids.com/turkic/26Kipchaks/SakalibaEn.htm


Nikakva vrska so Kumanovo, koe pak, ako odime po umot na TeleStory, moze da poteknuva od "Kum + Novo" ili pak "Nov Kum". ;-) A spored bugarskata logika, Sofiskata okolija moze da e kumanska bidejkji ima naselba Kumarica, ili gabrovskata oblast bidejkji ima maalo "Kumanite". :) Tatarcinjava kje ne umrat od smeenje.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Абе остај ти кој што пише. Секој некоја своја историја си сања. Ретко кога била објективна историјата иако се стремела кон тоа.
Ја појма немам од која крв ми е потеклото, се се измешало во Македонијава. Нит па ми е гајле, многу многу. Со сите сум добар и имам родњиње. Со „татариве” со „четнициве”, со „усташите”, со „балиите”, со „јанезите”, па чак нема да веруеш и со „јоргосите”. Јебига.... Не мразам никој по национална линија. И баш ми е гајле кој што пишува, нашите или нивните.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Историјата е неблагодарна љубовнива, особено МРСКА кон куманите.
 
Член од
27 септември 2005
Мислења
96
Поени од реакции
0
Acid напиша:
Свен, дали ти воопшто ги имаш прочитано правилата на форумот?

хинт: официјален јазик на форумот е македонскиот.

Што чаре од темите ако неможеме да ги прочитаме?
...за езика се извинјавам, но аз не владеја писменија език, којто се ползва в Република Македонија в момента. На мен с'што ми е трудно при разбирането на нјакои думи, но полагам усилија и на практика разбирам 95% от написаното. В крајна сметка говорите в Б'лгарија и Македонија са официално ползваните диалекти на един и с'шт език.
Колкото до статијата пуснах ја за да можем да обменим мненија - кој какво знае за куманите. На 20 км от Варна има село което се казва Куманово, а доколкото знам и в Македонија има населено мјасто с'с с'штото име.
Това което аз знам е че по време на монголското нашествие куманите получават разрешение от цар јоан Асен II да се заселјат в б'лгарските земи, като ги разделја на 3 групи за да е по лесно приобштаването. Групите са заселени в јужна Добруджа, Източна Македонија и Тракија в рајона около Сакар планина за да пазјат границата с Латинската Империја.

До администаратора - ако думите на Атанас Буров че:
"Македонците са нај-добрите д'ржавници и банкери на Б'лгарија, заштото са честни и неподкупни" е анти-македонска пропаганда - ДА ВИ ПАЗИ ГОСПОД от истинска "анти-македонска" пропаганда!!!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Predupreduvanje: imase dva thread-a so privatno medjusobno prepukuvanje sto nema nisto vo vrska so diskusijata za Kumanite. Tie poraki gi izbrisav. Mozete slobodno preku licni poraki da si muabetite. Tuka tie kje bidat i ponatamu brisheni, a ucesnicite, ako prodolzat, kje bidat banirani.
 
Член од
19 јули 2005
Мислења
73
Поени од реакции
0
Misirkov напиша:
Vo 1204 godina, ungarskiot Kral Emerih mu se zhali na Papata Inokentie III deka turko-bugarskiot Han Kalojan upotrebil "ezicheska vojska" koja ne moze da bide niedna druga otkolku kumanskata.

http://keptar.demasz.hu/keptar/kep/~misc/miniatur/14_sz/2/mini_25.jpg
Aj aj aj aj .... Misirka ama ti verno imash nuzda ot proslvetlenie ?

Han Kalojan e Tsar kalojan ... pone za vakuv e priznat od Papa Inokentii III sled kato mu pishe deka predi nego carevi na Bulgaria sa bile , Boris, Simeon , Petar i Samuil ... i Inokentii go priznava za CAR NA BULGARI I VLASI vo 1204 ...


1199 - 1204 - The correspondce between tsar Kaloyan and Pope Innocent III
----------------------------------------

... It was not until some time in 1202 that Ioannitsa(Tsar Kalojan) replied, probably early in the year, since Innocent's next letter is dated November; and communication between Tirnovo and Rome was very slow.

A note in the papal register says that Ioannitsa's letter had been translated from Bulgarian into Greek and then into Latin.

Calling himself 'Caloiohannes Imperator Bulgarorum et Blachorum,' Ioannitsa thanked the Pope for his letter, told him that his late brothers Peter and Asen and he himself had previously tried to get into touch with him, but had been blocked by enemies, asked to be taken into the Roman Church, and requested a crown,

just as one had been bestowed on 'our old Emperors.' Our books tell us, wrote Ioannitsa, that Peter was one, and Samuel was another, and that there were others before them who had crowns.

Of course, this Peter is the Bulgarian who was recognized as Emperor by the Byzantines in 927. Ioannitsa also told Innocent not to be surprised at his delay in answering: at first he had suspected that the archipresbyter of Brindisi was not a genuine envoy; but a certain Pretextatus (otherwise unknown) had vouched for his authenticity.

He asked Innocent to send him the high-ranking ambassadors of whom the Pope's letter had spoken.


bre , bre , bre .... Misirka ajde odi pocheti prvo neshto kniga ala bala .
 
Член од
5 декември 2005
Мислења
54
Поени од реакции
5
Се извинувам затоа што некои букви нема да можам да ги напишам на нашата кирилица ама пишувам од Софиа. Бугарите како карактери ги изучувам веке 6-7 години колку што им живеам во државичката нивна :icon_roll ...

Првата година успеваше да ме испровоцира секоj идиот, што ке ми jа негираше милата Македониа, втората година веке заладев малце и се нервирав само на провокации од професорите и некои посериозни луге, а веке од третата година увидов дека наjдобриот начин да изнервираш еден Бугар е да го игнорираш... И затоа ме чуди што толку интелегентни и начитани Македонци тука како Мисирков на пример, толку се впушта во расправии со Tатариве?

Ке ви дадам совет на паталец, а не на гаталец : Игнорираjте се што е татарско овде и сами ке се испопукаат мегу себе.
Поздрав до сите Македонци во Бугариjа (А веруваjте не се малку), jас секоjдневно ги срекавам.

П.С. До Катја : Като си чувашка курва којато обича дјадо си Аспарух молја те махни това : "Македонско девојче от Пиринска Македонија" заштото Човек'т којто написа тази песен се об'ршта в гроба си сега.
Предварително ти благодарја :baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom