Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Channar

гастроентерохепатолог
Член од
3 јуни 2011
Мислења
199
Поени од реакции
255
A зошто сè по дифолт мора да е завера, мора да е од надвор исценирано, мора да има религиозна/мултиетничка конотација?
Сте слушнале за Occam's Razor, така? Ако не, погуглајте.
Елем, ај малце логичко размислување настрана од сите conspiracy сценарија, многу едноставна и можна варијанта.

Еве да речеме ова погоре е точно, некој чешлал терен да извиди што како. Јас да сум бил на место на некој што би сакал да заврши било каква нелегална зделка, би барал лесно проодлив терен од каде што е лесно да киднам ако нешто тргне наопаку, и дилот би го правел на место каде нема многу луѓе и во термин кога ЗНАМ дека нема да има многу луѓе. Велигденскиве празници се идеални за такво нешто - повеќето се по цркви/со фамилиите дома, особено постарите кои мање-више и одат редовно на риболов на тоа езерото. Што ако (без разлика дали се македонци, албанци, срби, узбекистанци или африканци) токму тоа се случувало таа вечер? Идеална прилика за примопредаја на крупна роба/пари/оружје/whatever, ама ете децава ни криви ни должни се појавиле во кадар и морало да бидат елиминирани?

Значи на никого од корист не му е нов конфликт, уште помалце на албанците. Веќе си се на власт, веќе се во фотељи. Кој ќар би имале они од нов конфликт?

Толку не ви текнало (или не ви одговара) дека можно е ова да е најобичен дил на црно gone wrong? Премногу работи се нелогични и рандом во вашите комплицирани теории на завери и поттикнување меѓунационална омраза, а сите заборавате дека ако се тргне религијата/националноста од целава равенка доаѓаме до заклучок дека ЛУЃЕ убиле ЛУЃЕ. И тие треба да се фатат/казнат. Кои и да се.
Дали христијани убиле христијани или муслимани убиле христијани или христијани убиле муслимани, мене лично не ми прави апсолутно никаква разлика - 5 животи се угасени и некој треба да одговара.
И цел таков масакр заради deal gone wrong?
--- надополнето: 14 април 2012 во 23:53 ---
И цел таков масакр заради deal gone wrong пропратен со редење, малтретирање итн.?
 
Член од
12 јануари 2012
Мислења
17
Поени од реакции
5
Ќе го споделам моево скромно мислење за и околу овој случај : Овде не се работи ниту за дрога, ниту за мафија, туку ова е едно големо сценарио, кое не им успеа во 2001. Според мене ова е последен обид за формирање на т.н Голема Албанија, пробаа сегде во околниве држави да напраат нешто ама не им успеа и повторно ние сме на крајот како во 2001 година и се оди по истите ноти како тогаш. Башка, нели сега ни доаѓа НАТО самитот. Зошто од кога почнаа годинава да се случуваат ситуации со кои може да се дестабилизира државава и да се крене Македонскиот народ институциите цело време смируваат, како и вчера кога сите новинари беа како оркестар со смирувачки пораки и зошто го нарекуваат убиство а не масакар , од едноставна причина нешто големо е во прашање.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
6
Види. Луѓето не сакаат војна и затоа сакаат да гледаат со розеви очила. Повеќе одговара да се мафијаши, ама за жал не се.
Radi se o tome da je rec o 4 momka koji nisu bili povezani sa nikakvim vecim kriminalnim aktivnostima koliko mogu da sudim prema njihovim godinama od 18 do 20. A koliko citam po netu vidim da je neko od Makedonaca ubio 2 strumfova u nekom gradu gostivaru, treba da se razmisli i o tome da je mozda rec i osveti... Imali ste vi nekakvih sranja od pocetka godine. Kad se vec spekulira da i ja odradim svoje :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Толку не ви текнало (или не ви одговара) дека можно е ова да е најобичен дил на црно gone wrong? Премногу работи се нелогични и рандом во вашите комплицирани теории на завери и поттикнување меѓунационална омраза, а сите заборавате дека ако се тргне религијата/националноста од целава равенка доаѓаме до заклучок дека ЛУЃЕ убиле ЛУЃЕ. И тие треба да се фатат/казнат. Кои и да се.
Дали христијани убиле христијани или муслимани убиле христијани или христијани убиле муслимани, мене лично не ми прави апсолутно никаква разлика - 5 животи се угасени и некој треба да одговара.
Можда е и тоа, но ајде да ги видиме фактите.
1. Децата доаѓаат на езерото со кола пред 18 часот. Нешто после 18 едното од децата се јавува на мајка му. за да ја разбуди, значи све било во ред. Колата им била паркирана во близина кај што е извршен злосторот, а најверојатно и они биле во близина.
2. Човекот доаѓа од работа со кола и пред да иде дома иде да лови риба околу 18 часот и се јавува дома дека е на езерце да лови риба, значи све е во ред.

Е сега, кој глуп Криминалец би отишол да прави црн дил кога гледа дека на местото има паркирано 2 коли. Ти си господин Логика, де објасни ми го тоа.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
дај кажи -сериозно јас сум од ПП етнички чист и не знам ...се пука ли секогаш??овие политичариве кои живеат во скопје слушаат?
Ама бараш да ти кажам нешто што не можам некогаш да го познаам дали е рафал или поединечно пукање. Од време на време може да се слушне нешто, ама богами да ти кажам право да почнам да чукам на тенџериња може да извадам таков звук да си помислиш дека е рафал.
Да не забегуваме од темата, тоа може само да познае човек што е длабоко навлезен во тие работи.
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Се изначитав теории на завери, па уште и Тоше го мешате во ова, да ви кажам дека ви фали и Трајковски.
На никој не му е дојдено до војна. Другарка се знаеше со матурантот, требаше да и биде партнер. Неможам да ја смирам овие 24 часа/
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
И цел таков масакр заради deal gone wrong?
--- надополнето: 14 април 2012 во 23:53 ---
А зошто да не? Во други земји се случувало и многу бетер. Бизнис е бизнис, големи пари се во прашање.
А цел масакр на 70 и кусур деца во Норвешка, за ништо? Само ради тоа што на некоја будала тоа му текнало ради причини само нему јасни.

Тргнете од наједноставната варијанта па после комплицирајте. Вие направивте завера од светски размери уште од старт.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Турската амбасада изрази сочувство за петкратното убиство


„Наша желба е истрагата предводена од страна на македонските власти наскоро да даде резултат и случајот да се разјасни. Од друга страна посакуваме овој трагичен случај да не ги засени желбите на сите државјани на пријателска и братска Република Македонија во нивниот заеднички соживот во мир и безбедност“, се вели во соопштението од турската амбасада.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=89998

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/stranskite-misii-i-diplomati-izrazija-sochustvo
 
Член од
4 март 2011
Мислења
708
Поени од реакции
727
A зошто сè по дифолт мора да е завера, мора да е од надвор исценирано, мора да има религиозна/мултиетничка конотација?
Сте слушнале за Occam's Razor, така? Ако не, погуглајте.
Елем, ај малце логичко размислување настрана од сите conspiracy сценарија, многу едноставна и можна варијанта.

Еве да речеме ова погоре е точно, некој чешлал терен да извиди што како. Јас да сум бил на место на некој што би сакал да заврши било каква нелегална зделка, би барал лесно проодлив терен од каде што е лесно да киднам ако нешто тргне наопаку, и дилот би го правел на место каде нема многу луѓе и во термин кога ЗНАМ дека нема да има многу луѓе. Велигденскиве празници се идеални за такво нешто - повеќето се по цркви/со фамилиите дома, особено постарите кои мање-више и одат редовно на риболов на тоа езерото. Што ако (без разлика дали се македонци, албанци, срби, узбекистанци или африканци) токму тоа се случувало таа вечер? Идеална прилика за примопредаја на крупна роба/пари/оружје/whatever, ама ете децава ни криви ни должни се појавиле во кадар и морало да бидат елиминирани?

Значи на никого од корист не му е нов конфликт, уште помалце на албанците. Веќе си се на власт, веќе се во фотељи. Кој ќар би имале они од нов конфликт?

Толку не ви текнало (или не ви одговара) дека можно е ова да е најобичен дил на црно gone wrong? Премногу работи се нелогични и рандом во вашите комплицирани теории на завери и поттикнување меѓунационална омраза, а сите заборавате дека ако се тргне религијата/националноста од целава равенка доаѓаме до заклучок дека ЛУЃЕ убиле ЛУЃЕ. И тие треба да се фатат/казнат. Кои и да се.
Дали христијани убиле христијани или муслимани убиле христијани или христијани убиле муслимани, мене лично не ми прави апсолутно никаква разлика - 5 животи се угасени и некој треба да одговара.

1. И ова твоево е теорија на заговор, само што се други учесниците.
2. И во 2001 беа Албанците на власт, па пак некому му одговараше војна, по што се смена албанската гарнитура на власт.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
A зошто сè по дифолт мора да е завера, мора да е од надвор исценирано, мора да има религиозна/мултиетничка конотација?
Сте слушнале за Occam's Razor, така? Ако не, погуглајте.
Елем, ај малце логичко размислување настрана од сите conspiracy сценарија, многу едноставна и можна варијанта.

Еве да речеме ова погоре е точно, некој чешлал терен да извиди што како. Јас да сум бил на место на некој што би сакал да заврши било каква нелегална зделка, би барал лесно проодлив терен од каде што е лесно да киднам ако нешто тргне наопаку, и дилот би го правел на место каде нема многу луѓе и во термин кога ЗНАМ дека нема да има многу луѓе. Велигденскиве празници се идеални за такво нешто - повеќето се по цркви/со фамилиите дома, особено постарите кои мање-више и одат редовно на риболов на тоа езерото. Што ако (без разлика дали се македонци, албанци, срби, узбекистанци или африканци) токму тоа се случувало таа вечер? Идеална прилика за примопредаја на крупна роба/пари/оружје/whatever, ама ете децава ни криви ни должни се појавиле во кадар и морало да бидат елиминирани?

Значи на никого од корист не му е нов конфликт, уште помалце на албанците. Веќе си се на власт, веќе се во фотељи. Кој ќар би имале они од нов конфликт?

Толку не ви текнало (или не ви одговара) дека можно е ова да е најобичен дил на црно gone wrong? Премногу работи се нелогични и рандом во вашите комплицирани теории на завери и поттикнување меѓунационална омраза, а сите заборавате дека ако се тргне религијата/националноста од целава равенка доаѓаме до заклучок дека ЛУЃЕ убиле ЛУЃЕ. И тие треба да се фатат/казнат. Кои и да се.
Дали христијани убиле христијани или муслимани убиле христијани или христијани убиле муслимани, мене лично не ми прави апсолутно никаква разлика - 5 животи се угасени и некој треба да одговара.
Се убаво подреди, доста веродостојна варијанта само зошто би ги ределе децата? Зарем не мислиш дека ако случајно се појавиле случајно ќе испопукале се и ќе заминеле? Крајот само не ми влегува во глава ми фали голем дел од мозаикот.
 
В

влијателен

Гостин
Да бе, во 7 часот ќе дилаат дрога и оружје, па уште не е ни асално стемнето.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Ајде ќе почекаме до вторник (сега нека тераат празници знаеме дека не им се работи) кога официјално ќе се даде изјава од судска медицина.
Само едно не ми е јасно зошто убиството е извршено околу 19 часот а тогаш сеуште не е мрак, значи се се случувало во бел ден. Дали децата биле следени уште од дома до езерото или пак случајно ги виделе покрај езерото и застанале да ги убијат па потоа забележале дека има сведок и него го ликвидирале? :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom