Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Демек тоа што си против смртна казна те прави повеќе човек? Ептен е хумано мачење до скоро смрт, да пати во најлоши улосви од кои ќе замине порано. Ако, битно ќе имаш лека ноќ. Па.. нека ти е лека, сигурно и на убиецот му е сега. Секој во главата може да си рационализира убиство и мачење и што не за полесно да спие. Не си ништо различно.
Јас со тоа не сакам да докажам или негирам дека сум човек. Пишувам тоа што ми лежи на душа, а баш ми е гајле како тоа изгледа во твои очи. Не сакам да грешам и да посакувам туѓо убиство, а и не можам. Затоа постојат законите и надлежни луѓе кои треба соодветно да им судат на луѓето кои посегнале по туѓ живот! Како ќе е тоа - останува на нив. Ние само може да пишуваме што сакаме, да сме злобни или добри, да осудуваме или оправдуваме, но само на тоа ќе остане. Но сепак мислам дека кога не можеме ништо да промениме, подобро е да си преќутиме и да не испаѓаме поголеми злосторници во душа од тие кои испаднале такви на дело.
Како и да е, прееска гледав на вести дел од погребите... навистина преголема трагедија која не може никого да остави рамнодушен. Се надевам дека еден ден, нивните семејства ќе најдат мир и ќе ја прифатат некако оваа сурова реалност за нив. Се` друго е џабе! Ништо нема да ги врати нивните синови...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да не се лажеме, не беше никој ,,сосема невин,, во таа приказна. Својот народ не се брани со убивање на 80 годишен старец, ниту со силување жени.

Не дека тој самиот убил некого или силувал, него со неговиот ,,амин,,.

Колку и да си го сакаш народот, е ненормално да ги собереш 8 000 луѓе, од кои на децата им делиш чоколатца, а потоа ги селектираш и убиваш. (Младиќ, Сребреница)

Без оглед на сето тоа, јас се согласувам со тебе. Имам желба секого да го гледам како посебна личност, не сакам да генерализирам. Но поминаа 100 години, тие не се сменија.

Може треба да прашаме тоа Америте, зошто ние не сме погодни, а исљамистиве се.

Муабетот е ист, дал било Косово, Босна или Македонија. Исламистите добиваат пари да колат се што можат. Можда Америте се христијанофоби, кој ги знае.

Девојко, Милошевиќ иако беше Социјалист/Комунист беше единствен политичар на Балканов со муда, затоа го поштувам !
 
М

Мартин`

Гостин
Изгледа премногу имате гледано ЦСИ Њујок, Мајами итн.. незнам што очекувате вие да ви каже Јанкуловска на прес конференција кога сеуште трагаат по оние што го извршиле убиството, нормално дека ќе кажат само површни информации ..

Што очекувате вие да кажат кои луѓе ги испитувале како осомничени ?
Или пак можеби кои возила ги испитувале, со кои можеби избегале убијците ?

Чекајте малце неможе тоа така наеднаш, и во Франција која е светлосни години пред нас Мерах го бараа подолго време..
 
S

Sagan

Гостин
Дали некој што се разбира од лоцирање преку триангулација во мобилната телефонија, може да ни даде информации дали е возможно да се определат сите SIM-картички кои биле активни во одреден период во еден тријаголник?



На пример: три предаватели на еден оператор формираат тријаголник. Според јачината на врската на одреден мобилен телефон во однос на трите предаватели, може ли да се лоцира точната местоположба на мобилниот? Кога патуваме во странство, на пример, уште на граничниот премин стигаат SMS-пораки за добредојде во другата држава, што значи нивниот систем го детектира телефонот и го идентификува како странски.

Некој спомна IMSI-catcher во преходните постови. Може ли наместо да колнеме, пцуеме и шпекулираме, да видиме што МВР користи од технологијата и дали може да се утврди кои мобилни броеви биле активни на тоа подрачје во критичните минути?
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Теши се ти дека само така ќе возвратиш! Па очигледно е кому одговара конфликт, толку ли сте слепи?
Не одговара конфликт на никој ,ама па и вака не ја бива.И како ти би возвратил?
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
А за што треба да се осудува Милошевиќ ?
За тоа што си го бранеше сопствениот народ од Хрватските Усташи, Бошњачките Исламисти, Албанските Балисти ........ ?
Милошевиќ е легенда на овие простори бре луѓе, признајте си !
Немојте да ми кажувате прикаски за Сребреница, во тој регион(Ист.Босна) прв почна да тепа и коли Насер Ориќ, па потоа Србиве добро им вратија !
Инаку бандата на Насер Ориќ на 7.1.1993(Божиќ) го нападна, запали и масакрира српското село Кравица во Источна Босна, во регионот на Сребреница !
Незнам откаде тоа Милошевиќ, Караџиќ, Младиќ, Хаџиќ... биле виновни, биле убици, биле воени злосторници ......... виновни, виновни за што ????
Нешто си погрешил тема,страна па и форум а можда и држава....да те упатам...на бит-пазар тесла и секач...од таму право за Шевенинген те чекаат двајца кои Сврби ги брана некоја..
Имаш нешто да кажеш за болката на семејствата на децата кои трагично загинаа или некоја информација за помош на истрагата ???
 
B

Bonux

Гостин
- еве ај кажи каде што погрешив, за да се извинам
кажи кого навредив , кого псовка му пратив или слично
или ти смета што сум 100% за Македонија да опстане
Анчо немам ништо против тебе и против твоите постови да не ме сватиш погрешно, но мислам дека твоите постови немаат допирни точки со темата,позз
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
И што сакаат со тоа да постигнат? Нонсенс мислам,исламски некои си ќелии немаат друга работа па ајде ќе провоцираат војна во македонија...Муабет без врска...Ако имаат некои си зли намери они ќе трчнат во Англија,Франција,Данска и слично каде што им се отворени непријатели,нема да го губат времето во Македонија...

Странска агенција-Би се сложил...Јас повеќе би рекол дека имаат замешано прсти пред се нашите соседи(Гејците-оти и тоа како им одговара вакви настани),Косоварите и Бугарите..Ма да повеќе ми личи на глобално говно-Некој едноставно заради свои каузи сака да има војна во Македонија....
не сакам да пишувам поради почит и сочувство до невините деца, каква врска и каква полза имаме ние Бугарите да убиваме македонски деца ти нормален ли си вообшто? Замислете кој има корист од она што се случило тоа се Срби (не мислам дека се тие) ако се Албанци тие се испратени таму или од Американците да си продаваат оружјето или од Турција да обезбеди простор за дрога бидејќи во бугарија веќе не поминуваат, има и трето вашата влада да е ветила на албанските партии во Македонија дека ќе ги внесе во НАТО и ќе крене платите и кога не го прави нормално прават провокации со цел да се наруши мирот и да сакаат отцепување на дел од македонија.Каквото и да било македонската влада е знаела дека ќе се случи но не можеше да го запре за тоа сега молчат како глувци.Жално е дека за политички и економски игри се користат животот на невини деца.Лесна им земја!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Јас со тоа не сакам да докажам или негирам дека сум човек. Пишувам тоа што ми лежи на душа, а баш ми е гајле како тоа изгледа во твои очи. Не сакам да грешам и да посакувам туѓо убиство, а и не можам. Затоа постојат законите и надлежни луѓе кои треба соодветно да им судат на луѓето кои посегнале по туѓ живот! Како ќе е тоа - останува на нив. Ние само може да пишуваме што сакаме, да сме злобни или добри, да осудуваме или оправдуваме, но само на тоа ќе остане. Но сепак мислам дека кога не можеме ништо да промениме, подобро е да си преќутиме и да не испаѓаме поголеми злосторници во душа од тие кои испаднале такви на дело.
Како и да е, прееска гледав на вести дел од погребите... навистина преголема трагедија која не може никого да остави рамнодушен. Се надевам дека еден ден, нивните семејства ќе најдат мир и ќе ја прифатат некако оваа сурова реалност за нив. Се` друго е џабе! Ништо нема да ги врати нивните синови...
преголема трагедија која не може никого да остави рамнодушен.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Девојко, Милошевиќ иако беше Социјалист/Комунист беше единствен политичар на Балканов со муда, затоа го поштувам !
Не навлегов јас што бил тој, и како бил тој.

Друг ми беше муабетот.

Додека ние продаваме муда за бубрези за соживот, некој почна реално да го решава проблемот.
Се јавија душебрижниците и го отепаа.
Од денешен аспект, се повеќе го поддржувам истиот, како и Младиќ.

Како личности не, но како бранители на еден народ да.

Сепак, не можеме да кажеме дека се сосема невини, од проста причина, што и нивните војници беа незауздани, како што реков, силување на жена не е начин да си го одбраниш народот.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Убијците пукале од три вида автоматско оружје
сабота, 14 април 2012, 17:40

Повеќе лица од блиску стрелале во четирите момчиња на железарското езеро. Во сите е пукано од три типа автоматско оружје. Во телата на момчињата пронајди се траги од неколку куршуми. Министерката Јанкуловска тврди дека испрашани се 50-на лица, ама осомничен и мотив за убиството нема. Убиените според МВР биле случајна цел на сторителите кои најверојатно на езерото пристигнале со возила.

Министерката не ја исклучува и можноста сторителите да не се македонски државјани. Се надева дека убијците не се избегани од земјава.

Обдукцијата е завршена и се подготвува писмен наод кој треба да се достави до истражниот судија. Доказите на терен се собрани, а се вешатачат и неколку возила кои таа вечер се пронајдени на езерото.

Полицијата нема податоци дека убиството има меѓуетнички мотиви.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Тука сигурно има политика заради дестабилизација на државата и страв на народот ќе видиме верувам во истрагата
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Дали некој што се разбира од лоцирање преку триангулација во мобилната телефонија, може да ни даде информации дали е возможно да се определат сите SIM-картички кои биле активни во одреден период во еден тријаголник?
Зависи од типот на предавателите. Не верувам дека овие на нашиве мобилни оператори ја чуваат историјата на уреди кои се поврзале.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
220
Поени од реакции
264
А за што треба да се осудува Милошевиќ ?
За тоа што си го бранеше сопствениот народ од Хрватските Усташи, Бошњачките Исламисти, Албанските Балисти ........ ?
Милошевиќ е легенда на овие простори бре луѓе, признајте си !
Немојте да ми кажувате прикаски за Сребреница, во тој регион(Ист.Босна) прв почна да тепа и коли Насер Ориќ, па потоа Србиве добро им вратија !
Инаку бандата на Насер Ориќ на 7.1.1993(Божиќ) го нападна, запали и масакрира српското село Кравица во Источна Босна, во регионот на Сребреница !
Незнам откаде тоа Милошевиќ, Караџиќ, Младиќ, Хаџиќ... биле виновни, биле убици, биле воени злосторници ......... виновни, виновни за што ????
Во глобала точно. Ама не го правеше тоа дискретно и умно. Сите светски медиуми ги навлече против себе и ја изгуби медиумската војна. Тоа моментално се бара од нас! Безглаво народот да тргне да решава нешто за што нема капацитет. И ете не пак на насловна како силеџии а Албанците пак ќе бидат жртви. Војната во денешни услови е покомплексен поим. Ако пак го јадеме на иста фора ко 2001 мислам дека ќе ја имаме истата судбина како Милошевиќ. Да ве потсетам шипците работат на проектот голема албанија од 1912 година трпеливи се и прорачунати. Нас во овој момент воопшто не ни одговара војна и се надевам дека ќе ја избегнеме. Во меѓувреме задача на сите нас е да ги средиме сопствените редови бидејќи тие се извор на овие проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom