Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
Мене не ми е јасно од целава ситуација.... децата се убиени, после 100 метра е убиен постариот човек... он кога слушнал истрели зошто не почнал да бега, од патот до езерото има не повеќе од 20 метри, имал доволно простор и време да избега од местото на настанот и да се спаси.
небил само 1 убиец туку биле повеке според моја претпоставка неколку од убијците додека ги застрелувале децата го видел најстариот човек од настраданите и трчал по него и го застрелал тоа е една од мозните варијанти.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
можни се повеќе сценарија.

1. убиени се децата па после тој од смилковци.
2. убиен е прво тој од смилковци па овие ги поредиле еден до друг затоа што виделе нешто.


една работа треба да е 99% сигурна - настанот МОРА да се има случено додека сеуште се гледало. и моја претпоставка - групата ( очигледно не е еден ) дефинитивно не била пешки односно имале автомобил во најмала рака - да направиш вакво убиство, да си во група со уште некој и да одиш пешки едноставно нема ни логика ни теорија!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Ова знаеш на што ме наведува.....дека некои 2-3ца се нашрмкале јако....земале пиштоли и тргнале да изрешетат некој.(ко оној будалиот што си славеше,пукаше по се што мрда низ улиците со полицискиот калаш,пред некоја недела)
Доколку е таква група веќе ќе беа зад решетки. Тие не би бегале и криеле траги, туку би отишле дома и би се фалеле со убиството.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
можни се повеќе сценарија.

1. убиени се децата па после тој од смилковци.
2. убиен е прво тој од смилковци па овие ги поредиле еден до друг затоа што виделе нешто.


една работа треба да е 99% сигурна - настанот МОРА да се има случено додека сеуште се гледало. и моја претпоставка - групата ( очигледно не е еден ) дефинитивно не била пешки односно имале автомобил во најмала рака - да направиш вакво убиство, да си во група со уште некој и да одиш пешки едноставно нема ни логика ни теорија!
потполно се сложувам со тебе.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
можни се повеќе сценарија.

1. убиени се децата па после тој од смилковци.
2. убиен е прво тој од смилковци па овие ги поредиле еден до друг затоа што виделе нешто.


една работа треба да е 99% сигурна - настанот МОРА да се има случено додека сеуште се гледало. и моја претпоставка - групата ( очигледно не е еден ) дефинитивно не била пешки односно имале автомобил во најмала рака - да направиш вакво убиство, да си во група со уште некој и да одиш пешки едноставно нема ни логика ни теорија!
Второво е најмалце веројатно, барем не вака како што го кажа ти, бидејќи истрелите биле еден по друг, за да ги наредат треба време и да ги имаат под нишан, а ако само виделе сигурно би избегале.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
едно не ми е јасно ако убијците биле со автомобил како на земјениот пат нема траги од возило. тоа не ми е јасно мора да има овде нешто.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Епа баш во муабетот "тоа е тоа " лежи заплетканото.

Значи колку треба да си отпишан од животот,да земеш во сред бел ден да постројуваш и да егзекутираш,и тоа покрај обиколница???

Ова знаеш на што ме наведува.....дека некои 2-3ца се нашрмкале јако....земале пиштоли и тргнале да изрешетат некој.(ко оној будалиот што си славеше,пукаше по се што мрда низ улиците со полицискиот калаш,пред некоја недела)

Инаку при здрав разум во сред бел ден,не верувам дека некој би егзекутирал така.....единствено тоа се има случувано по светот,во сред бел ден да одземе туѓи животи,но после нив на лице место и тој си го одзема животот.
како да ти објаснам.. ако си бил на местото кај што е езерцето би требало да знаеш. езерцето е одалечено од прилика на 80тина метри од автопатот.. меѓу автопатот и езерцето има друг спореден пат - автопатот е НАД ниво на езерцето. е сега. таа обиколница не е баш многу прометна па можеби и затоа не се грижеле мног и многу, споредниот пат ептеееееееен ретко кој го користи а и незнам сега точно на кој дел од езерото е извршено убиството. ако е на тој што е поблиску до автопатот можда и ке се видело нешто, ако е на делот од другата страна нема теоретски шанси ништо да видиш, башка има премногу нараснати трски можеби и тоа го прикривало дејствието. немам google earth да ти пообјаснам за што точно станува збор.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
Второво е најмалце веројатно, барем не вака како што го кажа ти, бидејќи истрелите биле еден по друг, за да ги наредат треба време и да ги имаат под нишан, а ако само виделе сигурно би избегале.
може немало сите да избегаат но еден од нив ке побегнел.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
се согласувам со тебе можно е и такво нешто да се случило земајки во обзир дека децата се премногу мирни - едно мора да е јасно. да убиеш 5 ДЕЦА кои едвај имаат 20 години треба да имаш добро поткован мотив
Oколу мотивите прееска почнавме да разглабаме со другар што би можело да биде.
Една од варијантите е она што го пишав јас.
Друга варијанта е,се нашле на погрешно место во погрешно време.
Со мафија нешто поврзано не верувам дека е ни малку,бидејќи дечките биле многу мирни како што кажуваат сите.
Поради банална расправија уште помалку верувам дека е.
Да било до тоа,ќе се истепале машки,ќе заиграл некој нож,некој од нив ќе бил повреден,но сепак живи !

Некого да го построиш на колена,да му гледаш во очите исплашени како те моли да не го убиваш и да го рокнеш меѓу очи,треба да си ептен забеган и да не ти е гајле за сопствениот живот.
Тоа го има само во филмовите,во завојуваните земји (Ирак,Авганистан,Иран и остали) и во фавелите во Бразил.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Второво е најмалце веројатно, барем не вака како што го кажа ти, бидејќи истрелите биле еден по друг, за да ги наредат треба време и да ги имаат под нишан, а ако само виделе сигурно би избегале.
можно е и тоа да е еве ти зашто. првиот го стрелаат а децва се уплашиле или од радозналост пошле да видат што е како е зашто е... - убијците ги виделе и им рекле да застанат или ке пукаат - едноставно НЕМА каде да бегаат од таму све се ниви у близина нема каде да се засолант па се преплашиле и застанале - ги поредиле и ги стрелале од еднаш.. СЕ може да е сватете дека нема каде да се бега од тоа место.. све е рамно во околина
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Јас сепак мислам дека децава не се сведоци на убиство туку на нешто друго,поголемо.Како прво,еве хипотетички да речеме децата биле сведоци на фрлање на тело во езерото,зошто некој би ставил на себе уште 4 убиства(+1но случајно)?Како прво,и да сакале да фрлат леш еве како што викате во водата значи убијците веќе дошле кај езерото,децата биле таму,значи ќе ги забележеле и немало да продолжат со планот.По егзекуцијата изгледа како работа на професионалец/ци,така да паралелно од ова не верувам дека професионалец/ци би ја направиле оваа грешка.Оваа теорија е полна со многу нелогичности така да не верувам дека ова се случило.А тие приказни дека некој се заканувал предходно или слично ми се глупави и смешни,како прво кој без причина би убил 4 деца,а и да имало некаква причина не верувам дека би се осмелил на такво нешто.А и да е некој нездрав(ретардиран) исто така не би можел да го изведе истото-професионално убиство.Според мене таму поминувале или имало движење на паравоени единици на УЧК/АНА па биле ликвидирани децава за да неможат да пријават во полиција.Како и да е,неможеме да судиме пред да знаеме.
 

Zan zivotnoto

Jean l`animal
Член од
30 јуни 2010
Мислења
29
Поени од реакции
24
Тоа што кажува Нешковски не држи вода. Мене ми изгледа дека е злоупотребен неговиот оправдан револт кон одредени лица и нивните постапки од убиството на брат му измешано со одредени информации за да повлијае на неговата анализа.

Она што се согласувам, нели ова е мое лично мислење, како обичен човек што сака малку да чита и проанализира, дека убиството на момчињата од Радишани го имаат сторено професионални убијци. Генерално од она што досега излезе во јавноста упатува на таа можност како најверојатна. А кај професионалните убиства има инспиратор - нарачател и извршител. Националната припадност на извршителите е небитна, иако најверојатно се Албанци, најмалку како јатаци и локални водичи на теренот. На тој простор од само неколку километри се имаат случено раштански лозја, љуботенско бачило, акцијата во Љуботен за која беа единствените од МКД во Хаг, и сега оваа петкратно злосторство. И точно, ако не ги фатат убијците во првите 24 - 48 часа веројатноста да се фатат преку директна трага со секој ден опаѓа експоненцијално.

За мене многу поважно е кој е инспираторот на ова злодело, нарачател се обично агенти на тајни служби или капо мафиози, додека извршители се профи убијци кои веројатно имаат убивано и претходно, на ист или сличен начин. До инспираторот, мотивот, да шпекулирам малку со неколку линка:

Kosovo's "Mafia State" and Camp Bondsteel: Towards a Permanent US Military Presence in Southeast Europe
Washington’s Bizarre Kosovo Strategy could destroy NATO

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=30262
The End of the Affair? The BND, CIA and Kosovo's Deep State



http://wikileaks.org/wiki/The_End_of_the_Affair?_The_BND,_CIA_and_Kosovo's_Deep_State

А околу директните извршители, како прва и помалку веројатна опција, пак да шпекулирам, иако оставам широк простор за грешка. Ова затоа што ѕверството се случи за време Велигденски Празници, и начинот како се застрелани момчињата.

http://www.csmonitor.com/2006/0214/p06s02-woeu.html
Yet, since Macedonia's independence in 1991, the fundamentalists have established a small but persistent presence. With their long black beards and wives veiled head-to-toe in black, they are conspicuous in this fairly liberal society. Their secrecy and self-isolation have also raised suspicions of outside funding.
"They don't have jobs, yet somehow they survive, " says Vebija Fejzulovski, a TV director in the southwestern village of Labunishta. "And their families live well here while [the men] are off for months in Pakistan or Afghanistan."
In a country with numerous social ills, most choose to let the fundamentalists be, perhaps for good reason. When another young Albanian journalist, who did not want to be named, started investigating their funding, he was warned to "think about your family first."
In December 2004, French terrorism expert Claude Moniquet of the Brussels-based European Strategic Intelligence and Security Center claimed that up to 100 fundamentalists "who are dangerous and linked to terrorist organizations" were operating in Macedonia.

И втора опција е дека се мафија војничките кланови во ликот на УЧК. Ова нема врска со обичен просечен Албанец, има доста страв посеано таму меѓу обичното население, ама има и доста кои премолчуваат и доброволно се стројат со колективниот застапуван став. Голем грев е тоа за нив.

Проектот Илирида секако постои како поклопувачки интерес, национално територијален на Албанците, и геостратешки на Америка, до неодамна и на Германија која можеби во дел сигурно има нешто ревидирано, со цел контрола на енергетските коридори и трговијата со дрога како кеш пара со која се храната тајните служби и ликвидноста на глобалните банки. Изгуглајте Волерс за слики и на првите неколку секаде е Ахмети :) а го има и она типче Груби кој изјавуваше пред да стане пратеник дека Скопје е една од трите историски албански престолнини. Дали се ова терористички акти за психолошка припрема на терен, не знам.

Можеби детонатор има нарушено дел од шферц трасата, со акцијата се смени полицијата на двата од трите гранични премини во Источна Македонија, па вака се враќа со порака, и тоа не знам. Само шпекулирам.
Ама мислам оти Грујо и Гоца бркот погрешно изиграа со пристапот кон овој грозоморен чин, покажаа дека се оделија од обичниот човек, па не е ова прашање за увалување стандардна пропагандна патка. Одлучија да играат горе, не меѓу народ, и тоа може да им се удри јако од глава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ме заинтересира овој ликов јамајка што повикува на војна итн.

Значи ако убијците се албанци, тоа автоматски значи декаги убиле другиве пошто се Македонци?
Според сплетот на околностите што се случиле, Меморандумот за Илирида на Невзат Халили во Тирана, кој беше отворен повик на војна во Македонија. После извештајот на една новинска агенција за присуство на униформирани лица во Липковско, Понатака, Соопштението на АНА пред 2-3 дена дека ќе почнат со дејствија меѓу другото и во Македонија. Ненадејната посета на Амбасадорот на САД на седиштето на ДУИ. Избрзаната изјава на Германските агенции кои добиваат пред се информации од луѓе кои се блиски до службите, дека егзекуторите се Албанци. Сличноста на егзекуциите со оние егзекуции на деца во Хрватска на почетокот на војната.

Што сакаш повеќе? Да те викнат лично на ликвидација за да го видиш тоа?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Профи се со гаранција. Паравојска, терористи, мафија, (полиција?) ватевер. Иначе не би го застрелале и постариот човек оти бил сведок. Многу помутна работа е ова од едноставно Албанци убиле македонци од омраза едноставно пошто се македонци, тоа ми е поентата од старт.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
43
Поени од реакции
5
Профи се со гаранција. Паравојска, терористи, мафија, (полиција?) ватевер. Иначе не би го застрелале и постариот човек оти бил сведок. Многу помутна работа е ова од едноставно Албанци убиле македонци од омраза едноставно пошто се македонци, тоа ми е поентата од старт.
неможе да е тоа ова е нешто професионално изработено. значи планирано е доста долго време однапред.
и според мене дечките биле следени од убијците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom