Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Изоставаш тука многу битна работа! Дека те создава со одредени особини, кој влијаат на тоа што ќе сакаш! Потоа ти вели дека тие особини ти се грешни, дека треба да се каеш поради нив, и дека ќе страдаш цела вечност ако не го сториш тоа. Нема закана овде нели?:)
Пак ќе повторам, Бог не создава по Неговиот Образ, Лик т.е. како Личност, а тоа е Слобода, а не како збир на особини.
Каењето претставува Преумување,Освестување,Насочување, Барање... на Заедница со Бога.
Без таа Заедница, нема постоење,живот.
Пак и пак ќе повторам, дека Бог не не сака Јуридички, Етички...., затоа што сме добри(ќе не сака), или ако сме со лоши особини(ќе не мрази).
Бог нас не сака без причина-Љубовно, (пр. замисли, дури и ние нашите деца, што сме грешни(смртни) луѓе, си ги сакаме без разлика дали се добри или лоши!?).
Оттука, нема Закана, туку Покана за Вечен Живот во Бога, која ја прифаќаме или одбиваме.:)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Se izvinuvam,no jas ne vidov da mi odgovori na toa koj ke mi Sudi,dali Bog ili Isus ili s.duh.
Еве...
Кој е оној свет!?, Исус првиот пат дојде како Спасител, а вториот ќе дојде како Судија, ако е тоа прашањето.
Eve konkretno,vi se molam i se izvinuvam za ova sto ke treba da mi se povtorite.
Ke ima li Suden Den ? Dali ke ima den na koj pred Vozviseniot Sudija (Bog),Tvorecot,Kreatorot site,bez razlika na vera i nacija ke polagame racun za nasite (ne)dela ?
Dali posle Smak na Svetot,dusite ke se soberat i ke im se sudi za nivnite dela ili odma posle smrtta dusata odi vo rajot ili pekolot,bez da mu se sudi za toa sto napravil a sto propustil ?
„И во Единиот Господ Исус Христос, Синот Божји Единороден, Кој е роден од Отецот пред сите векови... и Кој пак ќе дојде за да им суди на живите и на мртвите и Неговото Царство не ќе има крај.“ (Символ на верата).
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Se izvinuvam,no jas ne vidov da mi odgovori na toa koj ke mi Sudi,dali Bog ili Isus ili s.duh.

Vaka mi odgovori:

Ne razbiram kakva vrska ima so moeto prasanje.

Eve konkretno,vi se molam i se izvinuvam za ova sto ke treba da mi se povtorite.
Ke ima li Suden Den ? Dali ke ima den na koj pred Vozviseniot Sudija (Bog),Tvorecot,Kreatorot site,bez razlika na vera i nacija ke polagame racun za nasite (ne)dela ?
Dali posle Smak na Svetot,dusite ke se soberat i ke im se sudi za nivnite dela ili odma posle smrtta dusata odi vo rajot ili pekolot,bez da mu se sudi za toa sto napravil a sto propustil ?
Христос, според евангелието ќе дојде повторно овде во овој свет, како Судија и ќе ги воскресне сите луѓе, од Адам до последниот роден...
Судот не претставува просто задоволување на некаква Правда,нужност во јуридичка смисла, која и самиот Бог е должен да ја спроведува. Напротив Бог слободно не создал, и оние кои слободно го прифатиле и сакаат, ќе бидат во љубовна заедница со Него, а оние кои слободно се откажале од Него, практично самите ќе се осудат на живот без Него(пекол), губејќи ја можноста да се реализираат слободно, како Личности.
На ова судење се мисли, т.е. не заборавај дека слободно се соединуваме и за Вечноста има потреба да се разграничат оние кои се со Него и оние кои не се.
Тоа е Православната Есхатологија.
Пак и пак ќе повторам, дека Бог не не сака Јуридички, Етички...., затоа што сме добри(ќе не сака), или ако сме со лоши особини(ќе не мрази).
Бог нас не сака без причина-Љубовно, (пр. замисли, дури и ние нашите деца, што сме грешни(смртни) луѓе, си ги сакаме без разлика дали се добри или лоши!?).
Оттука, нема Закана, туку Покана за Вечен Живот во Бога, која ја прифаќаме или одбиваме.:)
Значи ќе има Суден Ден.
Ако не сум јасен препрашај.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Jas te razbiram tebe,ama ti verovatno mene ne me razbiras.
Patot do Nego Bog ubavo ni go kaza. Kako koga bi ti rekol jas tebe,koga sakas da mi dojdes na gosti,ke dojdes od ovaa vrata a ne od onaa,bidejki na onaa vrata ima los pes. I ako ne me poslusas i otides na onaa vrata,normalno e deka ke te izdrpa sepa kuceska i deka nema ubavo da pomines,bidejki ti kazav da dojdes od ovaa.
Jas znam deka covek sam si go odbira mestoto na idniot svet tuka. Jas znam deka Bog nema so kamsik tamu da se zanimava so mene i da me kaznuva toj,tuku delata tuka ke me odnesat na mestoto vo koe sam ke si se izmacuvam,bidejki sam tuka sum go odbral toa mesto.

Spored Islamskoto veruvanje,se veruva deka,posle Kijametot,toa e denot koga se' ke propadne na zemjata i se ke izumre. Posle toj den,site dusi ke bidat dignati i na sekoj ke mu se sudi i ke mu se predskaze sto pravel vo negoviot zivot za da mu bide jasno zosto e praten na toa mesto.
Bidejki lugeto se takvi po priroda,zaboravaat i negiraat. Sekoj svoeto zlodelo si go opravduva. Isto bi mi rekol i ti koga ke se najdes na takva maka,deka ne sum ti kazal deka tamu ima los pes,trnje po patot,deka ne sum te izvestil za toa.... zatoa e Sudniot Den,den kade sto se ke ni se obznani.
Dali jas posle smrtta ke zastanam pred Pravedniot Sudija i ke mi kaze; Zosto ne veruvase koga liberij te ubeduvase deka Isus e Bog,deka e Sin Bozji,zosto ne mu veruvase.... ?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Jas te razbiram tebe,ama ti verovatno mene ne me razbiras.
Patot do Nego Bog ubavo ni go kaza. Kako koga bi ti rekol jas tebe,koga sakas da mi dojdes na gosti,ke dojdes od ovaa vrata a ne od onaa,bidejki na onaa vrata ima los pes. I ako ne me poslusas i otides na onaa vrata,normalno e deka ke te izdrpa sepa kuceska i deka nema ubavo da pomines,bidejki ti kazav da dojdes od ovaa.
Jas znam deka covek sam si go odbira mestoto na idniot svet tuka. Jas znam deka Bog nema so kamsik tamu da se zanimava so mene i da me kaznuva toj,tuku delata tuka ke me odnesat na mestoto vo koe sam ke si se izmacuvam,bidejki sam tuka sum go odbral toa mesto.

Spored Islamskoto veruvanje,se veruva deka,posle Kijametot,toa e denot koga se' ke propadne na zemjata i se ke izumre. Posle toj den,site dusi ke bidat dignati i na sekoj ke mu se sudi i ke mu se predskaze sto pravel vo negoviot zivot za da mu bide jasno zosto e praten na toa mesto.
Bidejki lugeto se takvi po priroda,zaboravaat i negiraat. Sekoj svoeto zlodelo si go opravduva. Isto bi mi rekol i ti koga ke se najdes na takva maka,deka ne sum ti kazal deka tamu ima los pes,trnje po patot,deka ne sum te izvestil za toa.... zatoa e Sudniot Den,den kade sto se ke ni se obznani.
Dali jas posle smrtta ke zastanam pred Pravedniot Sudija i ke mi kaze; Zosto ne veruvase koga liberij te ubeduvase deka Isus e Bog,deka e Sin Bozji,zosto ne mu veruvase.... ?
Ние Христијаните, Веруваме во Бог, Св. Троица, Кој е Љубов(Личност, Слобода), Кој ќе не СУДИ(ПРЕПОЗНАВА, ПОЗНАВА, ЗНАЕ, ГЛЕДА, ОБРАЌА,ЗБОРУВА...), во зависност од тоа дали сме оствариле ЛИЧЕН ОДНОС(ЛИТУРГИЈА,ПРИЧЕСТ)кога се собираме на едно место(Храмот), во Цркавата Негова или пак Не. Со сила не не тера, туку кој сака.
За христијаните Бог не е СУДИЈА, КАЗНУВАЧ(добар си, па те сакам и обратно), па и ние така децата не ги сакаме на тој начин!?
Zosto ne veruvase koga liberij te ubeduvase deka Isus e Bog,deka e Sin Bozji,zosto ne mu veruvase.... ? - ТУКУ СИ ОДБРА ТИ КАКО ШТО САКАШ, ЗАТОА НЕ ТЕ ПОЗНАВАМ, ОДИ СИ ОД МЕНЕ Т.Е. ЖИВЕЈ БЕЗ МЕНЕ.:(
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Iako mi gi izbegnuvate prasanjata,sepak,vi blagodaram za trudot
Iako mi gi izbegnuvate prasanjata,sepak,vi blagodaram za trudot
Ако мислиш на тоа, дека делата ќе ти пресудат дали се добри или не, тогаш тоа не е точно.
Туку пресудно е нашата Определба да бидеме со Него или не.
Во секој случај препрашај ме, ако тоа не е прашањето.
--- надополнето: 7 април 2012 во 20:09 ---
Човекот дури и да е совршен, ако не оствари однос, релација со Бога нема да се спаси.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ако мислиш на тоа, дека делата ќе ти пресудат дали се добри или не, тогаш тоа не е точно.
Туку пресудно е нашата Определба да бидеме со Него или не.
Во секој случај препрашај ме, ако тоа не е прашањето.
Sekoja cest,mnogu smireno i ubavo barem se obiduvate da dadete odgovor.
Mislam deka se povtoruvame celo vreme. Mi se cini deka ne me razbirate sto sakam da znam.

Jas kako pripadnik na Islamskata religija,ne veruvam vo Isus deka e Bog ili Sin Bozji. Ubeden sum vo Objavata koja mu e dadena na Muhammed s.a.w.s
Ke odam li vo rajot ili vo pekolot ? Ako odam vo rajot,togas dzaba i bescelna e religijata (barem vasata),dzaba evangelieto i propisite i pravilata. Ako odam vo pekolot,zaradi toa sto smetam deka evangelieto ne vi e tocno,ubeden sum vo Kur'anot a.sh. pa pred da otidam vo pekolot,nema li da mi se ukazat greskite zaradi koi tamu ke odam ?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Јас зборував, за Христијанството.
Sekoja cest,mnogu smireno i ubavo barem se obiduvate da dadete odgovor.
Mislam deka se povtoruvame celo vreme. Mi se cini deka ne me razbirate sto sakam da znam.

Jas kako pripadnik na Islamskata religija,ne veruvam vo Isus deka e Bog ili Sin Bozji. Ubeden sum vo Objavata koja mu e dadena na Muhammed s.a.w.s
Ke odam li vo rajot ili vo pekolot ? Ako odam vo rajot,togas dzaba i bescelna e religijata (barem vasata),dzaba evangelieto i propisite i pravilata. Ako odam vo pekolot,zaradi toa sto smetam deka evangelieto ne vi e tocno,ubeden sum vo Kur'anot a.sh. pa pred da otidam vo pekolot,nema li da mi se ukazat greskite zaradi koi tamu ke odam ?
Што фајде ако ти се укажат грешките, а сепак завршиш во пеколот???
Нас Христијаните, Христос ќе не суди, процени дали ГО САКАМЕ, препознае, познае по личниот однос (Литургијата, Причестувањето...), а пак Вас според вашиот однос,ДАЛИ ГО САКАТЕ(совест, искреност...) кон Алах, кој ние велиме дека нам ни се открива преку Исус Христос како Св. Троица.
--- надополнето: 7 април 2012 во 21:11 ---
Sekoja cest,mnogu smireno i ubavo barem se obiduvate da dadete odgovor.
Mislam deka se povtoruvame celo vreme. Mi se cini deka ne me razbirate sto sakam da znam.

Jas kako pripadnik na Islamskata religija,ne veruvam vo Isus deka e Bog ili Sin Bozji. Ubeden sum vo Objavata koja mu e dadena na Muhammed s.a.w.s
Ke odam li vo rajot ili vo pekolot ?
Во зависност од твојот однос, љубов кон Алах.
Ako odam vo rajot,togas dzaba i bescelna e religijata (barem vasata),dzaba evangelieto i propisite i pravilata.
За нас останува ЦЕЛНА, без разлика што и ти си во рајот.
Ako odam vo pekolot,zaradi toa sto smetam deka evangelieto ne vi e tocno,ubeden sum vo Kur'anot a.sh. pa pred da otidam vo pekolot,nema li da mi se ukazat greskite zaradi koi tamu ke odam ?
Нема да отидеш заради евангелието, доколку останеш во однос, љубов,релација со Алах.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Sekoja cest,mnogu smireno i ubavo barem se obiduvate da dadete odgovor. Mislam deka se povtoruvame celo vreme. Mi se cini deka ne me razbirate sto sakam da znam. Jas kako pripadnik na Islamskata religija,ne veruvam vo Isus deka e Bog ili Sin Bozji. Ubeden sum vo Objavata koja mu e dadena na Muhammed s.a.w.s Ke odam li vo rajot ili vo pekolot ? Ako odam vo rajot,togas dzaba i bescelna e religijata (barem vasata),dzaba evangelieto i propisite i pravilata. Ako odam vo pekolot,zaradi toa sto smetam deka evangelieto ne vi e tocno,ubeden sum vo Kur'anot a.sh. pa pred da otidam vo pekolot,nema li da mi se ukazat greskite zaradi koi tamu ke odam ?
Ќе се обиам да одговорам. На прашањето кој ќе му суди на светот, кое лице од Света Тројца, одговорот е Христос! Тоа го сведочи целиот Нов Завет бидејќи Христос се воплоти, и како човек ни го покажа патот кон Спасението. Затоа и Христос ќе суди. Христос ќе суди на сите луѓе, не само на Христијаните. Дури и на оние кои немаат слушнато за Бога никогаш, апостолот Павле во Посланието до Римјаните вели дека Бог уште од самиот почеток, кога човекот згреши не го остави сам, туку му го врежа Божјиот закон во срцето. Затоа сите луѓе знаат дека убиството е грев, лагата е грев итн. бидејќи нивната совест им сведочи за гревот (Рим. 2:14-16). Незнам дал е потребно да ти го пишам, дали го знаеш тој дел од Библијата. Ако има уште нејасно, прашај за да се обидам да дообјаснам (ако знам, нормално).
--- надополнето: 7 април 2012 во 21:44 ---
Честит празик на сите Православни верници! Благовештението со кое се наговести Спасението за светот преку однапред пророкуваниот месија Исус Христос е голем настан. Ви посакувам на сите Христос да ни даде здравје, мир, радост, но пред се да ја излева Неговата благодат на нас во изобилие и да ни подари Спасение и Живот Вечен кој само Тој го може!
--- надополнето: 7 април 2012 во 22:00 ---
Дека Бог знае што се крие во срцето на секој човек поединечно и дека ќе му суди според тоа, нема сомнение. Дури и за оние кои никогаш не слушнале за Бога, Бог знае како да им суди и сигурен сум дека многумина од нив ќе оправда и ќе бидат со Него во Рајот. Тоа што во Рајот ќе има многу луѓе кои не биле Христијани не го оправдува фактот дека само Православното Христијанство го има вистинското учење според кое човек може да го достигне обожувањето и да ја оствари полнотата на своето спасение преку личносен однос со Бога. Затоа Православието ги има отворено ширум вратите кон секого и секој кој што би сакал да го запознае, ја има таа можност тоа да го стори скоро насекаде по светот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
. Затоа сите луѓе знаат дека убиството е грев,
13 И кога Господ, твојот Бог ќе го предаде во рацете твои, погуби со сечилото на мечот се што е машко кај него
14 само жените и децата, добитокот и се што има во градот, запленете го за себе и користи се со пленот на неприателите свои, кои Господ, твојот Бог, ти ги предал
15 Така постапи со сите градови што се многу далеку од тебе, а кои не се градови на тие народи
16 Но во градовите на оние народи, кои Господ твојот Бог, ти ги дава да ја наследиш земјата нивна, не оставај ни една жива душа
17 туку предај ги на заклетво: Хетејците, Аморејците, Хананејците, Феризејците, Јевусејците и Гергесејците како што ти беше заповедал Господ, твојот Бог
Второзаконие 20


Во рајот ќе одат само оние кои убивале по наредба на Бог, оние кои убивале жени деца младо старо од Хетејци, Аморејци, хананејци, Ферезејци, Јевусејци и Герасејци требало да се убие се живо така а оној кој на пример убил 23 деца 14 жени и 7 мажи Хананејци оди во рај како верник и слуга божји додека тие 23 деца 14 жени и 7 мажи хананејски ќе горат во вечен оган како проклетници

Повторени закони 20: 13-17

ПС
Александар, твоја должност е ако случајно денес налеташ на некој преживеан и опстанат Феризеец, или Амореец... било машко или женско било старо младо.... да го убиеш
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Пак и пак ќе повторам, дека Бог не не сака Јуридички, Етички...., затоа што сме добри(ќе не сака), или ако сме со лоши особини(ќе не мрази).
Бог нас не сака без причина-Љубовно, (пр. замисли, дури и ние нашите деца, што сме грешни(смртни) луѓе, си ги сакаме без разлика дали се добри или лоши!?).
Оттука, нема Закана, туку Покана за Вечен Живот во Бога, која ја прифаќаме или одбиваме.:)
Има мал милион цитати во библијата, кој го велат спротивното, еве ќе ти посочам еден, па би сакал да ми објасниш на кој начин постапката е без - причинско Љубовна и не е закана.

Левит - Глава 26
21 ‘Ако се противите уште и натаму, ако не сакате да Ме послушате седумкратно ќе ги зголемам врз вас раните за вашите гревови.
22 Ќе ги пуштам горските ѕверови на вас за да ве лишат од децата, за да ви го издават добитокот и ќе ве намалат, така што патиштата ќе ви запустат.’
23 ‘Ако и тоа не ве поправи, па ако продолжите со живеењето што Ми се противи,
24 тогаш и Јас ќе ви се спротивам вам и Самиот ќе ве удрам седумкратно за вашите гревови.
25 Ќе доведам меч на вас, нека се искали со одмазда за Заветот. А кога ќе се соберете во вашите градови, ќе испратам помор на вас, и ќе бидете предадени во рацете на непријателот.
26 А кога ќе ви го прекратам снабдувањето со леб; десет жени ќе ви печат леб во една печка; ќе ви дадам леб со мерка. Ќе јадете, но нема да бидете сити.’
27 ‘Ако и после тоа не Ме послушате, туку Ми се спротивставувате и натаму,
28 и Јас ќе ви се спротивставувам - ќе ве казнам седумкратно за вашите гревови.
29 Ќе јадете месо од вашите синови, ќе јадете месо од вашите ќерки.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Има мал милион цитати во библијата, кој го велат спротивното, еве ќе ти посочам еден, па би сакал да ми објасниш на кој начин постапката е без - причинско Љубовна и не е закана.

Левит - Глава 26
21 ‘Ако се противите уште и натаму, ако не сакате да Ме послушате седумкратно ќе ги зголемам врз вас раните за вашите гревови.
22 Ќе ги пуштам горските ѕверови на вас за да ве лишат од децата, за да ви го издават добитокот и ќе ве намалат, така што патиштата ќе ви запустат.’
23 ‘Ако и тоа не ве поправи, па ако продолжите со живеењето што Ми се противи,
24 тогаш и Јас ќе ви се спротивам вам и Самиот ќе ве удрам седумкратно за вашите гревови.
25 Ќе доведам меч на вас, нека се искали со одмазда за Заветот. А кога ќе се соберете во вашите градови, ќе испратам помор на вас, и ќе бидете предадени во рацете на непријателот.
26 А кога ќе ви го прекратам снабдувањето со леб; десет жени ќе ви печат леб во една печка; ќе ви дадам леб со мерка. Ќе јадете, но нема да бидете сити.’
27 ‘Ако и после тоа не Ме послушате, туку Ми се спротивставувате и натаму,
28 и Јас ќе ви се спротивставувам - ќе ве казнам седумкратно за вашите гревови.
29 Ќе јадете месо од вашите синови, ќе јадете месо од вашите ќерки.
А каде се предходните стихови кои се причина за последиците кои ги наброи?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А каде се предходните стихови кои се причина за последиците кои ги наброи?
Не е битно кој се причините, затоа што liberij тврдеше дека немало закани, и дека бог не сакал без разлика дали сме добри или лоши, дека не сакал без причински. Затоа сакав да ми објасни на кој начин според него овие примери се вклопуваат во таа слика на бог кој има безусловна љубов, а спремен е да натера некого да си ги јаде сопствените синови и ќерки.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
13 И кога Господ, твојот Бог ќе го предаде во рацете твои, погуби со сечилото на мечот се што е машко кај него
14 само жените и децата, добитокот и се што има во градот, запленете го за себе и користи се со пленот на неприателите свои, кои Господ, твојот Бог, ти ги предал
15 Така постапи со сите градови што се многу далеку од тебе, а кои не се градови на тие народи
16 Но во градовите на оние народи, кои Господ твојот Бог, ти ги дава да ја наследиш земјата нивна, не оставај ни една жива душа
17 туку предај ги на заклетво: Хетејците, Аморејците, Хананејците, Феризејците, Јевусејците и Гергесејците како што ти беше заповедал Господ, твојот Бог
Второзаконие 20


Во рајот ќе одат само оние кои убивале по наредба на Бог, оние кои убивале жени деца младо старо од Хетејци, Аморејци, хананејци, Ферезејци, Јевусејци и Герасејци требало да се убие се живо така а оној кој на пример убил 23 деца 14 жени и 7 мажи Хананејци оди во рај како верник и слуга божји додека тие 23 деца 14 жени и 7 мажи хананејски ќе горат во вечен оган како проклетници

Повторени закони 20: 13-17

ПС
Александар, твоја должност е ако случајно денес налеташ на некој преживеан и опстанат Феризеец, или Амореец... било машко или женско било старо младо.... да го убиеш
Во тоа време, како што најверојатно ти е познато, Христос сеуште го немал исполнето Спасението на човекот, кој го повикува на спасение сето човештво и така кога состојбата на некоја нација или на човештвото каков што беше случајот со Потопот во времето на Ное, Бог го дозволувал уништувањето поради човекољубие за да ги одврати од злото, но и за да ги спаси останатите. Постоеле и нации кои се покајале (Пророкот Јов во Нинева).
Кога Христос проповедаше во Адот, на сите луѓе кои живееле од настанокот на светот па се до тој час им го пренесе Словото Божје за спасение и така сите ја добиле шансата да се спасат. Затоа смртта која е последица на Адамовиот грев има врска со човекољубието Божјо бидејќи поради смртта го спречува продолжетокот на лошото (ја нема можноста вечно да твори грев).
--- надополнето: 7 април 2012 во 23:29 ---
Не е битно кој се причините, затоа што liberij тврдеше дека немало закани, и дека бог не сакал без разлика дали сме добри или лоши, дека не сакал без причински. Затоа сакав да ми објасни на кој начин според него овие примери се вклопуваат во таа слика на бог кој има безусловна љубов, а спремен е да натера некого да си ги јаде сопствените синови и ќерки.
одговорив во погорниот пост. Како и да е, тоа беше пророштво за тоа што се случување кога беше заземањето на Ерусалим, а не желбата на Бога.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom