Охрид по примерот на Монте Карло бара воведување данок на луксуз

S

Shellshock nam67

Гостин
Ете што му било на Петрески, ги бркаат туристите за охриѓани да не мора по цело лето да бркаат туристи на автобуска туку да си шетнат на пристаниште



Знаев дека не си воспитан од дома, ама и дека не знаеш да читаш не знаев
obozavaz izgleda da ceslas pa ceslaj koga imas merak so da ti recam drugo si sakas sam :tapp:
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Со ваков речник Петрески нека те земе во тимот заедно ќе бркате туристи
eve so predlagas ti ??
imas vikendasi znaci lugje koi ne se so postojano ziveenje vo Ohrid kako ce gi odanocis tie ??
sekade vo svet vikendicite vikend stanovite se skapa rabota.
znaci danok mora da ima imas primeri po venecija sam istrazuvaj ce vidis
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
eve so predlagas ti ??
imas vikendasi znaci lugje koi ne se so postojano ziveenje vo Ohrid kako ce gi odanocis tie ??
sekade vo svet vikendicite vikend stanovite se skapa rabota.
znaci danok mora da ima imas primeri po venecija sam istrazuvaj ce vidis
Еве што ви предлагам

Јас мислам ова лето дека треба
да забраните да се купуваат станови и дуќани во Охрид на лица кои не живееле во Охрид последните 10 години
да им ги одземете становите на тие кои сега ги имаат а не се жители во Охрид
да забраните влез на туристи кои идат на ден два, има да седат 10 дена најмалку
да не ги пуштате со храна, максимум можат да си носат смоки и тоа отворени како доказ дека по пат ги јаделе
да им забраните користење на лајци
секој турист да остава 500 евра при влез како гранација дека нема да остане да живее во Охрид

а од наредно лето да воведите и визен режим
Плус ова како бонус

Сите што имаат стан во Охрид треба да дадат по еден бубрег.
И да забраните да се снима и слика во Охрид
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Слични се Охрид и Монако, на двете места цените за сместување се енормни
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Државата да воведе данок на луксуз за сопствениците на викенд станови во Охрид, предлага охридскиот градоначалник.

Викендашите да плаќаат по стотина евра годишен паушал, пари кои ќе се влеваат во општинската каса, а ќе се наменат за развој на туризмот.

Сите светски туристички места од Дубровник до Монте Карло наплатуваат ваков данок, зошто не и Охрид, прашува Петрески.

- Се работи за една таква давачка што секој треба да си ја плати. Кој има 100 - 200 илјади евра да купи стан сигурно нема да му биде проблем да си плати 100 евра данок, тоа секаде е така, вели градоначалникот Александар Петрески.

И туристичките работници се сложуваат Охрид како главна туристичка дестинација во земјава треба да наплатува данок на луксуз.

- Дефинитивно треба тоа да се регулира од тоа би имала корист и општината и државата. Тоа не е нешто непознато го има во светот посебно во туристичките места, вели Владо Суклоски туристички работник.

Според градоначалникот викендашите становите ги издаваат на туристи и дебело заработуваат тоа е причина плус зошто оваа давачка е оправдана. Нема точна бројка за тоа колку викенд станови има во Охрид, но според слободните проценки ги има преку 5.000.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=88007
данок на луксуз во Охрид?!абе каков луксуз какви ебани глупсоти....
градоначалникот прво нека ја претвори водата од слатка во солена после ќе прајме мубает за даноците....
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
eve so predlagas ti ??
imas vikendasi znaci lugje koi ne se so postojano ziveenje vo Ohrid kako ce gi odanocis tie ??
sekade vo svet vikendicite vikend stanovite se skapa rabota.
znaci danok mora da ima imas primeri po venecija sam istrazuvaj ce vidis
Во Белгија данок на доход е од 40% до 70% во Хрватска ДДВ е 25% и ние треба да го следиме нивниот “светол“ пример. Може и животниот стандардт ќе ни рипне ако плаќаме високи даноци.:icon_lol: Ако толку си мераклија да плаќаш данок прати му еден чек на Петрески или Груевски сигурно ќе го примат нема да те одбијат. Треба да си ненормален да им даваш пари на ноторни арамии како нашиве политичари. Амди Бајрам, Ѕинго, Заев на нив ни кучето не би им дал да ми го шетаат а не пари на поверење.:pos:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.941
Охрид и данок на луксуз... Охрид - луксуз!? Добра трава пуши градоначалников. Нека го собира сметот на време и нека изгради некоја катна гаража, па може да правиме муабет за нормален туристички град.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.577
Поени од реакции
34.973
Добар е Ацко, ваков визионер ретко се раѓа,,,:свиркам:
Прво му текна да става рампи за влез во Охрид, сега сака да воведува данок на лукзус, а пред стартот на туристичката сезона кај да е ќе му текне:
‘‘ Драги Туристи
Парите пуШЧајте ги по пошта, а вие ИЧ немора да доЈте‘‘
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Охрид и данок на луксуз... Охрид - луксуз!? Добра трава пуши градоначалников. Нека го собира сметот на време и нека изгради некоја катна гаража, па може да правиме муабет за нормален туристички град.
Процедурално.Моментално во периодов немаме проблем со сметот.Само на лето.Не обвинувам никого, можда не можат да постигнат.
А за катните гаражи и слеп човек би приметил дека се најпотребни, само не Петрески.Ама од зграда добиваш процент стан, а за паркирање него му е лесно ;)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.941
Процедурално.Моментално во периодов немаме проблем со сметот.Само на лето.Не обвинувам никого, можда не можат да постигнат.
А за катните гаражи и слеп човек би приметил дека се најпотребни, само не Петрески.Ама од зграда добиваш процент стан, а за паркирање него му е лесно ;)
Подобра механизација на Комуналец и поголема култура на туристите ќе значи почист Охрид и на лето. А за катните гаражи, и од нив бива бизнис. Ќе ги направиш ко во Скопје, половина објект катна гаража, половина објект трговски центар. Ете и од тука процент. :) Само скопјанишчава не купуваат ни семки во Охрид, од Скопје си ги носат, а не па облека. :D
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
cccccccccccc Abe ovoj Acko Petreski vozrasen covek e, a tropa gluposti kako da e deset-godisnik !!!
Da vakvi danoci na luksuz postojat sirum svetot, no da se razbereme Ohrid ne e nitu Dubrovnik, nitu Monte Carlo ....
Ohrid izleguva na ezero, a ne na more, kako prvo !
Kako vtoro Ohrid ne e nisto posebno sreden i cist grad, gjubralnik e, a za parkinzi ic da ne pravime muabet, edino nesto sto vredi vo Ohrid e stariot del na gradot, carsijata, pristanisteto... seto drugo e partal, pazaristeto e ciganstija, toj del nakaj ul.Abaz Emin natamu nakaj dzamijata Haci-Durgut/Krst-Dzamija, ako ste pominale e neviden haos !!!
Da bideme realni Ohrid e gratce koe ne e nisto povekje ili podobro od drugite gradovi/gratcinja sirum vnatresnosta na drzavava, edino toa sto ima ezero, planina(Galicica) i ete tie kulturno-istoriski objekti vo stariot del !!!
Izgleda nasive glavuci(politicari gradonacalnici) bez razlika dali se od VMRO ili od SDSM, seuste ne naucija kako se pravi turizam !
Turizam nemoze da se pravi so izgor ceni, so rampi(vlez-izlez) i so danoci za luksuz i toa zamislete danok za luksuz vo Ohrid, gratce koe se naogja vo Rep.Makedonija i koe izleguva na ezero !!! :facepalm:
Da bese na more(bilo koe) i da bese gradot posreden(zdravi ulici, cistota, parkinzi) ajde nekako, ama vaka ! NO COMMENT ! :гомце:
Mada ic ne mi e ni gajle i onaka Ohrid odamna mi e skurcen za na odmor !!!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
cccccccccccc Abe ovoj Acko Petreski vozrasen covek e, a tropa gluposti kako da e deset-godisnik !!!
Da vakvi danoci na luksuz postojat sirum svetot, no da se razbereme Ohrid ne e nitu Dubrovnik, nitu Monte Carlo ....
Ohrid izleguva na ezero, a ne na more, kako prvo !
Kako vtoro Ohrid ne e nisto posebno sreden i cist grad, gjubralnik e, a za parkinzi ic da ne pravime muabet, edino nesto sto vredi vo Ohrid e stariot del na gradot, carsijata, pristanisteto... seto drugo e partal, pazaristeto e ciganstija, toj del nakaj ul.Abaz Emin natamu nakaj dzamijata Haci-Durgut/Krst-Dzamija, ako ste pominale e neviden haos !!!
Da bideme realni Ohrid e gratce koe ne e nisto povekje ili podobro od drugite gradovi/gratcinja sirum vnatresnosta na drzavava, edino toa sto ima ezero, planina(Galicica) i ete tie kulturno-istoriski objekti vo stariot del !!!
Izgleda nasive glavuci(politicari gradonacalnici) bez razlika dali se od VMRO ili od SDSM, seuste ne naucija kako se pravi turizam !
Turizam nemoze da se pravi so izgor ceni, so rampi(vlez-izlez) i so danoci za luksuz i toa zamislete danok za luksuz vo Ohrid, gratce koe se naogja vo Rep.Makedonija i koe izleguva na ezero !!! :facepalm:
Da bese na more(bilo koe) i da bese gradot posreden(zdravi ulici, cistota, parkinzi) ajde nekako, ama vaka ! NO COMMENT ! :гомце:
Mada ic ne mi e ni gajle i onaka Ohrid odamna mi e skurcen za na odmor !!!
1.Кажи ми почист град во Македонија o_O
2.Ситуацијата со јавната чистота во зимскиот период е многу подобра отколку во лето.
3.Улиците се со истиот асфалт како и во Струмица, Гостивар, Скопје или Битола.Ако мислиш на непроодност во летно, сите се испаркирани на улица кој кај стигнал, под ризик да му ја земат колата со пајак и да го оштетат 100-тина евра.Ама поради недостаток на паркинг - најголемиот проблем.

За другото сме скоро согласни :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Па на лето јули и август комуналец не може да исчисти колку што се гнаси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom