Фан клуб: РК Пелистер

Z

ziko bt

Гостин
Ако беше да гледаш, кажи дали добро игравме ова она.
Па од ко си замина пола екипа сеа прв пат бев во можност да ги глеам,и генерално не сум задоволен како играт иако со прилично сигурна разлика победивме.Победивме дека Куманово имаше два прилично лоши периоди на стартот и на крајот на утакмицата,и ние имавме осцилации нарочито Иве ко се повреди па ни ја стопија предноста,ама ете накрај изглеа и тие се изморија па ние со неколку контри преку Бутино ја напрајвме разликата.Иначе ко шо кажаја и за претходната утакмица,не сум експерт за ракомет ама факт е дека Заре и Кире драпат мадиња кога станува збор за ротација на играчите,до 45 минута само Ќани и Чурлевски се ротираја во напад одбарана,и после ради сплет на околности влагоја на 2-3 минути по некој од младиве играчи,место сеа дур не почни плеј офот да му дават поголема минутажа тие ова го прат и играт со искусните играчи, иако ни е сигурно првото место.Индивидуално мене Папата ме бендиса како изигра,изглеа ке ни биди гол играч ова полусезона :D ,и ко за крај голема грешка напраја шо не остаја некој бек шутер во тимот,на ништо не личи она игра со 3-4 крила во стартна постава и со 2ца ниски средни бекој.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
^ Сепак не се искусни Заре и Кире, ама мислам дека треба шо поќе да ги одмарат Иве и Ќани. Во години се луѓето и се гледа дека едно полувреме им е максималната сила.
 

Pelister 2008

Ветеран
Член од
28 ноември 2010
Мислења
1.044
Поени од реакции
525
А колку сакате бе со една постава , факт е дека другите не можат на исто ниво да ги сменат . Куманово само ги ротираа играчите така да имаа одморени а нашите со 1-2 замени цела утакмица ја изиграа така да не е резултатот така лош со оглед дека играме без замени.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.203
Поени од реакции
1.519
Ова денеска со Куманово беше катастрофа, во екипата имаше 9 тренери, 7 деца и двајца играчи (Чантурија и Бутино) се друго катастрофа. Јас ја гледав емисијата Град на тера кога беа Злате и Кире и зборуваја за некои таленти кои во првата екипа ке ги направат играчи, ама од тие таленти јас не можев да видам ни Т, цела утакмица се играше со Кани, Иве, Папата и тн. И кога влегоја на 57.37 минути ги внесе се виде дека не се деца со некој голем талент кои ке можат да преземат во иднина, сепак повеке се деца за потполнување за број. Дисциплина никака секој си дозволува да вика по судиите да се кара со соиграчите и тн. За прв пат на ракомет зажалив за 50 ден кои ги дадов за карта, првин додека јас чекав да купам карта дел од управниот одбор влезе зад обезбедувањето без карта, второ она што се случува во Пелистер на ништо не личи а камоли на сериозен клуб. Треба што побрзо да заборавиме дака Пелистер има титули има традиција и да не се залажуваме повеке, треба се да се набрка и да се почне буквално од почеток. До кога во екипата ке ги гледаме Кани, Иве, Папата, Тосето и др. со играч повеке ги мрзи да стрчнат за брз центар страмота.
 

Pelister 2008

Ветеран
Член од
28 ноември 2010
Мислења
1.044
Поени од реакции
525
Ова денеска со Куманово беше катастрофа, во екипата имаше 9 тренери, 7 деца и двајца играчи (Чантурија и Бутино) се друго катастрофа. Јас ја гледав емисијата Град на тера кога беа Злате и Кире и зборуваја за некои таленти кои во првата екипа ке ги направат играчи, ама од тие таленти јас не можев да видам ни Т, цела утакмица се играше со Кани, Иве, Папата и тн. И кога влегоја на 57.37 минути ги внесе се виде дека не се деца со некој голем талент кои ке можат да преземат во иднина, сепак повеке се деца за потполнување за број. Дисциплина никака секој си дозволува да вика по судиите да се кара со соиграчите и тн. За прв пат на ракомет зажалив за 50 ден кои ги дадов за карта, првин додека јас чекав да купам карта дел од управниот одбор влезе зад обезбедувањето без карта, второ она што се случува во Пелистер на ништо не личи а камоли на сериозен клуб. Треба што побрзо да заборавиме дака Пелистер има титули има традиција и да не се залажуваме повеке, треба се да се набрка и да се почне буквално од почеток. До кога во екипата ке ги гледаме Кани, Иве, Папата, Тосето и др. со играч повеке ги мрзи да стрчнат за брз центар страмота.
Тие останваат бе шо не останаја некој други нив ги боли за клубот колку толку за тие пари можеше да одат негде на др место да играт ама останаја и ако не беа тие сеа ке го држевме курот в рака ке игравме со Преспа и Кавадарци за место за опстанок. Е сеа за децата не оди то така требаше порано да се вложва во нив нема тренинзи а дека има шо можат за 2-3 сезони да играт има , ако не ти чини не иди колку пари толку музика а тие шо останаја треба да им се пушти рака а не да се плука по нив .Шо не одиш ти пример да работиш негде за без пари од љубов и после ке коменитраш овде со право
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.530
Во право е според мене Pelister 2008....
Дека не се вложваше во децата ТО Е ФАКТ..
Наместо то,овие сезони ние кубуревме со еден куп проблеми,де плати се борчеа,де играчи немаше,па таман ќе се напраеше нешто се расипваше..
Па после сакавме се наеднаш,па ништо не напрајвме....
Не можи така....
Реално гледано од сите овие деца шо се сега во клубот,освен Филип никој не можи да игра без проблем во прва екипа....
Точно заради то шо го кажа Pelister 2008,шо НЕ СЕ ВЛОЖВАШЕ...
Не можиме да напрајме играчи со еден тренинг неделно,со недостиг на слободни термини за децата...
Треба во младите да се вложва,во исхрана,да му се дај оптимални услови....теретана,базени,едукација,ете турнеи да се организират барем еднаш годишно....
И Кире и Заре можи до негде можи да се оправдаат,барем со овие посалам екипи...
Е сега ко ќе играме со тимови од калибарот на Кавадарци,Преспа,тогаш ќе мора да се уфрлат децата....
Недостиг за Пелистер беше шо не изигра пријателски утакмици зимава,ладно време,доцна се почнаја припремите...
И децата од втора екипа се најдоа во небрано...
Е не е исто да играш со екипи како Ринија во втора Лига,и со екипи во Супер Лига,иако не е нешто посебно лигата,сепак има разлика.....
Сега треба да се пронајдат уште две три деца од овие,да се ослободат полека од тремата,па да видиме шо можат....
Па заедно со старите да тераме,не се сложваме дека без нив можиме...
Уште тие да не беа и ќе испадниме....
Да беше тука Тото,ќе имавме барем уште една опција за во одбрана,да се смени Бутино,кој игра нон-стоп....
Како и да е,не е лошо и вака,Куманово е доста солидна екипа...
Пелистер изигра денес слично како Словенија на ЕП...
Без бекови,со влезови во 7,6 метри,со топка до пикер,и шут од некоја поизгледна ситуација..
Со оглед дека останавме без ниту еден вистински бек,мора така да играме,друго чаре нема....
За денешната утакмица....
Папата изигра солидна утакмица,без грешките и утнати зицери по кои стана препознатлив:D
Чантурија и Бутино најдобри....секоја чест,одлични крила имаме,сигурно меѓу топ 3 тандеми во лигата....
Тосето фати доста.....мал ексцес му беше ко му се даде в лице на судијата,ама и можи треба некогаш така да му се оди пожустро на тие педерчињата...
Па до кога ќе не дупи бе тој нослото Колевски,се да му ебам....:mad:
Така треба,да видат малку страв,не да судат како сакаат без страв...
Фалат голојте од бек,Везенио е во зимски сон,сега ќе мора да преземи се во свои раце,со оглед дека е можеби едиснтвениот шо можи да шутни ко шо треба кон голот....:eek:
Заслужена победа,можи малце повисока од реалната слика во текот на поголемиот дел од утакмицата....
Куманово се покажа како доста солиден тим...
Јанев и Дарко Георгиевски пред се..
Јанев,каква штета за ова дете,го испуштивме од раце...:facepalm:можевме да имаме пикер за наредните 5-10 години
Вистински горостас,кој за жал не доби/ва шанса,со вистинсска работа ова дете можеше да биди пикериште....
Дарко ака ОСА-не знам Вујо шо сака појќе..
Камо ние да имаме вакво дете...има се,цврсто дете,карпа,добри движења,добар шут....
И тој не доби шанса......
Денес дури можеше беше главен играч,даваше топки,шуткаше,посебно во прво полувреме,после падна,Тосето му стопи некоја..
Не можеше сам...сепак според мене дечково е невиден потенцијал,ако иаме пари некогаш вакви деца треба да се барат,шо ќе можат да играат машки ракомет..
Не играчи ко стап,како Мите,секој дуел на земја,при првиот погруб старт и толку,шо бекој такви?
Славиша некако потфрли,ама и тој е голем потенцијал за една ваква лига....
Ете играчи,пред нос,наместо да трупаме пари за Срби да земевме играчи од кај нас,да му опневме договори,да работевме сериозно,со некое дете од кај нас за некоја година ќе имавме некоја солидна екипа....со една третина од парите шо ги фрлија за курташак ќе направме супер екипа за во иднина...
Тука треба да обрнат внимание,не мислам на ЕФТО и компанија,и другите шо ќе дојдат(не ќе бидат вечни овие)..
Дека треба да се бараат деца од цела Македонија...не дека има сега некој избор,си ебаја мајката школите,ама пак се најдува по некој играч....
Некогаш добар играч можиш да најдиш за ситна пара,само треба да имаш план,и да имаш луѓе шо ќе ги донесат децата овде,и шо е поважно некој да работи со нив...


 
Член од
23 февруари 2012
Мислења
304
Поени од реакции
214
Убав муабет брат напрај вкрај ми се бендиса, ова сега шо го прајме муабет Циле го праеше на дело. Сите овие Митков, Темелков, Лазаров, Наумче и реддруги играчи така беа дојсени, ракометни шизици, а станаја играчишта. Мора одново да се почни на тој начин, а уствари то е основа на клубојте во европа, само кај нас место да земат две деца солидни и да останат за навек тука, тие земат некој Хрват, шо истите пари ќе ги земи за два месеци и после ќе си оди !!!
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.016
Поени од реакции
135
Ова денеска со Куманово беше катастрофа, во екипата имаше 9 тренери, 7 деца и двајца играчи (Чантурија и Бутино) се друго катастрофа. Јас ја гледав емисијата Град на тера кога беа Злате и Кире и зборуваја за некои таленти кои во првата екипа ке ги направат играчи, ама од тие таленти јас не можев да видам ни Т, цела утакмица се играше со Кани, Иве, Папата и тн. И кога влегоја на 57.37 минути ги внесе се виде дека не се деца со некој голем талент кои ке можат да преземат во иднина, сепак повеке се деца за потполнување за број. Дисциплина никака секој си дозволува да вика по судиите да се кара со соиграчите и тн. За прв пат на ракомет зажалив за 50 ден кои ги дадов за карта, првин додека јас чекав да купам карта дел од управниот одбор влезе зад обезбедувањето без карта, второ она што се случува во Пелистер на ништо не личи а камоли на сериозен клуб. Треба што побрзо да заборавиме дака Пелистер има титули има традиција и да не се залажуваме повеке, треба се да се набрка и да се почне буквално од почеток. До кога во екипата ке ги гледаме Кани, Иве, Папата, Тосето и др. со играч повеке ги мрзи да стрчнат за брз центар страмота.
Ајде бе ти куро ми само плукаш нон стоп по играчите?!
Ако можиш оди играј ти покажи, оди ти биди управа
Ако не беа тие играчи шо ги плукаш нон стоп ќе пропаднеше клубот.
Оди застрамисе, а не нон стоп да ги плукаш играчите по форуми, ако си толку паметен оди од Понеделник до Петок в сала и да му го кажиш тоа в лице не само на форуми да пишиш....
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
На кое место се наоѓа ракометната федерација во Битола знај некој ?
 
Член од
19 август 2011
Мислења
95
Поени од реакции
56
iskreno nemozam da bidam zadovolen ali so igracite koi gi imame tolku ni e silata 3to mesto...se gleda deka ive znaj mn rakomet ama nema dusa pojke,vezeniot kako so kaza tomasiono voi zimski son e jas mislam deka ne e zainteresiran mnogu za rakomet poradi situcijata vo klubot..papata iznenadi :) butino najdobar spored mene..za filip se gleda deka deteto ima potencijal vlegva ne se plasi.za dr mladi nezz posto ne dobija nekoja sansa..se e ok vaka so kazvat so mladi da pocnime od start ama so prajme ete sea ko ke igrame so metalurg i ke go vidat filip ili bilo koj od pomladite deka ima potencijal i ke si go zemat tie to cekat da izlezi nekoj biser i odma ke go zemat ke mu ponudat pari,hrana stan i ednostavno nemozi da se odbie a pelister pak so kuro vrace ke ostani..to mene me plasi poso neame zdrava uprava tuku raspasena banda ama jebiga da cekame ke vidime kako ke bidi
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.203
Поени од реакции
1.519
Како прво не знам каде виде Кире дека плукам по играчите, јас само сакав да кажам дека доста е од старите играчи (за тоа што тие го направиле за Пелистер секоја чест, капата долу), мислев дека дојде време да се форсираат млади играчи за да можат да го докажат својот квалитет а не да се постават на 2 мин пред крај, збунети да не знаат каде тераат. Мислем дека нај паметно е да им се заблагодариме на постарите играчи и да се форсираат само млади без разлика дали ке изгубиме или не од Куманово, Пролет и тн, не треба да гледаме што изгбивме туку што може да добиеме. Ева вчера не ја изгубиме утакмицата и што добиме буквално ништо 3 бода во оваа лига се ама баш ништо. Пелистер мора да се ослободи од товарот на традицијата и историјата од титулите и да почне од ново, не на секој пораз да се гледа како неуспех туку како искуство.
 
Член од
23 февруари 2012
Мислења
304
Поени од реакции
214
Која федерација бепријателе, таја е во Скопје, или се заебаваш нешто со нас ?? хахахахаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom