Каде е границата на прељубата?

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Да се распраша какви проблеми имаат разведените и да направи се да ја сочува врската.
Многу помали од оние кој по секоја цена останале да живеат заедно.
Јас сум пораснат во такво семејство, и никогаш тоа не сум го почуствувал како проблем, а знаејќи ги карактерите и на двајцата мои родители, и повеќе од сигурен сум дека би живеел во пекол кога би биле заедно.
 
G

galaxy

Гостин
Ако изневерување е збор кој се користи за активности после кои се прекинува врската, тогаш:
Активности надвор од врската сѐ додека се зачувани интересите, чувствата и перспективата на истата не ги сметам за изневерување. Откако ќе се наруши текот на врската, довербата, чувствата и задоволството на партнерите од меѓусебниот однос тогаш нема потреба од дејства кои би го повредиле партнерот, доколку двете страни се во емотивна реалност и гледаат дека тонат, врската се прекинува, освен во ситуации кога едниот партнер е слеп, е тогаш...
Сосема ново ниво на размислување, вакви се скоро сите врски, емотивно слепи се двајцата или едниот партнер и не ги гледаат чувствата на другиот, тогаш има повредување, со (ова е клише) да го најдат кај други она што не го наоѓаат во врската кај партнерот, додека сакаат и да имаат стабилност и сигурност, можеби и бенефиции од врската која требало да ја прекинат.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
изневерување за мене е ако ме лаже, доколку правела нешто со некој друг и ми каже за тоа јас не го сметам за изневерување, без разлика на мојата понатамошна реакција.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Да речам само секс - не би било вистина :)

Секс со друга личност без мое знаење. Односно, сексање зад мој грб.

Оти, под секс со друга личност, може да биде и тројка, а тоа, не е изневерување...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.695
Поени од реакции
4.447
Слично како Оут Оф Реалити ако ме излаже , а јас дознаам за тоа. Ако ја каже вистината половина и е простено,без разлика на мојата понатамошна реакција.:ROFLMAO:
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
172
Поени од реакции
430
Можам да гледам од повеќе аспекти, зависи од врската, од возраста... од периодот во врската, дали е на почеток, дали е сериозна и слично...
Секоја ситуација е индивидуална.

Порано мислев, се дур не дознаам, флерт не ми смета, но како што растам и врските си завземаат одредена доза на сериозност од старт, мислам дека дури и флертот можеби не бил класично неверство, но сепак би бил предавство. Што се вбројува во непосакуваните ситуации.
И незнам таму колку истражувања да направат и да докажат дека флертот можеби е и корисен за одредена врска, дека тој е безопасен, бла бла.. пак ќе речам, такви Мижи Асан да ти баам ситуации не проаѓаат доколку имаш здрава врска и силна љубов.

Но ниедно неверство не е толку болно од тоа да си со некого а тој-таа да сака друг-а.
Можеби и не се споредува со неверство, но е несомнено најнепосакувано.
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
секаков непотребен контакт со друга особа надвор од другарските односи е изневерување.
мислам кога решил да има врска со некоја особа јасно е дека тука прекинува ловот!
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
206
Поени од реакции
68
секаков непотребен контакт со друга особа надвор од другарските односи е изневерување.
мислам кога решил да има врска со некоја особа јасно е дека тука прекинува ловот!
Ахх... сите некако реагирате "остро" на овие непотребни контакти или флертови. А колку би биле спремни да ја раскинат врската ради тоа ( зборам за посериозна врска - не да те бацам да ме бациш )
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Ахх... сите некако реагирате "остро" на овие непотребни контакти или флертови. А колку би биле спремни да ја раскинат врската ради тоа ( зборам за посериозна врска - не да те бацам да ме бациш )
да ми признае сега ( или да дознаам од сигурни извори- блиски до владата :D) дека флертува со некоја девојка веднаш би ставила крај на врската. Озбилно ти зборам. Минатата врска 4 години истото па истото флертови, пораки, титкања, те варам не те варам муабети....ФАЛА!
Ако тој човек флертува со некоја друга девојка најпрво не те почитува, а ако не те почитува што ќе ти е?
Секоја врска (а подоцна и брак) се заснова НАЈПРВО на почитување, а ако тоа го нема....маф ти е работа...
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
206
Поени од реакции
68
да ми признае сега ( или да дознаам од сигурни извори- блиски до владата :D) дека флертува со некоја девојка веднаш би ставила крај на врската. Озбилно ти зборам. Минатата врска 4 години истото па истото флертови, пораки, титкања, те варам не те варам муабети....ФАЛА!
Ако тој човек флертува со некоја друга девојка најпрво не те почитува, а ако не те почитува што ќе ти е?
Секоја врска (а подоцна и брак) се заснова НАЈПРВО на почитување, а ако тоа го нема....маф ти е работа...
Хаха, како викаат кај што има чад, таму има и оган.
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
206
Поени од реакции
68
да ми признае сега ( или да дознаам од сигурни извори- блиски до владата :D) дека флертува со некоја девојка веднаш би ставила крај на врската. Озбилно ти зборам. Минатата врска 4 години истото па истото флертови, пораки, титкања, те варам не те варам муабети....ФАЛА!
Ако тој човек флертува со некоја друга девојка најпрво не те почитува, а ако не те почитува што ќе ти е?
Секоја врска (а подоцна и брак) се заснова НАЈПРВО на почитување, а ако тоа го нема....маф ти е работа...
На ова
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
да ми признае сега ( или да дознаам од сигурни извори- блиски до владата :D) дека флертува со некоја девојка веднаш би ставила крај на врската. Озбилно ти зборам. Минатата врска 4 години истото па истото флертови, пораки, титкања, те варам не те варам муабети....ФАЛА!
Ако тој човек флертува со некоја друга девојка најпрво не те почитува, а ако не те почитува што ќе ти е?
Секоја врска (а подоцна и брак) се заснова НАЈПРВО на почитување, а ако тоа го нема....маф ти е работа...
Извини ама морам да те демантирам, не се согласувам со мислењето.
Секоја "сериозна врска" се темели на доверба, почитта е нешто друго зависна е од карактерот на човекот, постојат ладно крвни типови на луѓе кои ни сами не се респектираат а не камо ли некој друг, и сепак имаат стабилна врска.
А флертот претставува најеротскиот сегмент во љубовниот живот, поготово ако налеташ на класичен згоден шармер воедно и добар оратор. Во моментите на флерт ти ќе ги заборавиш сите грижи, обврски, контакти со реалноста, дечко влечко итн... едноставно тој момент си под заблуда (што правам,го посакувам) но сепак имам своја морална норма ќе го зачувам достоинството на својот партнер и нема да го правам магаре во очите на другите. Но доколку можам потајно тоа ќе го изведам- тоа е одговорот на 90% од популацијата во современово општество. Желбата за подобро никогаш нема да згасне, човечкото око е ненаситно.
Реплицирај доколку имаш друга теорија за почит или флерт;)

Он топик- Доколку сте болно љубоморни секој најмал потег ќе го поврзувате со изневерувањето, поготово ако вашиот партнер претходно имал бујна историја во љубовта, исто така пријатели од спротивниот пол со кои си контактира редовно на која и да било тема, и секогаш ќе предизвикувате бурни непотребни расправи додека еден ден жртвата на љубомората не го прекине тоа.
Доколку сте опен мајнд типови со пошироки сваќања, под изневерување ќе подразбирате , лага, секс, искористување, бакнеж (усни на усни тивка музика......)
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Би можел да простам секс ( доколку е џст анимал инстинкт и доколку е само еднаш и сплет на околности). Не би можел да си дозволам да и простам љубов кон некој друг. Е тоа више боли.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Би можел да простам секс ( доколку е џст анимал инстинкт и доколку е само еднаш и сплет на околности). Не би можел да си дозволам да и простам љубов кон некој друг. Е тоа више боли.
Со почит другарче. Според твоите постови претпоставувам дека си либерте дечко, но сексот би го простил само за драматичната вечер кога ќе ја дознаеш веста. Наредниот ден нема да бидете на истиот левел што сте го имале претходно, што резултира крај. Се разбира зборувам за цврста врска со период над 5-6 месеци каде постои љубов, не за новокомпонирана каде не владеат емоции или застарена каде ама ич нема да те боли половиот орган каде ти е жената, ама тоа е кога ти нема да бидеш сексуално активен-60-70 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom