Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Vidi realno ne postoi nikakov bog, postoi nesto sto se vika beskonecen kreator-univerzumot i ste nie sme edno isto so toj beskonecen kreator. Znaci sekoj covek e povrzan eden so drug i povrzan so beskonecniot kreator, poradi toa sto nasata dnk e osakatena nie ne mozeme da gi vidime i da gi osetime tie raboti. Tuka doagaat dva igraci na nasata scena Jahve i Lucifer po dodelena zadaca od beskonecniot kreator da vospostavt red i zvot na ovaa planeta, Alah e izmislica na Rim bidejki ne mozela da vospostavi kontrola na sekada pa taka go naoga Muhamed koj bil zenet za nekoja si razvedena i go zaboraviv imeto koj direkno dobival instrukcii od nejziniot bratuced koj bil nekoj poglavar vo hristijanstvoto. Jahve sakal da ne postoi slobodnata volja na ovaa planeta i bil mnogu sebicen ne sakal lugeto da se vozdignuvaat duhovno, dodeka pak lucifer go pravel sprotivnoto im daval alatki na lugeto da se vozdignat na mnogu visoko nivo i da gi koristat svojte moki. Inaku samo vo ovoj 3d svet postoi dobro i loso, dodeka pak negativnata energija e isto tolku korisna kako i pozitivnata.
Кажаново многу ме потсетува на еден текст насловен како: "скриената рака", кој го посочивме на темата: "промената на човештвото".
Дали овој твој став е инспирација од текстов?
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Alah e izmislica na Rim bidejki ne mozela da vospostavi kontrola na sekada pa taka go naoga Muhamed koj bil zenet za nekoja si razvedena i go zaboraviv imeto koj direkno dobival instrukcii od nejziniot bratuced koj bil nekoj poglavar vo hristijanstvoto.
Ѓурѓа, Ѓурѓа се викала. И да била арна немало да биде разведена, туку тоа е...
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Кажаново многу ме потсетува на еден текст насловен како: "скриената рака", кој го посочивме на темата: "промената на човештвото".
Дали овој твој став е инспирација од текстов?
Tokmu taka Hiden Hand
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Mi se sviga sto toa lugeto pocnaa da se budat i da ja sfakaat sustinata na zivotot i zasto ziveat vo ovaa igra, sepak se naogame vo nekakva tranzicija i ne ocekuvaat golemi promeni vo idnina zborubvam za celoto covestvo..
Дечко, ти ми си новиот јунак на форумот. Чесен збор. Би сакал да влезете во една жестока дискусија со Спирос-Божјата-Мудрост. Верувам дека тоа би била една антологиска средба на два титани на религиозно-окултната мисла...
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Дечко, ти ми си новиот јунак на форумот. Чесен збор. Би сакал да влезете во една жестока дискусија со Спирос-Божјата-Мудрост. Верувам дека тоа би била една антологиска средба на два титани на религиозно-окултната мисла...
Ostaj go deckoto ceka da vleze u armijata na isus i da mu dade mec i stit da se bori :))))
 
L

Ligeia

Гостин
Kakvi gluposti pisuvate za mali deca prosto nemozam da vi se iznacudam :)...Hahahahahahahah
--- надополнето: 18 февруари 2012 во 22:31 ---
Satana/Satan
Drugi imainja: Enki, Ea, Lucifer, Sheitan, Ptah, Melek Ta'us,
Den: Ponedelnik
Boja: Plava, Crvena i Crna
Sveti zivotni: Paun, Zmija, Jarec, Zmej i Gavran
Broevi: 2, 11 i 4 (666 e simbolicen broj za dobata na vodolijata koga i povtorno ke vladee)
Horoskop: Vodolija i Jarec
Planeti: Uran i Venera
Smer: Istok i Jug
Najvazen den mu e 23 dekemvri, koga sonceto e eden stepen vo Jarec. Jarec e 10 po red znak vo zodijakot, taka da toa go pravi brojot 11
--- надополнето: 18 февруари 2012 во 22:46 ---
Eve vaka edno malo objasnuvanje:
Lucifer e Demon koj vladeel i ke vladee so drugite demoni... da ne nabrojuvame sega. Znaci ne sakal da mu se sprotistavi na bog tuku bog ili Jahwe bil mnogu ljubomoren bog i nesakal da mu se pomaga na covestvoto da se izdignuva duhovno bil mnogu sebicen i sakal mokite sto gi imal da si gi koristi samo za sebe dodeka pak lucifer go pravel sprotivnoto. No biblijata i religijata koja poteknuvaat site religii od edno isto gi isprevrtela i gi napravile zlobni.
Zborot Demon doaga od grckiot zbor Daimon sto znaci Bozanska mok ili Bozanska mudrost.
Demonite se drevni, prvi i orginalni bogovi na covestvoto uste kaj starite Sumerani, Egipjani, Babilonci, Grci, Rimjani... Site tie se isti Demoni-Bogovi so razlicni iminja.
--- надополнето: 18 февруари 2012 во 22:58 ---
Satanata e toj koj ke go podigne covestvoto na povisoko nivo, Satanata e toj koj ke ti dozvoli spiritualno duhovno da se vozdignes, Satanata e toj koj ke ti pomogne so meditacija da go pobedis stravot, Satanta-Lucifer e pravilniot bog koj ke ti pomogne vo sekoe vreme da go najdes vistinskiot odgovor.
Ne veruvajte na nikavi sekti izmislici koj imaat bolni rituali i koj gi narekuvaat satanisticki sto ne e ni priblizno do satanizmot.
Spiritualniot satanizam e vistinskata religija na covestvoto, nitu vatikan nitu srkvata nitu alcnite i bolni popovi i svestenici pedofili ne se vistinski tuku zlobni, gi iskoristuvaat lugeto na sekoj mozen nacin im ja crpat energijata i parite. Dodeka pak satanizmot zboruvam za vistinskiot satanizam pak ke kazam di dava znaenje sto mozes da gi otklucis tvojte moki kako veke sto nekoj luge go pravat toa so pomos na dlabok trans ili teta sostojba na mozokot kade sto mozes da dopres do podsvesta...
Zatoa ve molam postuvajte go Lucifer, nie sme Luciferova rasa...
Ти ова сериозно?Чудно...а сепак јас знам една вистина а тоа е дека ти си создаден од 1 јајце клетка и 1 сперматозоид ( наменет или случаен).Овој податок не ми го дал ниту Бог ниту Сатаната.За да го спознаеш универзумот најсетне првен треба да се спознаеш себе си и да се помириш со твојата ''смртна'' состојба и фактот дека си заглавен во човечко тело кое функционира со разум,емоции и свест.Како ќе си ги наштелуваш останува на тебе но јас би ти препорачала да читаш филозофија и психологија наместо сатанистички писатели.Верувај ми нема да ти биде досадно ако малку забибериш со астрологија.Дали науката е еден вид на сатанизам? Не би рекла,затоа што таа е очигледна и материјална а ова што го кажуваш ти не знам дали да го разберам како шега или да почнам да се плашам до каде оди човековата фантазија.:)
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Луцифер бил избркан од рајот бидејки сакал да го смени Господ од тронот?
Абе жими мајка. Типичен пример за нетолерантност во раното христијанство па смислиле приказна која им одговарала на нивните ментални склопови.
Прво кој би бил толку многу глупав да се побуни против својот создавател без разлика колку самобентисан е а самобендисаниот ни повеке ни помалце да ти бил Ангел и уште омилениот на Господ.
Зарем не гледате кратери во приказнава. Од приказнава излегува дека Господ не ја знае иднината т.е. не е семокен. Второ како дете на Господ дури и да се побунил против него и бидејки нели Господ е полн со љубов и разбирање би му простил а не би го протерал моментално.
Нели е поголема веројатноста да Луцифер искажал некои ставови пред господ овој не ги прифатил и Луцифер во знак на протест го напушта рајот и Господ, а Господ бидејки е повреден емоционално му забранува да се врати (му проработува егото).
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Ти ова сериозно?Чудно...а сепак јас знам една вистина а тоа е дека ти си создаден од 1 јајце клетка и 1 сперматозоид ( наменет или случаен).Овој податок не ми го дал ниту Бог ниту Сатаната.За да го спознаеш универзумот најсетне првен треба да се спознаеш себе си и да се помириш со твојата ''смртна'' состојба и фактот дека си заглавен во човечко тело кое функционира со разум,емоции и свест.Како ќе си ги наштелуваш останува на тебе но јас би ти препорачала да читаш филозофија и психологија наместо сатанистички писатели.Верувај ми нема да ти биде досадно ако малку забибериш со астрологија.Дали науката е еден вид на сатанизам? Не би рекла,затоа што таа е очигледна и материјална а ова што го кажуваш ти не знам дали да го разберам како шега или да почнам да се плашам до каде оди човековата фантазија.:)
Ti sega mi kazuvas nesto kako nastanal covekot zivotot? Od jajce kletka od spermatozoidi?
Kolku pati si rodena u fizicko telo? Kolku pati umrelo tvoeto fizicko telo?
Za da se stvori toj organizam i da ispusti spermatozoid i da se stvori organizam so jsace kletka da go primi toj spermatozoid...
Celiot svemir e plazma, ogromen prostor poln so energija so ogromen potencijal. Taa e slobodna energija i ona e beskonecna.
Gustinata na energijata, vakum ili plazma (kako sakas narecija) iznesuva 1093 grama po sm2, taka da elementarnite cesticki se pojavuvaat od nikade upravo od vakumot ili plazma i pak gi snemuva.
Se e vo postojano nastanuvanje, sekogas se stvara nov prostor, novo vreme, nova materija, nova energija, nov zivot. Se vo sekoe vreme se dvizi, se e zivo nisto ne umira, se preobrazuva vo novi i drugi formi.
NISTO NE E IZGUBENO, NISTO NE E STVORENO SE E TRANSFORMIRANO. NISTO NE E PLEN NA SMRT SE E PLEN NA ZIVOT.
Taka da ako sakas da mi kazes kako e nastanat zivot ZNAM!!! Nemora da se macis.
Mi vikas deka fantazijata mi otisla predaleku ZNAM!! i se gordeam so toa, zasto vo idninan fantazijata ke bide najjako oruzje na covekot odkako ke gi trgne barierite.
Mi vikas deka sum neznam kakov satanist bla bla, Ne sum takov kako sto mislis. Zboruvav za Lucifer kako energija, zboruvav za satanizmot kako alat koj moze da se koristi i nema nisto loso vo toa ako pocnes da gi otkrivas vistinskite moki so pomos na taa alatka.
Mi vikas da se zabiberam vo astrologija, jas bi ti preporacal da trgnes odpocetok i ke naucis od kade poteknuva astrologijata.
Mi vikas da se pomiram so mojata smrtna sostojba, jas ne umiram ti nema da umres umiraat samo nasite 3d tela, koga ke go sfatis poviskoto nivo na zivotot deka nema smrt, deka taa ne postoi ke sfatis deka navistina zivees, jas nema da gi citam tvojte filozofi jas ke go slusam glasot od vnatre.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ti sega mi kazuvas nesto kako nastanal covekot zivotot? Od jajce kletka od spermatozoidi?
Kolku pati si rodena u fizicko telo? Kolku pati umrelo tvoeto fizicko telo?
Za da se stvori toj organizam i da ispusti spermatozoid i da se stvori organizam so jsace kletka da go primi toj spermatozoid...
Celiot svemir e plazma, ogromen prostor poln so energija so ogromen potencijal. Taa e slobodna energija i ona e beskonecna.
Gustinata na energijata, vakum ili plazma (kako sakas narecija) iznesuva 1093 grama po sm2, taka da elementarnite cesticki se pojavuvaat od nikade upravo od vakumot ili plazma i pak gi snemuva.
Se e vo postojano nastanuvanje, sekogas se stvara nov prostor, novo vreme, nova materija, nova energija, nov zivot. Se vo sekoe vreme se dvizi, se e zivo nisto ne umira, se preobrazuva vo novi i drugi formi.
NISTO NE E IZGUBENO, NISTO NE E STVORENO SE E TRANSFORMIRANO. NISTO NE E PLEN NA SMRT SE E PLEN NA ZIVOT.
Taka da ako sakas da mi kazes kako e nastanat zivot ZNAM!!! Nemora da se macis.
Mi vikas deka fantazijata mi otisla predaleku ZNAM!! i se gordeam so toa, zasto vo idninan fantazijata ke bide najjako oruzje na covekot odkako ke gi trgne barierite.
Mi vikas deka sum neznam kakov satanist bla bla, Ne sum takov kako sto mislis. Zboruvav za Lucifer kako energija, zboruvav za satanizmot kako alat koj moze da se koristi i nema nisto loso vo toa ako pocnes da gi otkrivas vistinskite moki so pomos na taa alatka.
Mi vikas da se zabiberam vo astrologija, jas bi ti preporacal da trgnes odpocetok i ke naucis od kade poteknuva astrologijata.
Mi vikas da se pomiram so mojata smrtna sostojba, jas ne umiram ti nema da umres umiraat samo nasite 3d tela, koga ke go sfatis poviskoto nivo na zivotot deka nema smrt, deka taa ne postoi ke sfatis deka navistina zivees, jas nema da gi citam tvojte filozofi jas ke go slusam glasot od vnatre.
Се е ок, ама не ми е јасно што мора превртени петокраки и Луцифер да го сломнуваш во секоја втора реченица.
Како и да вртиш Луцифер е во глобала симбол на злото, од таа гледна точка не ми е јасно од каде е потребата да величиш нешто што симболизира зло. Злото дефинирано како нешто деструктивно да речеме, затоа што и злото како поим е дискутабилно. Ама еве генерално се согласуваат сите, мислам дека со оваа дефиниција.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Се е ок, ама не ми е јасно што мора превртени петокраки и Луцифер да го сломнуваш во секоја втора реченица.
Како и да вртиш Луцифер е во глобала симбол на злото, од таа гледна точка не ми е јасно од каде е потребата да величиш нешто што симболизира зло. Злото дефинирано како нешто деструктивно да речеме, затоа што и злото како поим е дискутабилно. Ама еве генерално се согласуваат сите, мислам дека со оваа дефиниција.
Симбол на злото за христијаните, што незначи дека по дифолт мора да биде симбол на злото за сите останати.
Како поим, Луцифер е далеку постар од христијанството, бил назив за утринската звезда, пред да биде преименувана во Венера, и бил симбол за предвесник на светлината. Римски Бог на воздухот, кој немал никаква врска со пекол, зло или христијанство.
Поврзаноста со Библијата доаѓа од преводот на еврејскиот збор: "helel" кој се однесувал на Венера:

Исаија 14
12 Како падна од небото Деницо (Светлоносецу), сине Зорин? Како ли си симнат на земјата ти, угнетувачу на народите?

Има многу шпекулации дека овој пасус од библијата всушност се однесувал на Бабилонскиот крал Небуканезер, а не на некое надприродно битие.
Венера или ѕвездата Деница, не се споменува само во овој контекст, туку и директно на Исус, во откровението на Јован:

Јован 22
16 ”Јас, Исус, го испратив Својот ангел, да ви го посведочи ова на црквите. Јас Сум корен и род Давидов; сјајната ѕвезда Деница!”
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Се е ок, ама не ми е јасно што мора превртени петокраки и Луцифер да го сломнуваш во секоја втора реченица.
Како и да вртиш Луцифер е во глобала симбол на злото, од таа гледна точка не ми е јасно од каде е потребата да величиш нешто што симболизира зло. Злото дефинирано како нешто деструктивно да речеме, затоа што и злото како поим е дискутабилно. Ама еве генерално се согласуваат сите, мислам дека со оваа дефиниција.
Prevrtenite petokraki se simbol na mok ili spoj na pet te elementi potrebni za sekoj zivot mojot tvojot i site drugi na forumot, zasto gledate na nesto korisno kako zlobno? Do koj stepen laznata biblija gi ima isprevrteno rabotite... Lucifer e simbol na zloto spored biblijata napisana od najgolemite zlobnici koj vladeat od vatikan so cel svet, za da mozat vistinskite zlobnici polesno da vladeat korisnoto go pravat zlobno(mojot pogled kon Lucifer e pogled kon energija ili alatka koja moze da ti gi otvori granicite na mozokot, znaci jas Lucifer Satanizmot ne go gledam kako religija-religijata postoi samo vo mozocite na lugeto)
Site drevni narodi gi koristele mokite ili alatkite na Satanizmot taka da i nivnite bogovi sega se demoni... Kako moze togas da bile korisni, a denes stetni? Se cudime na nekoj nivni dela bez tehnologija kako gi sozdale, gi sozdale bas taka so pomos ili so alatkite od tie demoni-bogovi.
Sto sozdavame nie denes? Vo kakva harmonija ziveeme? Kakvi custva custvuvame koga ke se razbudime? Strav- stravot kako najmoknoto oruzje stvoreno za nas robovite koj nemozeme niti duhovno niti pravilno da se vozdigneme.
So pomos na alatkite koj se ponuden od Satanzimot stravot moze kompletno da se pobedi i da go snema, ja doznavas vistinskata sustina na zivotot... E sega koj e zloben, a koj e dobar? Informiraj se napravi analiza i sam zakluci.
Zloto ne postoi, pak ke kazam postoi negativna i pozitivna energija koja se podednakvo vazni za stvaranje. Zloto e izmisleno od stranata na nasite vladeteli blagodarenie na nivnata religaja nivnata vera islam-hristijanstvo bez problemi ja emituvaat vo eter nisko frefentnata emocija strav, a pak nie robovite zaradi toa sto sme ograniceni i osakateni uste od nasata dnk mnogu lesno ja vpivame taa emocija zasto seuste rabotime na tie niski frefencii.
Zlo, izmisleno za da se plasis, a ako se plasis od nesto nema i da go primenuvas. Taka da na ovoj nacin se krijat vistinite od covestvoto ilijadnici godini. Zamisli sega ako lugeto gi podignat frekfenciite odnosno ako go podignat nivoto na svesnost i stravot iscezne kako ke bide tvojata percepcija za zloto? Ke znaes deka ne postoi kako takvo sto ti bilo prezentirano od stranata na vladetelite. Doznavas deka Lucifer odnoso Satanizmot e samo energija ili alatka koja ti pomaga da se podignes na poviskoko nivo, ili kazano da primas samo viskoki frekfencii, kako sto se ljubov ispolnetost i energija koja postojano te dvizi vo vistinski pravec. Vladetelite nasi plasejki se deka nekogas ke ja doznaeme vistinata, i sustinata na zivot, plasejki se tokmu od ova i deka ako lugeto gi koristat vistnskiye alatki ke nemoze da se porobuvaat i kontroliraat, i kako prozvod na toa Spiritualniot Satanizam ili slobodnata volja na ziveenjeto go pravat kako ZLO.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Симбол на злото за христијаните, што незначи дека по дифолт мора да биде симбол на злото за сите останати.
Како поим, Луцифер е далеку постар од христијанството, бил назив за утринската звезда, пред да биде преименувана во Венера, и бил симбол за предвесник на светлината. Римски Бог на воздухот, кој немал никаква врска со пекол, зло или христијанство.
Поврзаноста со Библијата доаѓа од преводот на еврејскиот збор: "helel" кој се однесувал на Венера:

Исаија 14
12 Како падна од небото Деницо (Светлоносецу), сине Зорин? Како ли си симнат на земјата ти, угнетувачу на народите?

Има многу шпекулации дека овој пасус од библијата всушност се однесувал на Бабилонскиот крал Небуканезер, а не на некое надприродно битие.
Се се тоа шпекулации така?
Бил ова бил она, дезинформации на кило. Од кај потреба да се клања некој на нешто што и не е дефинирано што е?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Се се тоа шпекулации така?
Бил ова бил она, дезинформации на кило. Од кај потреба да се клања некој на нешто што и не е дефинирано што е?
Ако некој има потреба да се клања, нека се клања. Поентата е дека немора по дифолт да биде сметан за симбол на злото, само затоа што за одредена религиозна група го претставува токму тоа.

П.С. Дека планетата Венера првично се викала Луцифер, не е никаква шпекулација, туку факт. Споменат во историските говори на Цицерон.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Се се тоа шпекулации така?
Бил ова бил она, дезинформации на кило. Од кај потреба да се клања некој на нешто што и не е дефинирано што е?
Se klanjaat samo muslimanite kon istok i toa 5 pati na den, toa e proces na kodiranje odnosno zadrzubvanje na postojanata energija koja e stetna i kradenje na energijata koja e korisna. Tokmu bas Spiritualniot Satanizam te uci kako pravilno da ja raspredeluvas i pravilno da ja vpivas energijata da gi otvaras cakrite, da disis pravilno, i ti kazuva deka so sekoj zemen zdiv ne samo sto vdisuvas kislorod tuku vdisuvas i energija.
Zamisli da mozes da si igras so energijata kako sakas.
Satanizmot ne bara nikakvo klanjaje nitu zrtvuvanje bilo sto, se se toa izmislici. Satanizmot e samo alatka za vozdignuvanje...
 
O

Orion.

Гостин
Se klanjaat samo muslimanite kon istok i toa 5 pati na den, toa e proces na kodiranje odnosno zadrzubvanje na postojanata energija koja e stetna i kradenje na energijata koja e korisna. Tokmu bas Spiritualniot Satanizam te uci kako pravilno da ja raspredeluvas i pravilno da ja vpivas energijata da gi otvaras cakrite, da disis pravilno, i ti kazuva deka so sekoj zemen zdiv ne samo sto vdisuvas kislorod tuku vdisuvas i energija.
Zamisli da mozes da si igras so energijata kako sakas.
Satanizmot ne bara nikakvo klanjaje nitu zrtvuvanje bilo sto, se se toa izmislici. Satanizmot e samo alatka za vozdignuvanje...
Лавеј сатанистите не веруваат ниту во Исус ниту во Луцифер, во што конкретно веруваш ти ако воопшто сакаш да споделиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom