Варумин

G

galaxy

Гостин
На сајтот има еден дел за клинички испитувања. Колку што можев да видам има само две за ХПВ инфекции, ништо посебно, тоа се лечи само со зголемување на имунитетот.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
а тоа варумин е 50 евра од недела и треба да го пиеш три години така ? ако ги доживееш тие три години ама ти ќе умреш од глад(банкрот) и нервоза ако не од ракот.. и затоа не те излечил, така ми изгледа мене приказнава.

Сериозно, колку пари е тоа колку време се пие и се тоа?
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
а тоа варумин е 50 евра од недела и треба да го пиеш три години така ? ако ги доживееш тие три години ама ти ќе умреш од глад(банкрот) и нервоза ако не од ракот.. и затоа не те излечил, така ми изгледа мене приказнава.

Сериозно, колку пари е тоа колку време се пие и се тоа?
Прво коа се работи за здравје пари не се штедат колку и да немаш ке ти помогне некој , второ НЕДАЈ БОЖЕ да треба ги пиеш тие апчиња.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Мислам дека лекот е пронајден уште од многу поодамна, но не е во поставен во пазарот. Секако доколку е ова е вистина а верувам дека е немам што да кажам секоја чест :cuc:
Не е скептичноста во прашање, во прашање се ГИГАНТСКИТЕ корпорации кои профитираат од рак, сида и слични заболувања. Да, може тие ќе пронајдат лек, ама не им се исплати да го пуштат во промет.
Не можам да ги сфатам ваквите размислувања од следнава причина: нели мислите дека доколку лекот за рак е пронајден, може да заработат исто, ако не и повеќе пари од истиот? Зошто? Затоа што ако е пронајден поедноставен лек од хемотерапијата, нели мислите дека пациентите би платиле исто, па и повеќе пари за да не мора да поминуваат низ таа голгота? Нели сте се сетиле на тоа?
Невозможно е една супстанца да биде лек за сите видови на рак. Тоа се различни клетки на кои делуваат различни лекови. Не велам дека варуминов не помага на одреден начин, можеби влијае на имунитетот, па спречува инфекции, имам слушано дека доста луѓе го бараат (додуша, имам слушано и дека пијат крв од желки), но дефинитивно не е лек за рак и не се согласувам со употребата на вакви лекови во тек на стандардната терапија за рак затоа што често овие народни лекови имаат состојки кои влијаат и го менуваат дејството на терапијата. Сега за сега, освен хемотерапија и радиотерапија, друг, едноставен и лесен лек за ракот не постои.

Прво коа се работи за здравје пари не се штедат колку и да немаш ке ти помогне некој , второ НЕДАЈ БОЖЕ да треба ги пиеш тие апчиња.
Тоа е точно, но многу е лесно кога е човек во таква ситуација да поверува на секакви глупости и тие пари да бидат дадени залудно, за жал. А ова веќе не се мали пари, 200 евра месечно за наши услови се цело богатство.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Не можам да ги сфатам ваквите размислувања од следнава причина: нели мислите дека доколку лекот за рак е пронајден, може да заработат исто, ако не и повеќе пари од истиот? Зошто? Затоа што ако е пронајден поедноставен лек од хемотерапијата, нели мислите дека пациентите би платиле исто, па и повеќе пари за да не мора да поминуваат низ таа голгота? Нели сте се сетиле на тоа?
Невозможно е една супстанца да биде лек за сите видови на рак. Тоа се различни клетки на кои делуваат различни лекови. Не велам дека варуминов не помага на одреден начин, можеби влијае на имунитетот, па спречува инфекции, имам слушано дека доста луѓе го бараат (додуша, имам слушано и дека пијат крв од желки), но дефинитивно не е лек за рак и не се согласувам со употребата на вакви лекови во тек на стандардната терапија за рак затоа што често овие народни лекови имаат состојки кои влијаат и го менуваат дејството на терапијата. Сега за сега, освен хемотерапија и радиотерапија, друг, едноставен и лесен лек за ракот не постои.
За да можат да добијат исто толку пари колку што добиваат сега преку лекарства, заболените од рак би плаќале астрономски суми. Пошо нели, приходот од хемотерапии, лекови и слично се толкави.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
баш дека не се штедат се наоѓаат преваранти да го искористат тоа, и незнам кај ме сфативте дека мислам дека варуминот ЛЕЧИ ракови
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
За да можат да добијат исто толку пари колку што добиваат сега преку лекарства, заболените од рак би плаќале астрономски суми. Пошо нели, приходот од хемотерапии, лекови и слично се толкави.
Пак не сфати. Дали сега мислиш не плаќаат астрономски суми? Мислиш не би ја платиле истата сума за лек кој би ги излекувал за два дена наместо да примаат хемотерапија со месеци?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.676
Поени од реакции
4.791
Хех едвај чекаат фармацевтските мафии да најдат лек за рак, мало морген.:rolleyes:

Тоа детето од Индија шо побара да го финансираат за лабораторија за да може да развие лек што ќе биде за брзо време ефикасен и комплетно ќе го уништи ракот ..

Му рекоа "Мали иди шетај " .. а у дебата на тема: Рак и неговото лекување - се изрезилија експертите коа збореа со детето.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Да ги корегирам колегите форумџии. Не се работи за апчиња туку за сируп. Се користат 2 шишенца, се пијат во различни интервали. А дали помага, којзнае. Дали при редовна терапија како додатна помагаат матичен млеч, варуминот, нони, големи дневни дози природен витамин ц, дали малината (овошје со мн низок гликогенски индекс и која наводно влијае против клетките на ракот)...никој во скоро време нема да дознае кој препарат колкав % помогнал кај пациентот. Никој не е сигурен да каже дека едното е глупост, другото е празно верување...нема втора шанса за ај сега да пробаме друго. Имаше и еден начин на изгласнување на телото месец или месеципол ама тоа е толку несигурен метод да дали воопшто некој го испробал, која му е успешноста и што со нуспојавите.
Иначе луѓето не седат, постојано се прават клинички испитувања за нови начини на сузбивање на ракот.
Се пробува на пример со криотерапија (третман на клетките на ракот со многу ниски температури) директно вбризгување на енормни дози витамин ц во клетките на ракот, но битно е за каков тип рак се работи, колку е распространет, колкава длабочина е навлезен во ткивото...Сето тоа се сеуште само обиди затоа што секој "лек" има свое поле на примена а најбитно е може да се јават други проблеми. Конкретно авастинот (за лекување на ракот на дебело црево) кој се користи кај нас, во комбинација со друга хемотерапија може да предизвика во најмала рака крварења.
И највлијателните и најбогатите луѓе умираат од овие болести. Да имаше лек против, тие барем немаше да умираат. Едини засега се како што спомна Алтернатив -хемотерапија и радиотерапија. За жал тие ги уништуваат и оштетуваат и здравите ткива па по успешна хемо/радиотерапија организмот е толку ослабнат да наредното размножување ракот најчесто ја добива битката..., но друго чаре нема.
--- надополнето: 18 февруари 2012 во 17:06 ---
Мене друго не ми е јасно во врска со терапиите. Зашто овие препарати/третмани се едни од најсакпите. Месечно зависно од препаратот (беше за дебело црево или за црниот дроб, не се сеќавам) оној што делуваше кошташе 1000-2000 евра
 
B

Black Guard

Гостин
Varuminot ne e lek protiv cancer tuku samo kako dodatok na terapijata protiv cancer i sekako istiot ne garantira izlekuvanje.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
za vashe info..tipot shto go ,,izmislil,, varuminot,Ivan od Novo Selo...vsushnost,nikoj ne go znae kako Ivan...site go vikaat Vancho lisicata...likot e sharlatan neviden...end of story.Steve Jobs nemashe sreka da go zapoznae Vancho lisicata,inache sega ziv ke beshe:)
 
G

galaxy

Гостин
Varuminot ne e lek protiv cancer tuku samo kako dodatok na terapijata protiv cancer i sekako istiot ne garantira izlekuvanje.
Се разбира законот во Македонија не предвидува како да биде склопена реченицата во рекламата, и овие си дозволуваат со внимателно избрани зборови да го прикажат како таков.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom