ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
1 февруари 2012
Мислења
163
Поени од реакции
323
moze nekoj da mi kaze ako mu e predaval Gale Galev obligacino pravo so prasanja dava na zavrasen ispit
Мене ми се падна за видови облигациони односи, објективна и субјективна одговорност, стекнување без основ и работоводство без налог... Мислам дека ова се побитните работи од оваа област.
И да, задолжително дава и за некој од договорите( најчесто договор за купопродажба или договор за закуп)
 
O

Orion.

Гостин
Нема веќе практикуми се потрошиле и таа од философски книжарата рече дека не знаела кога и дали ќе добиеле нови. ЕПА БРАВО :D
Хахаха ќе добијат 100% почекај пар дена.
--- надополнето: 15 февруари 2012 во 22:56 ---
Ај некој што иде на предавања општ дел на граѓанско кај Родна-Тина нека сподели дали треба да се учи од Практикумот или само од белата книга. Благодарим:)
--- надополнето: 15 февруари 2012 во 23:24 ---
Зашто го нема предметот Општ дел на граѓанско право во списоците за мартовска казнена сесија? Дали во казненава сесија се полагаат само предметите од 1 3 и 5 семестар?
--- надополнето: 15 февруари 2012 во 23:44 ---
Последно прашање:)
Кога се полагаат влезните колоквиуми по општ дел на граѓанско право? После првите 6 недели предавање или после вторите 6 недели предавање?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
7
Ве молам да ми кажете дали мора да се купува ПРАКТИКУМ оригинал,може ли на старо или евентуално копија?????
ПЛССССССССС:unsure:
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Дечки кај Родна - граѓанско треба да се учи и од практикумот или тој е онака за читање повеќе? Иначе каква е таа асистентката граѓанско Тина Пржеска? И дај кажете каков е и Бучковски , Мери Лазаревска и Климовски за оценување ние се полагаме усно 2 семестар (да и кај родна :) ) па да знаеме што да очекуваме
Фала однапред
Граѓанско практикумот ќе ти треба, за есеј поготово, а Тина ако ја преживееш на двапати (граѓанско и стварно) знај дека си го положила правниот факултет. Другите сите се добри, поготово Климовски и Мери.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Хахаха ќе добијат 100% почекај пар дена.
--- надополнето: 15 февруари 2012 во 22:56 ---
Ај некој што иде на предавања општ дел на граѓанско кај Родна-Тина нека сподели дали треба да се учи од Практикумот или само од белата книга. Благодарим:)
--- надополнето: 15 февруари 2012 во 23:24 ---
Зашто го нема предметот Општ дел на граѓанско право во списоците за мартовска казнена сесија? Дали во казненава сесија се полагаат само предметите од 1 3 и 5 семестар?
--- надополнето: 15 февруари 2012 во 23:44 ---
Последно прашање:)
Кога се полагаат влезните колоквиуми по општ дел на граѓанско право? После првите 6 недели предавање или после вторите 6 недели предавање?
Практикумот треба за есеј и треба да биде оргинал ,е сеа дали ќе дозволи од претходните години незнам , а во некои сесии даваше и прашања на испит од практикумот.А инаку ако ти е презапишан предметот вонредно не го полагаш по новиот систем на полагање т.е усно и влезни колоквиуми , туку писмено на испит 80 прашања
 
O

Orion.

Гостин
Практикумот треба за есеј и треба да биде оргинал ,е сеа дали ќе дозволи од претходните години незнам , а во некои сесии даваше и прашања на испит од практикумот.А инаку ако ти е презапишан предметот вонредно не го полагаш по новиот систем на полагање т.е усно и влезни колоквиуми , туку писмено на испит 80 прашања
Оваа информација се шири меѓу студентите но не е точна. Во Ектс ми рекоа дека ќе полагам по ново. (презапишан ми е вонредно)
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
Оваа информација се шири меѓу студентите но не е точна. Во Ектс ми рекоа дека ќе полагам по ново. (презапишан ми е вонредно)
jas imam prezapisano predmeti kako vonreden i taka i bev vo ovaa februarskava sesija po star sistem si polagav ,so kakov sistem si pocnal taka ke zavrsis.
 
O

Orion.

Гостин
jas imam prezapisano predmeti kako vonreden i taka i bev vo ovaa februarskava sesija po star sistem si polagav ,so kakov sistem si pocnal taka ke zavrsis.
Зависи кои предмети, и јас имам презапишано предмети што ги полагам по старо.
Предметите од 2 и 3 година се полагаат по старо. Предметите од 1 година се полагаат по ново.
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 21:29 ---
http://www.pf.ukim.edu.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1161&mid=621&tabId=1&tabindex=0

Ова се однесува за казнената сесија така? И есеј кај да пријавам? Сакам да полагам и испит и есеј? Уплатницата се предава кај Драги на денот на полагање така? (прв пат полагам на казнена, не ми е јасно):)
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
Зависи кои предмети, и јас имам презапишано предмети што ги полагам по старо.
Предметите од 2 и 3 година се полагаат по старо. Предметите од 1 година се полагаат по ново.
a po novo kako e so polaganje znam neso dva testa se pravat pa usno nesto ama neam poima ,imam koleski sto ke polagaat od prv semestar pa da gi ''zaraduvam ''...
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 21:32 ---
Зависи кои предмети, и јас имам презапишано предмети што ги полагам по старо.
Предметите од 2 и 3 година се полагаат по старо. Предметите од 1 година се полагаат по ново.
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 21:29 ---
http://www.pf.ukim.edu.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1161&mid=621&tabId=1&tabindex=0

Ова се однесува за казнената сесија така? И есеј кај да пријавам? Сакам да полагам и испит и есеј? Уплатницата се предава кај Драги на денот на полагање така? (прв пат полагам на казнена, не ми е јасно):)
ne ova e od prethodnoot od februarskata sesija ,esej ne se prijavuva smao ispit ama ke stavat datum dopolnitelno koga preku elektronskoto dosie ke se prijavuva a uplatnicata so 1000 ja nosis denta na polaganjeto
 
O

Orion.

Гостин
a po novo kako e so polaganje znam neso dva testa se pravat pa usno nesto ama neam poima ,imam koleski sto ke polagaat od prv semestar pa da gi ''zaraduvam ''...
И ја се ,,израдував,, што ќе идам граѓанско усно кај Родна:vozbud: Јбг кога не го положив на време.
Конкретно за граѓанско знам дека има 1 влезен колоквиум кој се полага после вторите 6 недели од предавање и после идеш испит усно:) За другите предмети точно не знам, веројатно има по 2 влезни колоквиуми и испит.
 
Член од
11 март 2011
Мислења
131
Поени од реакции
34
И ја се ,,израдував,, што ќе идам граѓанско усно кај Родна:vozbud: Јбг кога не го положив на време.
Конкретно за граѓанско знам дека има 1 влезен колоквиум кој се полага после вторите 6 недели од предавање и после идеш испит усно:) За другите предмети точно не знам, веројатно има по 2 влезни колоквиуми и испит.
aha ok fala !
 
O

Orion.

Гостин
ne ova e od prethodnoot od februarskata sesija ,esej ne se prijavuva smao ispit ama ke stavat datum dopolnitelno koga preku elektronskoto dosie ke se prijavuva a uplatnicata so 1000 ja nosis denta na polaganjeto
Значи уште не е објавено кога ќе биде пријавувањето за казнена, ок.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
И ја се ,,израдував,, што ќе идам граѓанско усно кај Родна:vozbud: Јбг кога не го положив на време.
Конкретно за граѓанско знам дека има 1 влезен колоквиум кој се полага после вторите 6 недели од предавање и после идеш испит усно:) За другите предмети точно не знам, веројатно има по 2 влезни колоквиуми и испит.
А колку прашања ќе има на влезниот колоквиум , со оглед на тоа што го презапишав вонредно ?? и дознавте ли нешто за книгите граѓанско , јас ги имам старите
 
O

Orion.

Гостин
А колку прашања ќе има на влезниот колоквиум , со оглед на тоа што го презапишав вонредно ?? и дознавте ли нешто за книгите граѓанско , јас ги имам старите
Незнам колку прашања ќе има... И мене ми е вонредно презапишан...
Цитирам: ,,Може и од старите да се учи ист е материјалот,, - Тина Пржеска:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom