Атопичен дерматит (Atopic eczema)

N

Nessa Alcarin

Гостин
Поради временските услови во овој период, ладно и влажно време, имам проблем со сува кожа на рацете. Иако постојано ги мачкам со крема за раце, сепак на прстите од едната рака (показалецот и малиот прст) на некои делови имам изразено посува кожа. После гооглење го препознав проблемот како атопичен дерматит. Кај мене е манифестиран со тврда кожа (нешто како мртво ткиво) и расечени делови (пример на сликата подоле). Ќе ве замолам ако некој знае повеќе за овој проблем и за тоа како се лекува нека напише.
Ви благодарам.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имаш пробано од кремава 48?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Имаш пробано од кремава 48?
Да постојано ги мачкам рацете со крема, сега не баш ваква, но со крема за раце :). Ми треба некоја маст за целосно да се ослободам од дерматитот, обичните креми веќе не ми помагаат.
 
Г

Гучи

Гостин
Ова е спасот :) и мене така ми пука кожата, али со кремава после 1-2 мачкања ко нова ми е ;)

 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Има една крема/маст Кутерит. Ја има во сите аптеки и е околу 80 денари. Треба редовно мачкање по неколку пати во денот и има резултати.

Јас плус ја користам Glicemille на Palmolive и сум задоволна.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Да постојано ги мачкам рацете со крема, сега не баш ваква, но со крема за раце :). Ми треба некоја маст за целосно да се ослободам од дерматитот, обичните креми веќе не ми помагаат.
Би ти препорачала да пробаш со 20% крема за раце од shea butter од L'Occitane, прилично е масна и интензивна, но ако ти е сува кожата супер се впива. Кремата е навистина со висока цена, но е неверојатно добра и вреди. Исто така има и креми за интензивна нега од Eucerin и Neutrogena (на едната од нив пишуваше swedish formula, побарај, ги има во Рамстор). Од Eucerin имаше и една колекција со уреа, и тие доста ги фалат, иако мене не ми одговараа баш многу. Ако можеш да си дозволиш, оди на маникир каде што прават и третман на дланките со парафин, парафинот исклучително многу ја омекнува и храни кожата. Избегнувај сапуни кои ја сушат кожата, побарај течен сапун за нежна кожа и после секое миење добро суши ги рацете, не ги оставај влажни. И, секако, ставај крема редовно, кожата сама ќе ти покаже колку крема и треба. Исто така, на местата каде што имаш направено ранички можеш да се намачкаш со Пантенол (или Бепантен, не знам под кое име го продаваат кај нас), го има во секоја аптека.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
AFLODERM или ако не го најдеш BELOGEN.

Има и нов производ на еуцерин за атопичен дерматит тој е Еуцерин смирувачки лосион 12% омега 250мл - 880 денариwww.eucerin.com.mk

Ова исто ке ти го каже ако отидеш кај него и др Анчевски
 
R

Rock me Amadeus

Гостин
Tatko mi so godini ima takov problem.Mene mn retko mi se slucuva....
Batali tecni sapuni,voopsto bilo kakvi od ovie sapuni za nega bla bla...Kupi si Dove sapun (toj osnovniot od linijata,ne onie za piling,so ekstrakti itn.) i toj koristi si go za lice i race,sekogas!Ke vidis podobruvanje (se razbira ako do sega ne si go koristela).

Koristi kako gore spomenative zastitni kremi koga izlagas od doma,i drzi se do edna krema.
Koga si doma,izmij gi racete so topla voda se dodeka ne osetis deka porite se otvoreni,kozata omeknala.Zemi maslinovo ulje sol i limon i protrij gi racete so toa (ako pocne da te pecka,pocekaj malku,protrij uste malce i izmij gi pak so topla voda,a na kraj so ladna)Blagoto crvenilo e normalno.Mackaj gi so vazelin nakon toa i stavi gi racete barem edno pola h ,ili cela vecer dodeka spies vo volneni rakavici,ili nekoj drug topol,priroden materijal.
Mozes i od vreme na vreme (ako imas vreme :) ) da gi premackuvas racete so med i da ostavas da otstoi sve dodeka ne se isusi i kozata ne go vpie (okolu sat vreme odprilika). Dokolku kozata ti go ima samo ovoj problem,ova bi trebalo da uspee.Ako ne,prevec dermatolog.
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Ova na slikata voopsto ne mi lici na Atopicen Dermatit,no mozebi e ako konstatiral lekar.Atopicen dermatit e avtoimuno zaboluvanje.Sin mi ima veke 5 godini i edinstveno sto pomaga e higienata da se odrzuva isklucivo so DOVE ili EUCERIN.DOVE se poevtini i efikasni, a voopsto ne predizvikuvaat alergija (Toa e alergija,atopicniot dermatit). I obavezno nega so EUCERIN Lotion so 10% urea, a vo poteski slucaevi i KUTERID ili BETAMETASON,samo ne podolgo od 1 mesec.A bi trebalo da se zema i LETIZEN ili CETIRIZEN.Mienje samo so mlaka ili ladna voda,ne mnogu topla.Nikakvi drugi kozmeticki preparati ne se dozvoleni. Preporaclivi se i imunostimulatori ,no za toa so lekar zasto e individualno. Se ova nas premnogu ni pomogna.Preporakite se od dr.Naum Mojsoski.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ova na slikata voopsto ne mi lici na Atopicen Dermatit,no mozebi e ako konstatiral lekar.Atopicen dermatit e avtoimuno zaboluvanje.Sin mi ima veke 5 godini i edinstveno sto pomaga e higienata da se odrzuva isklucivo so DOVE ili EUCERIN.DOVE se poevtini i efikasni, a voopsto ne predizvikuvaat alergija (Toa e alergija,atopicniot dermatit). I obavezno nega so EUCERIN Lotion so 10% urea, a vo poteski slucaevi i KUTERID ili BETAMETASON,samo ne podolgo od 1 mesec.A bi trebalo da se zema i LETIZEN ili CETIRIZEN.Mienje samo so mlaka ili ladna voda,ne mnogu topla.Nikakvi drugi kozmeticki preparati ne se dozvoleni. Preporaclivi se i imunostimulatori ,no za toa so lekar zasto e individualno. Se ova nas premnogu ni pomogna.Preporakite se od dr.Naum Mojsoski.
Атопискиот дерматит не е секогаш асоциран со алергија, варира од случај до случај. Не мора да значи дека секој кој има атописки дерматит мора да зема и антихистамин. Затоа, најдобро е да се оди на доктор, не да се препорачуваат и земаат лекови на своја рака. Она што погоре го пишаа другите (и јас) беа повеќе козметички препарати, отколку лекови. Летизенот е веќе лек кој не треба да се зема без препорака на доктор.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ova na slikata voopsto ne mi lici na Atopicen Dermatit,no mozebi e ako konstatiral lekar.Atopicen dermatit e avtoimuno zaboluvanje.Sin mi ima veke 5 godini i edinstveno sto pomaga e higienata da se odrzuva isklucivo so DOVE ili EUCERIN.DOVE se poevtini i efikasni, a voopsto ne predizvikuvaat alergija (Toa e alergija,atopicniot dermatit). I obavezno nega so EUCERIN Lotion so 10% urea, a vo poteski slucaevi i KUTERID ili BETAMETASON,samo ne podolgo od 1 mesec.A bi trebalo da se zema i LETIZEN ili CETIRIZEN.Mienje samo so mlaka ili ladna voda,ne mnogu topla.Nikakvi drugi kozmeticki preparati ne se dozvoleni. Preporaclivi se i imunostimulatori ,no za toa so lekar zasto e individualno. Se ova nas premnogu ni pomogna.Preporakite se od dr.Naum Mojsoski.
Како што реков, барав на нет, слични симптоми на мојот. Ако напишеш Атопичен дерматит ќе ти се појават многу различни резултати, не велам не. Јас го имам тоа што е на сликата и тоа спаѓа под Атопичен дерматит.
Како и да е, ја купив маста Кутерид (без антибиотик), денес цел ден мачкам само многу е мрсна. Фала ви за советите. Ќе ви пишам за резултатот после неколку дена. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пробај ја таа крема на Гучи. Се бавам со пливање цел живот и знаеш отприлика колку хлорот ја суши кожата и како бонус му доаѓа ладново време. Ми се јавуваше и на мене ко тебе распукана кожа ама од кога ми ја купи мајка ми кремава колешка што и ја препорачала, немам проблеми. И носи ракавици зимно време, ладното многу штети.
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Атопискиот дерматит не е секогаш асоциран со алергија, варира од случај до случај. Не мора да значи дека секој кој има атописки дерматит мора да зема и антихистамин. Затоа, најдобро е да се оди на доктор, не да се препорачуваат и земаат лекови на своја рака. Она што погоре го пишаа другите (и јас) беа повеќе козметички препарати, отколку лекови. Летизенот е веќе лек кој не треба да се зема без препорака на доктор.
Atopicniot dermatit e skogas povrzan so alergija.Toa go tvrdam zasto 2 godini barav lek i nema lek i lekar sto ne sum posetila nitu bolnica vo MK kade ne sum bila.Atopicniot dermatit e disfunkcija na kozata.Kozata gi nema tie T-kletki za da se odbrani od alergenite.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сестра ми има иста ваква реакција на рацете неколку години веќе и никаков лек неможе да се најде. Рацете константно и пукаат и крварат особено зимскиов период. Анчевски и препорача диета и од тоа немаше аир. Се има некој воопшто излекувано од ова? Сите креми ги има користено и милион видови на апчиња, но ништо не помага. За некое време пак се повторува.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Сестра ми има иста ваква реакција на рацете неколку години веќе и никаков лек неможе да се најде. Рацете константно и пукаат и крварат особено зимскиов период. Анчевски и препорача диета и од тоа немаше аир. Се има некој воопшто излекувано од ова? Сите креми ги има користено и милион видови на апчиња, но ништо не помага. За некое време пак се повторува.
Сестра ми користеше Кутерит и еве веќе две години и се нема вратено. Кога веќе се има користено, нека ја проба и оваа... може ќе има ефект.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom