Колапс на Грчката економија - полека излегува на површина вистинската статистика

Член од
15 декември 2010
Мислења
197
Поени од реакции
87
Штознам, мене Бојко на ротвајлер ми личи, а тие се прилично агресивни. :D
Da be druje, sekakvi jivotni ja tapchaat zemjava! Zaebi ne mi se sboruva i za toa. Nema sreka brato, ne moish edna normalna faca da vidish veke!YPM... :confused:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
На кого сега да верувам?! На вестник или на завода за статистика?! Цифрите са jaсни.Ти ми зборунаш САМО за месец Jaнуари 2012, а jaс ти покажувам статистика за целата 2011 година.
Великабританиja - 645 239 илjaди $ размена.Това е се.
Не можеш да правиш изводи врз база на 1 месец.
Грциja беше един голем пазар за сите држави на Балканот и това е факт. Никоj не знае како ке се одвива този пазар след банкрута на Грциja. Со сигурност ке има намалуване на сите извозници за Грциja, но со колко и како - ке видиме во иднина. Многу е битно и икономиките колко можат да заменат грчкиот пазар со друг, заштото не е проблем да изгубиш един пазар, ако го замениш со друг. :)
Относно нас статистиката е тази
http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=60&a1=992&a2=993&a3=994&a4=996#cont
Статистиката покажува дека извоза продолжува да расте.
Од истиот извор е завод за статистика, на кој сакаш верувај му :) Сепак факт е дека не ни е Грција најдобар трговски партнер. Особено што увозот е покриен со 38% извоз.
Гледам кај вас речиси 100% покриеност, оф оф какви загуби ве очекуваат со банкротот на Грција, жалосно :)
Значи од двете статистики излегува дека повеќе вас ќе ви се стемни, одколку нас, тоа е фми живот. Наместо со најавите на банкрот да го менувате извозниот пазар, вие сте го дуплирале кон нив. Каква икономика зар не :)
--- надополнето: 9 февруари 2012 во 19:05 ---
I az mislam deka e vopros na vreme Grcija da izpadne ot monetarniot sistem. Za izpagjane ot EU sistem ne mi se veruva zashto i germacive i francuzive ke si sakat parite za sichkoto orujie deka sa im prodavali prez godinive/110-120mlrd Euro/ i ke gi podkrepuvat za da sa im pod raka i da mogaat da gi kontroliraat se pak. Za nas ne se kosi dusho,nema da ima blokirovka, toa sum ubeden. Nashive sa kao kuchina, lae ama ne ape. Pa i mnogo si ve sakame, he he shto da praish lubov! :)
Од монетарниот систем ќе испадне со првиот воз. А од ЕУ самото население од Грција ќе ги изнесе. Сега гледав дека повторно го одоговлекоа банкротот. Ќе трае уште една епизода.
А на вас морам да мислам, бидејќи многу не сакате. Ние ве Обожаваме!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Од истиот извор е завод за статистика, на кој сакаш верувај му :) Сепак факт е дека не ни е Грција најдобар трговски партнер. Особено што увозот е покриен со 38% извоз.
Гледам кај вас речиси 100% покриеност, оф оф какви загуби ве очекуваат со банкротот на Грција, жалосно :)
Значи од двете статистики излегува дека повеќе вас ќе ви се стемни, одколку нас, тоа е фми живот. Наместо со најавите на банкрот да го менувате извозниот пазар, вие сте го дуплирале кон нив. Каква икономика зар не :)
--- надополнето: 9 февруари 2012 во 19:05 ---
И ти се фалиш со тази покриеност??? То е за реване Леандра. Многу минус, а не сакам да си представам што ке настапи кога започнат да им налат на грците платите за да подобрат конкурентноста на икономиката си. Увозот ви от Грциja може и да се буплира. Со други зборови да кажам печелите пари от Косово, Холандиja, Германиja,Шпаниja,БиХ и ги трошите во Грциja, Русиja, Австриja,Франциja,Турциja,Шваjцариja и да не продолжувам уште колко...,а кога парите не стигнуват за трошене - аjде на еврообврзница, аjде на ММФ, аjде на записи. Со това се фалиш?
Да ти припамтам дека не ние трупаме уште трговски дефицит. :)
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=D9DF1E852F6D0F4BB93D1E69781C3907
Зашто нема нас да ни удри силно да ти кажам - само за последната година грците изнесоха милиарди и един процент овде во банките. Само за 2011 година парите во банките са нараснали со 2 милиарда евро (речи колкото буджета на РМ).:)
Да не зборуваме колко грчки фирми се изнесоха овде.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И ти се фалиш со тази покриеност??? То е за реване Леандра. Многу минус, а не сакам да си представам што ке настапи кога започнат да им налат на грците платите за да подобрат конкурентноста на икономиката си. Увозот ви от Грциja може и да се буплира. Со други зборови да кажам печелите пари от Косово, Холандиja, Германиja,Шпаниja,БиХ и ги трошите во Грциja, Русиja, Австриja,Франциja,Турциja,Шваjцариja и да не продолжувам уште колко...,а кога парите не стигнуват за трошене - аjде на еврообврзница, аjде на ММФ, аjде на записи. Со това се фалиш?
Да ти припамтам дека не ние трупаме уште трговски дефицит. :)
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=D9DF1E852F6D0F4BB93D1E69781C3907
Зашто нема нас да ни удри силно да ти кажам - само за последната година грците изнесоха милиарди и един процент овде во банките. Само за 2011 година парите во банките са нараснали со 2 милиарда евро (речи колкото буджета на РМ).:)
Да не зборуваме колко грчки фирми се изнесоха овде.
Ме пратиш долго време, јас до сега со Македонската економија никогаш не сум имала можност да се пофалам, ниту сега го правам тоа. Темава е за односот со грција и загубите од евентуалниот банкрот. Како стојат бројките вие ќе имате поголем удар од нас. Тоа е факт.
А дали еврообврзица, дали дефицит, дали записи, тоа е наша работа фми! Не е бугарска работа, не е твоја работа, ме разбираш? Ич не ме интересира да бидам искрена како ви е и како ќе ви биде, немам време и нерви да ја објаснува бугарската икономика, далеку сте од фалење, мислам дека еднаш во економија ти објаснував уствари дека сте и за жалење. Али не ме интересира Бугарија, нека не ве интересира Македонија. Јас не гледам што е тоа толку тешко да го разберете.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ме пратиш долго време, јас до сега со Македонската економија никогаш не сум имала можност да се пофалам, ниту сега го правам тоа. Темава е за односот со грција и загубите од евентуалниот банкрот. Како стојат бројките вие ќе имате поголем удар од нас. Тоа е факт.
А дали еврообврзица, дали дефицит, дали записи, тоа е наша работа фми! Не е бугарска работа, не е твоја работа, ме разбираш? Ич не ме интересира да бидам искрена како ви е и како ќе ви биде, немам време и нерви да ја објаснува бугарската икономика, далеку сте од фалење, мислам дека еднаш во економија ти објаснував уствари дека сте и за жалење. Али не ме интересира Бугарија, нека не ве интересира Македонија. Јас не гледам што е тоа толку тешко да го разберете.
Jaс ти кажувам само,дека покриеност от 38% е лошо, а ти се фалиш(или зборуваш дека е положително) со това. Дали ме разбираш? Това покажува дека пари от РМ изтекуват во Грциja. Не jaс намешив БГ, ти посака да видиш...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Jaс ти кажувам само,дека покриеност от 38% е лошо, а ти се фалиш(или зборуваш дека е положително) со това. Дали ме разбираш? Това покажува дека пари от РМ изтекуват во Грциja. Не jaс намешив БГ, ти посака да видиш...
Јас знам што зборувам, намален извоз во момент на банкрот не е лошо туку е одлично. Извозот значи дека чекаш прилив од Грци кој не се ликвидни. А увозот можеш да го супституираш од друга земја. Што ако протекуваат пари кон Грција, што тоа има врска со положбата на МКД после банкрот? Ја финансираме, но не зависиме од нивните пари - ја вртиш зависноста во обратен правец, они зависат од нашите пари. Фми извозот кон Грција е најлоша варијанта, кој ќе ви плати? Господ? :) Стоки потрошени, договори продолжени, големи трошоци, ќе ви плати Грција на вашиот 100% извоз со мушмули. Тек тогаш ќе видиш како се рефлектира банкрот.
Ти се мешаш у еврообврзници на МКД, само ти покажувам каде ти е местото. Ја мешам Бг само кога ќе ве видам вас овде. Едноставно ме иритирате со толкаво мешање во наши работи. Барем еден од вас да ми објасни што барате на МКД форум? Зошто секој ден ја следите нашата ситуација? Одговорете ми еднаш и нека се знае.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Малку економска теорија. Грција има ниски данични приходи поради контракција на економијата и најверојатно ќе ги има тој проблем уште неколку години. Кејнз вика дека стимулус може да ги зголеми приходите и дека нетреба да се штеди како што инсистира Германија туку да се троши. Со тоа теоретски би се толку надувала економијата така да ќе ги зголеми даночните приходи и врати долгот. Ама тоа е само Кејнзијанска теорија...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јас знам што зборувам, намален извоз во момент на банкрот не е лошо туку е одлично. Извозот значи дека чекаш прилив од Грци кој не се ликвидни. А увозот можеш да го супституираш од друга земја. Што ако протекуваат пари кон Грција, што тоа има врска со положбата на МКД после банкрот? Ја финансираме, но не зависиме од нивните пари - ја вртиш зависноста во обратен правец, они зависат од нашите пари. Фми извозот кон Грција е најлоша варијанта, кој ќе ви плати? Господ? :) Стоки потрошени, договори продолжени, големи трошоци, ќе ви плати Грција на вашиот 100% извоз со мушмули. Тек тогаш ќе видиш како се рефлектира банкрот.
Ти се мешаш у еврообврзници на МКД, само ти покажувам каде ти е местото. Ја мешам Бг само кога ќе ве видам вас овде. Едноставно ме иритирате со толкаво мешање во наши работи. Барем еден од вас да ми објасни што барате на МКД форум? Зошто секој ден ја следите нашата ситуација? Одговорете ми еднаш и нека се знае.[/quot
И докато чекаш Грциja да банкрутира официално (както видовме нема да е на 20 март,заштото постигат согласие) губиш милиони да излегуват от државата ти и не извезуваш или не можеш да извезуваш?!
А кога ми зборуваше за покриеност што значи Леандра? Грците извезуват и земат пари, а ти се радуваш дека ти не извезуваш за нив. Евала! Па како да не са ликвидни бре... немаше да са ликвидни ако беха драхми,а това е се уште евро, алоо.
След като Грциja банкрутира имат два можни начина да подобрат конкурентната си способност - да вратат драхмата или да намалат плати, трошоци и така натаму за да получат поконкурентна икономика. Това ке увеличи увозот от Грциja и уште повеке пари ке ти избегат. Ти сама се запрашаj како ке ги компенсираш.
Леандра, ти не се интересуваше от Бугариja, па сега почна пак да ме прашаш за неja. Последно? Ако толкова многу сакаш да дискутираме за нас - отвори тема, па немаш проблем.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Фми бугарската логика никогаш не сум можела да ја разберам, ај да пробаме преку пример. Гледаш дека некој се дави и се држи за сламка, а имате храна и вода заедничка со тој човек. Ти седиш на плажата и го гледаш, има бура неможеш да влезеш, додуша не ни сакаш да му помогнеш. Е сега ти велиш дека он додека се дави ќе му фрлаш леб и вода во надеж дека ќе преживее. Јас викам дека ќе си го зачувам лебот за мене, ти велиш ќе му го фрлиш во надеж дека он ќе успее. И фала богу ќе се надеваш, Нада задна умира недај боже да ти е свекрва.
Ризикот е толку голем со Грција што само глуп може да им даде роба. Поглеми се шансите да ги објави долговите со банкрот отколку да ги наплати. Е сега на ризик од 90% само Бугарите може да извезуваат кон Грција, ние другите ќе си почекаме во обнова на договорите.
Премногу се фокусираш на значењето на извозот за земјата, од колку да ги прегледаш ризиците. Имаш големо срце :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Фми бугарската логика никогаш не сум можела да ја разберам, ај да пробаме преку пример. Гледаш дека некој се дави и се држи за сламка, а имате храна и вода заедничка со тој човек. Ти седиш на плажата и го гледаш, има бура неможеш да влезеш, додуша не ни сакаш да му помогнеш. Е сега ти велиш дека он додека се дави ќе му фрлаш леб и вода во надеж дека ќе преживее. Јас викам дека ќе си го зачувам лебот за мене, ти велиш ќе му го фрлиш во надеж дека он ќе успее. И фала богу ќе се надеваш, Нада задна умира недај боже да ти е свекрва.
Ризикот е толку голем со Грција што само глуп може да им даде роба. Поглеми се шансите да ги објави долговите со банкрот отколку да ги наплати. Е сега на ризик од 90% само Бугарите може да извезуваат кон Грција, ние другите ќе си почекаме во обнова на договорите.
Премногу се фокусираш на значењето на извозот за земјата, од колку да ги прегледаш ризиците. Имаш големо срце :)
Види Леандра и jaс твоjaта логика не ja разбирам поне за това прашане. Примерот коjто ке ти дадам е следниот. Сите велеха - еве Китаj е комунизам, ние сме капиталисти и мразиме комунизмот, саборивме комунизмот во Европа, па сега сите трчат при Китаj.
Ти сакаш да ни кажеш дека не треба да одиме при китаj и да профитираме,заштото бил во комунизам.
Нема ништо подобро да можеш да покриеш увозот си от државата Х, па ако може и да имаш поголем извоз, ако таа држава фалира се зависи што си извезувал за неja(дали нафтени деривати, дали овошие,дали струja,дали машини и така натаму...) има работи от кои една икономика не може да се лиши. Пример ти са струja и сите нафтени деривати. Се зависи от СТРУКТУРАТА на извоза.
Нема да коментирам како увоза от една Грциja ке се покачи, не поради друго,а заштото транспортните ти трошоци ке са малце, а и ке ти произведуват на ниска цена поради простата причина дека или ке вратат драхмата и ке ги удри хипер инфлациja или ке режат плати до коска. Докато ти плакjaт во евра немаш шанси да загубиш ништо, ако почнат да ти плакjaт во драхми - друга е работата.
Ако ти како извезувач даваш стоката(дали роба, овошие,месо или што да е) без да ти го наплатат - имаш ризик да не ти платат, но овде има една реченица - грк и на магаре да стане немоj да му се качуваш на грб. Никоj не е луд да му достави на гркот нешто, па после 1недела,1месец или повеке да чека да му платат ;)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.849
Поени од реакции
29.666
ne deka neshto sum mnogu po ekonomijava ., ama edno neshto shto go slushnav ushte koga pochna dolzhnichkata kriza va USA pa se prelea //namerno// i vo EU<> ako imam dolg od 20.000evra toa e moj problem., ama ako na toj istiot mu dolzham dva milioni evra e togash to e veke negov problem<>toe edna rabota a vtorata e shto grcija e nivno chedo i nema taka lesno da go frlat vo kontejner ., a i na krajot na kraishtata ...se neshto mi se vrti vo glava deka se neshto drugo ke se izrodi od ovoj problem //zajko// golemite igrachi nikogash ne gubat a grcija e veke klubski igrach vakov ili takov ili nikokov sepak sedi na nekoja tamu klupa ., i teranje inaet ., barem javno na site ina USA i na EU ., seto ovoa mi stoi neshto muljavo ...ke si najdat tie chare i za Eu i za grcija samo shto nie ke ostaneme preneseni zhedni preku voda...................dokolku domashnata petta kolona koja odrabotuva nenacionalni interesi., ne se povleche so svoite dejstvija i na domashen plan i nadvor od zemjava ., dopolnitelno uslozhnuvajki ja ionaka teshkata sostojba vo koja istite tie kumuvaa zaedno so istive shto ko navodno se vo kriza ., i koi ko navodno vo posleden moment naogjaat reshenie i zaednichki jazik.....sledete ja hronoloshki krizata vo grcija i posledovatelnite sluchuvanja ke vidite deka tuka ima neshto shto vo fudbalot se narekuva ....mestenka.......kolku sum vo pravo i oftopik izlegov prostete i ispravete me deka pozadi vakvi rboti ne se krijat raboti koi samo so tek na vremeto ke ispagaat na videlina
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако ти како извезувач даваш стоката(дали роба, овошие,месо или што да е) без да ти го наплатат - имаш ризик да не ти платат, но овде има една реченица - грк и на магаре да стане немоj да му се качуваш на грб. Никоj не е луд да му достави на гркот нешто, па после 1недела,1месец или повеке да чека да му платат ;)
Те молам кажи кој плаќа авансно на денешно време да одам раката да му ја бакнам? :)
Фми теорија и пракса се две различни работи, една Германија плаќа на 60 до 90 дена, а не пак Грците. Моментално над 70% од фирмите им се неликвидни, цели гранки им се во банкрот. И некој со цел ум ќе им даде роба, треба да е луд.
Ние не им даваме ниту нафта, ниту струја. Јас убаво си кажувам каква е нашата економска релација со нив. За нас извозот кон Грција е самоубиствена мисија во моментов. Ние сме мала држава и секој денар загубен и те како се чувствува во економијата и ликвидноста на нашето стопанство. Ме сфаќаш сега? :) Постои ризик, извозот мора да се пренасочува кон други земји. Стопанството на Грција е неликвидно и точка на муабетов.
Вие ќе наплатите во натура кај нив :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom