Што би направиле во ситуација кога...

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Со сила се правиш глуп? Во темава воопшто не станува збор за одговорност и единици. Едноставно е. Физичкото насилство (ќотекот) е забрането со закон, што значи кој применува физичко насилство не го почитува законот, а кој не го почитува законот ќе си биде казнет :)

Факт е дека во темава тие што биле тепани на школо го оправдуваат тепањето. Тоа што вие не сте биле информирани или сте се плашеле да реагирате, всушност ве прави пички и лигуши, а не денешните генерации кои си ги знаеме нашите права ;)
Браво. Толку сме биле напредна држава. Учениците со сите единици ама добро го владејат правото и законите. На матура паѓаат акко круши со сите петки. Добро тоа не е тема. Темата е што не сакаат да носат опрема само за два часа неделно во училиште. Не можат да носат бела блуза, шорцеви и еден пар шангајки во чантата. Не сум играл на физичко некогаш, ама во чантата секогаш сум имал опрема. А за тоа плачковци, едноставно е од домашното воспитување и почит кон возрасните и претпоставените. Ако му даваш на некој повод, може и да те удри
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Погледнете до каде доаѓа „демократијата“ во училиштата, до кое дереџе се симнати наставниците и професорите:
http://motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=29384:2012-01-30-08-49-17&catid=4&Itemid=17

Закон ги штител не смеело да се тепаат, абе ова да го фатиш и да го фрлиш низ прозор заслужува без око да ти трепне.
Неможеш ова да го рамњаш со неносење опрема бе,што ви е ??
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Браво. Толку сме биле напредна држава. Учениците со сите единици ама добро го владејат правото и законите. На матура паѓаат акко круши со сите петки. Добро тоа не е тема. Темата е што не сакаат да носат опрема само за два часа неделно во училиште. Не можат да носат бела блуза, шорцеви и еден пар шангајки во чантата. Не сум играл на физичко некогаш, ама во чантата секогаш сум имал опрема
Барем користи се со аргументи кои се во согласност со темата, ако ништо друго..
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Барем користи се со аргументи кои се во согласност со темата, ако ништо друго..
Јас да сум ти проф. по физичко и да не носиш опрема на час, и притоа да ми се виличиш, абе би те згазил од мавање.... (ништо лично, само тебе те наведов на пример пошто Кумановац си ги бара каде му се книгите низ соба)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.264
Поени од реакции
3.619
Со сила се правиш глуп? Во темава воопшто не станува збор за одговорност и единици. Едноставно е. Физичкото насилство (ќотекот) е забрането со закон, што значи кој применува физичко насилство не го почитува законот, а кој не го почитува законот ќе си биде казнет :)

Факт е дека во темава тие што биле тепани на школо го оправдуваат тепањето. Тоа што вие не сте биле информирани или сте се плашеле да реагирате, всушност ве прави пички и лигуши, а не денешните генерации кои си ги знаеме нашите права ;)
Ама изгледа ти правиш токму така. Законот воопшто не е во прашање. Ама има една битна работа. Законот не прави да не се случуваат некои работи, тие работи не треба да се случуваат бидеќи треба некој да има домашно воспитание и да не предизвика воопшто такви работи па да после очекува дека законот на некого ќе му забрани. Ок тој го крши законот ќе го јади ама и ти треба да имаш одговорности па да не правиш со сила прекршување на закони. Пази ова, со закон е забрането да некој ако ти влезе дома да ти краде и го фатиш на лице место НЕСМЕЕШ да му направиш ништо. Е сега ако некој ти влезе и ти мислиш дека можеш да му дадеш воспитни ти ќе размислуваш а бе чекај јас нема ништо да му направам нека си земе се што сака па псоел него кривично полицијата нека го гони по закон. А бе не брат ќе земеш ќе го скршиш од чотек какви закони какви бакрачи. Така и професоров, сметал дека мора да реагира и реагирал, ако јаде нека јаде ама ни арамијата го терал некој со сила да влезе нити тебе некој те терал да го провозираш професорот. Може ако некој не му смета на таткому со патики да крева нозе по форељи на професорите им смета да се понашаат учениците каобојски на часови.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Ама изгледа ти правиш токму така. Законот воопшто не е во прашање. Ама има една битна работа. Законот не прави да не се случуваат некои работи, тие работи не треба да се случуваат бидеќи треба некој да има домашно воспитание и да не предизвика воопшто такви работи па да после очекува дека законот на некого ќе му забрани. Ок тој го крши законот ќе го јади ама и ти треба да имаш одговорности па да не правиш со сила прекршување на закони. Пази ова, со закон е забрането да некој ако ти влезе дома да ти краде и го фатиш на лице место НЕСМЕЕШ да му направиш ништо. Е сега ако некој ти влезе и ти мислиш дека можеш да му дадеш воспитни ти ќе размислуваш а бе чекај јас нема ништо да му направам нека си земе се што сака па псоел него кривично полицијата нека го гони по закон. А бе не брат ќе земеш ќе го скршиш од чотек какви закони какви бакрачи. Така и професоров, сметал дека мора да реагира и реагирал, ако јаде нека јаде ама ни арамијата го терал некој со сила да влезе нити тебе некој те терал да го провозираш професорот. Може ако некој не му смета на таткому со патики да крева нозе по форељи на професорите им смета да се понашаат каобојски на часови.
(y) еден златен даб за сограјџанинот.
Се разбира, а ги знам и законите :)
по закон си должен да носиш опрема по физичко, или нема да поминеш со преодна оценка (до пред 3 год. ко бев средно беше ниво).
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Кај мене во основно, обавезно ни бараа сини шорцеви и бела мајца у сред зима, старката беше буквално пред пензија, но никако да отиде. Два-три пати знам има повлечено некого за уши, пошто лудуваа по сала, се качуваа по јажиња и слично. Немам изреагирано никако, некако во мое време се беше поинаку, не го сметавме тоа за навреда, чудни деца.

Како би изреагирал, 2 сведоци и кај директор. Се има случувано да идат, да пријават, ама се останува на тоа во нашето општество.
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Ама изгледа ти правиш токму така. Законот воопшто не е во прашање. Ама има една битна работа. Законот не прави да не се случуваат некои работи, тие работи не треба да се случуваат бидеќи треба некој да има домашно воспитание и да не предизвика воопшто такви работи па да после очекува дека законот на некого ќе му забрани. Ок тој го крши законот ќе го јади ама и ти треба да имаш одговорности па да не правиш со сила прекршување на закони. Пази ова, со закон е забрането да некој ако ти влезе дома да ти краде и го фатиш на лице место НЕСМЕЕШ да му направиш ништо. Е сега ако некој ти влезе и ти мислиш дека можеш да му дадеш воспитни ти ќе размислуваш а бе чекај јас нема ништо да му направам нека си земе се што сака па псоел него кривично полицијата нека го гони по закон. А бе не брат ќе земеш ќе го скршиш од чотек какви закони какви бакрачи. Така и професоров, сметал дека мора да реагира и реагирал, ако јаде нека јаде ама ни арамијата го терал некој со сила да влезе нити тебе некој те терал да го провозираш професорот. Може ако некој не му смета на таткому со патики да крева нозе по форељи на професорите им смета да се понашаат учениците каобојски на часови.
Dzish споредуваше заборавање на 20 души со заборавање опрема, ти споредуваш кражба во твојот стан со неносење опрема..оф леле ајде уште малку па којзнае до какви споредби ќе стигнеме :D
Дали зборовите забелешка и неоправдан ти значат нешто?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Dzish споредуваше заборавање на 20 души со заборавање опрема, ти споредуваш кражба во твојот стан со неносење опрема..оф леле ајде уште малку па којзнае до какви споредби ќе стигнеме :D
Дали зборовите забелешка и неоправдан ти значат нешто?
ти си правник, ти објасни.
Значи ученик може да прави што сака на час, а проф. да си седи мирно. Јас би удрил, неоправдан, немаш преодна оценка.
***
Сега ќе ти дадам пример од пред три години, ко бев 4та средно. Доколку класната видеше неоправдан на физичко, прашуваше зашто е неоправдан. Доколку беше за непојавување на час или за бркање од час наместо еден неоправдан таа пишуваше 3 неоправдани. Значи должен си да носиш опрема на час по физичко. Доколку си болен пак треба да носиш опрема и истата да му ја покажиш на професорот.
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Јас да сум ти проф. по физичко и да не носиш опрема на час, и притоа да ми се виличиш, абе би те згазил од мавање.... (ништо лично, само тебе те наведов на пример пошто Кумановац си ги бара каде му се книгите низ соба)
Заборави на еден мал детал, дека учениците во средно (барем повеќето) се посилни од професорите :) да не биде обратно :D (ништо лично нормално, само давам пример)
После, ем професорот натепан, ем пријавен.... подобро нема :D
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Заборави на еден мал детал, дека учениците во средно (барем повеќето) се посилни од професорите :) да не биде обратно :D (ништо лично нормално, само давам пример)
После, ем професорот натепан, ем пријавен.... подобро нема :D
ем тато плаќа казна зашто маминото синче не носело опрема за по физичко.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.264
Поени од реакции
3.619
Dzish споредуваше заборавање на 20 души со заборавање опрема, ти споредуваш кражба во твојот стан со неносење опрема..оф леле ајде уште малку па којзнае до какви споредби ќе стигнеме :D
Дали зборовите забелешка и неоправдан ти значат нешто?
Aлоо момчета, ме зезаш или сонуваш нешто... Ти ми цитираш закон каде не треба професор да удри ученик јас ти цитирам закон каде домаќин не смее да удри непожелен гостин а.к.а. арамија. Сакаш да кажеш дека законите не се подеднакви ? И едното и друготе е напад над друго лице со последици (било какви) и за едноти и за другото се одговара кривично со можна казна затвор ...
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Aлоо момчета, ме зезаш или сонуваш нешто... Ти ми цитираш закон каде не треба професор да удри ученик јас ти цитирам закон каде домаќин не смее да удри непожелен гостин а.к.а. арамија. Сакаш да кажеш дека законите не се подеднакви ? И едното и друготе е напад над друго лице со последици (било какви) и за едноти и за другото се одговара кривично со можна казна затвор ...
Едно е самоодбрана, а друго е напад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom