Половен или нов автомобил ?

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Се мислиме дома околу нов или половен автомобил...до кај 15-16 иљади еврича..за нов фаворити ни се хундај елантра,обичниот пакет,и тојота корола,исто основниот пакет.Мене повеќе мерак ми прават половните автомобили,пошто мислам дека се по добри...за половен се мислиме повеѓу овие марки и класи..

-http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=156006928&lang=de&__lp=139&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=9&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine&pageNumber=1

-http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=156348079&lang=de&__lp=103&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine&pageNumber=1

-http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=156714510&lang=de&__lp=92&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelId=19&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine&pageNumber=1

-и ова доаѓа во опција..http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=152885006&lang=de&__lp=6&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=24100&makeModelVariant1.modelId=4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2009-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine&pageNumber=1

Татко ми е повеќе за на ново,пред се ради километража на половниве...кажете ваше мислење..

Фала.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Не се лажи да зимаш на старо за толку многу пари.......бидејќи ти ако дадеш толку пари по нив,тогаш треба да бидеш спремен дека во рок,од година дена дека може да те задеси дефект поголем од 1000 евра.(за тие коли над 2007ма,кај нас делови да најдеш се изгор)

А кај новите,скоро кај сите имаш по 5години гаранција....и мирна глава....плус прв газда.
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
ново си е ново , не праи грешка
баш денес читав во германија на TUV тестирањата 46,1% од половните возила се неисправни од кои 19,7% со ситни дефекти, 26,3% со поголеми дефекти и 0,1% со дефекти опасни за сообраќајот
королата е одлична една од најквалитетните коли во светот
мој совет е нова кола
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
примерот со 15 илјади евра ти е катастрофа,пошто имаш РАКЕТИ за тие пари.....ако ти се најдуваат до кај 5000 евра е друга работа........ќе си го сносиш ризикот
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
106
Поени од реакции
40
Нова кола. Не за џабе викаат ново си е ново. :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Мислев пошто скоро се нови колите,2007-8-9 не би требало да прават проблеми,+ пошто се добри марки...али очигледно не било така :)

-Sluzbarski-
што мислеше со твоето мислење,дај ми пример за тие ракети..?

и фала на брзите мислења :cuc:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Мислев пошто скоро се нови колите,2007-8-9 не би требало да прават проблеми,+ пошто се добри марки...али очигледно не било така :)

-Sluzbarski-
што мислеше со твоето мислење,дај ми пример за тие ракети..?

и фала на брзите мислења :cuc:
пријател. кога го прашале тој газдата или основачот ( незнам шо беше ) на мерцедес КОЈ Е НАЈДОБАР АВТОМОБИЛ тој одговорил НОВ АВТОМОБИЛ. а сега ти бери есапот. за тие пари што ги даваш ти 15/16 000 евра можеш да си купиш нова кола со сите нишани стабилна брзиа со фул опрема и се што ке посакаш. плус многу битна ствар е што си ти прв газда ке можеш да бидеш сигурен дека колата е без дефекти скапаници по шасија далавери и уште што ти не кој за разлика кај половниве автомобили ги имаш кај секоја кола. претежно кај нас носат автомобили од странство кај што ДНЕВНО поминуваат по 100/150 километра а ти бараш од 2005/6/7... сите се тие извозени и со враќани километражи па неможеш никако да бидеш сигурен што све може со нив да се деси. затоа брат кажи ти шо сакаш од кола па да ти дадеме ние предлог за нова кола а изборот ке остане секако на тебе.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
пријател. кога го прашале тој газдата или основачот ( незнам шо беше ) на мерцедес КОЈ Е НАЈДОБАР АВТОМОБИЛ тој одговорил НОВ АВТОМОБИЛ. а сега ти бери есапот. за тие пари што ги даваш ти 15/16 000 евра можеш да си купиш нова кола со сите нишани стабилна брзиа со фул опрема и се што ке посакаш. плус многу битна ствар е што си ти прв газда ке можеш да бидеш сигурен дека колата е без дефекти скапаници по шасија далавери и уште што ти не кој за разлика кај половниве автомобили ги имаш кај секоја кола. претежно кај нас носат автомобили од странство кај што ДНЕВНО поминуваат по 100/150 километра а ти бараш од 2005/6/7... сите се тие извозени и со враќани километражи па неможеш никако да бидеш сигурен што све може со нив да се деси. затоа брат кажи ти шо сакаш од кола па да ти дадеме ние предлог за нова кола а изборот ке остане секако на тебе.
Не би зимал од наши плацови,туку таму имам роднини многу блиски,би идел таму и би гледал со нив,и нивни човек што се разбира во тие работи...

Кола,нејќам нешто во стилот на опел корса и слично,пошто веќе имаме таква,тојота корола скратена,2004 годиште,и цитроен ц3...така да нешто во стилот на а4,320,е сега нормално за тие пари неможеш на ново,кажувам за старо,а на ново нешто во стилот на хундај елантра,корола...
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
17
Поени од реакции
5
Королата е одлична,лимузина со сите можни нишани.Од лично искуство ти велам,никогаш нема да се покаеш поготово ако се решиш за дизел варијанта
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Не би зимал од наши плацови,туку таму имам роднини многу блиски,би идел таму и би гледал со нив,и нивни човек што се разбира во тие работи...

Кола,нејќам нешто во стилот на опел корса и слично,пошто веќе имаме таква,тојота корола скратена,2004 годиште,и цитроен ц3...така да нешто во стилот на а4,320,е сега нормално за тие пари неможеш на ново,кажувам за старо,а на ново нешто во стилот на хундај елантра,корола...
изледа не ме свати пријател. ги видов линковите кои си ги поставил горе и баш заприметив човече сите имаат над 150 000 поминато. знам дека се квалитетни коли и дека се јаки и издржливи но сепак НОВО СИ Е НОВО.

П.С за тие пари шо ги нудиш ти имаш мицубиши лансер мазда 6 мазда 3 рено флуенс рено клио и уште многу други добри коли.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
Авенсисот. Што се 100.000 км за Тојота.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Jaс ќе си кажам за мене. Кога купував веспа ( иако не станува збор за кола, битна е поентата) имав шанса на купам Априлија ( стара ) и нова една кинеска.
Водејќи се според тоа дека ново е секогаш подобро ја земав кинеската и до денес се каам за таа грешка. После по неа дадов уште толку што подобро ќе беше да купам Априлија нова. Априлијата за зеде другар и ја скина од возење.
Другар зависи со класа на кола сакаш и каква среќа имаш. Ако имаш среќа ќе земеш половна со 150.000 и ќе ја возиш до 700.000, ако не и нова да ја купиш може за два месеци по сервиси и разни глупости, во гаранциите имаш триста замки, ќе ти кажат дека гаранцијата од 5 години се однесува само на некои одредени делови и сл.
Не, дека не можеш да купиш убава нова кола за тие пари.
Но, не и дека не можеш е некоја половна, а добра кола и да заштедиш некое евро.
Сепак не е исто да се качиш во Ауди, Мерцедес, БМВ и сл. и Хјундаи, да се разбереме. За 15.000 ќе најдеш здрава прилично нова кола од овие марки со 50.000 поминато.
Ама одлуката е сепак твоја. Секој има право на мислење, а само ти на одлука.
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Дефинитивно ново си е ново. Ако ништо друго, барем знаеш 5-10 год. нема ништо да му смениш, ако не и повеќе. Плус, друг е филингот кога ќе ја видиш километражата на 000 000 :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Муабетот ми е,дека знам,ново си е ново,меѓутоа за тие пари,зимаш 1 класа подоле од овие...ете освен королата да речеме дека може да е по блиску до ауди а4,ц220,бмв 320...и лик,и мотор,и марка е подобро половното...е сега,јасно ми е и дека можеш да се заебеш да ги напраиш дупло парите за половно...но,со оглед на тоа што таму ќе ми ја проверат во сервис онаа за која би се одлучил,ваљда не би имало проблем...

збунка :tapp:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Муабетот ми е,дека знам,ново си е ново,меѓутоа за тие пари,зимаш 1 класа подоле од овие...ете освен королата да речеме дека може да е по блиску до ауди а4,ц220,бмв 320...и лик,и мотор,и марка е подобро половното...е сега,јасно ми е и дека можеш да се заебеш да ги напраиш дупло парите за половно...но,со оглед на тоа што таму ќе ми ја проверат во сервис онаа за која би се одлучил,ваљда не би имало проблем...

збунка :tapp:
еве јас ти наведов горе неколку коли. класа горе доле се исти ко шо гледам
ај ти напрај ми споредба од овие шо ги даваш ти ауди а4 мерцедес ц200 ... со мазда 6 рено флуенс или со лансерот. мислам дека за мерцедесот и за аудито едни добри 30% од сумата ти одат чисто само за брендот а јас би ги ставил искрено во иста класа. со се овие кои ти ги кажав ја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom