Ептен мал бизнис, во домашни услови.

Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
@arheolog незнаеш ти поточно како оди земјоделие, додека не работиш на големо. Како прво треба да изориш, потоа да купиш грав да сееш, потоа кога копаш треба ѓубре да туриш (пр. шелитра ) потоа кога ќе порасне голем треба да го прскаш. Не е така како што мислис ,,Боцни прчка, пиј вино''.
Па затоа ти викам,бидејки не сум толку упатен,во неговото производство, јас барам пласман за гравот.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.191
Поени од реакции
16.089
Алал нека ти е за идејава дечко.
Е сега вака, eдна кокошка несилка ти чини едно евро, со оглед на тоа дека таа ќе носи со полн капацитет 18 месеци, после не ти се исплати да ја чуваш. Битно ти е да имаш добра храна (концентрат) која ќе го вади максимумот од кокошката, тоа ти е најголем трошок, за пченка гледам живееш во село така да тоа не би требало да те чини многу и би ти препорачал да ги ставиш во кафези, во спротивно може да ти се случува сами да ги колваат јајцата и џабе бизнисот. А така и полесно ќе ти биде за ѓубрето да им го собираш. За пласман е лесно, земи неколку локални продавници продавај им по 10 ден поевтино од другите и готово.
Ако се регистрираш за да земаш некакви субвеции, рачунај дека треба да исполнуеш некакви стандарди. Така да у почеток ова не би ти го препорачал :)

Само треба да работиш со ум, не да видиш некој денар и оп одма да ги потрошиш. Зашто после тие 18 месеци ти треба да размислуваш за обнова, која чини малце поише, зависи од тоа колку кокошки сакаш.

Па затоа ти викам,бидејки не сум толку упатен,во неговото производство, јас барам пласман за гравот.
Бегај од тоа гомно. Додека не се направи нешто за да гравот има некоја цена која нема да се менува толку брзо, од тоа ќар немаш ништо. Си го работал цела година и на крај да го дадеш за 50-80 ден за кг. и тоа ќе ти рече дека му е многу.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Бегај од тоа гомно. Додека не се направи нешто за да гравот има некоја цена која нема да се менува толку брзо, од тоа ќар немаш ништо. Си го работал цела година и на крај да го дадеш за 50-80 ден за кг. и тоа ќе ти рече дека му е многу.
Не брат испод 100 не го давам. Си имам свој круг на муштерии кој подолго време зимат од мене,има и нови кој се јавуваат,па ке ги снема,или им е скап и др др.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Бегај од тоа гомно. Додека не се направи нешто за да гравот има некоја цена која нема да се менува толку брзо, од тоа ќар немаш ништо. Си го работал цела година и на крај да го дадеш за 50-80 ден за кг. и тоа ќе ти рече дека му е многу.
И таа цена е многу,а едно врема се продаваше и по 100-120 ден/кг
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тоа брат да биде толку кога ти ке го садиш.;)
А што е толку комплициран гравот за садење?Или сакате малку работа многу пари
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
А што е толку комплициран гравот за садење?Или сакате малку работа многу пари
Земи насади било што,или иди во некое село занимавај се со земјоделие барем 1ден,сам ке го најдеш одговорот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ќе ти го истурам по земја ја тебе 1 кг грав собери го и земи бесплатно.
Не културо ќе си купам од луѓе што го продаваат по 40 ден/кг,а ти твојот чувај го вари си цел живот само грав
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
41
Поени од реакции
16
Земи насади било што,или иди во некое село занимавај се со земјоделие барем 1ден,сам ке го најдеш одговорот.
Добро му рече.

@ctrkantia читај погоре и ќе видиш зошто е комплицирано.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.736
Поени од реакции
9.856
Пу да ти ебам и државата и живината све..што ќе јадеме сега само амерички батаци :mad:
--- надополнето: 6 јануари 2012 во 14:27 ---
Не културо ќе си купам од луѓе што го продаваат по 40 ден/кг,а ти твојот чувај го вари си цел живот само грав
Абе кај имаш грав 40 ден.. кажи одма бизнис да правиме и после ќе го продаваме по 100-120 денари по кило..чорбаџии ќе се сториме !
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Абе кај имаш грав 40 ден.. кажи одма бизнис да правиме и после ќе го продаваме по 100-120 денари по кило..чорбаџии ќе се сториме !
Ееееееее најлесно е на маката на другите,бизнисмен да бидеш.Изворот ќе си го чувам за мене не го делам со други.Како што јас ги најдов најдете ги и вие
ПС Може дека купувам одеднаш 15-20 кг за цела година и затоа е таа цена
--- надополнето: 6 јануари 2012 во 14:44 ---
Земи насади било што,или иди во некое село занимавај се со земјоделие барем 1ден,сам ке го најдеш одговорот.
Абе имам еден роднина овци чува и млекото и сирењето сака да ги продава по иста цена како во маркет!!!!!!!!!
И знаеш што?
Млекото му скиснува,а 3/4 од сирњето го фрла.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Ееееееее најлесно е на маката на другите,бизнисмен да бидеш.Изворот ќе си го чувам за мене не го делам со други.Како што јас ги најдов најдете ги и вие
ПС Може дека купувам одеднаш 15-20 кг за цела година и затоа е таа цена
--- надополнето: 6 јануари 2012 во 14:44 ---

Абе имам еден роднина овци чува и млекото и сирењето сака да ги продава по иста цена како во маркет!!!!!!!!!
И знаеш што?
Млекото му скиснува,а 3/4 од сирњето го фрла.
Си ја цени човекот маката. А доколку нема никаков профит од овците,млекото,сирењето,верувај роднинати нема да ги чува овците,едино и он ако не е овца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom