Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Немој со овие фрази те молам.
Финтата кај овие шо аплицираат за болварски пасош е тоа што сакаат да бидат директори сите, а не да си го испотат газот за да заработат нешто. Mилион пати сум кажал, работа има ама за тие што сакаат да работаат, ама никој не сака овчар да биде, му вреѓа интелигенција.
Муабетите од луѓе кои ги познавам што поднеле за вакво нешто се: "Иам пари, ама сакам поише" и "За евтини пари го вадам бе, за 250 евра нека седи, не дека ми треба нешто"
Не си налетал на правиот човет. Ајде ти САМ (само ти да работиш) со четири члено семејство и 150 евра плата мини го месецот...
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
24
Не си налетал на правиот човет. Ајде ти САМ (само ти да работиш)со четири члено семејство и 150 евра плата мини го месецот...
Вчера гледав нешто на една телевизија, од бг телевизија го прашува зошто земал државјанство, а тој ќе одел во Германија. Човекот огдговараше како да нема поим од ништо, па на крајот уште и вели дека Македонците и Б’лгарите било исто.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Вчера гледав нешто на една телевизија, од бг телевизија го прашува зошто земал државјанство, а тој ќе одел во Германија. Човекот огдговараше како да нема поим од ништо, па на крајот уште и вели дека Македонците и Б’лгарите било исто.
Секој си има своја причина, некој отишол за да си земе половно автомобилче, некој за да прехрани држава , а некој пак се нашол во небрано на телевизија и ко изгубен германец кажал прво што му паднало на памет.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Патриотизам ми велиш а? Кој патриотизам бе човече? Мајка ми и татко ми р`мбаат по цели денови за ебани 300 евра (значи двете плати заедно се одвај 300 евра) додека на мајка ми другарка, која си живее во Канада, за 2 дена ги заработува тие пари, еден пријател на татко ми во Шведска ги зема тие пари на шала. Јас не се жалам многу, колку за пристоен живот имам, но другар јас тука не гледам многу добра перспектива. Поради тој глупав патриотизам јас не планирам да ги оставам нив цел живот да скапуваат и да работат до 60+ за да дочекаат пензија, а нити пак јас сакам да продолжам во државава каде ништо не се почитува и вреднува како што треба. Не велам дека ќе земам бугарски пасош, но ни малку не ми е гајле за ова државјанство. Како што вели татко и` на една моја другарка кои се преселија во Словенија „Јас ја сакам Македонија, но не државата, ами земјата.“ Исто така брат му на еден другар поднесе документи за бугарски пасош и планира да си фати патот во Шведска и никогаш да не се врати овде. Мислиш дека сето ова што ти го кажав е поради тоа што многу им е добро на тие луѓе во државава? Не другар. Тој што замина во Словенија беше на Шара во 2001ва и нему никој нема право да му зборува за патриотизам. Тој самиот многу добро знае што е патриотизам, па затоа и го презира. Затоа кога ќе се врати онака колку да се видиме и кога некој глупан ќе му спомне „Патриотизам“ веднаш знае да го замолчи со еден збор.

Велиш придобивките се големи а? Еве ти близок пример. Бугарија. Замисли таму имаат криза и им бега населението и сето тоа откако се во ЕУ. Ако мислите дека во ЕУ тече мед и млеко тогаш нека ви е на здравје медот и млекото. Само запомни другар, ако некој нема корист од тебе нема ни да те погледне, а не пак да ти помогне како што очекувате од ЕУ.
Kako prvo Narod nikogas ne se osuduva pogresno si me svatil ne mi bese toa poentata, normalno e deka narodot koga drzavata ne misli za nego.Mora da se snaogja sam kako smee i umee.
Merkite za politikata i ekonomijata vo drzavat se vo racete na partiite odnosno na vladeackata elita (koja i da e na vlast), znaci kaj nea se instrumentite da napravi podobra ziveacka za narodecov nas. -tuka se gleda nivniot patriotizam a ne nasiov.
Kako ne bile golemi pridobivkite na Eu pa Grcite Cigani bea pred da vlezat ni go dudlaa vo komunizmot ne gledaa kako gospod koga im nosevme pari. e drugo e sega sto taa ista Grcija (e rodena vo bankrot i sozdadena za da moze Britanija da ja kontrolira ).
so samoto toa sto si vo Eu na primer imas evropski pasos prava evropski i sekako imas sansi za podobra rabota vo zapadna evropa. a taa evropa koja e nakloneta kon Grcija toa e normalno ( kolku pari potrosija Helasite za politikata na imeto ogromni sumi na Francija Italija i Britaija zato i bankrotiraa nema sekade vazi staroto pravilo kaj ne vrti burgija vrti para . Znaci pridobi ja stara Evropa pa ja imas politikata, a ne da gi brkame Kolumbija, Papua Nova Gvineja, Libija ( na koja patem i svrtevme grb -more noz na Gadafi)
Pa pola polska e na rabota vo Germanija i sto treba toa da znaci ???
kamo da vlezeme vo Eu ??? bez ucenite koi ni gi nalozuvaat .
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
24
Секој си има своја причина, некој отишол за да си земе половно автомобилче, некој за да прехрани држава , а некој пак се нашол во небрано на телевизија и ко изгубен германец кажал прво што му паднало на памет.
Прво водителот го праша дали биле исто, а потоа тој само ги повтори зборовите од водителот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Jaс немам ништо.
Мајка ми и татко ми не се функционери, ниту членови на партија.
Се заработувам сама.

Ќе умрам, ама ваков бескичмењак нема да станам. Грозно.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Како што кажа докторот по науки во една друга тема, Зошто и како Македонците донесуваат одлука да си заминат од своето парче земја, е прашање што останува енигма.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.325
Поени од реакции
16.436
Не си налетал на правиот човет. Ајде ти САМ (само ти да работиш)со четири члено семејство и 150 евра плата мини го месецот...
Претходно кажав, никој не сака да работи во конфекција или да биде овчар, сите сакаат директори да бидат.
За секој кој е работоспособен има работа, ама сега у тренд е да имаш такво гомно по дома и ајде ко овци, само се надевам дека од глава ќе им се удри и покрај правата кои ги уживаат со тоа, да почнат да им наметнуваат некакви обврски.
Толку од мене, па секој како го учи памет нека тера.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.325
Поени од реакции
16.436
А ти што работиш кажи ми. Ама биди си искрен.
Не знам што е тоа толку битно, со оглед на фактот дека темава не е за мене меѓутоа ќе ти кажам.
Моментално студирам, сеуште неам работна позиција од која егзистирам целосно со која би издржувал семејство. Иам неколку ореови дрва, чиј плод го собирам, го чистам и го продавам по солидна цена за килограм, која може да достигне и до 500 ден. за кг преку лето. Тука немаш никаков трошок, нити плаќаш нешто, само трудот да ги собереш и да ги исчистиш.
Размислувам понатака да посеам поише, зашто гледам дека тоа производство е субвенционирано.
Само сега иам други приоритети, за понатака здравје да сме живи и здрави.

Додека сме овде уш една идеја.
Сега народов ко што го мрзи да работи полска работа, нивите под ќесим ги даваат пошто-зашто.
Земи посади пченица, со субвенциите кои ќе ги добиеш плати го ќесимот, орање, сеење, прскање. А парите од продажбата ќе ти бидат чиста добивка

Само ти викам, полесно е да се кука отколку у јуни-јули да идеш да жнееш на +35 степена у прашина.
Не видел мака некој, па мисли со бугарски пасош ако иде да аргатува некаде на запад ќе му тече мед и млеко.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Тоа што студираш објаснува многу. Само да ти кажам, и јас имам факултет па едно време работев на утов истовар за 8000 денари. Па сега ти мисли си.
п.с. Немам бугарски пасош, ама се гледа по муабетот што ти го водиш дека уште не сваќаш до каде е дојдена Македонија.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.325
Поени од реакции
16.436
п.с. Немам бугарски пасош, ама се гледа по муабетот што ти го водиш дека уште не сваќаш до каде е дојдена Македонија.
Мене у оваа Македонија, сега за сега од тој аспект ми е добро, неам некои кој знае колкави примања за да возам кола од +10.000 евра и да идам и на зимување и на летување. Ми сметаат некои други неправди кои се направени и се прават.
Ама да вадам тоа гомно и утре некој копиљ од таму да се исмејува на моја сметка а до вчера мрсули лижел ма не дозволувам.
Едноставно, навреда ми е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom